Jump to content



Eπιλογη καρτας γραφικων ati 6970 η gtx 570


9000+rpm

Recommended Posts

@The Blade

To 6850 CF ειναι πιο δυνατο απο μια 6950 (κοστιζει και λιγο παραπανω)..

Αν δεν εχεις προβλημα να <<μπλεξεις>> με 2 καρτες τοτε παρε τις 6850 απο πλευρας επιδοσεων..

Προσωπικα αναμεσα στα δυο θα επελεγα την 6950 με την προοπτικη οτι αργοτερα θα μπορουσα να βαλω αλλη μια και να γινει το ελα να δεις! Αν δεν σκεφτεσαι καθολου την περιπτωση της δευτερης 6950 στο μελλον τοτε παρε 2Χ6850!

Γενικα ομως θα προτιμουσα μια 570 (εκει μαλλον θα καταληξω εγω), γιατι απο αυτα που ειδα sta review,αρχιζει να μου αρεσει, μου φαινεται πολυ καλη επιλογη στα χρηματα της!:)

Υ.Γ Γιατι δεν ανοιγεις δικο σου thread?:p

συγνώμη αν σου χάλασα το Thread απλά νομίζω ότι το πρόβλημά μας συγγενεύει. αν θες θα σου πώ και τη γνώμη μου για την δικιά σου επιλογή, η 570 είναι πολύ ακριβή στην Ελλάδα με την φτηνότερη λύση να έρχεται από pixmania στα 345, νομίζω ότι δεν αξίζει τα 45 πάνω από την 6950 και είναι επικύνδυνα κοντά στα 389 της 6970.

οι 69αρες θα πάρουν σίγουρα πάνω με τους νέους driver, σίγουρα πολύ πιο πάνω από την 570.

επίσης αν σκέφτεσαι τα physx να ξέρεις ότι θα θυσιάζεις πολλά frame χωρίς dedicated κάρτα (είχα 470 gtx) άσε που είναι 2 game ουσιαστικά...

όσο για τις crossfire λύσεις καλύτερα να πηγαίνει κάποιος εξ αρχής γιατί μετά πάντα πάς για το καλύτερο single gpu.

νομίζω ότι αυτή η γενιά είναι η πρώτη που με δύο μεσαίες προς τα κάτω κάρτες περνάς την τόπ κάρτα γραφικών και μάλιστα με ένα κόστος περίπου 130-140 ευρώ κάτω (στην καλύτερη).

το να κανει cf 6950 με τον q9550 ειναι ενα bottleneck στανταρακι το προτεινω κ για το στοιχημα!!,τωρα με 6850 δεν νομιζω αλλα παιζουν αρκετες πιθανοτητες να συμβει κ αυτο

εγω προτεινω μια καρτουλα κ την 2η την παιρνεις οταν πας σε ι7 η phenomaki στην καλυτερη το οτι τον εχεις στα 4 δεν λεει κ παρα πολλα

υ.σ:ναι αληθεια γιατι δεν ανοιγεις κ συ αλλο ενα thead 'επιλογη καρτας γραφικων' απο τα χιλιαδες που υπαρχουν στο site?

αν εξαιρέσεις τα benchmark δύσκολα θα κολώσει το cpu στα 4 ghz, ακόμα και τότε δύσκολα θα είναι κάτω από τα 100-120 frame. το μόνο που φοβάμαι για τις 6850 είναι το 1 gb μνήμης , στο metro λετε θα κολλώσει στα 1920 με 4χ ΑΑ?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 228
  • Created
  • Last Reply

προσωπικα για τις αναλυσεις 1920 θεωρω τσαμπα λεφτα την αναβαθμιση απο 5850!!

δεν εχουν να προσφερουν κατι το σεβαστο παραπάνω, μπορείτε με αυτα τα χρηματα να αναβαθμισετε αλλα μερη του η/υ σας,

ή στην καλυτερη προσθετετε αλλη μια 5850 κια φυσανε ολα τα games

αποψη μου παντα,φιλικα:T:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εγω ειπα οτι θελω να κανω μια αναβαθμιση και ζητησα την γνωμη σας για να καταληξουμε καπου..

Δεν ειπα οτι θελω ουτε 24αρια μονιτορ ουτε ιστοριες για το που ειναι καλυτερα να ξοδεψω τα χρηματα..

Δηλαδη καποιοι που βαζουν 10 καρτες τις χρειαζονται? Για την ταυλα τους δεν το κανουν?

Ετσι και γω λοιπον θελω να αλλαξω καρτα γραφικων.

Οποτε ας επικεντρωθουμε στο θεμα καλυτερα...

Εγώ πάντως φιλαράκι απο την 5850 (την έχω φυλαγμένη ) πήγα για την ταυλα μου οπως λες σε 5970 και εχω πάθει πλάκα με τα 2 πυρινάκια (μονο που τα βλέπω ) βεβαια τα εσκασα ...αγριως , μπορει καποιοι να πουν τι εκανες ( οπως μου το ειπαν σε αλλο θεμα ) αφου ειχες μπροστα σου τη σειρα 6ΧΧΧ ...αλλα είπαμε ειναι η ταυλα του πράγματος .......

Link to comment
Share on other sites

@The Blade κανενα προβλημα για το thread πλακα κανω!

Οποτε αν εισαι της λογικης οτι το CF γινεται αμμεσως, αλλιως μετα πας στην καλυτερη μονοπυρηνη της επομενης γενιας, (που νομιζω οτι σωστο ειναι αυτο) τοτε πηγαινε για 6850 CF!

Τωρα για την 570 που λες, για αυτο το λογο αρχιζει να μου αρεσει,γιατι ειναι πιο φθηνη απο την 6970 και στις περισσοτερες περιπτωσεις στα review που ειδα δειχνει οτι εχει και ελαφρυ προβαδισμα!

Με μολις 10-15% πιο αργη απο την ταχυτερη μονοπυρηνη της αγορας (580) και στα 345 ακουγεται πολυ καλη λυση!

Στο θεμα το Drivers που λες και οι 2 καρτες εχουν ακομη να δωσουν !

Tα physx δεν με ενδιαφερουν:p

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως απο τα review της hd6970 που είδα,στα περισσότερα games είναι στα ίδια fps με την gtx580 σε μερικά μάλιστα έχει 3-4 παραπάνω fps και σε αλλα ειναι 3-4 fps πιο κάτω.Αντιθέτως η hd6950 είναι στα ίδια και περισσότερα fps με την gtx570 και ειναι 70-110 ευρώ φθηνότερη.Εγω προσωπικά εάν έκανα τώρα μια καινούργια σύνθεση θα έβαζα hd6970.(εάν το budget ήταν χαμηλότερο hd6950).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως απο τα review της hd6970 που είδα,στα περισσότερα games είναι στα ίδια fps με την gtx580 σε μερικά μάλιστα έχει 3-4 παραπάνω fps και σε αλλα ειναι 3-4 fps πιο κάτω.Αντιθέτως η hd6950 είναι στα ίδια και περισσότερα fps με την gtx570 και ειναι 70-110 ευρώ φθηνότερη.Εγω προσωπικά εάν έκανα τώρα μια καινούργια σύνθεση θα έβαζα hd6970.(εάν το budget ήταν χαμηλότερο hd6950).

Eγω παλι ειδα στα review οτι η 6970 ειναι περιπου στα ιδια με 580SLI...:hang3:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως απο τα review της hd6970 που είδα,στα περισσότερα games είναι στα ίδια fps με την gtx580 σε μερικά μάλιστα έχει 3-4 παραπάνω fps και σε αλλα ειναι 3-4 fps πιο κάτω.Αντιθέτως η hd6950 είναι στα ίδια και περισσότερα fps με την gtx570 και ειναι 70-110 ευρώ φθηνότερη.Εγω προσωπικά εάν έκανα τώρα μια καινούργια σύνθεση θα έβαζα hd6970.(εάν το budget ήταν χαμηλότερο hd6950).

Μπορείς να δώσεις link να το δούμε κι εμείς;

GTX570 θα πρότεινα, για την αλλαγή και μόνο, εφόσον θες να ικανοποιήσεις την ταύλα σου. Η AMD δεν έχει να προτείνει κάτι άξιο αναβάθμισης αυτή την χρονική περίοδο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δώσεις link να το δούμε κι εμείς;

GTX570 θα πρότεινα, για την αλλαγή και μόνο, εφόσον θες να ικανοποιήσεις την ταύλα σου. Η AMD δεν έχει να προτείνει κάτι άξιο αναβάθμισης αυτή την χρονική περίοδο.

μην βάζεις παροπίδες μια 6950, 6970 έχει μεγάλη διαφορα από μια 5850. αν έιχε 5870 και έλεγε να πάει σε 6950 ναι δεν θα είχε νοημα, εκεί όμως δεν θα είχε και μεγάλο νόημα να πάει και σε 570. θα ήθελε 580 για να δεί ένα 20-30 %.

πιστεύω ότι η ΑΜΔ άυτή τη στιγμή τα σπάει στο multi-gpu.... 6850 και 6950 cf είναι πολύ καλά vfm.

Στη θέση του θα πόυλαγα την 5850 και θα πήγαινα σε 2*6850 ή 1*6950

Link to comment
Share on other sites

@The Blade

Bρε συ αν ειναι να κανω CF ποιος ο λογος να πουλησω την 5850 και να παρω 2 καινουργιες 6850? Ποιο ακριβα θα μου βγει χωρις κανενα λογο!!:p

Αν ειναι να κανω κατι τετοιο, θα αγοραζα ακομη μια μετεχειρη 5850, μιας και ισχυει περιπου 6850CF=(η<)5850CF :)

Μπορει οι 6850 να εχουν καλυτερο scaling ομως 5850>>6850 οποτε με το crossfire πανω κατω στα ιδια ειναι και εννοειτε οτι ριχνει στα αυτια μια 6950!!

Η δευτερη 5850 ειναι η καλυτερη λυση στην περιπτωση μου απο πλευρας κοστους αποδοσης (καθως τσακιζει ακομη και την 580!), αλλα δεν μπορω να βρω μετεχειρη 5850 για αυτο και σκεφτομαι μια δυνατη μονοπυρηνη! :wall:

Y.Γ επισης σιγα την διαφορα που εχει η 5850 απο την 5870..Στην χειροτερη περιπτωση να ειναι και 15% πιο αργη:p(ειδικα αν λαβεις υποψην οτι clock to clock εχουν πολυ μικρες διαφορες,και πανω κατω εχουν ιδιο ταβανι στο overclock)..

Link to comment
Share on other sites

@The Blade

Bρε συ αν ειναι να κανω CF ποιος ο λογος να πουλησω την 5850 και να παρω 2 καινουργιες 6850? Ποιο ακριβα θα μου βγει χωρις κανενα λογο!!:p

Αν ειναι να κανω κατι τετοιο, θα αγοραζα ακομη μια μετεχειρη 5850, μιας και ισχυει περιπου 6850CF=(η<)5850CF :)

Μπορει οι 6850 να εχουν καλυτερο scaling ομως 5850>>6850 οποτε με το crossfire πανω κατω στα ιδια ειναι και εννοειτε οτι ριχνει στα αυτια μια 6950!!

Η δευτερη 5850 ειναι η καλυτερη λυση στην περιπτωση μου απο πλευρας κοστους αποδοσης (καθως τσακιζει ακομη και την 580!), αλλα δεν μπορω να βρω μετεχειρη 5850 για αυτο και σκεφτομαι μια δυνατη μονοπυρηνη! :wall:

Y.Γ επισης σιγα την διαφορα που εχει η 5850 απο την 5870..Στην χειροτερη περιπτωση να ειναι και 15% πιο αργη:p(ειδικα αν λαβεις υποψην οτι clock to clock εχουν πολυ μικρες διαφορες,και πανω κατω εχουν ιδιο ταβανι στο overclock)..

από θέμα tesselatio και για να έχεις τα νέα features to είπα το 2*6850 αντί 2*5850, μια και ουσιαστικά αναβαθμίζεις για να γουστάρεις και μόνο... η 5850 τα βγάζει πέρα και μόνη της....

Link to comment
Share on other sites

Αφου θες δυνατη μονοπυρηνη Παρε την 580 φιλε μου η καρτα ειναι θηριο,και εγω Τ220 εχω σε 1680χ1050 τα παιζω ολα νερακι :)

Δεν λεω καρταρα ειναι η 580 αλλα ενω το μπατζετ υπαρχει, δεν την προτιμω για ενα και μοναδικο λογο.

Θεωρω οτι τα 150 ευρω παραπανω που ζηταει απο την 570 δεν τα αξιζει και εξηγω....

Στις αναλυσεις που παιζω η 580 ειναι 15% γρηγοροτερη απο την 570, η οποια διαφορα, αν χρονισεις τα ρολογια της 570 σε αυτα τις 580(που τα φτανει εντελως χαβαλε απο οτι εχω δει) γινεται μολις 10%!

Ε δεν νομιζω για 10% παραπανω επιδοσεις να αξιζει τα +150 ευρω (βεβαια ειναι η ταχυτερη μονοπυρηνη, και οπως παντα το high-end <<τσιμπαει>> στη τιμη) ;)

Για αυτο λοιπον ειμαι αναμεσα σε 6970 και 570 και αρχιζω να κλεινω περισσοτερο προς τη δευτερη ;)

Link to comment
Share on other sites

Στις αναλυσεις που παιζω η 580 ειναι 15% γρηγοροτερη απο την 570, η οποια διαφορα, αν χρονισεις τα ρολογια της 570 σε αυτα τις 580(που τα φτανει εντελως χαβαλε απο οτι εχω δει) γινεται μολις 10%!

Ε δεν νομιζω για 10% παραπανω επιδοσεις να αξιζει τα +150 ευρω (βεβαια ειναι η ταχυτερη μονοπυρηνη, και οπως παντα το high-end <<τσιμπαει>> στη τιμη)

Πολύ σωστά σκέφτεσαι..:)

Επιμένω 570gtx ακόμα κ ο ailuros την προτιμά..εμένα αυτό κ μόνο μου αρκεί...

Link to comment
Share on other sites

GTX570 από μένα διότι η 6970 έχει 96 TMUs χρονισμένα στα 880ΜΗz και χρειάζεται εν έτη 2010 βελτιστοποιήσεις ανισοτροπικού; Τίποτα απολύτως δεν άλλαξε σε σχέση με τις 5xxx παρότι οι φήμες ήθελαν βελτίωση.

Επιμένω και γω για GTX570 για τον παραπάνω λόγο + ότι σε 3 μήνες βγαίνει το Crysis 2 και δεν θες να παίζει με 15 fps :p

Link to comment
Share on other sites

Επιμένω και γω για GTX570 για τον παραπάνω λόγο + ότι σε 3 μήνες βγαίνει το Crysis 2 και δεν θες να παίζει με 15 fps :p

Το μονο που με κραταει σε σκεψη ακομη, ειναι μηπως υπαρξει σημαντικη αυξηση των επιδοσεων στις 69χχ με τους επερχομενους drivers..

Aλλιως θα ειχα παραγγειλει ηδη την 570...

Link to comment
Share on other sites

570GTX 1920X1080+X4AA

Crysis : 35fps

Metro : 22fps (medium tessellation)

O συνδυασμός open world με heavy tessellation θα μας κάνει ένα εκρηκτικό μείγμα, τα 15fps θα είναι θαύμα εαν τα πιάσεις!

H ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία!

Link to comment
Share on other sites

Αύξηση επιδόσεων θα έχουν και οι GTX5xx....

Μωρε αυτο το ξερω..

Απλα επειδη ακουστηκαν πολλα για τους οδηγους που εγιναν τα review των 69χχ, οτι ακομα δεν υπαρχει επισημη υποστηριξη κτλ..Καμια φορα δεν ξερεις..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.