Jump to content



Eπιλογη καρτας γραφικων ati 6970 η gtx 570


9000+rpm

Recommended Posts

Ρε παιδια το thread εγινε γενικη μαχη nvidia vs ati...

Γενικα συμφωνω με καποιους, οτι αυτος ο γυρος φαινεται να γερνει ελαφρα προς την πρασινη, αλλα ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω γιατι τοσο κραξιμο για την ati...

Μια χαρα καρτες ειναι και η μεν και η δε!

Η 5850 που εχω αγοραστηκε περισυ τετοιο καιρο στα 235 ευρω(!) και δεν με εχει κρεμασει-απογοητευσει ποτε μεχρι σημερα, εχει βγαλει και το τελευταιο ευρω που εδωσα για να την αποκτησω, απλα απο τις καλυτερες καρτες της συγχρονης ιστοριας για πολλους και διαφορους λογους..Σε cf δε τσακιζει ακομη και σημερα 1 ολοκληρο χρονο μετα πανακριβα θηρια..

Οποτε μην τα ισοπεδωνουμε ολα, λες και η ati ειναι για τα σκουπιδια..

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 228
  • Created
  • Last Reply

φίλε μου εγώ σου προτείνω να μείνεις εδώ που είσαι

η 5850 είναι μια χαρά το πολύ πολύ να κουμπώσεις άλλη μια

μεταχειρισμένη . με 150-170 ευρα θα βρεις άνετα .

κράτα τα λεφτάκια σου για μια άλλη αγορά

η 6970-50 και 580-70 κατά την γνώμη μου στης αναλύσεις που παίζεις είναι άχρηστες και δεν θα σου προσφέρουν τίποτα .

μην κοιτάς μερικούς κολασμένους εδώ μέσα που παίζουν σε

579.567000 χ 190.658849 ανάλυση :hehe:

για μένα όποιος έχει μια 58χχ η μια nvidia 470-80 μένη εκεί που είναι ,

η μετάβαση σε 580 η 6970 είναι πεταμένα λεφτά .

Link to comment
Share on other sites

Οποτε μην τα ισοπεδωνουμε ολα, λες και η ati ειναι για τα σκουπιδια..

είναι, τουλάχιστον αυτές που έδωσαν σε εμένα ήταν το απόλυτο trash, το απόλυτο όμως,

πολύ κακές στο o/c , πολύς θόρυβος (αν και δεν με πειράζει τόσο, αν όλα τα άλα ήταν καλά), σκαμπανεβάσματα στα fps, γενικά περίερη αίσθηση... σε ένα monitor όλα αυτά, και σε συνδοιασμό με τους μούφα drivers, που με υποχρέωναν να γίνομαι beta tester κάθε μήνα, sorry αλλά αυτό μου ανάβει τα λαμπάκια τελείως. Αλλά τέλος όλα αυτά :-)

Its you call , anyway.

Link to comment
Share on other sites

είναι, τουλάχιστον αυτές που έδωσαν σε εμένα ήταν το απόλυτο trash, το απόλυτο όμως,

πολύ κακές στο o/c , πολύς θόρυβος (αν και δεν με πειράζει τόσο, αν όλα τα άλα ήταν καλά), σκαμπανεβάσματα στα fps, γενικά περίερη αίσθηση... σε ένα monitor όλα αυτά, και σε συνδοιασμό με τους μούφα drivers, που με υποχρέωναν να γίνομαι beta tester κάθε μήνα, sorry αλλά αυτό μου ανάβει τα λαμπάκια τελείως. Αλλά τέλος όλα αυτά :-)

Its you call , anyway.

Επαναλαμβανω, οτι και εγω νομιζω οτι η Nvidia σε αυτο το γυρο εχει ελαφρυ προβαδισμα αλλα δεν μου αρεσει η ισοπεδωση και οι ανακριβιες...Δεν ξερω τι προβλημα ειχε η καρτα σου αλλα αυτα που λες δεν στεκουν συμφωνα με την δικη μου εμπειρια..

Κακες στο overclock?-H 5850 που εχω αναβαινει σαν δαιμονας και ταυτοχρανα εχει εξαιρετικη θερμικη συμπεριφορα:magic:

Θορυβος?-Ισως η πιο αθορυθη καρτα υψηλων επιδοσεων που εχει περασει απο τα χερια μου, σε αντιθεση με αλλες που ειχα και εκαναν σα μιξερ μολις εμπαιναν σε 3D :hehe::tomato:

Και γενικα στα αλλα που λες με προβληματα σε Drivers, περιεργα σκαμπανεβασματα στα fps κτλ.προσωπικα, ποτε δεν αντιμετωπισα σε αυτα τα θεματα ιδιαιτερα προβληματα..

Link to comment
Share on other sites

παιδια για να μην ανοιγω αλλο θεμα ,η sapphire 5850 βγηκε off και μου λενε να μου δωσουν την toxic

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/SVGA/SAPPHIRE-5850-TOXIC-1GB-GDDR5-PCI-EXPRESS-11162-05-40R.htm

μου ειπαν οτι μπορω να δωσω διαφορα και να παρω αλλη.

Λετε να παω σε 6870 με τα ιδια λεφτα ή στην 6950 δινωντας κατι λιγοτερο απο 100?

Η κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

κατι δεν καταλαβα...

την "τοξικη" στην δινουν χωρις επιπλεον κοστος ετσι?

αν ναι, γιατι να θελεις +100 για 6950? αφου η διαφορα τους ειναι στα 60 ευρω (κλικ μι )

οπως και να χει...αν ειναι να δωσεις μονο +60Ε σου προτεινω 6950 ασυζητητι! :)

καλυτερη, νεωτερη γενια και πολυ μεγαλυτερη "αγοραστικη" αξια για μετεπειτα...!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις τρελαθεί στο copy από διπλανή μεριά ρε αδερφέ...ότι διαβάζω από ένα σεβαστό μέλος διπλανού forum(που εργαζόταν βεβαια σε εταιρία με κάρτες γραφικών nvidia)τα βλέπω να τα αντιγράφεις και εδώ.Στο θέμα τώρα, ο άνθρωπος ψάχνει επιλογή κάρτας.

"Eπιλογη καρτας γραφικων ati 6970 η gtx 570"

τι μας νοιάζει τι διαφορα είχε το 480 από το 5870??

Σιγά μην γράφω και από που το πήρα κάθε φορά που συμφωνώ σε κάτι και ειδικά όταν το τεκμηριώνω με φωτογραφίες....

Σου λέω τι διαφορά είχε το 480 με το 5870 γιατί οι διαφορές παραμένουν ίδιες και στην 6970 με την 570.....

Στο θέμα μας τώρα, 69xx εγώ προσωπικά θα σου πρότεινα μόνο αν σε ενδιαφέρει το Eyefinity ειδάλλως GTX570.

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβανω, οτι και εγω νομιζω οτι η Nvidia σε αυτο το γυρο εχει ελαφρυ προβαδισμα αλλα δεν μου αρεσει η ισοπεδωση και οι ανακριβιες...Δεν ξερω τι προβλημα ειχε η καρτα σου αλλα αυτα που λες δεν στεκουν συμφωνα με την δικη μου εμπειρια..

Κακες στο overclock?-H 5850 που εχω αναβαινει σαν δαιμονας και ταυτοχρανα εχει εξαιρετικη θερμικη συμπεριφορα:magic:

Θορυβος?-Ισως η πιο αθορυθη καρτα υψηλων επιδοσεων που εχει περασει απο τα χερια μου, σε αντιθεση με αλλες που ειχα και εκαναν σα μιξερ μολις εμπαιναν σε 3D :hehe::tomato:

Και γενικα στα αλλα που λες με προβληματα σε Drivers, περιεργα σκαμπανεβασματα στα fps κτλ.προσωπικα, ποτε δεν αντιμετωπισα σε αυτα τα θεματα ιδιαιτερα προβληματα..

έλα πήρα τις 6850 το βράδυ θα σου πω εντυπώσεις από το cf μου...

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα πριν μεταβείς σε 5850cf να ψάξεις ανα το net για προβλήματα στα games που εσύ παίζεις συγκεκριμένα.

Με μονή 5850 φυσιολογικά και δεν αντιμετώπισες προβήματα με drivers fps drops κτλ αλλα με cf εκεί αλλάζει λίγο το θέμα προς το χειρότερο και το λέω αυτό σαν χρήστης 5850 single και 5850cf εκτός αν θες για benchmarks.

Επίσης θα αφήσω ασχολίαστο για το avivo που ποτέ δεν δούλεψε.

Συμφωνώ οτι έχει πολύ o/c περιθώρια η 5850 αλλα και αυτό βάση σε τι κομμάτι θα πέσεις,

όσο για τον θόρυβο θα διαφωνήσω για το "αθόρυβη" εκτός αν έχεις το κουτί σου π.χ κάτω στο πάτωμα, κάτω απο το γραφείο (το έχω στα 30cm δίπλα μου στο ύψος του γραφείου) σε σχέση με την 580 που πιστευω το ίδιο ισχύει και για την 570 απλα δεν το ακούς.

Απο εμένα gtx570.

Link to comment
Share on other sites

Crysis απο bench reviewer: 8800GTX in my sli config and i still only hitting 42FPS average on crysis.

No AA or QAA

All Settings Very High

Resolution 1024 x 768

To The Way It's Meant to be Played έκανε πολύ καλά την δουλειά του σε 1300 ευρώ hardware....Mα θα μου πειτε οτι τα ΑΤΙ boys δεν ειχαν ουτε 30fps σε αυτα τα settings με Very high. Αλλα τι να το κανεις!

Link to comment
Share on other sites

Crysis απο bench reviewer: 8800GTX in my sli config and i still only hitting 42FPS average on crysis.

No AA or QAA

All Settings Very High

Resolution 1024 x 768

To The Way It's Meant to be Played έκανε πολύ καλά την δουλειά του σε 1300 ευρώ hardware....Mα θα μου πειτε οτι τα ΑΤΙ boys δεν ειχαν ουτε 30fps σε αυτα τα settings με Very high. Αλλα τι να το κανεις!

διάβαζε και τίποτα για της μηχανές παιχνιδιών και πως επηρεάζει αυτό το παιχνίδι έτους 2007 όλες τις κάρτες μέχρι και σήμερα

για το τι έκανε η ατι σε εκείνη την περίοδο...άστο ούτε η ίδια δεν θα θέλει να το συζητήσει

Link to comment
Share on other sites

23759011.jpg

Uploaded with ImageShack.us

αυτό είναι ίδιο ?

Ας το επιβεβαιώσει κάποιος που έχει 69xx, ακόμα και έτσι να είναι η Nvidia χτυπάει σχεδόν το άψογο ALU......

Ορίστε και μια φωτογραφία με την GTX480:

20pa81.png

Link to comment
Share on other sites

Crysis απο bench reviewer: 8800GTX in my sli config and i still only hitting 42FPS average on crysis.

No AA or QAA

All Settings Very High

Resolution 1024 x 768

To The Way It's Meant to be Played έκανε πολύ καλά την δουλειά του σε 1300 ευρώ hardware....Mα θα μου πειτε οτι τα ΑΤΙ boys δεν ειχαν ουτε 30fps σε αυτα τα settings με Very high. Αλλα τι να το κανεις!

Καταρχήν η CryTek είχε δηλώσει εξαρχής ότι το V.High του Crysis είναι για μελλοντικά συστήματα.....

Ακόμα και το High του είναι πολύ καλό καθώς είχε το καλύτερο visual/performance ratio.....Είχε τα γραφικά που είχαν άλλα παιχνίδια στα Very High τους αλλά και καλύτερο performance από αυτά....

Αυτό νομίζω πως δείχνει πόσο καλό optimization έχει το Crysis.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν η CryTek είχε δηλώσει εξαρχής ότι το V.High του Crysis είναι για μελλοντικά συστήματα.....

Ακόμα και το High του είναι πολύ καλό καθώς είχε το καλύτερο visual/performance ratio.....Είχε τα γραφικά που είχαν άλλα παιχνίδια στα Very High τους αλλά και καλύτερο performance από αυτά....

Αυτό νομίζω πως δείχνει πόσο καλό optimization έχει το Crysis.

η crytek ξέχασε να σε πει να βάλεις οff/low shadows και βάλε τα άλλα σε very high

Link to comment
Share on other sites

η crytek ξέχασε να σε πει να βάλεις οff/low shadows και βάλε τα άλλα σε very high

To μονο που μπορει να μας σωσει ειναι αυτο και το εχω πει απο την αρχη οτι το Crysis 2 δεν θα εχει ολα αυτα τα real time shadows απο το χαμο απο δεντρα. Οπου ασκοπο και παραφουσκομενο ηταν!

Βεβαια στο Crysis 2 θα εχουμε ambitient ocl... μπορει να εχουμε Volumetric Illumination Quality, οπως επισης το βαρυ Derth of Field Quality απο Metro 2033 και stone giant και βεβαια το Heavy tessellation που θα δεσει το ολο γλυκο και θα μας στειλει ταμειο για 28nm

Γιατι εγω σε κατω απο 1920χ1080+χ2ΑΑ και κανενα 45 average δεν παιζω!

Link to comment
Share on other sites

@9000+rpm, ως κάτοχος μιας GTX 470, δεν θα σου πρότεινα να αγοράσεις την 570, έχω απογοητευτεί για 2η φορά από την Nvidia όπως παλιότερα, οι λόγοι ειδικά σε αυτή την περίπτωση είναι λόγω υπερθέρμανσης, artifacts στο gameplay (υπερθέρμανση πάλι) και ασυμβατότητα με παλιούς τίτλους. Για να δουλέψει σωστά πρέπει κάθε φορά να κάνω Manual τον ανεμιστήρα στο 80-100% και η κάρτα είναι καλή τοστιέρα. Στην ουσία την αγόρασα για 2 τίτλους να παίζω αν και κανονικά έπρεπε να πω εξ αρχής να πάνε να.. και να αγόραζα μια 6970.

Link to comment
Share on other sites

To μονο που μπορει να μας σωσει ειναι αυτο και το εχω πει απο την αρχη οτι το Crysis 2 δεν θα εχει ολα αυτα τα real time shadows απο το χαμο απο δεντρα. Οπου ασκοπο και παραφουσκομενο ηταν!

συμφωνώ απόλυτα

τυχαίο η όχι αυτό με τα shadows, είναι ότι μας κάνανε να ασχολούμαστε με αυτό στα bench και να φαίνεται ως σημαντικό κριτήριο αν η κάθε κάρτα είναι καλή.

ταπεινή άποψη είναι ότι σίγουρα έχει μόνιμη διαφήμιση

Link to comment
Share on other sites

@9000+rpm, ως κάτοχος μιας GTX 470, δεν θα σου πρότεινα να αγοράσεις την 570, έχω απογοητευτεί για 2η φορά από την Nvidia όπως παλιότερα, οι λόγοι ειδικά σε αυτή την περίπτωση είναι λόγω υπερθέρμανσης, artifacts στο gameplay (υπερθέρμανση πάλι) και ασυμβατότητα με παλιούς τίτλους. Για να δουλέψει σωστά πρέπει κάθε φορά να κάνω Manual τον ανεμιστήρα στο 80-100% και η κάρτα είναι καλή τοστιέρα. Στην ουσία την αγόρασα για 2 τίτλους να παίζω αν και κανονικά έπρεπε να πω εξ αρχής να πάνε να.. και να αγόραζα μια 6970.

Όντα λες υπερθέρμανση?Εμένα η Asus GTX480 χτυπάει 88-90C max load με default fan στο 70%(όπου η κάρτα ίσα ίσα που ακούγεται).

Artifacts?WTF πόσο Overclock κάνεις όταν παίζεις?

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ απόλυτα

τυχαίο η όχι αυτό με τα shadows, είναι ότι μας κάνανε να ασχολούμαστε με αυτό στα bench και να φαίνεται ως σημαντικό κριτήριο αν η κάθε κάρτα είναι καλή.

ταπεινή άποψη είναι ότι σίγουρα έχει μόνιμη διαφήμιση

Βεβαια Borg εαν εχει heavy tessellation και στο τσουτσουνι του Phycho οr οποιος αλλος ειναι, μαλλον θα θελει να μας περασει περιεργο μηνυμα η Nvidia :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.