Jump to content



Eπιλογη καρτας γραφικων ati 6970 η gtx 570


9000+rpm

Recommended Posts

  • Replies 228
  • Created
  • Last Reply
Ας το επιβεβαιώσει κάποιος που έχει 69xx, ακόμα και έτσι να είναι η Nvidia χτυπάει σχεδόν το άψογο ALU......

Ορίστε και μια φωτογραφία με την GTX480:

20pa81.png

Oντως η διαφορα ειναι χαοτικη!

@9000+rpm, ως κάτοχος μιας GTX 470, δεν θα σου πρότεινα να αγοράσεις την 570, έχω απογοητευτεί για 2η φορά από την Nvidia όπως παλιότερα, οι λόγοι ειδικά σε αυτή την περίπτωση είναι λόγω υπερθέρμανσης, artifacts στο gameplay (υπερθέρμανση πάλι) και ασυμβατότητα με παλιούς τίτλους. Για να δουλέψει σωστά πρέπει κάθε φορά να κάνω Manual τον ανεμιστήρα στο 80-100% και η κάρτα είναι καλή τοστιέρα. Στην ουσία την αγόρασα για 2 τίτλους να παίζω αν και κανονικά έπρεπε να πω εξ αρχής να πάνε να.. και να αγόραζα μια 6970.

RMA ASAP!

Link to comment
Share on other sites

Csaris πρωτη φορα τα βλεπεις ? Στα εχω δείξει αυτά και στα εχω πει!

Στα games ομως το x16AF και των δυο ειναι υπεραρκετό!

Απλά εδώ βλέπεις κύλινδρο που σε κάνει να δεις την διαφορά σε έντονη αντίθεση χρωμάτων....

Στα games δεν το παρατηρείς ευκολα στο βαθος....

Link to comment
Share on other sites

Csaris πρωτη φορα τα βλεπεις ? Στα εχω δείξει αυτά και στα εχω πει!

Στα games ομως το x16AF και των δυο ειναι υπεραρκετό!

Απλά εδώ βλέπεις κύλινδρο που σε κάνει να δεις την διαφορά σε έντονη αντίθεση χρωμάτων....

Στα games δεν το παρατηρείς ευκολα στο βαθος....

Nαι αλλα μηπως η ΑΤΙ κερδιζει fps ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Nαι αλλα μηπως η ΑΤΙ κερδιζει fps ετσι?

Για βαλε high quality και παιξε το staker που παίζεις σε surround σαν τρακτερ παει man....Μην τα πειραξεις να τα αφησεις ολα default!

Oσο για τον φιλο με την 570gtx πρεπει να παει για RMΑ (να του τσεκαρουν την καρτα)

Link to comment
Share on other sites

Όντα λες υπερθέρμανση?Εμένα η Asus GTX480 χτυπάει 88-90C max load με default fan στο 70%(όπου η κάρτα ίσα ίσα που ακούγεται).

Artifacts?WTF πόσο Overclock κάνεις όταν παίζεις?

ειναι θεμα VID μια 470 που ειχα με 9.68 βαραγε 106 στο furmark stock clock!

Link to comment
Share on other sites

Aνετα ειναι θεμα κομματιου δυστυχως εχουν μεγαλες διαφορες απο πυρηνα σε πυρηνα η nvidia.Απο αθορυβη 470 με 1800 rpm και θερμοκρασια 80 oC στα 720 πυρηνα stock ψυξη,

μεχρι αλλη που για τα ιδια ηθελε το ανεμιστηρι 3300 rpm και το vid 0.05 πανω εχω δει.

Μαλλον το fermi δε εχει και τοσο σταθερο quality στα waffer TSMC ftw :tomato:

Link to comment
Share on other sites

κατι δεν καταλαβα...

την "τοξικη" στην δινουν χωρις επιπλεον κοστος ετσι?

αν ναι, γιατι να θελεις +100 για 6950? αφου η διαφορα τους ειναι στα 60 ευρω (κλικ μι )

οπως και να χει...αν ειναι να δωσεις μονο +60Ε σου προτεινω 6950 ασυζητητι! :)

καλυτερη, νεωτερη γενια και πολυ μεγαλυτερη "αγοραστικη" αξια για μετεπειτα...!

Τηλεφωνικα μιλησα,την 5850 την ειχα παρει 220 οποτε ειναι καπου 90 ευρω.Τωρα αμα μου που λιγοτερα ακομα καλυτερα.

Και εγω για την 6950 λεω.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πηρα την 570 την κουμπωσα και ετρεξα ενα-δυο πραγματα και μετα ξεκινησα format γιατι εκανε κατι κουλα...

Στο dirt 2 απο 65-67 average που ειχα με την 5850, τωρα εχω 100-105 με την 570 :hehe:

Καλα Χριστουγεννα σε ολους!!

Link to comment
Share on other sites

Καλά Χριστούγεννα παιδιά!

9000, καλοδούλευτη, η κάρτα γίνεται ακόμη πιο τέρας αν κάνεις καλό overclock!

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί ανεβοκατεβαίνει το gpu usage αντί να είναι στο 90-99%

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ στι ίδιο δίλημα είμαι,ανάμεσα σε 570 και 6970 αλλά θέλω να περιμένω γιατί σκέφτομαι με νέους drivers η 6970 θα αλλάξει πολύ!Δε ξέρω...τι να πω...είμαι σε σκέψεις!Αυτό που θέλω κιόλας είναι να μπορώ να παίζω κανα crysis 2(που όλοι μας περιμένουμε όσο πιο full γίνεται σε full hd)και όλα τα άλλα games εννοείται.

Link to comment
Share on other sites

@venom7

Bασικα και η 570 και η 6970 εχουν να δωσουν ακομη με μελλοντικους drivers αλλα και γω πιστευω οτι η 6970 θα δωσει κατιτις περισσοτερο, καθως στα review φαινεται οτι σε μερικα games ειναι pisv ακομη και απο 5870!:p

Αν εχεις υπομονη περιμενε λιγο ακομη αν και πιστευω, οτι οποια απο τις 2 να παρεις πανω κατω στα ιδια θα ειναι! Αν γουσταρεις ατι παρε 6970 αν γουσταρεις nvidia παρε 570..

Απλα εγω πηρα πρασινη μιας και οι τελευταιες 3 καρτες που ειχα ηταν ατι και ηθελα να δω λιγο τι λεει και το αλλο στρατοπεδο, συν οτι την 570 την εβρισκα λιγο φθηνοτερα!

Εγω παντως πιστευω οτι η ατι θα ριξει λιγο την τιμη της 6970, γιατι μου φαινεται παραξενο η 6970 που φαινεται να εχει πανω κατω τις ιδιες επιδοσεις με την 570 (και στα περισσοτερα reviews η 570 φαινεται να ειναι λιγο πιο μπροστα σε αναλυσεις μεχρι και 1080p) να βρισκεις την δευτερη φθηνοτερα...

Μου φαινεται παραξενο η nvidia να εχει καλυτερο λογο κοστους/αποδοσης, αλλιως συνηθισαμε:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.