Jump to content



Ποτηροτρύπανα και τρύπες για ανεμιστηρες


ερμαρος

Recommended Posts

Παίδες έχω σκοπό να ανοίξω 2 τρύπες για 12αρηδες ανεμιστηρες στην οροφη του κουτιού μου και μιας και ειμαι αχρηστιδης με το dremmel ειπα να σκεφτω εναν αλλο τροπο.Αυτος είναι με τα ποτηροτρυπανα,ομως εχω χαθει με τις διαστασεις και δεν ξερω τι να παρω.Εχετε μηπως εσεις ιδεα παληκαρια μου;

Link to comment
Share on other sites

και να βρεις 120 χιλιοστα τρυπανι, και να στο δωσουν φτηνα μαλλον θα χρειαστεις καροτιερα για να το γυρισει.. οποτε γιατι δεν κανεις το εξης απλο: σημαδεψε εναν κυκλο με ακτινα 120mm και κανε μεσα σε αυτον τρυπες 8 mm τη μια κοντα στην αλλη καθως και 4 στην ακρη για να βιδωσει ο ανεμιστηρας.

Link to comment
Share on other sites

και να βρεις 120 χιλιοστα τρυπανι, και να στο δωσουν φτηνα μαλλον θα χρειαστεις καροτιερα για να το γυρισει.. οποτε γιατι δεν κανεις το εξης απλο: σημαδεψε εναν κυκλο με ακτινα 120mm και κανε μεσα σε αυτον τρυπες 8 mm τη μια κοντα στην αλλη καθως και 4 στην ακρη για να βιδωσει ο ανεμιστηρας.

ετσι θα του βγει η πιστη του ανθρωπου!

Link to comment
Share on other sites

και να βρεις 120 χιλιοστα τρυπανι, και να στο δωσουν φτηνα μαλλον θα χρειαστεις καροτιερα για να το γυρισει.. οποτε γιατι δεν κανεις το εξης απλο: σημαδεψε εναν κυκλο με ακτινα 120mm και κανε μεσα σε αυτον τρυπες 8 mm τη μια κοντα στην αλλη καθως και 4 στην ακρη για να βιδωσει ο ανεμιστηρας.

Δεν λεει για τρυπανι αλλα ποτηροτρυπανο ;) .Αυτο το γυριζει ενα νορμαλ ηλεκτρικο τρυπανι.

Link to comment
Share on other sites

γιαυτο εδωσα και τις 2 σελιδες στην πρωτη εχει τον οδηγο ειναι ο δευτερος για πανω απο 32 χιλιοστα και στην δευτερη το ποτηρι πρεπει να ειναι made in china γιατι σε οσους πελατες μου εχω ρωτηση μονο ο οδηγος κανει πανω απο 25~30 ευρω για uk η usa:mobile1:

Link to comment
Share on other sites

Για οποιον ενδιαφερεται, καλή δουλεια μπορει να γίνει και με dremel. Απλά κρατηστε το σε γωνια 45 μοιρών.

Δειτε και και τα παρακάτω απο την mpntech.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=9iMiH8wYTDY&feature=player_embedded]YouTube - Dremel Techniques For Case Modding, Part 1, www.mnpctech.com[/ame] [ame]

[/ame]
Link to comment
Share on other sites

είμαι πράγματι σκράπας με το δρεμελ αν και εκανα μια 14 τρυπα με τον τρόπο που υπέδειξε το τεμπελοσκυλο αλλά ειναι πολυ μπελαλιδικο.Τελευταια λύση είναι το τρυπανακι και μετά ρασπα.:fun:

Link to comment
Share on other sites

είμαι πράγματι σκράπας με το δρεμελ αν και εκανα μια 14 τρυπα με τον τρόπο που υπέδειξε το τεμπελοσκυλο αλλά ειναι πολυ μπελαλιδικο.Τελευταια λύση είναι το τρυπανακι και μετά ρασπα.:fun:

Είναι πολύ δύσκολο αυτό με το τρυπάνι.. και με ράσπα δεν θα μπορείς τέλεια να το φέρεις κύκλο..

Link to comment
Share on other sites

Ιασωνα δηλαδη ο μονος τροπος ειναι να εχεις ποτηροτρυπανα ?

προσφατα αγορασα και εγω ενα σετ απο τετια αλλα εχουν μικρες διαμετρους 22,28,35,44,68,73 :( μαλλον χρειαζεται να παω να αγορασω κανενα 120mm και 140mm :wall:

Link to comment
Share on other sites

Ο πιο σωστός και γρηγορότερος τρόπος από τους άλλους είναι το "ποτιροτριπανο",και με το dremel γίνετε αλλα όχι τέλεια οποτε μετά ανά χήρας η ράσπα ή η πέτρα και φάγωμα..

Απλά πρέπει να έχεις σταθερό χέρι στο dremel αλλιώς πάει..

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις σκοπό να καλύψεις τις ατέλειες με κάποια σήτα τότε και το dremel είναι μια χαρά. Αλλιώς όπως σου είπαν και τα παιδιά ποτηροτρύπανο, δεν πάει χαμένο, όλο και σε κάποιο μελλοντικό mod θα σου χρειαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.