Jump to content



Προβληματισμοί για την υπερθέρμανση του TAGAN 480W μου


kaynd

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από RootX [Σήμερα, στις 17:13]

Συγγνώμη, αλλά την αλλαγή δεν την κάνει η αντιπροσωπεία?? αν ο αντιπρόσωπος πει "δεν ισχύει η εγγύηση, διότι το τροφοδοτικό έχει ανοιχθεί" τι σημασία έχει ποιος θα πάει το τροφοδοτικό στην αντιπροσωπεία?

Ακριβώς αυτό λέω κι εγώ!:(

Αλλά το τροφοδοτικό ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΓΜΕΝΟ!!! :mad:

:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 135
  • Created
  • Last Reply

Μην ανησυχείς αυτή η κραυγή αγανάκτησης δεν απευθυνόταν σε εσένα.

Κατάλαβα ακριβώς τι εννοούσες.

Απλά το ξεκαθαρίζω για αυτούς που δεν διαβάζουν το θέμα και απλά καταλήγουν σε συμπεράσματα μόνο από την τελευταία απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από billpeppas [Σήμερα, στις 15:03]

Μάλιστα θεωρώ υποχρέωσή μου να αναφέρω πως πολλές φορές ο Ιδιοκτήτης του HAC με έχει βοηθήσει σε πολλές τέτοιες "περίεργες και μη" καταστάσεις.

Αν ( που δεν το βλέπω ) σου πούνε πως δεν το αλλάζουνε , στείλε το μόνος σου στην αντιπροσωπεία , αφού έχεις πάρει εκεί τηλ. και έχεις μιλήσει με κάποιον υπεύθυνο ( όχι την τηλεφωνήτρια προφανώς ).

Αν θες help , στείλε p.m.

Κρατώ την πρώτη γραμμή 'for future reference' που λένε...

Αν το χαρτάκι της εγγύησης είναι -εντελώς- σκισμένο, καμία αντιπροσωπία δεν θα το αλλάξει όσο και παρανοϊκοί να είναι και ούτε το κατάστημα, ούτε εσύ, ούτε ο προϊστάμενος της αντιπροσωπείας μα ούτε ο ίδιος ο Θεός δεν μπορεί να κάνει κάτι για αυτό. Και φυσικά δεν μπορεί να διεκδικήσει τίποτα, η εγγύηση είναι limited από κάποιους όρους. Μα αν το χαρτάκι δεν είναι εντελώς σκισμένο ( σε σημείο έστω 1 χιλιοστού πλάτους ) η εγγύηση ισχύει κανονικά.

Υγ. Να πω και ότι κατά την γνώμη μου έχουν κάθε δικαίωμα να ΜΗΝ το αλλάξουν έτσι και αλλιώς αφού λειτουργεί κανονικά. Το ότι ζεσταίνεται μπορεί να μην το πάρουν καν σαν λόγο για αλλαγή αφού όσο και να ζεσταθεί λειτουργεί κανονικά. Δεν έχεις εγγύηση ότι θα δουλεύει κρύο! Μόνο ότι θα λειτουργεί σωστά και μέσα στα χαρακτηριστικά του.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από aristos87 [Σήμερα, στις 16:55]

Τι λές καλε?? Γιατί το δικό μου να ειναι κρύο και αυτου να ψύνετε?? ΤΟ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΟ!!! ΤΕΛΟΣ!! Αν οχι το τροφοδοτικό το σύστημα ελέγχου στοφών....

Από την στιγμή που δουλεύει μέσα στα χαρακτηριστικά του και χωρίς πρόβλημα, δεν έχει βάση η δικαιολογία 'το δικό μου ζεσταίνεται, του άλλου είναι κρύο'. Δεν τους νοιάζει όσο το τροφοδοτικό ΚΑΝΕΙ αυτό που λέει οτι πρέπει να κάνει και τίποτα παραπέρα.

Το ότι ζεσταίνεται πολύ για το είδος του το είπα πρώτη εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Grace [Σήμερα, στις 19:02]

Από την στιγμή που δουλεύει μέσα στα χαρακτηριστικά του και χωρίς πρόβλημα, δεν έχει βάση η δικαιολογία 'το δικό μου ζεσταίνεται, του άλλου είναι κρύο'. Δεν τους νοιάζει όσο το τροφοδοτικό ΚΑΝΕΙ αυτό που λέει οτι πρέπει να κάνει και τίποτα παραπέρα.

Το ότι ζεσταίνεται πολύ για το είδος του το είπα πρώτη εγώ.

Το τροφοδοτικό ζεσταίνεται πάνω από τα όρια που θέτει ο κατασκευαστής.

Αν κοιτάξεις την σελίδα των τεχνικών προδιαγραφών που έχω παραθέσει πιο πριν

Θα δεις ότι οι κανονικές θερμοκρασίες λειτουργίας είναι μεταξύ 0-50οC

Και αν με το ελαφρύ μου σύστημα βρίσκεται στο άνω άκρο των ορίων του κατασκευαστή τότε τι θα γίνει όταν επιβαρύνω το σύστημα με ποιο ενεργοβόρα υποσυστήματα?

Λογική no1

Το ότι δυο χρηστές με τα ίδια κουτιά και το ίδιο πλήθος υποσυστημάτων, χρησιμοποιούν το ίδιου κατασκευαστή και ίδιου τύπου τροφοδοτικά, τα οποία έχουν τόσο μεγάλη διάφορα στην θερμική συμπεριφορά, σημαίνει ότι ένα από τα δυο είναι ελαττωματικό.

Σαφώς δεν μπορώ να ισχυριστώ ότι το τροφοδοτικό του Αριστείδη που είναι κατά πολύ ψυχρότερο από το δικό μου είναι ελαττωματικό.

Οπότε βάση της λογικής συμπεραίνω ότι το δικό μου τροφοδοτικό είναι χαλασμένο το οποίο είναι κατά πολύ θερμότερο του Αριστείδη

Λογική no2

Είναι δυνατόν ένα φτηνιάρικο τροφοδοτικό των 300Watt να είναι ψυχρότερο από ένα ποιοτικό τροφοδοτικό 480W (το οποίο διαθέτει ένα καλομελετημένο σύστημα ψύξης), κάτω από τις ίδιες συνθήκες?

Τέλος με την εγγύηση ο κατασκευαστής μας εγγυάται την ΚΑΛΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ της συσκευής και ΟΧΙ ΑΠΛΑ ΤΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ της.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kaynd [Σήμερα, στις 17:30]

Το τροφοδοτικό ζεσταίνεται πάνω από τα όρια που θέτει ο κατασκευαστής.

Αν κοιτάξεις την σελίδα των τεχνικών προδιαγραφών που έχω παραθέσει πιο πριν

Θα δεις ότι οι κανονικές θερμοκρασίες λειτουργίας είναι μεταξύ 0-50οC

Και αν με το ελαφρύ μου σύστημα βρίσκεται στο άνω άκρο των ορίων του κατασκευαστή τότε τι θα γίνει όταν επιβαρύνω το σύστημα με ποιο ενεργοβόρα υποσυστήματα?

Λογική no1

Το ότι δυο χρηστές με τα ίδια κουτιά και το ίδιο πλήθος υποσυστημάτων, χρησιμοποιούν το ίδιου κατασκευαστή και ίδιου τύπου τροφοδοτικά, τα οποία έχουν τόσο μεγάλη διάφορα στην θερμική συμπεριφορά, σημαίνει ότι ένα από τα δυο είναι ελαττωματικό.

Σαφώς δεν μπορώ να ισχυριστώ ότι το τροφοδοτικό του Αριστείδη που είναι κατά πολύ ψυχρότερο από το δικό μου είναι ελαττωματικό.

Οπότε βάση της λογικής συμπεραίνω ότι το δικό μου τροφοδοτικό είναι χαλασμένο το οποίο είναι κατά πολύ θερμότερο του Αριστείδη

Λογική no2

Είναι δυνατόν ένα φτηνιάρικο τροφοδοτικό των 300Watt να είναι ψυχρότερο από ένα ποιοτικό τροφοδοτικό 480W (το οποίο διαθέτει ένα καλομελετημένο σύστημα ψύξης), κάτω από τις ίδιες συνθήκες?

Τέλος με την εγγύηση ο κατασκευαστής μας εγγυάται την ΚΑΛΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ της συσκευής και ΟΧΙ ΑΠΛΑ ΤΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ της.

Μεγάλο λάθος. Το τροφοδοτικό δίνεται δοκιμασμένο για λειτουργεία σε -θερμοκρασία περιβάλλοντος αέρα 0-50c-, όχι ότι θα έχει το ίδιο αυτή την θερμοκρασία. Αν είναι δυνατόν ότι θα εγγγυηθεί κατασκευαστής τέτοιο πράγμα και με 42c δωματίου να μπορεί να κρατηθεί το τροφοδοτικό μόλις 8c από την θερμοκρασία του αέρα έξω από το κουτί.

Λογικές 1+2 = Δεν έχουν καμία ισχύ. Το τροφοδοτικό λειτουργεί κανονικά, δεν γράφει κανένα συμβόλαιο ότι όλα είναι ίδια ή ότι δεν θα ζεσταίνεται. Όσο λειτουργεί κανονικά και μέσα στα πλαίσια των χαρακτηριστικών του, λειτουργεί και καλά σύμφωνα με τον κατασκευαστή.

Συμμερίζομαι την αγωνία σου και καταλαβαίνω το τι λες, και εγώ δεν θα το ανεχόμουν. Απλά σου λέω το πως λειτουργούν τα RMA των εταιριών. Αφού δεν παραβιάζει καμία παράγραφό τους η θερμοκρασία αυτή, αν θέλουν μπορούν να μην το αλλάξουν χωρίς να έχεις δικαίωμα να διεκδηκήσεις κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν εσύ λες ότι οι λογικές μου δεν ισχύουν τότε να το ΒΡΑΣΩ ένα τροφοδοτικό 480W το οποίο εξαντλεί ταχύτερα τα θερμικά του όρια από ένα 300!

Και επαναλαμβάνω!

Με ένα «βαρύτερο» σύστημα τι θα κάνει?? Θα λιώσει??

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Grace

Λογικές 1+2 = Δεν έχουν καμία ισχύ. Το τροφοδοτικό λειτουργεί κανονικά, δεν γράφει κανένα συμβόλαιο ότι όλα είναι ίδια ή ότι δεν θα ζεσταίνεται. Όσο λειτουργεί κανονικά και μέσα στα πλαίσια των χαρακτηριστικών του, λειτουργεί και καλά σύμφωνα με τον κατασκευαστή.

Ίσως τελικά να έχεις δίκιο

Θα έπρεπε πρώτα να περιμένω να καεί

Και μετά να το γυρίσω πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kaynd [Σήμερα, στις 18:28]

Ίσως τελικά να έχεις δίκιο

Θα έπρεπε πρώτα να περιμένω να καεί

Και μετά να το γυρίσω πίσω.

Eπιτέλους ήρθες στα λόγια μου. :flower:

Και επαναλαμβάνω!

Με ένα «βαρύτερο» σύστημα τι θα κάνει?? Θα λιώσει??

Σοβαρά, μπορεί και να μην ζεσταθεί 1c παραπάνω.:wassat:

Τα θερμικά όρια όπως τα λες ενός τροφοδοτικού είναι πάνω από 90c. Δεν καίγονται από θερμοκρασία εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά νομίζω ότι δεν νομίζω ότι με έπιασες απόλυτα:o

Δεν το εννοούσα όταν έλεγα ότι έπρεπε να περιμένω να καεί το τροφοδοτικό

Γιατί όταν καιγόταν δεν θα ήταν απίθανο να μου καεί και τίποτε άλλο, και δυστυχώς στην εγγύηση του τροφοδοτικού δες συμπεριλαμβάνεται ούτε η μητρική ούτε οι μνήμες ούτε οι δίσκοι ούτε τα αρχεία που θα μπορούσα να χάσω σε μία τέτοια περίπτωση :'(

Με ένα βαρύτερο σύστημα θα ζεσταθεί αντίστοιχα περισσότερο.

Το πρόβλημα μου δεν είναι ότι είναι γενικά θερμό ως τροφοδοτικό

Το πρόβλημα μου είναι ότι όσο το πιέζω τόσο θερμαίνεται!

Έτσι κατέληξα στο συμπέρασμα ότι το TCST δεν ανταποκρίνεται στις υποχρεώσεις του και δεν μεταβάλλει τις στροφές των ανεμιστήρων.

Όταν ο επεξεργαστής είναι σε idle κατάσταση το τροφοδοτικό είναι απλά χλιαρό και από τους δυο ανεμιστήρες του λειτουργεί μόνο ένας με 500rpm Όταν το ζορίσω το τροφοδοτικό θερμαίνεται και μετά από λίγο ενεργοποιείται και ο δεύτερος ανεμιστήρας, και αυτός στις 500rpm όλα καλά μέχρι εδώ!

Το πρόβλημα έρχεται όταν εγώ συνεχίζω να ζορίζω το τροφοδοτικό και κατά συνέπεια αυξάνει η θερμοκρασία του αλλά δεν αυξάνονται οι rpm των ανεμιστήρων ούτε στο ελάχιστο! Κατά συνέπεια το τροφοδοτικό υπερθερμαίνεται.

Το τροφοδοτικό δεν το πήρα χθες και μέσα σε μία μέρα το έβαλα μου ξίνισε και το πήγα πίσω. Το είχα πάρει από το πρωί της προηγούμενης Τετάρτης! Και το δοκίμασα όσο πιο εξαντλητικά και διεξοδικά μπορούσα!

Όλα αυτά που λέω δεν βασίζονται στην ισχυρογνωμοσύνη μου ούτε στον εγωισμό μου.

Κατά τη γνώμη μου οι εταιρίες είναι υποχρεωμένες να μας παρέχουν ένα ποιοτικό προϊών εφόσον το υπόσχονται.

Και επαναλαμβάνω ότι η εγγύηση δεν είναι εγγύηση λειτουργίας αλλά καλής λειτουργίας.

Επειδή πριν αρχίσω να ασχολούμαι με τους υπολογιστές ασχολούμουν με τα ηλεκτρονικά κυκλώματα απλά λόγο του νεαρού της ηλικίας τα είχα βρει σκούρα και τα παράτησα (μιλάμε πριν 4 χρόνια μου ήμουν 13 χρονών)

Ξέρω ότι ένα τροφοδοτικό δεν μπορεί να δουλέψει φυσιολογικά και αποδοτικά στους 90οC

1ον γιατί η ειδική αντίσταση των χάλκινων συρμάτων των μετασχηματιστών αυξάνεται δραματικά σε τέτοιες θερμοκρασίες

2ον Γιατί σε αυτή τη θερμοκρασία το πλαστικό κάλυμμα των καλωδίων αρχίζει να λιώνει και μόλις 30 βαθμούς πιο πάνω αρχίζει να λιώνει το «βερνίκι» των συρμάτων στα πηνία των μετασχηματιστών

(ναι ξέρω ότι τα τροφοδοτικά του υπολογιστή δεν βασίζονται τόσο πολύ στους μετασχηματιστές αλλά δεν παύουν να υπάρχουν.)

Και ποιος ειδικός μπορεί να σου αραδιάσει πολλούς περισσότερους λόγους εγώ ξέρω ψίχουλα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kaynd [Σήμερα, στις 20:16]

Συγνώμη αλλά νομίζω ότι δεν νομίζω ότι με έπιασες απόλυτα:o

Δεν το εννοούσα όταν έλεγα ότι έπρεπε να περιμένω να καεί το τροφοδοτικό

Γιατί όταν καιγόταν δεν θα ήταν απίθανο να μου καεί και τίποτε άλλο, και δυστυχώς στην εγγύηση του τροφοδοτικού δες συμπεριλαμβάνεται ούτε η μητρική ούτε οι μνήμες ούτε οι δίσκοι ούτε τα αρχεία που θα μπορούσα να χάσω σε μία τέτοια περίπτωση :'(

Ξέρω ότι ένα τροφοδοτικό δεν μπορεί να δουλέψει φυσιολογικά και αποδοτικά στους 90οC

1ον γιατί η ειδική αντίσταση των χάλκινων συρμάτων των μετασχηματιστών αυξάνεται δραματικά σε τέτοιες θερμοκρασίες

2ον Γιατί σε αυτή τη θερμοκρασία το πλαστικό κάλυμμα των καλωδίων αρχίζει να λιώνει και μόλις 30 βαθμούς πιο πάνω αρχίζει να λιώνει το «βερνίκι» των συρμάτων στα πηνία των μετασχηματιστών

(ναι ξέρω ότι τα τροφοδοτικά του υπολογιστή δεν βασίζονται τόσο πολύ στους μετασχηματιστές αλλά δεν παύουν να υπάρχουν.)

:laughing:

Αγάπη μου, ξέρω υπερβολικά πολλά γύρω από τους ηλεκτρονικούς υπολογιστές για το φύλο μου, δεν χρειάζομαι να μου εξηγείς.

Τώρα, το παρόν τροφοδοτικό έχει ασφάλεια. Και κεραυνός να το χτυπήσει δεν θα περάσει το παραμικρό spike μέσα στο PC. Το σύστημά σου δεν κινδυνεύει.

Δεύτερον, δεν είπα 90c θερμοκρασία ΑΕΡΑ για να λιώνουν τα καλώδια, προς Θεού. Αν και θεωρητικά, η ειδική αντίστασή τους δεν είναι και τόσο μεγάλη ώστε να εμπόδιζε την λειτουργεία, απλά λιώνουν τα καλύμματά τους. 90c on-regulators εννοώ φυσικά. Και μέχρι 120c αντέχουν αυτοί θεωρητικά. Για να φτάσουν τα regulators 90c θα πρέπει οι ψύκτρες τους να είναι τουλάχιστον στους 70c άρα το τροφοδοτικό θα είναι στην κυριολεξία πυρ και μανία.

Τρίτον, για να ζεσταίνεται τόσο δεν χρειάζεται να μου πεις -εμένα- ότι έχει πρόβλημα. Εγώ στο είπα ότι έχει πρόβλημα. Δεν είπα πουθενά και σε κανέναν ότι λες ψέμματα. Αφού δουλεύει όμως 'κανονικά' δικαιολογήσου αν μπορείς στην εταιρία, αυτό και μόνο είπα, ότι μπορούν αν θέλουν να μην το αλλάξουν χωρίς καν να έχουν ανάγκη να δικαιολογηθούν αφού όσο και να φωνάζεις για εγγύηση καλής λειτουργείας, λειτουργεί κανονικά και κανείς δεν δέχεται σαν δικαιολογία το 'ζεσταίνεται' ή 'του φίλου μου ......'. Ελπίζω να καταλαβαινόμαστε...

...και καλύτερα να μην με νοιάζει, καλή τύχη σε εσένα όπως και να'χει.:flower:

Link to comment
Share on other sites

Ναι ok καταλαβαινόμαστε.

Αν η εταιρία που βγάζει το συγκεκριμένο τροφοδοτικό θεωρεί αυτή τη θερμική συμπεριφορά του τροφοδοτικού φυσιολογική τότε απλά δε μου κάνει

Αργά ή γρήγορα θα διαλέξω κάποιο άλλο για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Κατόπιν αυτού θα ακολουθήσει και μία έντονη δυσφημιστικοί διάθεση για το συγκεκριμένο προϊών από εμένα.

Γιατί δεν είναι δυνατό να προσπαθούμε να αποβάλουμε με κάθε τρόπο την θερμότητα από το PC μας και αναβαθμίζοντας ένα τροφοδοτικό αυτόματα να εισάγουμε και μία νέα πυγή θερμότητας

Αν η tagan σκάρτεψε το προϊόν της έχω κάθε λόγο να είμαι δυσαρεστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ειχα σκοπο να το κανω και λογω του οτι παρασυζητηθηκε το θεμα χωρις λογο, θα απαντησω κι εγω, με τις ιδιοτητες που εχω.

Να ξεκινησουμε με το θεμα της εγγυησης.

Απο τη στιγμη που η ταινια ασφαλειας ειναι παραβιασμενη, παυει ρητως να ισχυει η εγγυηση. Και γι αυτο δεν υπαρχει, ουτε η καλοσυνη της εταιρειας,ουτε η ελαστικοτητα του καταστηματος. Εξ αλλου το γραφει και στο manual: Warranty void if ssicker broken or removed. Αρα, νομιζω οτι τελειωνουμε με αυτο το θεμα.

Για το θεμα της υπερθερμανσης.

Εφ' οσον μου εκανε τρομερη εντυπωση η ολη ιστορια της υπερθερμανσης,θεωρησα σωστο να το κρατησω προς ελεγχο.Και φυσικα, τι πιο απλο απο το να το δοκιμασω στο συστημα μου. Το συγκεκριμενο τροφοδοτικο λοιπον, δουλευει απο χθες το βραδυ, φορτωμενο με Prescott 2,8-4δισκους-2dvd-9600pro-double folding.Μεχρι στιγμης, δεν εχω παρατηρησει την παραμικρη αυξηση θερμοκρασιας απο οποιοδηποτε αλλο τροφοδοτικο. Αντιθετως, το σασι του στα πλαγια ειναι παγωμενο,στο πανω μερος απλα νιωθεις μια χαμηλη θερμοκρασια και ο αερας που βγαζει ειναι επισης κρυος. Με αλλα λογια, το τροφοδοτικο,συμπεριφερεται καθ ολα αψογα.

Σε σημειο που αρχιζω να πιστευω οτι ο λογος της προσπαθειας αντικαταστασης ειναι αλλος...

Τελος παντων, enough said, το εν λογω τροφοδοτικο ειναι στη διαθεση σου φιλε Kaynd. Αν εισαι τοσο δυσπιστος, pm me να σε καλεσω για καφε να το δεις να δουλευει. Αλλα απο κει και περα, καλο ειναι να προσεχουμε τι γραφουμε, γιατι κρινομαστε για ολα..

Ουφ, αυτα! ;)

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς κρινόμαστε για όλα και μπορείτε να με κρίνετε αν θέλετε από το σύνολο των post μου σε αυτό το forum αλλά και στο Pc tech που συμμετείχα παλαιότερα.

Φίλε Στράτο δεν έφερα αντίλογο για το θέμα της εγγύησης.

Ξέρω ότι τώρα πλέον δεν ισχύει.

Όσο για το χρόνο που ξόδεψες θα πληρώσω το τίμημα όπως με είχες προειδοποιήσει από το κατάστημα.

Όσο για την συμπεριφορά του τροφοδοτικού μου απλά με κούφανες!

Αυτή είναι η συμπεριφορά που είχα δει στο PC του Αριστείδη (Aristos87) και μου είχε αφήσει άριστες εντυπώσεις.

Πραγματικά έχω εκπλαγεί και φτάνω στο παράλογο σημείο να αναρωτιέμαι είσαι σίγουρος ότι δοκίμασες το δικό μου τροφοδοτικό?

Συγγνώμη που φαίνομαι παράλογος αλλά κοντεύω να τρελαθώ!

Αυτή η συμπεριφορά που ανέφερες με έκανε να έρθω να το αγοράσω σχεδόν στα τυφλά!

Και όχι ο λόγος αντικατάστασης δεν είναι άλλος!!!!!!!!!!

Πράγματι αντιμετώπισα πρόβλημα!

Τώρα δεν ξέρω τι να πω αφού όντως λειτουργεί κανονικά σύμφωνα με τα λεγόμενα σου θα έρθω να το πάρω τη Δευτέρα...

Δεν είμαι δύσπιστος αλλά τη συνάντηση τη σκέφτομαι, όχι για να αποδείξω ότι δε λειτουργεί σωστά, αλλά για να καταλάβω τι κάνω λάθος τέλος πάντων!

Link to comment
Share on other sites

Να πως το τοποθέτησα στον υπολογιστή μου.

Συγκεκριμένα απέφυγα να στριμώξω τα καλώδια που περίσσευαν στο πάνω μέρος του κουτιού για να μη κλείνουν τον πίσω ανεμιστήρα του τροφοδοτικού.

Αν κάνω κάποιο λάθος πείτε μου.

:(

post-258-1416070874,8816_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κι εδώ οι ενδείξεις θερμοκρασίας και τάσεων όταν έτρεχα toast για μια ώρα και πλέον

Πραγματικά καλές τάσεις.

Η θερμοκρασία του δωματίου ήταν 26οC.

(H υψηλή θερμοκρασία του επεξεργαστή οφείλεται στις συντηρητικές στροφές του ανεμιστήρα του)

Κάτω από αυτές τις συνθήκες το τροφοδοτικό ψηνόταν σε εμένα.

post-258-1416070875,6225_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να και μια φωτογραφία από το PC του Αριστείδη.

Όπως βλέπετε όλα τα καλώδια είναι στριμωγμένα στον πίσω ανεμιστήρα του τροφοδοτικού παρ όλα αυτά το τροφοδοτικό παραμένει ψυχρότατο, όπως ανέφερες κι εσύ Στράτο.

post-258-1416070875,7075_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.