Jump to content



Προβληματισμοί για την υπερθέρμανση του TAGAN 480W μου


kaynd

Recommended Posts

Χμμμ

Νομίζω ότι το τραβήξαμε πολύ το θέμα με τα καταστήματα.

Εγώ δεν ήθελα να πάει εκεί το θέμα γιατί δεν αντιμετώπισα πρόβλημα με τα παιδία τoυ HAC.

Δεν το παίζω ήρεμος συγκαταβατικός ούτε φοβάμαι να κρίνω

Παλαιότερα έχω αντιμετωπίσει μεγάλα προβλήματα με μαγαζάτορες με τους οποίους βριστήκαμε κανονικά.

Για παράδειγμα.

Όταν είχα πάρει πριν από κάποια χρόνια μία έτοιμη σύνθεση PIII με προεγκατεστημένο λειτουργικό και άλλα προγράμματα και οι πωλητές μου έδωσαν CD ων Windows αλλά χωρίς το serial του!

Εγώ δεν το είχα πάρει χαμπάρι καθώς ήμουν ενθουσιασμένος με τον υπολογιστή μου και δεν έδωσα σημασία φυσικά κατάλαβα τι έλειπε μετά από 6 μήνες όταν χρειάστηκε να κάνω format τότε ήταν πλέον αργά για να βρεθεί οτιδήποτε.

Τώρα επαναλαμβάνω ότι δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα με τους πωλητές του HAC.

Αυτοί απλά επισήμαναν ότι το χαρτάκι της εγγύησης ήταν κομμένο.

Φυσικά κατάλαβαν ότι δεν το έχω ανοίξει αλλά η επιστροφή δεν εξαρτάτε από αυτούς!

Σαφώς είμαι εκνευρισμένος που το χαρτάκι της εγγύησης ήταν κομμένο αλλά ΔΕΝ μπορώ να πω ότι γι αυτό φταίει το HAC! Αφού το τροφοδοτικό πέρασε από πολλά χέρια μέχρι να πάει εκεί.

Σπαρτιάτη συμφωνώ κι επαυξάνω να τα χώνουμε τις εταιρίες και τα μαγαζιά, αλλά όταν υπάρχουν αποδείξεις και λόγοι, όχι να πιάνουμε ένα μυδράλιο και να τα γαζώνουμε όλα χάριν της οργής μας.

Αυτά.

Επιζώ να μη συνεχιστεί η αντιπαράθεση!

Το θέμα μας είναι άλλο.

Αύριο θα πάρω το τροφοδοτικό και θα το ξαναεγκαταστήσω στο μηχάνημα μου να δω τι τέλος πάντων πάει στραβά σε εμένα.

Όταν έχω νέα θα σα ενημερώσω.

Και κάτι άλλο

Το the lab είναι ελληνική κοινότητα υπολογιστών.

Θα ήταν καλό να γράφουμε στα Ελληνικά.

Ναι τα μέλη της κοινότητας γνωρίζουν αγγλικά και συνεχώς είναι έτοιμοι να αντιμετωπίσουν πολλούς αγγλικούς όρους.

Αλλά όπως και να το κάνουμε ένα μεγάλο κείμενο είναι ευκολότερο να το διαβάζει κανείς στη μητρική του γλώσσα.

Πάω στοίχημα ότι πολλοί χρηστές απλά παρέκαμψαν όσα είπες γιατί βαριόνταν να τα διαβάσουν στην αγγλική

(το ίδιο συμβαίνει και στα μεγάλα κείμενα όταν είναι γραμμένα στα ελληνικά αλλά αυτό είναι άλλο θέμα :whistling)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 135
  • Created
  • Last Reply

Τελικα, αυτο που αποκομισα εγω απο αυτα, ειναι

Α. Πρεπει να παρω μαστερ στην αγγλικη φιλολογια

Β. Η ευγενεια και ο σεβασμος προς τις κυριες εχει εξαφανιστει

Γ. Τα καταστηματα πρεπει να κανουν τα χατηρια ολων, ειτε ζητα λογικα πραγματα ειτε παραλογα.(αυτο δεν περιλαμβανει τον kaynd που και συμπεριφερθηκε και του συμπεριφερθηκαν υποδειγματικα).

Παμε γι' αλλα....

;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kaynd

Αύριο θα πάρω το τροφοδοτικό και θα το ξαναεγκαταστήσω στο μηχάνημα μου να δω τι τέλος πάντων πάει στραβά σε εμένα.

Έχω αγωνία να δω τι φταίει!!!

Αρχική απάντηση από kaynd

Βλέπω καπνούς μάχης

Έλεος!

Είναι ανάγκη ο ένας να είναι ποιο καυστικός από τον άλλο?

Ειρήνη αδέλφια!

ΣΥΜΦΩΝΩ;)

Link to comment
Share on other sites

Τον θεο μου δλδ , ο Σπαρτιατης προσπαθει να δειξει κατι που για οσους δεν κατεχουν το τι εχει γινει στα πρασκηνια ειναι δυσκολο να ξερουν και το γυροφερνει , η grace θελει να αποδειξει οτι εχει το τελευταιο λογο και οτι κανεις δεν τις επιτιθεται και καταλληγουμε να μαθουμε το τι εκανε ο καθενας στα 13 του ...Ας ειμαστε λιγο σοβαροι.Δημιουργηθηκε ενα προβλημα-θεμα με ενα ταγκαν ( αναθεμα την ωρα που τα ανακαλυψα στην κωλοεκθεση) τοσο ο χρηστης οσο και το μαγαζι φερθηκαν σωστα , ενδοιασμος μου ειναι μονο το τι εγινε με το χαρτακι και ειναι σκισμενο και οτι εαν καποιος θελει να το περασει εγγυηση το περνα ακομα και ετσι.Αυριο η νεκροψια θα δειξει το κατα ποσο ζεστενεται η οχι η απλα ετυχε πετυχε ....Αι σιχτιρ δλδ σε τελικη στειλτε μου να το βαλω και στον ποπο μου που δεν τον τον βλεπει φως μπας και τροφοδοτησω καμια λαμπα και μπορεσω να τον φωταγωγησω...

Link to comment
Share on other sites

Ρε καλα μου παιζακια............................Ας ηρεμησουμε λιγακι.......................Ειναι προτιμωτερο να προχωραμε παρακατω οταν βλεπουμε οτι οι αποψεις διιστανται παρα να χαλαμε τις καρδιες μας.

ειρηνηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη εν τω εργαστηριω

(μ'αρεσε οπως το πα το τελευταιο)

Link to comment
Share on other sites

thread σαν αυτό μου θυμίζουν γιατί δεν έχω επιλέξει να παίρνω email σε θέματα που συμμετέχω. Όποιος και να είχε δίκιο το έχασε, να είστε σίγουροι.. να παρακαλέσω και εγώ με τη σειρά μου να μη συνεχιστεί.

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα προιγουμενα σχολια μου εχουν σβηστει η διορθοθικαν...........

Και παλι SORRY στους υπολοιπους αλλα οπος βλεπετε η "κυρια" δεν το αφηνει το θεμα να τελειωσει.

Καντε με ban ρε παιδια (ναι εμενα να μη χασουν το πλυθος γνωσεων της κυριας)

μηπος σταματησει και γλυτωσει το κακομοιρο το keyboard της.

Η τουλαχιστον κλειστε το θεμα.....

και πουσε "μανταμ" δε το ζηταω γιατι σε φοβαμαι (αυτο μας ελειπε) αλλα για να μην ανοιξο το στομα μου και δεις πραγματικα τη θα πει βρισηδι.....

Σπαρτιατης.....over and out....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, επειδή το θέμα πλέον έγινε προσωπικό σας, λύστε τις διαφορές σας μέσω PM. Τα τελευταία σχόλια σας δεν έχουν καμία σχέση με το θέμα. Με λύπη μου φτάνω στο σημείο να πρέπει να προειδοποιήσω ότι ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ συνεχίσει την παραπάνω κόντρα θα μείνει εκτός forum για μερικές μέρες (βλ. ban). Ακόμα καλύτερα θα πρότεινα εσείς οι ίδιοι να σβήσετε τις άσχετες με το θέμα καταχωρήσεις μιας και το thread κύλαγε ομολάτοτα μέχρι την στιγμή που αρχίσατε την δίχως νόημα αντιπαράθεση.

Link to comment
Share on other sites

εκτος θεματος αυτο που θα πω και συγχωρεστε με,

με οσους εχω λογομαχησει στα φορουμ, οταν βρισκομαστε φατσα καρτα απο αγοραπωλησιες και διαφορα ειμαστε ολο χαρα και καλη διαθεση( που σαι ρε φιλαρακο και τι κανεις και χαμογελα και γελακια), θελω να πω ειναι παντελως ηλιθιο να μαλωνουμε σε φορουμ. χαλαρωστε δεν αξιζει το κοπο, μονο που ταλαιπωρουνται τα πληκτρολογια σας.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πήρα πίσω.

Ο Στράτος με διαβεβαίωσε ότι το δοκίμασε και λειτουργεί άψογα.

Πράγματι το δοκίμασε γιατί το γέμισε με λευκούς πλαστικούς δετήρες για να μαζέψει κάπως τα καλώδια.:laughing:

Πολύ ζεστά την πήρες την εγκατάσταση του τροφοδοτικού στο κουτί σου βρε Στράτο!

Ούτε δικό σου να ήταν!:D

Τέλος πάντων για να μην σας κρατάω σε αγωνιά σας λέω ότι το τροφοδοτικό συνεχίζει να ζεσταίνεται

Αλλά νομίζω ότι βρήκα τον υπαίτιο.

Μάλλον φταίει το ελαφρύ μου σύστημα

Αν κρίνω κι από την τεκμηρίωση του συστήματος έλεγχου στροφών των ανεμιστήρων του κατέληξα στο συμπέρασμα ότι η ρύθμιση γίνεται κυρίως από το φορτίο το οποίο δέχεται το PSU και μόνο υπό ορισμένες συνθήκες από την θερμοκρασία.

Ουσιαστικά η θερμοκρασία παίζει ρόλο μόνο όταν ανέβει πάνω από ένα αρκετά υψηλό επίπεδο (ίσως λίγο ποιο πάνω από αυτό που βρίσκεται τώρα.)

Στην περίπτωση μου το φορτίο του υπολογιστή μου μοιάζει αστείο σε σχέση με τις δυνατότητες του τροφοδοτικού μου οπότε και οι στροφές των ανεμιστήρων μένουν σε πολύ χαμηλά επίπεδα

Έτσι θερμαίνεται

Με λίγα λόγια

Αν βαρύνω το σύστημα μου το ψυκτικό σύστημα του τροφοδοτικού μου θα πάρει μπρος και λογικά θα έχω τις φυσιολογικές πολύ χαμηλότερες θερμοκρασίες

Λοιπών Αριστείδη (Aristos87) ετοιμάσου να σου βουτήξω τον Ati 9500pro σου:cool:

Χρειάζομαι κάτι που να καταναλώνει μπόλικα Watt θέλω να δω αν αυτό που γράφω παραπάνω ισχύει:whistling

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kaynd

Λοιπών Αριστείδη (Aristos87) ετοιμάσου να σου βουτήξω τον Ati 9500pro σου:cool:

Χρειάζομαι κάτι που να καταναλώνει μπόλικα Watt θέλω να δω αν αυτό που γράφω παραπάνω ισχύει:whistling

Όποτε θές την έχεις... (να δούμε τι θα βάλω εγώ μετά στο PC :p) :D

Link to comment
Share on other sites

Μιας κι εγινε λογος για το Tagan 480W να πω κι εγω την γνωμη μου μιας και ο Chroma το χρησιμοποιει για λιγο καιρο τωρα(δεν ειναι δικο του). Αυτο τουλαχιστον που επεσε στον Κρομα δεν υπερθερμαινεται τοσο πολυ οπως αναφερθηκε αν και βαζοντας το χερι πισω στον ανεμιστηρα βγαζει χλιαρο-ζεστο αερα. Αλλα το προβλημα δεν ειναι αυτο.

Μετα λυπης μας διαπιστωσαμε οτι το τροφοδοτικο το οποιο αγοραστηκε την Παρασκευη απο γνωστο μαγαζι στην Θεσσαλονικη εχει και αυτο ΚΟΜΜΕΝΗ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

Επειδη το μαγαζι το εμπιστευομαι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ και ξερω οτι κατι τετοιο δεν θα το κανανε ειμαι σιγουρος οτι προκειται για "κομπινα" που εχει κανει ο εισαγωγεας. Βεβαια δεν μπορω να ειμαι σιγουρος αλλα εγω το ξεκαθαριζω οτι προκειτα να στειλω MAIL στην ιδια την TAGAN για να επιλυφθει του θεματος.

Καλο θα ηταν ολοι οι κατοχοι του εν λογω τροφοροτικου να ελεγξουν την ταινια ασφαλειας. 1 τροφοδοτικο ειναι τυχαιο συμβαν, 2 ειναι απλα συμπτωση, αλλα αν βρεθει ακομα ενα πρεπει να επιλυφθουμε το θεματος και δεν νομιζω οτι πρεπει να κανουμε καν τον κοπο να επικοινωνησουμε με τον εδω αντιπροσωπο αλλα με την ιδια την TAGAN.

Ειλικρινα ειμαι πικραμενος, βλεποντας οτι μια τετοια εταιρια μπορει να εχει κανει σαν κι αυτο, κι αν δεν το εχει κανει αυτη ειμαι διπλα πικραμενος για την επιλογη συνεργατων της.

Link to comment
Share on other sites

Για κάτι σχετικότερο με τον τίτλο του θέματος.. Δοκίμασα στο σύστημα μου το tagan 480. ΧΡ 2580ΜHz με 1.9 ταση, 1.85 σε load, NF7S, 2x256MB, 9800pro@stock, 2x120GB δίσκοι, DVD, CDRW, cold cathode, leds και 2x12, 2x8 fans. Δοκιμάστηκε εκτός κουτιού, με περιβάλλον 20C και διατήρησε θερμοκρασία περίπου του σώματος σε φορτίο, σε καμια περίπτωση δεν ζεστάθηκε υπερβολικά, ούτε καν. Αξιοσημείωτο πως ο 2ος ανεμιστήρας του δεν ξεκίνησε ποτε, όσο και αν το πίεσα. Μάλλον και λόγω οτι δοκιμάστηκε εκτός κουτιού και σε χαμηλή θερμοκρασία χώρου. Στην εξαγωγή του πάντως ο αέρας ήταν θερμός.

2ο αξιοσημείωτο, το τροφοδοτικό ήρθε με κομμένο το γνωστό αυτοκολλητάκι warranty void if removed. Επιφυλλάσομαι να δώσω το όνομα της αντιπροσωπείας και του καταστήματος, πριν επικοινωνήσω μαζί τους.

Με πρόλαβε ο Ζάχος στο θέμα της ταινίας, απλά θα συμφωνήσω μαζί του..

Παρακάτω μια μετρηση από ΜΒΜ σε load.

post-35-1416070878,6817_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chroma

Αξιοσημείωτο πως ο 2ος ανεμιστήρας του δεν ξεκίνησε ποτε, όσο και αν το πίεσα. Μάλλον και λόγω οτι δοκιμάστηκε εκτός κουτιού και σε χαμηλή θερμοκρασία χώρου. Στην εξαγωγή του πάντως ο αέρας ήταν θερμός.

Ο δεύτερος ανεμιστήρας δεν ενεργοποιήθηκε ποτέ σε εσένα?

Μα τι γίνεται εδώ το κάθε TAGAN έχει διαφορετική συμπεριφορά?

Εμένα ενεργοποιείτε και ο δεύτερος απλά λειτουργούν πολύ αργά!

Αλλά το δοκίμασες εκτός κουτιού όποτε ίσως δικαιολογείται

Link to comment
Share on other sites

Εκτός κουτιού και χαμηλή θερμοκρασία χώρου, αυτή τη στιγμή πρέπει να είναι στους 15C. Πάντως για να βεβαιωθώ πως δεν είναι ελλατωματικό, το θέρμανα λίγο με ένα σεσουαρ και πράγματι, ενεργοποιήθηκε και ο 2ος ανεμιστήρας.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.