Jump to content



Προβληματισμοί για την υπερθέρμανση του TAGAN 480W μου


kaynd

Recommended Posts

Μετά από κάποιες δοκιμές στον υπολογιστή μου με την VGA του Αριστείδη πράγματι επιβεβαίωσα την υπόθεση μου

Πράγματι τώρα το τροφοδοτικό μου είναι ψυχρότατο αφού επιτέλους ο ανεμιστήρας του μπήκε στην ωφέλιμη περιοχή στροφών του.

Και αυτό το κατάλαβα γιατί επιτέλους όταν βάζω το χέρι μου στο πίσω μέρος του κουτιού αισθάνομαι ένα ελαφρό ρεύμα αέρα.

Εννοείτε ότι το πίεσα το τροφοδοτικό με ταυτόχρονο υπερχρονισμό του επεξεργαστή και της 9500pro.

[Μη φανταστείτε πολλά πράγματα ο Αριστείδης δεν μου έδωσε το ελεύθερο να πάω όπου θέλω με την κάρτα του έτσι έμεινα στα κλασικά 333 (667 ddr) η μνήμη (μέσα στα όρια των μνήμων της suma 2.8ns) και 333 ο πυρήνας (έτσι για να φαίνεται ωραίο..:D )]

Όσο για τον επεξεργαστή μου δεν τον πήγα πάνω από τα 2400 [200x12] γιατί οι μνήμες μου άρχισαν τα μου κάνουν νερά

Με αυτή την πίεση το τροφοδοτικό θερμάνθηκε κάπως αλλά αυτό είναι λογικό γιατί είχα αρκετά υψηλό sys temp [είναι βράδυ και είπα να μη βάλω των ανεμιστήρα του Volcano 11 στις 5200rpm τον πήγα στις 4100rpm περίπου]

Να και ένα Screen Shot όταν έπαιζα unreal υπό αυτές τις συνθήκες

post-258-1416070880,6584_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 135
  • Created
  • Last Reply

Και εγω επιμενω στην αρχικη μου υποθεση και μαλλον συμφωνουμε Kaynd....Για να επαναλλαβω πιστευω και εγω οτι εχω πολυ χαμηλο φορτιο και για αυτο δεν πηγαινουν οι ανεμιστηρες στην επομενη σκαλα με αποτελεσμα να ζεσταινεται.Ειμαι πολυ κατω απο τα 350W αλλα δουλευουν και οι δυο....Προσπαθησα να βρω την θερμοκρασιακη εξαρτιση που εχουν στροφες των ανεμιστηρων στα faq του tagan αλλα δεν καταλβα και πολλα...

7. Why the TSCT-Curve (Tagan Silence Control Technology) not showing the dependency of the Temperature V but of the Load percentage ??

Τωρα οσον αφορα τις ταινιες θα κοιταξω αυριο (το αγορασα και εγω απο Ματσουκα)..Απ'οτι ειδα σε φοτο αυτη πρεπει να βρισκεται δεξια του πισω ανεμιστηρα.Παντως οταν το πηρα διαπιστωσα μετα λυπης και οργης οτι εχει μια τεραστια χαρακια στο αυτοκολλητο στο πανω μερος του κουτιου η οποια επεκτεινεται αρκετα και στο μεταλλο....Σαν να λεμε κυκλοφορει καπου εκει εξω μια ανωμαλαρα που χαρασει τα tagan480.........

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Astakos

Παντως οταν το πηρα διαπιστωσα μετα λυπης και οργης οτι εχει μια τεραστια χαρακια στο αυτοκολλητο στο πανω μερος του κουτιου η οποια επεκτεινεται αρκετα και στο μεταλλο....Σαν να λεμε κυκλοφορει καπου εκει εξω μια ανωμαλαρα που χαρασει τα tagan480.........

ΓΚΡΡΡΡΡ. Μαλλον η ανωμαλαρα ειναι η ιδια η αντιπροσωπια. Παντως εγω εχω στειλει ηδη e-mail στην TAGAN. Δεν ανεφερα ακομα μαγαζια και αντιπροσωπιες γιατι περιμενω να δω πρωτα τι θα μου πουν.

Αν και αυτοι με γραψουν τοτε θα γινει της κακομοιρας.

Link to comment
Share on other sites

Πηρα και εγω ταγκαν , προβλημα υπερθερμανσης δεν τιθεται ηδη το τροφοδοτικο ειναι στα ορια οποτε οι ανεμιστηρες ειναι αρχοντικοι και βαρανε.Δυστηχως και εμενα η ταινια ηταν χαραγμενη , δεν ανησυχω για εγγυηση βεβαια αλλα προβληματιστικα.Διοτι απλα μου ειπαν οτι η ταινια δεν ειναι κομμενη μεχρι τελος , αλλα ηταν.Τσπ το θεμα ειναι υπο διερευνηση.

Link to comment
Share on other sites

Η επικοινωνια που ειχα με την TAGAN δυστυχως δεν απεδωσε καρπους μεχρι τωρα. Η TAGAN δηλαδη δεν μου απαντησε στο e-mail που της εστειλα εδω και 2 μερες.. Αλλα πιθανοτατα υπαρχει λογος γιαυτο.

Το συγκεκριμενο τροφοδοτικο μπορει να δειχνει οτι ειναι κομμενη η ταινια ασφαλειας αλλα στην ουσια ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ. Ειναι καινουρια παρτιδα τροφοδοτικων και το εχει κανει επιτηδες η TAGAN στα τροφοδοτικα της ετσι ωστε να μην μπορεις με καποιο κοπιδι-μαχαιρακι να αφαιρεσεις την ταινια ασφαλειας. Στην ουσια ΥΠΑΡΧΕΙ ενωση μεταξυ των 2 κομματιων της ταινιας αλλα ειναι παρα πολυ μικρη και δεν φαινεται.

Αυτη ειναι η επισημη απαντηση του καταστηματος που αγορασα το TAGAN ο οποιος επικοινωνησε και με τα κεντρικα της Αθηνας αλλα και με την ιδια την TAGAN τηλεφωνικα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ετσι ακριβως Αντωνη. Η ενωση των 2 σημειων της ταινιας ειναι ΜΕΣΑ στο τροφοδοτικο(εν μερη). Δηλαδη η ταινια φαινεται σχισμενη αλλα 2 μικρα κομματακια εξεχουν και ενωνονται εσωτερικα του τροφοδοτικου, μπαινουν δηλαδη αναμεσα στην ενωση των 2 κομματιων λαμαρινας και εκει ενωνονται.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο απ'οτι ειπαν ισχυει σε ολα τα καινουρια. Τωρα αν ειναι ετσι ή οχι τι να σου πω. Παντως εμενα το καταστημα με διαβεβαιωσε οτι ετσι ειναι και οτι αν παθει κατι το τροφοδοτικο θα αλλαχτει με καινουριο.

Αντε βρε Στρατο αυτο περιμενουμε.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει εδώ και μια εβδομάδα κι εγώ ένα Tagan 480 από το HAC. Χθες βράδυ που χρειάστηκε να ανοίξω το Case, έριξα κι εγώ μια ματιά στο περιβόητο αυτοκόλλητο ασφαλείας: είναι κι αυτό κομμένο :mad: :mad: :mad:

Βέβαια δεν το έψαξα πολύ να δω αν είναι ενωμένο όπως λέει ο jax7480 αλλά μια επίσημη απάντηση θα βοηθούσε... :turn:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Voudas

αυτό φαίνεται αν το ξέρεις? και στα παιδιά αυτό συμβαίνει? ή ήταν κανονικά σχισμένα???

Συγκεκριμένα στο δικό μου είναι εντελώς κομμένο το χαρτάκι της εγγύησης.

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε σήμερα το δεύτερο Tagan (πιο γρήγορα απ'ότι περίμενα).

Τούτο εδώ είναι διαφορετικό από το πρώτο.

Η πλεξούδα του ATX είναι τυλιγμένη διαφορετικά , επίσης δεν ζεσταίνεται με τίποτα.

Ο θόρυβος που άκουγα στο πρώτο , υπάρχει και σε αυτό , οπότε υποθέτω οτι είναι φυσιολογικός....

Η ταινία ασφαλείας είναι εμφανώς γρατζουνισμένη και σκισμένη λίγο στην άκρη , αλλά πάντως μονοκόμματη , οπότε δεν νομίζω να έχω πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Stratos

Υπαρχει επισημη απαντηση, θα την μεταφρασω και θα την ποσταρω σε λιγο....;)

Σε λίγο είπες Αλλά πέρασαν 2 μέρες και δεν πόσταρες τίποτα.

Ίσως δεν έχεις χρόνο.

OK

Αν η απάντηση είναι γραμμένη στα Αγγλικά δείξε την έτσι όπως έχει.

Link to comment
Share on other sites

Καλα ντε, μη βαρατε...:confused:

Λοιπόν, Η Tagan, μας επιβεβαίωσε ότι υπήρχε πρόβλημα στις ετικέτες ασφαλείας μιας παρτίδας τροφοδοτικών. Έτσι, πολλές σχίζονταν, ακόμη και κατά τη διαδικασία της συσκευασίας τους. Αυτό το θέμα, δεν επηρεάζει σε καμία περίπτωση φυσικά την ποιότητα κατασκευης τους. Γι αυτό το λογο, το HAC θα εξακολουθήσει να καλύπτει με εγγυηση τα πωληθεντα τροφοδοτικά, όπως επίσης και θα εξακολουθήσει να τα διανέμει στην Ελληνική αγορά, πιστεύοντας στην ποιότητα και αξιοπιστία τους.

Αυτα!;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kaynd [Σήμερα, στις 09:06]

Δεν βάρεσα!:)

Ηρέμησε! :D

Δηλαδή αυτό τι σημαίνει ?

Ότι αν και το τροφοδοτικό μου έχει κομμένο το χαρτάκι της εγγύησης, καλύπτεται ακόμα από αυτή? :...:

Ακριβως! :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.