Jump to content



Προβληματισμοί για την υπερθέρμανση του TAGAN 480W μου


kaynd

Recommended Posts

Είπα κι εγώ να αναβαθμίσω την τροφοδοσία του συστήματος μου

Πήρα το TAGAN TG480 U01καθώς η λειτουργία του συγκεκριμένου τροφοδοτικού στο PC του Αριστείδη (Aristos87) μου άφησε άριστες εντυπώσεις, τόσο από τον εκπληκτικά αθόρυβο χαρακτήρα, την πολύ καλή θερμική συμπεριφορά (είναι μονίμως στην θερμοκρασία του σώματος)

Το συγκεκριμένο κομμάτι ήταν το πρώτο που έφτασε σα χέρια του πωλητή της Checkmate και μάλιστα όχι για άμεση πώληση αλλά ως δοκιμαστικό κομμάτι

Δεν ξέρω αν αυτό σημαίνει τίποτα όσον αφορά την ποιότητα του

Ας έρθω τώρα στο δικό μου

Το εγκατάστησα κανονικότατα στο κουτί μου (σημειώνω ότι έχω ακριβώς τι ίδιο με τον Αριστείδη).

Κατόπιν πίεσα το τροφοδοτικό με 2V στον επεξεργαστή ο οποίος περιέργως δεν ανέβηκε καθόλου πάνω από τα 2400MHz ακόμα και με αυτή την τάση!

Με το παλιό μου 300αρη PSU τον έφτανα σταθερότατα στα 2400 με 1,9Vcore

δεν έδωσα μεγάλη σημασία

Κατόπιν έτρεξα για κάποια ώρα toast να δω τις τάσεις γενικά καλές

Έκλεισα το κουτί και έπαιξα λίγο far cry

Πραγματικά αθόρυβο το τροφοδοτικό με όλη τη σημασία της λέξης

Τόσο αθόρυβο που μου έκανε εντύπωση παρατήρησα τους ανεμιστήρες οι οποίοι λειτουργούν τόσο αργά που ξεχωρίζεις τις φτερούγες όταν γυρνάνε!

Περιττό να πω να πω ότι δεν αισθάνομαι καμία ροή αέρα όταν βάζω το χέρι μου πίσω από το τροφοδοτικό.

Και εδώ αρχίζει το δράμα..

Τυχαία ακούμπησα την πίσω γρίλια και έπαθα ΣΟΚ!

Δεν ήταν απλά ζεστό αλλά ΚΑΥΤΟ!

’νοιξα το κουτί και έπιασα επίμονα το τροφοδοτικό από όλες τις πλευρές και η αίσθηση ήταν η ίδια με αυτή που μου δίνει η ψήκτρα του επεξεργαστή μου όταν αυτός δουλεύει στους 50οC!

Ουδέν σχόλιο..

Θα το πάω πίσω με την πρώτη ευκαιρία γιατί πιστεύω ακράδαντα ότι είναι ελαττωματικό.

Και κάποιος άλλος χρηστής (δεν θυμάμαι τι nik του) είχε μιλήσει για αυτό το πρόβλημα αλλά δεν έδωσε συνέχεια στο θέμα

Απλά θα ήθελα όσα μέλη μπορούν και έχουν αυτό το τροφοδοτικό να ποστάρουν τις εντυπώσεις τους

Περιμένω

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 135
  • Created
  • Last Reply

Το δικο μου το tagan ειναι γυρω στους 40.Οπως δηλαδη και η ψυκτρα μου σε idle αλλα το εχω πετυχει και πιο ζεστο...να ανησυχω και εγω?

Σκεφτηκα οτι μαλλον ειμαι στο οριο του 60% load και οι ανεμιστηρες ειναι στις 500rpm.Το tagan νομιζω αυξομειωνει τις στροφες αναλογα με το φορτιο και οχι με την θερμοκρασια οπως αλλα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Astakos [Σήμερα, στις 00:49]

Το δικο μου το tagan ειναι γυρω στους 40.Οπως δηλαδη και η ψυκτρα μου σε idle αλλα το εχω πετυχει και πιο ζεστο...να ανησυχω και εγω?

Δεν νομίζω, αυτό είναι φυσιολογικό. Αλλά 50c + δεν είναι.

Yγ. Η θερμοκρασία του επεξεργαστή ΔΕΝ είναι αυτή της ψύκτρας. Αν ο CPU είναι στους 40c η ψύκτρα μπορεί να είναι και πιο κρύα και πιο ζεστή ( εξαρτάται απο πάρα πολλά πράγματα, συνήθως πιο κρύα ).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Grace

Tagan στους 50c+ ; Αυτό να δω μου λείπει στην ζωή μου.

Σίγουρα έχει κάποιο πρόβλημα εκτός αν το υπερφόρτωσες, που για να το υπερφορτώσεις δεν φτάνει το PC σου.

Σου λέω εγώ 100% το το Pc του kaynd είναι πολύ πολύ πιο ελαφρά φορτωμένο σε σχέση με το δικό μου... Ουτε λάμπες (λίγα καινε) έχει ούτε VGA που να θέλει επιπλέων τροφοδοσία όπως η 9500pro μου... ’ρα σίγουρα φταίει το TAGAN.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Astakos [Σήμερα, στις 02:49]

Σκεφτηκα οτι μαλλον ειμαι στο οριο του 60% load και οι ανεμιστηρες ειναι στις 500rpm.Το tagan νομιζω αυξομειωνει τις στροφες αναλογα με το φορτιο και οχι με την θερμοκρασια οπως αλλα...

Σύμφωνα με το εγχειρίδιο χρήσης, η ρύθμιση των στροφών του ανεμιστήρα γίνεται και με βάση την θερμοκρασία.

post-258-1416070868,615_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Grace [Σήμερα, στις 02:56]

Δεν νομίζω, αυτό είναι φυσιολογικό. Αλλά 50c + δεν είναι.

Yγ. Η θερμοκρασία του επεξεργαστή ΔΕΝ είναι αυτή της ψύκτρας. Αν ο CPU είναι στους 40c η ψύκτρα μπορεί να είναι και πιο κρύα και πιο ζεστή ( εξαρτάται απο πάρα πολλά πράγματα, συνήθως πιο κρύα ).

Σαφώς!

Δεν είπα ότι το τροφοδοτικό μου φτάνει στους 50 βαθμούς στο εσωτερικό του μπορεί να φτάνει σε αυτή τη θερμοκρασία αλλά αυτό δεν μπορώ να το ελέγξω

Εγώ απλά είπα ότι το η αίσθηση της θερμοκρασία του περιβλήματος του τροφοδοτικού όταν τρέχω απαιτητικές εφαρμογές είναι ίδια με αυτή που μου δίνει η ψήκτρα (Volcano11) του επεξεργαστή μου όταν αυτός δουλεύει στους 50οC

Όσο για το σύστημα μου.

Όπως ανέφερε ο Αριστείδης είναι αρκετά ποιο ελαφρύ από το δικό του γιατί

Πρώτον: Έχω μια Geforce 2ti (Ο Αριστείδης έχει την 9500pro)

Δεύτερον: Έχω έναν 80αρη 7200rpm δίσκο και έναν 20αρη 5400rpm. σε αντίθεση με τους δυο 80αρηδες 7200του Αρίστου

Link to comment
Share on other sites

Και αν εγώ το ζόρισα ερωτώ

Τι θα γινόταν αν είχα κανέναν P4 3,2ΕΧ και καμιά FX 5950ultra 2x120GB σκληρούς 3-4 λάμπες μες το PC κλπ ???

Τέλος πάντων το αποσυνδέω τώρα το τροφοδοτικό και πάω να το επιστρέψω στο HAC από όπου το πήρα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι που είχα πρόβλημα με την υπερθέρμανση του Tagan.

Η μόνη λύση που βρήκα ήταν να του στήσω έναν αεραγωγό από χαρτόνι , ώστε να τραβάει αέρα από το κορυφαίο 5,25" φατνίο (που είναι κενό) και έγινε απλά χλιαρό σε load.

Σίγουρα έχω μεγάλη θερμοκρασία κουτιού (30+) , αλλά και πάλι , νομίζω οτι θα έπρεπε να ανεβάζει στροφές στους ανεμιστήρες του πριν φτάσει σε τέτοιες θερμοκρασίες.

Τι νόημα έχει ένα αθόρυβο (εμένα δεν ήταν και τόσο αθόρυβο) τροφοδοτικό , που δεν μπορεί να δουλέψει σε αθόρυβο pc;

Το γύρισα και περιμένω να δω πως θα συμπεριφέρεται ο αντικαταστάτης.

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα από τοπικό μαγαζί που συνεργάζεται με την checkmate (τα μεταφορικά του hacshop μέχρι εδώ κάτω θα ήταν σκότωμα).

Το γύρισα την Τρίτη , οπότε υπολογίζω να το έχω σε 10-15 μέρες.....(πίκρα τα RMA στην επαρχία).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kaynd [Σήμερα, στις 10:43]

Σαφώς!

Δεν είπα ότι το τροφοδοτικό μου φτάνει στους 50 βαθμούς στο εσωτερικό του μπορεί να φτάνει σε αυτή τη θερμοκρασία αλλά αυτό δεν μπορώ να το ελέγξω

Εγώ απλά είπα ότι το η αίσθηση της θερμοκρασία του περιβλήματος του τροφοδοτικού όταν τρέχω απαιτητικές εφαρμογές είναι ίδια με αυτή που μου δίνει η ψήκτρα (Volcano11) του επεξεργαστή μου όταν αυτός δουλεύει στους 50οC

Αν το περίβλημα ( μεταλλικό - ατσάλι ) του TAGAN σου δίνει την ίδια αίσθηση που έχει μία αλουμινένια ψύκτρα για XP που μετράει την θερμοκρασία του εξωτερικά άρα πιθανόν η ψύκτρα να είναι στους 50c και αυτή...το εσωτερικό του TAGAN δεν είναι μόνο στους 50c.

Για να το ζόριζες, θα σκεφτόμουν...έναν Prescott στα 4GHz+, μία FX5950 overclocked, 4-6 σκληρούς δίσκους και άλλα. Τα Cold Cathode δεν καταναλώνουν σχεδόν τίποτα, μην τα μετράτε. ΜAX 2.2 watt το καθένα είναι τα απλά, 5 watt τα bubble και 6 watt τα shock light/strobe light/sound sensitive. Mε ένα Antec TruePower 480w έχω ένα πολύ πιο φορτωμένο σύστημα από το δικό σου εδώ πέρα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πήγα στο HAC

Εξήγησα το πρόβλημα στους πωλητές που με άκουσαν υπομονετικά

Δέχθηκαν να το πάρουν για να το ελέγξουν και αν είναι ελαττωματικό να το στείλουν πίσω

’νοιξαν το κουτί του τροφοδοτικού για τον τυπικό έλεγχο και όταν έπιασαν τροφοδοτικό στα χέρια τους μου ήρθε η πρώτη ψυχρολουσία.

ΤΟ ΧΑΡΤΑΚΙ ΠΟΥ ΣΦΡΑΓΙΖΕΙ ΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ ΤΟΥ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟΥ ΗΤΑΝ ΧΑΡΑΓΜΈΝΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Όπως ήταν φυσικό από τα λεγόμενα του πωλητή κατάλαβα ότι η εγγύηση δεν υφίσταται πλέον.

Γ@ΜΩ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΜΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΠΩΣ ΕΊΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ ΑΥΤΟ???????????

ΑΦΟΥ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΔΙΑΝΟΗΘΗΚΑ ΝΑ ΤΟ ΞΕΒΙΔΩΣΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ ΕΥΚΟΛΑ ΑΦΟΥ ΤΟ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΕΊΝΑΙ ΚΑΤΑΜΑΥΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΕΊΝΑΙ ΠΕΡΑΣΜΈΝΟ Π’ΝΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΒΙΔΕΣ!

ΕΑΝ ΕΙΧΑ ΔΟΚΙΜ’ΣΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΝΟΙΞΩ ΘΑ ΦΑΙΝΟΝΤΟΥΣΑΝ ΣΗΜΑΔΙΑ ΠΑΝΩ ΣΤΙΣ ΒΑΜΜΕΝΕΣ ΜΑΥΡΕΣ ΒΙΔΕΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Παρ όλα αυτά ο πωλητής του HAC το κράτησε για να το ελέγξει

Δεν ξέρω τι είναι δυνατό να γίνει τώρα

Αλλά η διάθεση μου τώρα μπορεί να χαρακτηριστεί μόνο με αστράκια διέσεις νεκροκεφαλές μαχαίρια κεραυνούς και άλλα παρόμοια.

ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ ΑΥΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ??????????????????????

Link to comment
Share on other sites

Σου είπε ότι δεν ισχύει πλέον η εγγύησή σου?

Δεν νομίζω να μην στο αλλάξουν.

Μάλιστα θεωρώ υποχρέωσή μου να αναφέρω πως πολλές φορές ο Ιδιοκτήτης του HAC με έχει βοηθήσει σε πολλές τέτοιες "περίεργες και μη" καταστάσεις.

Αν ( που δεν το βλέπω ) σου πούνε πως δεν το αλλάζουνε , στείλε το μόνος σου στην αντιπροσωπεία , αφού έχεις πάρει εκεί τηλ. και έχεις μιλήσει με κάποιον υπεύθυνο ( όχι την τηλεφωνήτρια προφανώς ).

Α και οπωσδήποτε σημείωσε το όνομα αυτού/ης που σου μίλησε ( από την αντιπροσωπεία πάντα )

Αν θες help , στείλε p.m.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου είπαν ότι δεν θα το αλλάξουν

Απλά το θεωρώ λογικό επακόλουθο στο κάτω κάτω από αυτούς εξαρτάτε?

Μπορεί να το δεχτεί η αντιπροσωπία με χαραγμένο το χαρτάκι της εγγύησης?

Εγώ το ξέρω ότι δεν το έχω ανοίξει και μπορώ να το αποδείξω αλλά την αντιπροσωπία τι την ενδιαφέρει?

Τέλος πάντων τώρα το τροφοδοτικό είναι στα χέρια των παιδιών του HAC ας κάνουν ότι νομίζουν και μπορούν

Ευχαριστώ πού προσφέρθηκες να βοηθήσεις ελπίζω να μη χρειαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από billpeppas

Σου είπε ότι δεν ισχύει πλέον η εγγύησή σου?

Δεν νομίζω να μην στο αλλάξουν.

Μάλιστα θεωρώ υποχρέωσή μου να αναφέρω πως πολλές φορές ο Ιδιοκτήτης του HAC με έχει βοηθήσει σε πολλές τέτοιες "περίεργες και μη" καταστάσεις.

Αν ( που δεν το βλέπω ) σου πούνε πως δεν το αλλάζουνε , στείλε το μόνος σου στην αντιπροσωπεία , αφού έχεις πάρει εκεί τηλ. και έχεις μιλήσει με κάποιον υπεύθυνο ( όχι την τηλεφωνήτρια προφανώς ).

Α και οπωσδήποτε σημείωσε το όνομα αυτού/ης που σου μίλησε ( από την αντιπροσωπεία πάντα )

Αν θες help , στείλε p.m.

Συγγνώμη, αλλά την αλλαγή δεν την κάνει η αντιπροσωπεία?? αν ο αντιπρόσωπος πει "δεν ισχύει η εγγύηση, διότι το τροφοδοτικό έχει ανοιχθεί" τι σημασία έχει ποιος θα πάει το τροφοδοτικό στην αντιπροσωπεία?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.