Jump to content



Προβληματισμοί για την υπερθέρμανση του TAGAN 480W μου


kaynd

Recommended Posts

  • Replies 135
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από jax7480

Καλο θα ηταν ολοι οι κατοχοι του εν λογω τροφοροτικου να ελεγξουν την ταινια ασφαλειας. 1 τροφοδοτικο ειναι τυχαιο συμβαν, 2 ειναι απλα συμπτωση, αλλα αν βρεθει ακομα ενα πρεπει να επιλυφθουμε το θεματος και δεν νομιζω οτι πρεπει να κανουμε καν τον κοπο να επικοινωνησουμε με τον εδω αντιπροσωπο αλλα με την ιδια την TAGAN.

Θα υπαρξει και τριτο απο το ιδιο μαγαζι.....

Link to comment
Share on other sites

Καλα ρε Bill δουλεια δεν εχουν οι ανθρωποι και εκει που τελειωσαν οι φελλοι και οι ταπες βαρελιων ειπαν δεν χαραζουμε κανα χαρτακι?Πλακα κανεις πιστευω ?Εσυ δλδ στα λαμπ σου οταν δεν εχεις δουλεια τι κανεις χαραζεις τα αρχικα σου στα σοκετ μητρικων?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vagouridis [Σήμερα, στις 01:13]

Καλα ρε Bill δουλεια δεν εχουν οι ανθρωποι και εκει που τελειωσαν οι φελλοι και οι ταπες βαρελιων ειπαν δεν χαραζουμε κανα χαρτακι?Πλακα κανεις πιστευω ?Εσυ δλδ στα λαμπ σου οταν δεν εχεις δουλεια τι κανεις χαραζεις τα αρχικα σου στα σοκετ μητρικων?

χεχεχεχε....καλοοοοο:D :D

Link to comment
Share on other sites

Οπα μηπως πρεπει να κοιταξω και το δικο μου??

Με το θεμα που ανοιξατε παιδια με βαλατε σε υποψιες και κοιτουσα χθες αν ζεστενεται το Tagan.

Σε full load το τροφοδοτικο ειναι κρυο,μονο ο ανεμηστηρας που βγαζει εξω ζεστενεται που και που(μαλλον μεχρι να αρχισει να δουλευει ):...:

Το συστημα μου ειναι 2500@2520 1,8v απο bios.

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια υποθεση??

Μηπος καποια τροφο απο αυτα τα γυρισαν πισω νομιζοντας οτι εχουν προβλημα λογο της παραξενης λειτουργιας υπο χαμηλα φορτια και αφου ειδαν οτι παιζει κανονικα (ας πουμε οπος το ειδε και ο Στρατος) και τα εστειλαν πισω ετσι ??

Μπορει να μη χρειαστικε να τα ανοιξουν καν αλλα μπορει ο χρηστης που το επεστρεψε να το ειχε ανοιξει και αυτοι δεν ειδαν καν τη ταινια η νομισαν οτι θα παει πισω στον ιδιο που το εστειλε... κλπ...

Αλλα υπαρχει και η περιπτωση του revamped η refurbished (apo φρεσκαρισμα,αναβαθμιση η διορθωση ελατωματος)δηλαδη κατηγοριας Β

Μη βαρατε υποθεση κανω..

Καλο θα ειναι να κοιταχτε μηπος υπαρχει και καμια ανακοινωση απο την εταιρια για το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Kai kati ακομα¨

Αυτοι που εχουν προσβαση σε αλλα Ελληνικα φορουμ ας το θεσουν σαν ερωτηση να δουμε αν τελικα ο αριθμος των "παραξενωω" ταινιων ειναι μεγαλυτερος.

Link to comment
Share on other sites

Παιδάκια μια και μιλάμε για κομμένες ταινίες, να πω και γω αυτά που μου συνέβησαν με ένα ANtec 480. Πριν κάτι μήνες το Antec 480 κάηκε πάνω στην NF7-S (έβγαλε καπνούς και τα σχετικά) από βλακεία δικιά μου καθώς όταν τοποθέτησα το mobo ξέχασα ένα spacer κάτω από το NB. H mobo αλλά και κανένα άλλο part δεν έπαθε τίποτα αλλά το PSU έσκασε. Φυσικά σε ένα Antec 480 δεν έπρεπε να συμβεί κάτι τέτοιο αφού έχει προστασίες από διαρροές και οvervoltage. Σκάει λοιπόν και το πάω για εγγύηση (το PSU δεν ήταν πειραγμένο και είχε την ταινία κανονικά, επίσης είχε άσπρα molex). Eπιστρέφει το τροφοδοτικό από την αντιπροσωπεία και το βγάζω από το κουτί του. Βλέπω ότι ήταν άλλο PSU με μαύρα molex λίγο διαφορετικό αυτοκόλλητο με της ενδείξης A, και είχε κομμένη ταινία παρακαλώ.

To βάζω πάνω με την mobo ακόμα τα γειώνει στο NB (δεν το είχα βρει τι έφταιγε μέχρι τότε, πίστευα ήταν τυχαίο γεγονός) ανάβω, η mobo άνοιγε αλλά black screen (no POST). Δηλαδή εντελώς διαφορετική συμπεριφορά από το άλλο PSU. Tελικά τα λύνουμε όλα (thanx Alex000 χωρίς εσένα ακόμα θα το έψαχνα) και βλέπουμε το spacer. Aπό εκεί και μετά όλα καλά με το PSU.

Αυτό που πιστεύω είναι ότι αυτά τα PSU έχουν είδη περάσει εγγύηση και έχουν διορθωθεί από την αντιπροσωπεία είτε γιατί ήταν προβληματικά είτε γιατί είχαν σκάσει και κρατήσαν μόνο το κέλυφος και αλλάξαν τα μέσα. Δεν είχαν άλλη ταινία και δε βάλαν? δε τους ενδιέφερε η εγγύηση του καταναλωτή? δε ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Enduracell [Σήμερα, στις 11:03]

Σκάει λοιπόν και το πάω για εγγύηση (το PSU δεν ήταν πειραγμένο και είχε την ταινία κανονικά, επίσης είχε άσπρα molex). Eπιστρέφει το τροφοδοτικό από την αντιπροσωπεία και το βγάζω από το κουτί του. Βλέπω ότι ήταν άλλο PSU με μαύρα molex λίγο διαφορετικό αυτοκόλλητο με της ενδείξης A, και είχε κομμένη ταινία παρακαλώ.

Αυτό που πιστεύω είναι ότι αυτά τα PSU έχουν είδη περάσει εγγύηση και έχουν διορθωθεί από την αντιπροσωπεία είτε γιατί ήταν προβληματικά είτε γιατί είχαν σκάσει και κρατήσαν μόνο το κέλυφος και αλλάξαν τα μέσα. Δεν είχαν άλλη ταινία και δε βάλαν? δε τους ενδιέφερε η εγγύηση του καταναλωτή? δε ξέρω...

Αυτό που πιστεύεις είναι σωστό. Η Antec δουλεύει έτσι, παραλαμβάνει όλα τα PSU που είναι χαλασμένα και είτε επισκευάζει / αντικαθιστά το εξάρτημα που έχει το ελάττωμα ή αντικαθιστά εντελώς το εσωτερικό του, το δοκιμάζει και αφού περάσει τα test ξανά σαν καινούργιο το στέλνει σε RMA. Recycling. Βέβαια ούτε εγώ ξέρω γιατί δεν αλλάζουν τα αυτοκόλλητα, εδώ κανείς δεν καταλαβαίνει γιατί το κάνουν καν αφού η όλη διαδικασία κοστίζει στην εταιρία το ίδιο ( για να μην πω περισσότερο ) στην εταιρία από το να στείλει απλά ένα νέο. Υπέροχο οικονομικό division ε;

Για τα TAGAN, μου κινήθηκε η περιέργεια και έλενξα μερικά που υπήρχαν διαθέσιμα ( 8-9 ) εδώ ή από άτομα που ήξερα ότι είχαν. Σε όλα η ταινία είναι μία χαρά. Δεν ξέρω ποιός είναι ο εισαγωγέας στην Ελλάδα αλλά θα έκανα μερικές ερωτήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Grace

Δεν ξέρω ποιός είναι ο εισαγωγέας στην Ελλάδα αλλά θα έκανα μερικές ερωτήσεις...

Oταν το ειχα πρωτοδει στην εκθεση μου φανηκε οτι το φερνει η Lion , και αργοτερα κιολας μονο αυτην ειδα οτι το φερνει , βεβαια κατοπην σηζητησης με αρκετουςε καταστημαρχες και γνωστες στην αθηνα καταλαβα οτι αρκετοι τεινουν να το φερνουν μονοι τους απο εξω....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.