Jump to content



Προβληματισμοί για την υπερθέρμανση του TAGAN 480W μου


kaynd

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από kaynd [Σήμερα, στις 14:33]

Να πως το τοποθέτησα στον υπολογιστή μου.

Συγκεκριμένα απέφυγα να στριμώξω τα καλώδια που περίσσευαν στο πάνω μέρος του κουτιού για να μη κλείνουν τον πίσω ανεμιστήρα του τροφοδοτικού.

Αν κάνω κάποιο λάθος πείτε μου.

:(

Οχι φιλε μου ειναι μια χαρα και βλεπω και το 120αρι πισω που παιρνει σιγουρα αρκετο απο το Exhaust της CPU.

Ο Στρατος το δοκιμασε μεσα σε κουτι??(ρωταω γιατι και εγω παντα εξω κανω δοκιμες στο μαγαζι που εργαζομαι).. και σιγουρα δεν θα εχει το ιδιο αποτελεσμα οταν "ανασαινει" φρεσκο αερα.

Μηπος τελικα ΔΕΝ χρειαζεσε "ησυχο" τροφο??

ρωταω γιατι βλεπω στο κουτακι σου coolers/fans klp. και το γεγονος οτι θελεις και υπερχρονισμο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 135
  • Created
  • Last Reply

Χμμμ μπορεί να φαίνονται αλλά δεν είναι θορυβώδεις οι ανεμιστήρες, γιατί δουλεύουν σε σχετικά χαμηλές στροφές.

Πραγματικά είδα μεγάλη διάφορα στο σύνολο του θορύβου που παράγει ο υπολογιστής όταν έβαλα το TAGAN πραγματικά ήταν σαν να μην υπήρχε καθόλου.

Μπα δε θα το δώσω δίνει πολύ καλά Amp και στις κατάλληλες τάσεις

Τώρα πλέον που δεν υπάρχει εγγύηση (και αν θερμαίνεται στο PC μου) θα το ανοίξω και θα προσαρμόσω ένα χειροκίνητο σύστημα μεταβολής των στροφών είναι απλούστατο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kaynd [Σήμερα, στις 15:04]

Χμμμ μπορεί να φαίνονται αλλά δεν είναι θορυβώδεις οι ανεμιστήρες, γιατί δουλεύουν σε σχετικά χαμηλές στροφές.

Πραγματικά είδα μεγάλη διάφορα στο σύνολο του θορύβου που παράγει ο υπολογιστής όταν έβαλα το TAGAN πραγματικά ήταν σαν να μην υπήρχε καθόλου.

Μπα δε θα το δώσω δίνει πολύ καλά Amp και στις κατάλληλες τάσεις

Τώρα πλέον που δεν υπάρχει εγγύηση (και αν θερμαίνεται στο PC μου) θα το ανοίξω και θα προσαρμόσω ένα χειροκίνητο σύστημα μεταβολής των στροφών είναι απλούστατο.

Ειναι και αυτο μια ληση αλλα εμενα προσωπικα μου τι δινει το γεγονος οτι "μερικοι" θα το διαβασουν αυτο και θα πουν "ασ το μα...κα το εφαγε στη μαπα"......;)

Ασε τη να κανουμε....Ελλαδα ειναι αυτη.....:zzz: :zzz: :zzz:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Spartiatis [Σήμερα, στις 11:52]

Δυστιχος ειμαστε στο ελεος της δικαιολογιας του καθε μαγαζατορα με καμια προστασια σαν πελατες.....

γιατι δυστιχος δεν θα ωγαλεις ακρη με το μαγαζι (εκτος αν βεβαια πας δικαστικος)....

Κοιταξε κανεις απο εσας το sticker ??? Θερμοκρασια λειτουργιας χχ εως 50c (ti na κανουν τα συστηματα ασφαλειας Grace οταν το τροφο εγινε τοστιερα??)

Και κατι σοβαρο για την Checkmate..

Δεν ειναι πρωτη φορα που πελατες αγοραζουν ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ για καινουργια.

Δεν ειδα κανεναν να ρωταει μηπος το Silent PSU δεν παιζει καλα σε κουτι με κακο airflow??

Μηπος το CPU COOLER του "σπρωχνει ζεστο αερα προς το τροφο. με συνεπεια τα ανω συμπτοματα ??.

Αρχίζω να κάνω την δικηγορίνα του διαβόλου. ( μιά και δεν με πήρε σαν γυναίκα του )

Το μαγαζί ( όποιοδηποτε ) δεν έχει καμία ιδιότητα για να βρεί δικαιολογία ή να μην καλύψει εγγύηση ή να κάνει αλλαγή. Όλα εξαρτώνται από την αντιπροσωπεία / εισαγωγέα / επίσημο διανομέα ( εξαρτάται και από το δίκαιο κάθε χώρας ). ΔΕΝ μπορεί κανένα μαγαζί να πάρει πρωτοβουλία για το θέμα της εγγύησης. Δεν ξέρω αν και σε τι μαγαζί δουλεύεις αφού ισχυρίζεσαι ότι δοκιμάζεις τροφοδοτικά αλλά αυτό θα έπρεπε να το ξέρεις πιστεύω.

Και το εξήγησα για το sticker, για όσους δεν ξέρουν Εγγλέζικα. Λέει ότι μπορεί να λειτουργήσει σε περιβάλλον με θερμοκρασία αέρα μέχρι 50c, όχι ότι το ίδιο θα παραμείνει εκεί. Και για να γίνει 'τοστιέρα' θα πρέπει να το βάλεις να δουλεύει στην επιφάνεια του Ερμή μάλλον αφού η δική του θερμοκρασία πρέπει να ξεπεράσει τους 90c. Να μην λέω και να ξαναλέω τα ίδια και τα ίδια, σας παρακαλώ.

Δεν νομίζω ότι ανάφερε κανείς ή καμία το εν λόγω κατάστημα 'checkmate' . Αν έχεις αποθημένα, δεν φταίει αυτό το thread. ( OFF TOPIC κοινώς )

Το sticker του τροφοδοτικού αναφέρει 'λειτουργεία σε περιβάλλοντα αέρα ως και 50c'. ;)

Δεν ξεπερνά ο αέρας μέσα στο case τους 50c τόσο εύκολα. Παίζει και σε case χωρίς καθόλου airflow.

Και με τον σχηματισμό του TAGAN είναι κάπως δύσκολο να ρουφήξει αέρα από την κατεύθυνση του CPU cooler νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Kaynd, δεν ξερω αν σε στεναχωρησε η σε χαροποιηση ο ελεγχος μου, αλλα ετσι ειναι. Θα σου ελεγα να ξαναελεγξεις τις συνδεσεις σου μηπως φταιει κατι αλλο.

Για τον φιλο Spartiati, φυσικα και το δοκιμασα μεσα σε κουτι...οταν τιθεται τετοιο θεμα,ειναι αυτονοητο!

Link to comment
Share on other sites

Να πω πως κατι παρόμοιο είχα αντιμετωπίσει και εγώ.

Πριν κανα 2 χρόνια είχα πάρει ένα τροφοδοτικο TMP 350watt.. Το οποίο το έβαλα σε ένα κλασικό case που είχα τότε. Στο επάνω μέρος του κουτιού είχα βάλει το δεξί μου ηχείο απο τα creative 5300 και μετά από κανα 2-3 μέρες είχε αφήσει το ηχείο ΑΠΟΤΥΠΩΜΑ στο κουτί.:eek: μιλάμε για τρελές θερμοκρασίες.: Το πάω στο κατάστημα πίσω (γνωστός μου) το ελένχει και μου λέει ότι είναι κρύο και δεν έχει κανένα πρόβλημα, και προλυπτικά μου λέει πάρε άλλο. Παίρνω ένα ίδιο και ούτε γάτα ούτε ζημιά..... το τροδοτικικό λειτουργεί ακόμα σε σύστημα P2@300μηζ και είναι παγωμένο.

Το σύστημα που είχα τότε ήταν 1800+ Asus A7V333 2x256 ddr333 samsung, gf3 128mb klp.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Spartiatis

Where did he buy it from ???

"Το συγκεκριμένο κομμάτι ήταν το πρώτο που έφτασε σα χέρια του πωλητή της Checkmate και μάλιστα όχι για άμεση πώληση αλλά ως δοκιμαστικό κομμάτι

Δεν ξέρω αν αυτό σημαίνει τίποτα όσον αφορά την ποιότητα του "

Οταν αναφερόταν εδώ o Kaynd μιλούσε για το δικό μου TAGAN και οχι για το δικό του..... Εγώ αγόρασα το ΤΑGAN απο την checkmate και ηταν μια χαρά σφραγισμένο στο κουτί του......

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kaynd [Χθες, στις 01:10]

Είπα κι εγώ να αναβαθμίσω την τροφοδοσία του συστήματος μου

Πήρα το TAGAN TG480 U01καθώς η λειτουργία του συγκεκριμένου τροφοδοτικού στο PC του Αριστείδη (Aristos87) μου άφησε άριστες εντυπώσεις, τόσο από τον εκπληκτικά αθόρυβο χαρακτήρα, την πολύ καλή θερμική συμπεριφορά (είναι μονίμως στην θερμοκρασία του σώματος)

Το συγκεκριμένο κομμάτι (του Αριστου) ήταν (πριν 2 μήνες) το πρώτο που έφτασε σα χέρια του πωλητή της Checkmate και μάλιστα όχι για άμεση πώληση αλλά ως δοκιμαστικό κομμάτι

Δεν ξέρω αν αυτό σημαίνει τίποτα όσον αφορά την ποιότητα του

[Ως εδώ αναφέρομαι στο τροφοδοτικό του Αριστείδη.]

[Και μετά συνεχίζω με το δικό μου το οποίο πήρα από το HAC]

Ας έρθω τώρα στο δικό μου

Το εγκατάστησα κανονικότατα στο κουτί μου (σημειώνω ότι έχω ακριβώς τι ίδιο με τον Αριστείδη).

Κατόπιν πίεσα το τροφοδοτικό με 2V στον επεξεργαστή ο οποίος περιέργως δεν ανέβηκε Περιμένω

Επίσης να σημειώσω ότι εγώ δεν δημιούργησα αυτό το θέμα για να κατηγορήσω κανένα κατάστημα.

Θα το δημιουργούσα έτσι κι αλλιώς για να πω τις εντυπώσεις μου και να κάνω μια «ας πούμε» παρουσίαση.

Απλά τα πράγματα δεν πήγαν όπως τα ήθελα και τελικά είπα τα προβλήματα μου

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από aristos87 [Σήμερα, στις 16:54]

Οταν αναφερόταν εδώ o Kaynd μιλούσε για το δικό μου TAGAN και οχι για το δικό του..... Εγώ αγόρασα το ΤΑGAN απο την checkmate και ηταν μια χαρά σφραγισμένο στο κουτί του......

Όσο σφραγισμένο ήταν το δικό σου τόσο ήταν και το δικό μου

Συγκεκριμένα το χάρτινο κουτί που περιέχει το τροφοδοτικό τα εγχειρίδια χρήσης το καλώδιο σύνδεσης με την πρίζα και δετηρες για τα καλώδια, δεν ήταν σφραγισμένο με κανέναν τρόπο (λόγο της κατασκευής του δεν έχει και τόσο νόημα)

Έπειτα στο εσωτερικό το τροφοδοτικό είναι σε ένα προστατευτικό νάιλον σακουλάκι με τις περίφημες φούσκες, το οποίο ήταν κλεισμένη με απλή διαφανής ταινία.

Ουσιαστικό σφράγισμα δεν υπάρχει στην συσκευασία που παρέχει η εταιρία του PSU καθώς την ταινία με την οποία ήταν κλεισμένο το νάιλον περιτύλιγμα θα μπορούσα κάλλιστα να το ξεκολλήσω και να το ψανακολλήσω πολλές φορές.

Απλά λόγο της αδημονίας μου να το αποσυσκευάσω έσκισα λίγο το νάιλον όποτε πλέον φαίνεται ανοιγμένο

Με λίγη υπομονή και αν δεν είχα σκίσει το σακουλάκι θα μπορούσα να το συσκευάσω όπως ακριβώς το πήρα.

Η ίδια συσκευασία ήταν και στο PSU σου Αριστείδη. Μη ξεχνάς ότι μαζί το ανοίξαμε.:upside:

Με λίγα λόγια εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις γενικά το hardware συσκευάζεται μόνο με βάση την προστασία του προϊόντος, χωρίς να δίνεται βάρος στο σφράγισμα έτσι ώστε κανείς άλλος να μη μπορεί να έρθει σε επαφή με το συσκευασμένο υλικό εκτός από τον τελικό αγοραστή.

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ την γνώμη μου.

Δεν γύρισα αμέσως το Tagan γιατί ήθελα να κάνω κάποια πειράματα για το αν έφταιγε αυτό ή απλά κάτι ήταν στραβό στο PC μου.

Έχω παρόμοιο κουτί με του Kaynd (HEC 69U6) , το οποίο , ιδίως μετά από το mod στις γρίλιες των ανεμιστήρων , έχει πολύ έντονη υποπίεση.

Ακόμα και ανεβάζοντας όλους τους ανεμιστήρες στα 12V , ήταν πάρα πολύ ζεστό.

Ρίχνοντας τις στροφές του ανεμιστήρα εξόδου του κουτιού πολύ κάτω από τις αντίστοιχες τις εισόδου , η θερμοκρασία του Tagan έπεσε ΠΟΛΥ απότομα , αλλά ανέβηκε η θερμοκρασία του κουτιού.

Βγάζοντάς το έξω από το κουτί , παρομοίως ήταν απλά χλιαρό.

Το ίδιο και φτιάχνοντας του αεραγωγό για να τραβάει φρέσκο αέρα.

Το συμπέρασμά μου ήταν οτι έφταιγε ΚΑΙ το κουτί μου , απλά "έπνιγα" το Tagan καθώς όλος ο φρέσκος αέρας πήγαινε κατευθείαν στον πίσω ανεμιστήρα του κουτιού και στο τροφοδοτικό έμενε ελάχιστος , ζεστός αέρας.

Εγώ τουλάχιστον ΔΕΝ το γύρισα επειδή ζεσταινόταν (όπως είπα , αυτό λύθηκε με έναν αεραγωγό) , αλλά επειδή ακουγόταν κατά περιόδους κάποιος θόρυβος από το εσωτερικό του (ίσως ο μετασχηματιστής) , ο οποίος ήταν πάρα πολύ ενοχλητικός.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ανέφερες με την υποπίεση με προβλημάτισε πολύ:eek:

Αλλά από την άλλη στο κουτί του Αριστείδη πως δε συμβεί αυτό που ο πίσω ανεμιστήρας δουλεύει σε περισσότερες rpm από τον μπροστινό?

Πάντως δεν το είχα σκεφτεί έτσι θα το έχω υπ όψιν μου πάντως:toomuchne

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα γιατί το ίδιο συνέβαινε και με το Antec που είχα πρίν , ανέβαζε θερμοκρασία (λίγο πάντως) και ανέβαιναν λίγο οι στροφές των ανεμιστήρων του (από 1500 σε 1700).

Όλα όσα δοκίμασα με το Tagan , δούλευαν και με το Antec , ρίχνοντας τις θερμοκρασίες του.

Απλά επειδή ο ανεμιστήρας του antec ήταν πολύ πιο κοντά στο ρεύμα αέρα που δημιουργείται στο κουτί , το φαινόμενο το επηρέαζε λιγότερο.

Φυσικά μπορώ να μιλήσω μόνο για την δική μου περίπτωση , με την παραξενιά οτι το κουτί μου δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ ανεμιστήρα στο εσωτερικό του (μόνο 1 εξόδου + 2 σε push-pull στο ψυγείο που λειτουργούν και ως είσοδος).

Οπότε ο αέρας που βάζω στο κουτί είναι πολύ λίγος και ζεσταμένος από το ψυγείο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX [Σήμερα, στις 20:55]

Το μόνο πράγμα που είδα crystal clear από σένα στο thread αυτό, είναι απωθημένα εναντίον καταστημάτων.

Μην αρχίζεις τις κατηγορίες τόσο αβίαστα... και ποια δλδ είναι τα μέλη που δεν θέλουν να ξέρουν την αλήθεια , και ποια τα μέλη που θέλουν να την κρύψουν ?

Αστο ROOTX γιατι ειπαμε ιδη πιο πολλα απο τι επρεπε.......

Τα αποθημενα που εχω ειναι γενικα με την ολη κατασταση απλος επιασα καποιο παραδειγματα (πραγματικα γιατι συνεβησαν σε μενα προσωπικα).

Αν θελουν αλλοι να πουν δικα τους ασ το κανουν με το δικο τους στομα.

Ασε που δεν καταλαβα το πνευμα του οτι επιδη ειπα για μερικα στραβα αμεσως βγαινει συμπερασμα οτι εχω αποθημενα .........παραπονα ειναι ρε παιδια και αν δε τα αναφερω σε εσας τοτε σε ποιους να τα πω ??

Θαθελα να ξερω αν συνεβει σε εναν απο εσας θα ειχατε το ιδιο σκεπτικο??

Δηλαδι αν ενα μαγαζι (οποιοδιποτε) κανει συνεχεια ******** πρεπει να σωπαινουμε και να το αφηνουμε να ****** τον κοσμακι ??

Οχι ρε παιδες...θα σταματισουμε να ψωνιζουμε απο αυτο εως να βαλει μυαλο........η να κλεισει

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Spartiatis

Αστο ROOTX γιατι ειπαμε ιδη πιο πολλα απο τι επρεπε.......

Τα αποθημενα που εχω ειναι γενικα με την ολη κατασταση απλος επιασα καποιο παραδειγματα (πραγματικα γιατι συνεβησαν σε μενα προσωπικα).

Αν θελουν αλλοι να πουν δικα τους ασ το κανουν με το δικο τους στομα.

Ασε που δεν καταλαβα το πνευμα του οτι επιδη ειπα για μερικα στραβα αμεσως βγαινει συμπερασμα οτι εχω αποθημενα .........παραπονα ειναι ρε παιδια και αν δε τα αναφερω σε εσας τοτε σε ποιους να τα πω ??

Θαθελα να ξερω αν συνεβει σε εναν απο εσας θα ειχατε το ιδιο σκεπτικο??

Δηλαδι αν ενα μαγαζι (οποιοδιποτε) κανει συνεχεια πουστιες πρεπει να σωπαινουμε και να το αφηνουμε να πηδαει τον κοσμακι ??

Οχι ρε παιδες...θα σταματισουμε να ψωνιζουμε απο αυτο εως να βαλει μυαλο........η να κλεισει

Η δική μου ένσταση, έχει να κάνει με το γεγονός ότι αμέσως έβαλες στο στόχαστρο 2 καταστήματα, και άρχισες τις βολές... Την στιγμή που το πρόβλημα του φίλου μας, δεν έχει καμία σχέση με το τι θέλει/μπορεί/δεν θέλει/δεν μπορεί το κατάστημα...

Σαφώς και δεν θέλω(ούτε εγώ, ούτε κανένα μέλος) να χαϊδεύουμε τα καταστήματα, ίσα ίσα... όχι όμως να φτάνουμε και στο άλλο άκρο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.