Jump to content



export chart απο DB (sqlite)


qbiefox

Recommended Posts

Εχω καποια δεδομενα (μετρησεις) σε μια βαση δεδομενων SQLite. Χρησιμοποιησα βαση επειδη τα δεδομενα ειναι απειρα και με ενα απλο spreadsheet δεν γινεται δουλεια. Θελω λοιπον το εξης : να κανω ενα query στη βαση (select) και τα αποτελεσματα του query να τα εμφανιζω με διαγραμμα (bar ή line). Ξερω οτι γινεται με python και pychart, ομως στην python ειμαι noob και γενικοτερα δεν θελω να το καψω τοσο πολυ. Απ' οτι κοιταξα θελει πολυ γραψιμο για να βγαλω ενα διαγραμμα της προκοπης. Θα με βολευε πολυ ενα gui που να κανω την δουλεια μου ομορφα και ωραια, ομως ψαχνω κατι ωρες και δεν εχω βρει τπτ.

Γενικα τι τροποι υπαρχουν για να κανω την δουλεια μου? Με βολευει οτιδηποτε σε linux ή osx (προτιμω linux βεβαια)

Jaco και λοιποι linux-αδες, τα φωτα σας :)

Link to comment
Share on other sites

To μόνο που χρειάζεσαι είναι το openoffice και τους odbc drivers... το καλό με το odbc είναι ότι επειδή είναι standard interface και λειτουργεί σαν translation layer, θα κάνεις την ίδια ακριβώς διαδικασία με windows και με linux και με οποιαδήποτε βάση δεδομένων στο μέλλον (που έχει driver για odbc - που έχουν όλες δηλαδή)...

Στην συνέχεια με το openoffice μπορείς να χειριστείς τα δεδομένα σου όπως θες και να κάνεις ότι θες, αρκεί να δηλώσεις το odbc connection που θες και να "τραβήξεις" τα δεδομένα σου...

Δες αυτό αρχικά...

εδιτ: Φυσικά με το odbc μπορείς να χρησιμοποιήσεις και ms office και γενικά οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα που υποστηρίζει odbc... Οπότε ίσως υπάρχει κάποιο πρόγραμμα το οποίο κάνει απ' ευθείας γραφήματα από ένα odbc connection πιο γρήγορα και πιο εύκολα, απ' ότι να το κάνεις εσύ με κάποιο excel, αλλά δεν το ξέρω... Λογικά κάτι θα έχουν φτιάξει, αλλά γνώμη μου, καλύτερα το openoffice...

Link to comment
Share on other sites

Φαινεται πολυ καλη λυση... Σαπισα να ψαχνω στο google και δουλεια δεν εκανα...

Λοιπον, εχω το εξης θεμα : Κανω install τα πακετα unixodbc (την sqlite3 την εχω ηδη) και οταν παω να κανω ./configure το sqliteodbc μου πεταει :

configure: error: No usable SQLite header/library on this system

Καμια ιδεα?

ubuntu 10.10 32bit εχω...

Link to comment
Share on other sites

Θες τα headers της sqlite, γιατί πας να το κάνεις build... δες κατ' αρχήν αν ο packager σου έχει ήδη το sqliteodbc στα repos του και αν δεν το έχει τότε το κάνεις μόνος σου build...

Αν το κάνεις manual, τότε θα πρέπει να εγκαταστήσεις το dev του sqlite, το οποίο θα σου εγκαταστήσει τα headers... Πάλι ψάξε πρώτα στα repos του packager σου, γιατί μπορεί να υπάρχει ήδη το dev (ψαξ' το σαν libsqlite3-dev)... Αφού το εγκαταστήσεις, τότε ξανακάνεις configure για να σου φτιάξει τα makefiles για την πλατφόρμα σου, μετά το κάνεις build και τέλος install...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.