Jump to content



Xρειάζομαι νέο PSU?Αν ναί,ποιό?


Gabriel

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

Έχω ένα σύστημα με την εξής σύνθεσηP4/2.6@3.52(stock ψύκτρα),Radeon 9800Pro(VGA Silencer),2x512 MB DDR 400,160GB SATA,DVDR,DVDROM,SB Audigy,Asus P4C800,PCI Modem,4 fans 80 mm στο κουτί και τροφοδοτικό Heroichi 350W.

Όταν παίζω παιχνίδια (δηλ μεγάλο utilization της VGA,άρα μεγαλύτερη κατανάλωση),το τροφοδοτικό παράγει έναν υψίσυχνο ήχο,αρκετά ενοχλητικό.Όταν σερφάρω κτλ όλα είναι ΟΚ,παλαιότερα με την 9600ΧΤ δε συνέβαινε κάτι τέτοιο ακόμα και σε σκληρή χρήση.

Το τροφοδοτικό μήπως έχει φθάσει στα όρια του?

Αν ναί ποιό προτείνετε μέχρι 80-90 ευρώ max?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς σφιχτό?Το 480άρι Tagan στα πόσα ευρά παίζει και από πού?Δε το έχει πάρει το μάτι μου πουθενά.Οι τάσεις με το Asus Probe είναι: στα 3.3 δίνει 3.08,στα 12 δίνει 11.6 και στα +5 δίνει 4,72

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχας το οτι παραγει εναν υψισυχνο ηχο το τροφοδοτικο δεν σημαινει οτι δεν επαρκει απλα οτι ζοριζεται. Αυτο δεν σημαινει οτι χρειαζεσαι αμεσα αλλο. Οπως ειπε και ο Kallileo το TAGAN 480 ειναι μια πολυ καλη επιλογη αλλα στα 120. Καλο θα ηταν λοιπον να κανεις λιγη υπομονη ακομα και να παρεις λιγο αργοτερα αυτο. Αλλωστε δεν εχεις προβλημα. Εκτος αν εχεις και δεν το ειπες, τιποτα περιεργα restart και τετοια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Gabriel

Όχι το σύστημα είναι rock stable,είναι όπως το περιγράφεις Jax,νιώθω ότι ζορίζεται.

Το Enermax 465 είναι καλύτερο από το tagan?

Έτσι ακούγεται... αν όχι καλύτερο, τουλάχιστον στα ίδια κυβικά... όσοι το έχουν δει πάντως(και ξέρουν) εσωτερικά, λένε ότι έχει πολύ καλή ποιότητα κατασκευής.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως το μονο αρνητικο στο συγκεκριμενο τροφοδοτικο που εχω βρει μεχρι τωρα(δεν ισχυει για ολα τα TAGAN) ειναι η κομμενη ταινια ασφαλειας της εγγυησης.Αλλα αυτο μαλλον ειναι μεμονωμενο περιστατικο.

Link to comment
Share on other sites

Το ENERMAX 465 για εμενα ειναι το καλητερο στην κατηγορια του και αξιζει τα λεφτα και πιστευω ειναι καλητερης ποιοτητας απο το Τagan . Αν και επιλογει ειναι καθαρα δικη σου και δεν υπαρχει σοβαρο τροφοδοτικο με 90 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να πάρεις τροφοδοτικό πάρε το TAGAN.

Απλά πριν το πάρεις από τα χέρια του μαγαζάτορα άνοιξε το και έλεγξε την ταινία της εγγύησης.

Από εκεί και πέρα είναι ένα θαυμάσιο τροφοδοτικό.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ligm3nos [Σήμερα, στις 13:16]

Το ENERMAX 465 για εμενα ειναι το καλητερο στην κατηγορια του και αξιζει τα λεφτα και πιστευω ειναι καλητερης ποιοτητας απο το Τagan . Αν και επιλογει ειναι καθαρα δικη σου και δεν υπαρχει σοβαρο τροφοδοτικο με 90 ευρω.

Και ομως φιλε μου υπαρχει... Chieftec 420W απο το πλαισιο με 76 τελικη. Οσο για το τι εχω μεσα:

3.0C @ 3.7ghz - 2 x 512 OCZ pc4200 - 2 raptor raid 0 - 160gb seagate sata - radeon 9800pro 256mb @ 420/375mhz - pioneer 106s dvd - asus 52x cd-rw - pioneer A06 dvd-rw - silicon image pci sata raid - audigy2 zs - aver tvstudio 203 - 5 revoltec blue led fans - zalman 7000A Cu.

Με 2 prime να τρεχουν και ενα dvd να καιγεται η 12αρα ειναι κολημενη στα 11.99v μετρημενη με πολυμετρο.

Τα λογια περιτευουν...

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα πρότεινα για σιγουριά ( ασφάλεια κυρίως ) να πάρεις ένα καλύτερο PSU.

Τα κορυφαία είναι τα Antec TrueControl 550 , Tagan 480W , Fortron ( FSP ) 500W ( μπορεί και 480W δεν θυμάμαι τα Watt του )

Στην κατηγορία τιμής που "παίζεις" , θα πρότεινα να μην πάρεις το Enermax 465 ή το Chieftec , ή οποιοδήποτε άλλο , αλλά να ανέβεις κατά 30 ευρώ , και να πάρεις το Tagan.

Αα , και αυτό που είπαν όλοι εδώ! Πρόσεχε με το αυτοκόλλητο της εγγύησης.

Κοιτάξέ το , την ώρα που το αγοράζεις στο μαγαζί. [ δες το post του χρήστη Kaynd για πληροφορίες ]

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.