Jump to content



Tablet PC's


vic

Recommended Posts

Ps.Και εγω υπερ του Nexus ειμαι αλλα δεν μπορω να δωσω 250 ευρα για ενα ταμπλετ οπου θα μεινει στασιμο στα 16gb μιας και δεν περνει sd..

Αφού ρε [MENTION=21223]ponaei8anasi[/MENTION] μέχρι και Usb πέρνει πάνω με το APP..

Αγοράζεις 1 Stick των 32 η 16 (δεν ξέρω άμα είναι και 3.0 άμα γινεται πιο γρήγορα η δουλειά)

του περνας οτι ταινιες θες οτι σειρες θες οτι μουσικες θες

και οταν πηγαινεις κάπου εισαι Comple το μόνο κακό είναι ότι θα κρέμετε 1 ματσουκι με 1 USB που εμένα δεν με νοιάζει..

σε Official ούτε Root θελει ουτε τίποτα.. μόνο 1 app από το google store..!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εμένα με χαλάει που πρέπει να δώσω 269 (στην ελληνικά αγορά) και έχει αυτή τη σοβαρή έλλειψη. Αυτά που βρίζουμε στην apple δηλαδή, τώρα θα τα υπερασπιζόμαστε; Ξαναλέω ότι με το app στο οποίο αναφέρεστε, μπορείς μόνο να διαβάσεις, όχι να γράψεις. Μια η έννοια του mobility όταν έχεις έναν τσουτσούνι να κρέμεται από το tablet; Θα γελάει ο κόσμος μαζί σου. 'Ελεος δηλαδή... Να σεβόμαστε και τα χρήματα που δίνουμε τέτοιες μέρες...

Όχι ευχαριστώ. Προτιμώ να περιμένω μέχρι το "nexus 8" ή να λιώσω στο ψάξιμό για να πάρω αξιοπρεπή κινεζιά.

Υ.Γ. Στην τελική, δεν πρόκειται να πληρώνω εγώ τις εμπορικές συμφωνίες της google με τους συνεταίρους της. Διότι νομίζετε ότι ήταν οικονομικός ο λόγος που δεν μπήκε SD στο nexus; Πόσο θα κόστιζε στον τελικό καταναλωτή; 5$, 10$, 15$ παραπάνω; Θα έπεφταν οι πωλήσεις του nexus μήπως; Όχι βέβαια! Απλά έπρεπε να έχει μια σημαντική έλλειψη, για να πουλήσουν και οι υπόλοιποι ή για να αγοράσει ο κόσμος το "nexus 8" όταν σε 1 χρόνο τα 16GB απλά δε θα επαρκούν....

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Στην τελική, δεν πρόκειται να πληρώνω εγώ τις εμπορικές συμφωνίες της google με τους συνεταίρους της. Διότι νομίζετε ότι ήταν οικονομικός ο λόγος που δεν μπήκε SD στο nexus; Πόσο θα κόστιζε στον τελικό καταναλωτή; 5$, 10$, 15$ παραπάνω; Θα έπεφταν οι πωλήσεις του nexus μήπως; Όχι βέβαια! Απλά έπρεπε να έχει μια σημαντική έλλειψη, για να πουλήσουν και οι υπόλοιποι ή για να αγοράσει ο κόσμος το "nexus 8" όταν σε 1 χρόνο τα 16GB απλά δε θα επαρκούν....

Δεν το κάνει από ευγένεια στους άλλους κατασκευαστές.

Κυρίως έχει να κάνει με την προώθηση των "cloud" υπηρεσιών.

Θέλουν, ιδανικά, να μας οδηγήσουν σε μία κατάσταση που όλες οι συσκευές δε θα έχουν παρά ελάχιστο αποθηκευτικό χώρο και όλα (ακόμα και μέρος του processing) θα γίνονται "στο Cloud".

Είναι γνωστή η άλλωστε η "ανιδιοτελής" αγάπη τους για τα δεδομένα μας και η όρεξή τους να μας εξυπηρετήσουν με την αποθήκευσή τους - αρκεί να τους αφήνουμε να ρίχνουν μια ματιά όποτε χρειαστεί (για να βελτιώσουν το ad sense υποτίθεται σήμερα, για κάτι άλλο αύριο).

Link to comment
Share on other sites

Με φήμες να λένε για

1) new Nexus 7 (μακάρι 8), αρκετά πιο φθηνό από το υπάρχον - πιο λεπτό και με καλύτερη χρωματική απόδοση

2) iPad mini 2 με ρέτινα(??) ή έστω κάποιες βελτιώσεις

εγώ προσωπικά θα περίμενα να δω εξελίξεις. Να ναι καλά τα smartphones που μέχρι στιγμής κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το κάνει από ευγένεια στους άλλους κατασκευαστές.

Κυρίως έχει να κάνει με την προώθηση των "cloud" υπηρεσιών.

Θέλουν, ιδανικά, να μας οδηγήσουν σε μία κατάσταση που όλες οι συσκευές δε θα έχουν παρά ελάχιστο αποθηκευτικό χώρο και όλα (ακόμα και μέρος του processing) θα γίνονται "στο Cloud".

Είναι γνωστή η άλλωστε η "ανιδιοτελής" αγάπη τους για τα δεδομένα μας και η όρεξή τους να μας εξυπηρετήσουν με την αποθήκευσή τους - αρκεί να τους αφήνουμε να ρίχνουν μια ματιά όποτε χρειαστεί (για να βελτιώσουν το ad sense υποτίθεται σήμερα, για κάτι άλλο αύριο).

Αυτό με το cloud, ρε παιδιά, δεν είναι εφαρμόσιμο, εκτός και αν όλος ο πλανήτης έχει FTTH συνδέσεις. Σίγουρα το έχουν στην άκρη του μυαλού τους, αλλά αυτή τη στιγμή, η έλλειψη SD έχει να κάνει πιο πολύ -νομίζω- με εμπορικές συμφωνίες και δυνατότητα πώλησης μεταγενέστερου hardware, (λέγε με nexus 8...)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το cloud, ρε παιδιά, δεν είναι εφαρμόσιμο, εκτός και αν όλος ο πλανήτης έχει FTTH συνδέσεις.

Στο 100% δεν είναι, αλλά ως storage παίζει ήδη αρκετά.

Και σίγουρα δίνουν τεράστιο βάρος, αγνοώντας τεχνικές όπως το... homomorphic encryption για παράδειγμα, που το έχουν αφήσει αποκλειστικά (και...αναγκαστικά) στις πλάτες της ακαδημαϊκής κοινότητας. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει το παρακάτω για έναν μέσο χρήστη;

Δεν το έχω ανάγκη προσωπικά, αλλά το θέλω για τον πατέρα μου, ο οποιός δεν ξέρει την τύφλα του ούτε από PC, ωστόσο. Πάντως, κάποιες στιγμές αν γίνεται κι εγώ να σερφάρω, ανεβάζοντας φωτογραφίες και κάνοντας χρήση του twitter σε εξωτερικούς χώρους μέσω 3G.

Βέβαια, έχει εξαντληθεί από τα συμφραζόμενα στο link, ε;

ConnectMe TS-703GR

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει 3G το συγκεκριμένο, απλά το "υποστηρίζει" μέσω 3g usb stick. Άμα το πάρεις δωρεάν μέσω προγράμματος οκ, αλλιώς να το έχεις στο νου σου ότι πάει κάνα 30ρι ευρά.

Δε ξέρω να σου πω τι παίζει δυστυχώς με την συγκεκριμένη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να πλήρωνα για 3G. Για WiFi πιο πολύ, να το χειρίζεται ο father και εγώ στο Πανεπιστήμιο, σε συνέδρια, συναντήσεις και λοιπά που μου έχει χρειαστεί πολλές φορές κάτι ανάλογο. (σ' αυτά τα μέρη έχουν WiFi συνήθως)

Link to comment
Share on other sites

Αφού εισαι φοιτητής μπορείς να κανεις συμβόλαιο 4Gb στη Vodafone με 4€ και κατι ψιλά/μήνα, που ισχύει μέχρι να λήξει το πάσο σου, καιθ θα σου δώσουν και στικάκι δώρο.

Επίσης αφού δεν έχει σκοπό να πληρώσεις για 3G τότε τι γραφεις ;

ανεβάζοντας φωτογραφίες και κάνοντας χρήση του twitter σε εξωτερικούς χώρους μέσω 3G.

:p

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Αγόρασα ένα ταμπλετ Samsung note 10.1

Και έχω την απορεια, γιατί δεν μου "τρέχουν" οι εφαρμογές: app2sd .

Δηλ. δεν μου επιτρέπει να κάνω move μια εφαρμογή στην sd κάρτα.

Ξερει κανείς πως γίνεται ...?

Link to comment
Share on other sites

παίζει ρόλο και το ποια εφαρμογή πας να μετακινήσεις. νομίζω ειναι κάποιες που δεν γινεται να μετακινηθούν στην κάρτα.

Σωστά, έτσι είναι.

Αλλά αναφέρομαι σε αυτές που είναι movable.

:help1::flag:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=616]Shaman[/MENTION]

Έλα μη ντρέπεσαι...πες μας κι'άλλα.

Πόσο πήγε και από πού; Πώς σου φαίνεται; Μπαταρία βαστάει; Είναι σωστά ρουταρισμένο ή θέλει παπάδες; Στα 1.6 τρέχει ο Rockchip ή τα specs που δίνει είναι για το μέγιστο του επεξεργαστή "γενικά". Ζεστένεται;

Link to comment
Share on other sites

Έλα μη ντρέπεσαι...πες μας κι'άλλα.

Εχτές το βράδυ μου το έφεραν, δεν πρόλαβα να ασχοληθώ! :o

Από έρευνα που έχω κάνει, αναμένεται απροβλημάτιστο.

Αυτά που πρόλαβα να δω: οθόνη super, 216 PPI, φωτεινότητα στο 30% και πάλι πολύ μου φαίνεται, ταχύτατο στην απόκριση/εγκατάσταση/games, πρόσβαση κανονικά στο market, ελληνικά κανονικά, μπαταρία στο 100% από εχτές (έχω παίξει κανένα 2ωρο μαζί του), δε ζεσταίνεται καθόλου αλλά δεν το έχω ζορίσει ακόμα με πολύωρο gaming, πολύ καλή λήψη στο WiFi, Android 4.1.1, τρέχει στα 1.6 ο RK3066.

Υπάρχει μεγάλο community με custom firmwares etc, αλλά δεν έχω ασχοληθεί ακόμα.

Π.χ.: Window(YUANDAO) N70 - SlateDroid.com

Το έφερε φίλος από Κίνα στη βαλίτσα. ~100 ευρώπουλα από τοπικό κατάστημα (κανένα 30άρι παραπάνω βγαίνει αν το πάρεις από κανένα aliexpress).

Τo πήρα ως μεταβατική λύση μέχρι να βγει το 8άρι που περιμένω (Teclast P88 με quad core + retina), αλλά σαν πρώτη επαφή είμαι πολύ ευχαριστημένος (εώς ενθουσιασμένος αν λάβουμε το κόστος υπόψιν).

Έγινε επεξεργασία από Shaman
Link to comment
Share on other sites

Mε custom firmware από DragonDevs πλέον. Πρόσβαση σε όλα τα apps γιατί κάποιες εφαρμογές (π.χ. Gameloft, Dropbox) δεν είναι "supported" αν δε δουν tablet γνωστού κατασκευαστή. Πλέον φαίνεται σαν κάποιο Samsung, αν θυμάμαι καλά, στο store.

Και μερικά specs/benches.

attachment.php?attachmentid=54113&stc=1&d=1357497116

attachment.php?attachmentid=54115&stc=1&d=1357497116

post-616-1416076961,6242_thumb.jpg

post-616-1416076961,9151_thumb.jpg

post-616-1416076961,9929_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.