Jump to content



new bike μέχρι 300 ευρώ !


ARMAGEDDON

Recommended Posts

ότι λέει ο τίτλος ... mountain plz

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Μέγεθος; Ψάχνεις και στα μεταχειρισμένα; Γενικώς, ότι λέει ο DJD ισχύει, 300 είναι σχετικά λίγα αν σου γλυκοφάνηκε του gomar :p

Υ.Γ.: Ε^2=0 ψάξε και αυτό :confused:

Link to comment
Share on other sites

Ε^2=Ο τι είναι ... ?

26 αρι λέω

Χμμμ, 26άρι θα είναι, προφανώς, εσύ τι ύψος έχεις; Τι ηλικία; Οκ, mountain, αλλά τι mountain?

To Υ.Γ. πήγαινε στο i^2=-1 που είχες βάλει... δες εδώ Dual number - Wikipedia, the free encyclopedia

Link to comment
Share on other sites

DJD είχα ξεχάσει ότι έχω αυτό το bike :hang3: ...

εχτές που πήγα να βγάλω τις φώτο το χάζεψα αρκετή ωρούλα ήταν λες και κοίταγα γκόμενα και μου έτρεχαν :drool: ...

πρέπει να πάω για service , service ,service , service , service , service :drool::drool::drool::drool:

edit

πάνω από 1,5 χρόνια να το καβαλήσω και να πάω βόλτα ... αχ ρημάδι λύκειο

Link to comment
Share on other sites

Και για μένα το ποδήλατο δεν αξίζει ακόμη αλλαγή, φαίνεται αρκετά καλό...

:OT:

πάνω από 1,5 χρόνια να το καβαλήσω και να πάω βόλτα ... αχ ρημάδι λύκειο

Δε φταίει πάντα το λύκειο για αυτό...

Είναι καλό να ξεσκας απο το διάβασμα με καμιά βολτίτσα με το ποδήλατο...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για όποιον ενδιαφέρεται σε αυτό το ποσό τίμια επιλογή είναι αυτό: GT Aggressor 3.0

Ξέρω στο link λέει 340€ αλλά λογικά για πληρωμή με μετρητά θα το αφήσει 300€ όπως έκανε και σε εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Το ποδηλατάκι φαίνεται μια χαρά πράγματι, κι εγώ υπερ του ολικού service είμαι, και καλές βόλτες.

Τώρα, σε περίπτωση που σκέφτεσαι την αναβάθμιση, ανέβασε μια λίστα με τα χαρακτηριστικά του -σε περίπτωση που τα ξέρεις και τα θυμάσαι-, το ποσό που θες να διαθέσεις (φαντάζομαι μικρότερο ή ίσο των 300ων) καθώς και τη χρήση για την οποία (θα) το προορίζεις (πεζοδρόμια-σχάρες-και -ειμαι-οκ, χαλαρή βολτα σε κανένα χαλίκι, cross-country, All mountain, πιο πολύ του πεταλαρίσματος ή της κατάβασης κλπ) και εδώ είμαστε.

Καλοδούλευτο!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να καταλάβω ποιο ποδήλατο είναι σωστό για μένα?

ύψος 1.81 και 82 κιλά.

θέλω ένα mountain bike οικονομικό του οποίου η χρήση θα είναι διαδρομές στην πόλη και σε πάρκα με ανηφόρες κτλ...δηλαδή όχι πολύ extreme καταστάσεις.

επίσης τι ρόλο παίζουν οι ίντσες του τροχού?

αφού να σκεφτείτε σκεφτόμουν αρχικά να πάρω από τα carrefour ένα που είχε προσφορά από 119 σε 75 ευρώ αλλά πολύ ψεύτικο μου φάνηκε.

Δεν έχω ιδέα γενικά, όποιος μπορεί να με κατατοπίσει. ;)

Link to comment
Share on other sites

Cyclist.gr - Αγοράζοντας καινούριο ποδήλατο βουνού (ΜΤΒ)

Ίσως σε βοηθήσει το παραπάνω. :-)

Όσον αφορά το μέγεθος του ποδηλάτου, δεν υπάρχει μια φόρμουλα που να λειτουργεί σε όλες τις περιπτώσεις. Υπάρχουν κάποιοι ενδεικτικοί κανόνες, αλλά το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι να κλείσεις ενα ραντεβού σε κάποιο ποδηλατάδικο που έχει σχετικό μηχάνημα, και να μετρηθείς.

Επίσης, προσδιόρισε τι εννοείς με τον όρο "οικονομικό". Απο πού, ως πού κινείται το budget σου? Έχε κατά νού πάντως, πως ένα ποδήλατο που είναι όντως ποδήλατο και όχι κακή απομίμηση ποδηλάτου, ξεκινάει από τα €200 τουλάχιστον, και θα χρειαστείς και ενα εφάπαξ έξοδο της τάξεως των €70 περίπου για φωτάκια + μια καλή κλειδαριά-πέταλο.

Τώρα όσον αφορά το ποδήλατο που σκέφτεσαι... είσαι απόλυτος στην αγορά mtb? Γιατί για τη χρήση που περιγράφεις πιθανώς καλύτερη επιλογή να ήταν ένα trekking ποδήλατο, με μεγαλύτερη διάμετρο τροχού* και πιο άνετη θέση οδήγησης.

*Οι ίντσες του τροχού έχουν πολύ μεγάλη σημασία. Κατά κανόνα αυτά που θα συναντήσεις είναι 26ιντσών και 28 (υπάρχουν μεγαλύτερα και μικρότερα, αλλά αυτά είναι τα standard). Τα 26άρια, που απαντώνται κατά κανόνα στα Mountain, είναι πιο ανθεκτικά, πιο ευέλικτα αλλά πετυχαίνουν χαμηλότερη τελική ταχύτητα, διατηρούν την ταχύτητα που πετυχαίνεις πιο δύσκολα, (θεωρητικά) υπερπηδούν εμπόδια λίγο πιο δύσκολα και έχουν δυσκολότερη επιτάχυνση. Τα 28άρια, που βρίσκονται στα trekking ποδήλατα, τα cruiser και τα κουρσάκια, βοηθούν πολύ στη ταχύτητα, ωστόσο δεν είναι τόσο ανθεκτικά, και είναι ελαφρώς πιο δύσκολο να τα κουμαντάρεις (λιγότερο ευέλικτα).

Βέβαια πολλά απο τα παραπάνω χαρακτηριστικά εξαρτώνται απο την κατασκευή του στεφανιού, απο το είδος του ποδηλάτου που απαντώνται, απο το αν έχει ανάρτηση ή όχι, αλλά γενικά:

26: Αντοχή, μικρότερες ταχύτητες, πιο κουραστικα

28: Γρήγορα, κάνουν τις διαδρομές παιχνίδι, αλλά στραβώνουν πιο εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως ειχα καμποσα χρονια αυτο και με ειχε αφησει πολυ ικανοποιημενο(ideal nitro)...τωρα απο τιμη τοτε το ειχα παρει 360 αλλα και μεταχειρισμενο πιστευω αξιζει.

1276469651_98320654_1---Ideal-Nitro--1276469651.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.