Jump to content



AMD Bulldozer Benchmarks Leaked


nikpoth

Recommended Posts

  • Replies 2,5k
  • Created
  • Last Reply

Λοιπον Zambezi core θα εχουμε 6 core και 8 core...

Ποιος απο τους δυο ειναι??? δεν μας λεει ξεκαθαρα το screen!!!!

Eαν ειναι το 6core ειναι καλα, και το 8 core θα παει πιο πανω....αλλα εαν ειναι το 8core τοτε την εκατσε η ΑMD

Εαν το παραπανω ισχυει...

Link to comment
Share on other sites

Ξεχνάς και κάτι ακόμα: η αντιπαραβολή είναι με 1155 chipset και όχι με X68 (εντάξει δεν έχει βγει ακόμα). Θέλω να πω δηλαδή ότι κανονικά θα περίμενε κανείς να ξεπερνά κατά πολύ τις επιδόσεις των sandy ώστε να είναι στα ίσα με το X68. Δεν νομίζω όμως ότι οι διαφορές που δείχνει το γράφημα πιστοποιούν κάτι τέτοιο. Εκτός αν η AMD βγάλει κάτι άλλο όταν έρθει το X68.

Link to comment
Share on other sites

Ξεχνάς και κάτι ακόμα: η αντιπαραβολή είναι με 1155 chipset και όχι με X68 (εντάξει δεν έχει βγει ακόμα). Θέλω να πω δηλαδή ότι κανονικά θα περίμενε κανείς να ξεπερνά κατά πολύ τις επιδόσεις των sandy ώστε να είναι στα ίσα με το X68. Δεν νομίζω όμως ότι οι διαφορές που δείχνει το γράφημα πιστοποιούν κάτι τέτοιο. Εκτός αν η AMD βγάλει κάτι άλλο όταν έρθει το X68.

Για μενα μεγαλη επιτυχια της AMD θα ειναι να περάσει το P67 και να ειναι κοντα στο X68 με καλυτερες τιμές (ενα 30% κάτω) σε Mobo και επεξεργαστές!

Μην ξεχναμε το 990fx θα εχει 40 lanes οπως και το Χ68 και native υποστήριξη usb3 και sata3

Δεν περιμενω να πιασει X68 και TOP ΙΝTEL CPU...

Link to comment
Share on other sites

Για μενα μεγαλη επιτυχια της AMD θα ειναι να περάσει το P67 και να ειναι κοντα στο X68 με καλυτερες τιμές (ενα 30% κάτω) σε Mobo και επεξεργαστές!

Μην ξεχναμε το 990fx θα εχει 40 lanes οπως και το Χ68 και native υποστήριξη usb3 και sata3

Δεν περιμενω να πιασει X68 και TOP ΙΝTEL CPU...

Και ποτε με το καλο θα δουμε μητρικες με 990fx ;

Link to comment
Share on other sites

Η Amd τραβάει τον δικο της δρόμο,δεν νομίζω ότι έχει σαν στόχο να περάσει την intel.(κακά τα ψέματα είναι πιο μπροστά) εκτος αν αναβιώσουμε εποχές AMD άθλον .

AMD Bulldozer Benchmark | Scarletwhore

και κάτι αισιόδοξο,αν και βρωμάει λίγο fake.

Σύμφωνα με το roadmap τα νέα chipsets θα κάνουν την εμφάνισή τους μέσα στο δεύτερο τρίμηνο του 2011.Τα AMD chipsets της σειράς 9 θα υποστηρίζουν το socket AM3+ των Bulldozer επεξεργαστών. Δυνατότερα από αυτά θα είναι το 990FX που θα έχει υποστήριξη 4-way CrossFireX ενώ αμέσως μετά κατατάσσεται το 790Χ με ενσωματομένη κάρτα γραφικών και 16 PCIe 2.0 lanes για 2-way CrossFireX με την κάθε κάρτα γραφικών να εκμεταλλέυεται από 8.

http://fudzilla.com/processors/item/21332-zambezi-bulldozer-comes-by-april-2011

90aw.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=uDHCECzhpEk[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον Zambezi core θα εχουμε 6 core και 8 core...

Ποιος απο τους δυο ειναι??? δεν μας λεει ξεκαθαρα το screen!!!!

Eαν ειναι το 6core ειναι καλα, και το 8 core θα παει πιο πανω....αλλα εαν ειναι το 8core τοτε την εκατσε η ΑMD

Εαν το παραπανω ισχυει...

Μάλλον είναι 8 core γιατί στο link αναφέρει quad core zambezi, κάτι που όμως δεν ισχύει. Επίσης η σύγκριση γίνεται με τον 2600k(8 threads) οπότε η πιθανότητες να είναι ο 8 core zambezi αυξάνονται.

AMD Bulldozer Benchmark | Scarletwhore

και κάτι αισιόδοξο,αν και βρωμάει λίγο fake.

Νταξ είπαμε, ας μη το παρακάνουμε :p

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είναι 8 core γιατί στο link αναφέρει quad core zambezi, κάτι που όμως δεν ισχύει. Επίσης η σύγκριση γίνεται με τον 2600k(8 threads) οπότε η πιθανότητες να είναι ο 8 core zambezi αυξάνονται.

Βασικα να σου πω τι πιστευω...

...ειναι προιον φαντασιας!

Το να μου γραφει ενα zambezi και να το πεταει ετσι και απλα τραβαει μια γραμμη ειναι λιγο κουλο...

Link to comment
Share on other sites

Για μενα μεγαλη επιτυχια της AMD θα ειναι να περάσει το P67 και να ειναι κοντα στο X68 με καλυτερες τιμές (ενα 30% κάτω) σε Mobo και επεξεργαστές!

Μην ξεχναμε το 990fx θα εχει 40 lanes οπως και το Χ68 και native υποστήριξη usb3 και sata3

Δεν περιμενω να πιασει X68 και TOP ΙΝTEL CPU...

Παντως P67 - X68 λογικα δεν θα εχουν και τοσο μεγαλη διαφορα, αν κρινουμε απο P55 - X58. Δεν μιλαω για vga, αφου εκει τα lanes παιζουν το ρολο τους. Παντως δεν μας συμφερει να περασει η AMD την Intel. Γιατι αν ειναι 10% πανω, θα εχει ιδιες τιμες με την intel. Αν ειναι ενα 10% κατω, θα εχει 30% κατω τιμες + αναβαθμισιμοτητα + οτι με τα λεφτα που παιρνεις top mobo για AMD, παιρνεις ενα πολυ μετριο για intel...

Link to comment
Share on other sites

Παντως P67 - X68 λογικα δεν θα εχουν και τοσο μεγαλη διαφορα, αν κρινουμε απο P55 - X58. Δεν μιλαω για vga, αφου εκει τα lanes παιζουν το ρολο τους. Παντως δεν μας συμφερει να περασει η AMD την Intel. Γιατι αν ειναι 10% πανω, θα εχει ιδιες τιμες με την intel. Αν ειναι ενα 10% κατω, θα εχει 30% κατω τιμες + αναβαθμισιμοτητα + οτι με τα λεφτα που παιρνεις top mobo για AMD, παιρνεις ενα πολυ μετριο για intel...

Έτσι ακριβώς.Μην καταλήξει και η amd να μας πιάνει το κωλομέρι..Αν τις δοθεί η ευκαιρία θα το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Αν το προϊόν είναι κορυφή γιατί να μην είναι αντίστοιχη και η τιμή; Αν κάνει τέτοιο βήμα η AMD τότε θα στραφούμε στους φθηνούς intel (δεν ξέρω αν ποτέ μπόρεσαν να μπουν μαζί αυτές οι 2 λέξεις) και θα λέμε για την AMD αυτά που λέμε τώρα για την intel. Βέβαια δεν είμαι και πολύ σίγουρος γι' αυτό το σενάριο γιατί τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά όσο την εποχή του Athlon 64. Η AMD έχει πολύ καιρό να δει χρήμα στα ταμεία της για να συνεχίσει το R&D και θα πρέπει κάπως να εξασφαλίσει σίγουρες πωλήσεις για να ξαναμπεί στο παιχνίδι...

Link to comment
Share on other sites

Αν το προϊόν είναι κορυφή γιατί να μην είναι αντίστοιχη και η τιμή; Αν κάνει τέτοιο βήμα η AMD τότε θα στραφούμε στους φθηνούς intel (δεν ξέρω αν ποτέ μπόρεσαν να μπουν μαζί αυτές οι 2 λέξεις) και θα λέμε για την AMD αυτά που λέμε τώρα για την intel. Βέβαια δεν είμαι και πολύ σίγουρος γι' αυτό το σενάριο γιατί τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά όσο την εποχή του Athlon 64. Η AMD έχει πολύ καιρό να δει χρήμα στα ταμεία της για να συνεχίσει το R&D και θα πρέπει κάπως να εξασφαλίσει σίγουρες πωλήσεις για να ξαναμπεί στο παιχνίδι...

Μην εισαι και τοσο σιγουρος

Conclusion : Video Quality Tested: GeForce Vs. Radeon In HQV 2.0

AMD shipped a million Fusion APUs

[Phoronix] A Major Open-Source ATI Linux Driver Update

[Phoronix] The Open-Source ATI Driver Is Becoming A Lot Faster

[Phoronix] AMD Releases Cayman Documentation, Open Driver Is Close

καλά νέα Οικονομικά

[ame]

[/ame]
Link to comment
Share on other sites

Μην εισαι και τοσο σιγουρος

Conclusion : Video Quality Tested: GeForce Vs. Radeon In HQV 2.0

Για το συγκεκριμένο αν έγιναν με default driver settings, είναι λογικό.

Η AMD από μαμά έχει ενεργοποιημένα features που η nVIDIA έχει ανενεργά, και σε άλλα που έχουνε και οι δύο ενεργά η δε AMD τα έχει σε πιο υψηλό setting.

[/off-topic]

Link to comment
Share on other sites

Παντως P67 - X68 λογικα δεν θα εχουν και τοσο μεγαλη διαφορα, αν κρινουμε απο P55 - X58. Δεν μιλαω για vga, αφου εκει τα lanes παιζουν το ρολο τους. Παντως δεν μας συμφερει να περασει η AMD την Intel. Γιατι αν ειναι 10% πανω, θα εχει ιδιες τιμες με την intel. Αν ειναι ενα 10% κατω, θα εχει 30% κατω τιμες + αναβαθμισιμοτητα + οτι με τα λεφτα που παιρνεις top mobo για AMD, παιρνεις ενα πολυ μετριο για intel...

Δεν αναβαθμίζουμε κάθε μήνα. Μακάρι η AMD να είναι 10% πάνω και να έχει 10% πάνω τις τιμές διότι την AMD δεν την θέλουμε μόνο να υπάρχει για τους επόμενους 6 μήνες αλλά για πολλά χρόνια. Ας είναι 10% πάνω οι τιμές και αν κάποιοι στραβώσουν ας πάρουν Intel. Και εγώ έσκασα ένα κάρο λεφτά όταν είχα πάρει τον πρώτο μου 64bit AMD, όταν η AMD είχε το πάνω χέρι, αλλά αν ο Athlon64 ήταν 10% κάτω από τον Ρ4 όχι μόνο θα ονειρευόμασταν σήμερα επιδόσεις Core2Duo, αλλά η AMD μπορεί να έκανε παρέα με την VIA σήμερα έχοντας το 1% της αγοράς και βγάζοντας ψοφίμια cpus (αν δεν είχε κλείσει).

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναβαθμίζουμε κάθε μήνα. Μακάρι η AMD να είναι 10% πάνω και να έχει 10% πάνω τις τιμές διότι την AMD δεν την θέλουμε μόνο να υπάρχει για τους επόμενους 6 μήνες αλλά για πολλά χρόνια. Ας είναι 10% πάνω οι τιμές και αν κάποιοι στραβώσουν ας πάρουν Intel. Και εγώ έσκασα ένα κάρο λεφτά όταν είχα πάρει τον πρώτο μου 64bit AMD, όταν η AMD είχε το πάνω χέρι, αλλά αν ο Athlon64 ήταν 10% κάτω από τον Ρ4 όχι μόνο θα ονειρευόμασταν σήμερα επιδόσεις Core2Duo, αλλά η AMD μπορεί να έκανε παρέα με την VIA σήμερα έχοντας το 1% της αγοράς και βγάζοντας ψοφίμια cpus (αν δεν είχε κλείσει).

Εννοειται οτι θελουμε να υπαρχει η AMD πολλα χρονια ακομη. To +-10% στα benches εμενα προσωπικα δεν μου λεει τπτ. Και δεν νομιζω να κλεισει η AMD αν ειναι 10% κατω. Εδω δεν εκλεισε τοσα χρονια που ειχε να βγαλει ανταγωνιστικο cpu. Εδω εβγαλε τον phenom 2 που c2c ηταν ανταξιος με την προηγουμενη γενια της intel, ο οποιος υπηρχε αρκετα χρονια. Αυξησε ομως τις πωλησεις της. Γιατι πουλαει αλλα πραγματα, οχι απολυτες επιδοσεις. Επισης πουλαει πολλους πυρηνες. Κατι που η intel δεν χρειαζεται να το κανει. Αν μεινει πισω, θα το κανει και αυτη.

Επισης οι εταιριες βασιζονται και σε server κομματι, στο οποιο τα πραγματα ειναι αρκετα διαφορετικα απο οτι ειναι στο δικο μας. Αυτο που ηθελα να πω, ειναι οτι και πιο πισω να ειναι, παλι θα ανακαμψει. Προσωπικα βεβαια, αν και amd-ακιας, κραταω πολυ τις επιφυλαξεις μου. Δεν ειναι ουτε η πρωτη, ουτε η τελευταια φορα που βγαινουν benchmarks και ταζουν λαγους με πετραχειλια. Για μενα αρκει να την φτασει ή να την πλησιασει. Γιατι τοτε θα υπαρχει ανταγωνισμος.

Link to comment
Share on other sites

Επισης οι εταιριες βασιζονται και σε server κομματι, στο οποιο τα πραγματα ειναι αρκετα διαφορετικα απο οτι ειναι στο δικο μας.

Για του λογου το αληθες...

Opteron "Magny-Cours" gets a speedbump. - AnandTech :: Your Source for Hardware Analysis and News

Link to comment
Share on other sites

Απο οσο ξερω τελος Μαιου με αρχες Ιουνιου θα εχουμε FX CPU + 990FX

8-core FX ε?

Τιποτα για τους πιο affordable 6-4 core?

Ειμαι με ενα χιλιαρικο στη τσεπη (για CPU/Mobo/VGA/Ram) και περιμενω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.