Jump to content



AMD Bulldozer Benchmarks Leaked


nikpoth

Recommended Posts

  • Replies 2,5k
  • Created
  • Last Reply

παίδες 3.8 Ghz STOK σας λέει κάτι????

Source Fudzilla - Asus

"Asus has leaked a few fresh tidbits of information on AMD’s upcoming Bulldozer processors. The company posted a few new specs in a BIOS evaluation chart for one of its new 990FX motherboards.

The list includes two eight-core parts, which were already leaked some time ago. The FX-8130P is a 3.8GHz part and it can overclock to 4.2GHz on turbo. It has a TDP of 125W and should sell for $320. The FX-8110 also packs eight cores and it’s clocked at 3.6GHz sans turbo, or 4.0GHz with turbo. The TDP stands at 95W and the price is $290."

Link to comment
Share on other sites

Όχι απαραιτήτως, δεν λέει κάτι.

Και οι Pontium 4 είχανε ψηλά stock clocks. Αλλά η απόδοση per clock ήτανε γτπ.

Η μαγκιά θα ήτανε ο 6-core Bulldozer να ξεπερνούσε έστω κατά 1% τον 990X ( χλωμότατο ).

Αν χρειαζόμαστε 8πύρηνο Bulldozer για να έρθουμε στα ίσα ή να ξεπεράσουμε για λίγο τον 2600K, τότες είμαστε στα μια από τα ίδια ( σε επιδόσεις και την μάχη AMD-Intel ).

Οικονομικά κερδισμένοι θα είμαστε στα περισσότερα από τα σενάρια πάντως ( πλήν των flagship )

Link to comment
Share on other sites

Όχι απαραιτήτως, δεν λέει κάτι.

Και οι Pontium 4 είχανε ψηλά stock clocks. Αλλά η απόδοση per clock ήτανε γτπ.

Η μαγκιά θα ήτανε ο 6-core Bulldozer να ξεπερνούσε έστω κατά 1% τον 990X ( χλωμότατο ).

Αν χρειαζόμαστε 8πύρηνο Bulldozer για να έρθουμε στα ίσα ή να ξεπεράσουμε για λίγο τον 2600K, τότες είμαστε στα μια από τα ίδια ( σε επιδόσεις και την μάχη AMD-Intel ).

Οικονομικά κερδισμένοι θα είμαστε στα περισσότερα από τα σενάρια πάντως ( πλήν των flagship )

Ε τώρα αυτά είναι εξωπραγματικά πράγματα.

αν ήταν να ξεπεράσει τον 990 ο εξαπύρινος και θα έκανε 600 ευρώ (ο 8 πύρινος 1000ρικο χαλαρά) . Οπότε σε αυτά τα ποσά περιμένεις το φθινόπωρο την intel και τσιμπάς τον νέο 6πύρινο της που θα καρπαζώνει τον 990 για πλάκα.

3.8 ghz σε οχταπύρινο επεξεργαστή δείχνουν πολλά, το πρώτο είναι ότι overclocked θα χτυπάει 4.6-4.8.

οπότε λογικά ο 8πύρινος θα ξεπερνάει άνετα την τετραπύρινη sandy και θα είναι κοντά στην εξαπύρινη.

κάτι που στα 300-350 ευρώ είναι δώρο....

Link to comment
Share on other sites

3.8 ghz σε οχταπύρινο επεξεργαστή δείχνουν πολλά, το πρώτο είναι ότι overclocked θα χτυπάει 4.6-4.8.

Sorry αλλά το συμπέρασμα σου αυτό είναι αυθαίρετο.

Δεύτερον η φήμη που λέτε για 3.8GHz stock speed στον 8πύρηνο είναι fake και το επιβεβαίωσε και εργαζόμενος της AMD ( Simon S. ).

Επίσης και έστω ότι χτυπάει 5GHz 24/7 on air ( daydreaming... ).

Δεν λέει κάτι αυτό αν δεν ξέρεις τι επιδόσεις έχει.

Αν στα 5GHz clock-per-clock είναι ισάξιος με έναν Core i7 970 @ 4.4GHz τότε χαίρω πολύ χαιρόπουλος.

κρατάτε μικρο καλάθι :triniti:

Αυτό ξαναπέστο Ανέστη.

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ ας είναι clock/clock οι ίδιες επιδόσεις και overclockability με τους SB και πάλι κερδισμένοι θα είμαστε. Τουλ. θα μπορείς να πάρεις μια αξιοπρεπέστατη μητρική με 42 pcie lanes με cf/sli support για κάτω από 150$. Με τους SB θα πρέπει να δώσεις ~200$ για να πάρεις 8χ/8χ multi-gpu.

Link to comment
Share on other sites

μεγάλη stock συχνότητα δεν σημαίνει απαραίτητα και καλός υπερχρονισμός. μπορεί να είναι στοκ 3.8 και να μην ανεβαίνει mhz..

κρατάτε μικρο καλάθι :triniti:

όπου ακούς πολλά κεράσια κόψε τα ναρκωτικά, τα κεράσια δεν μιλάνε!!

Link to comment
Share on other sites

3.2/3.7 θα ειναι ο μεγαλος απο οσο ξερω+ οτι τα 3.8/4.2 οπως ειπε και το bill απο πάνω ηταν μια φημη απο το xs που ηταν απλα μια φημη.

δεν ξερω πως εννοει ο καθενας την επιτυχια στα cpu. μπορει ο αλλος να θελει να δει 4 sec στο spi και αλλος να δει 400 φρειμς απο τα 300 του ιντελ.

κατα τα ψεμματα ειμαστε πανω απο 25% πισω σε σχεση με τα ιντελ. ποσο μαλλον σε signle thread.

αν αυτο το 20-30-40% γινει 5 και 10% πισω εγω ειμαι κομπλε.

λιγος καιρος εμεινε, υπομονη.

Link to comment
Share on other sites

Ε τώρα αυτά είναι εξωπραγματικά πράγματα.

αν ήταν να ξεπεράσει τον 990 ο εξαπύρινος και θα έκανε 600 ευρώ (ο 8 πύρινος 1000ρικο χαλαρά) . Οπότε σε αυτά τα ποσά περιμένεις το φθινόπωρο την intel και τσιμπάς τον νέο 6πύρινο της που θα καρπαζώνει τον 990 για πλάκα.

Sorry αλλά το συμπέρασμα σου αυτό είναι αυθαίρετο.

Δεύτερον η φήμη που λέτε για 3.8GHz stock speed στον 8πύρηνο είναι fake και το επιβεβαίωσε και εργαζόμενος της AMD ( Simon S. ).

Επίσης και έστω ότι χτυπάει 5GHz 24/7 on air ( daydreaming... ).

Δεν λέει κάτι αυτό αν δεν ξέρεις τι επιδόσεις έχει.

Αν στα 5GHz clock-per-clock είναι ισάξιος με έναν Core i7 970 @ 4.4GHz τότε χαίρω πολύ χαιρόπουλος.

Αυτό ξαναπέστο Ανέστη.

clock for clock ανά πυρίνα θα είναι περίπου ισάξιος με τον Phenom 2, μπορεί και λίγο χειρότερος.

Δηλαδή με ο 8 πύρινος 25% πάνω από phenom 2 στην ίδια συχνότητα.

Μην περιμένεις να πάρει το στέμα η AMD.

Οι τιμές που σου λέω δεν είναι από το κεφάλι μου, όταν ο Athlon Fx ήταν κορυφή έκανε 900+ ευρώ και ο 4800+ έκανε 650 (τον είχα αγοράσει τότε)

παρόλα αυτά το value for money θα είναι πάρα πάρα πολύ καλό.

Εάν έχει τις επιδώσεις ενός ι7 Six-Core clock for clock θα είναι εξαιρετικά!

Link to comment
Share on other sites

clock for clock ανά πυρίνα θα είναι περίπου ισάξιος με τον Phenom 2, μπορεί και λίγο χειρότερος.

Δηλαδή με ο 8 πύρινος 25% πάνω από phenom 2 στην ίδια συχνότητα.

Αν ειναι ετσι, παει για μεγαλο fail η δουλεια.

Καταρχας, ποιος κατοχος thuban θα σκασει 500 ευρω (cpu-mobo) για να αναβαθμισει?

Επισης μην ξεχναμε, οτι ο phenom 2 clock2clock ανα πυρηνα, ειναι στα ιδια με core 2, ισως και λιγο χειροτερος, δλδ cpu 2 γενιες πισω.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι ετσι, παει για μεγαλο fail η δουλεια.

Καταρχας, ποιος κατοχος thuban θα σκασει 500 ευρω (cpu-mobo) για να αναβαθμισει?

Επισης μην ξεχναμε, οτι ο phenom 2 clock2clock ανα πυρηνα, ειναι στα ιδια με core 2, ισως και λιγο χειροτερος, δλδ cpu 2 γενιες πισω.

25% πάνω στα ίδια ρολόγια ,και θα πιάνεις και 20% πάνω σε ρολόγια χαλαρά από ότι φαίνεται.

Δηλαδή θα είσαι 50% πάνω από τον κορυφαίο Phenom 2

50% πάνω είναι λίγο?

δηλαδή ο 1090t μου στα 4 βγάζει cinebench(11.5) 7.1 . Με τις εκτιμήσεις που σου λέω ο μπουλντόζας στα 4.8ghz θα βγάζει κάπου 10.6 στα 4.6ghz 10.2.... είναι λίγο?

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειναι καθολου λιγο, αρκει να το δουμε. Γιατι τα 4.6 και τα 4.8 που λες ειναι λιγο δυσκολο, απο την μια γιατι η amd δεν μας εχει συνηθησει σε μεγαλα ρολογια και απο την αλλη γιατι μιλαμε για 8πυρηνο.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι ετσι, παει για μεγαλο fail η δουλεια.

Καταρχας, ποιος κατοχος thuban θα σκασει 500 ευρω (cpu-mobo) για να αναβαθμισει?

Επισης μην ξεχναμε, οτι ο phenom 2 clock2clock ανα πυρηνα, ειναι στα ιδια με core 2, ισως και λιγο χειροτερος, δλδ cpu 2 γενιες πισω.

Η λογική της AMD εχει αλλάξει εδώ και καιρό! Εχει σταματήσει να ασχολείται με την απόδοση CLOCK to CLOCK ανά ΠΥΡΗΝΑ !!!

Aυτό που κάνει και είναι ποιο σωστό απλά δεν έχει επικρατήσει είναι το εξής !!!

Σου λέει

a) Χρησιμοποιώ τον ΙΔΙΟ αριθμό τρανζίστορ με τον ανταγωνιστή άρα στο σύνολό του το cpu θέλω να έχει πάνω κάτω την απόδοση του ανταγωνιστή!

β) Γεμίζω το cpu chip με πολλούς μικρούς πυρήνες και όχι με μονολιθικούς μεγάλους και δημιουργώ μια αρχιτεκτονική που θα μου επιτρέψει να στιβάζω όλο και μεγαλύτερο αριθμό πυρήνων !!

γ) Η χρησιμοποίηση πολλών μικρών πυρήνων αντί για λιγότερων μεγάλων μου εξασφαλίζει καλύτερο performance per watt !

δ) Με το ίδιο chip μπορώ να έχω από 2-πύρηνους έως 8-πύρηνους και να μην πετώ σχεδόν κανένα cpu αν έχει κάποιο module προβληματικό ..

Το μοναδικό μειωνέκτημα σε αυτή την περίπτωση βρίσκεται σε single core εφαρμογές !!!

Αν όμως εκεί καταφέρει με ένα πολύ καλό TURBO CORE UP to 1Ghz και ταυτόχρονα αρκετά υψηλών default ρολογιών να αντιμετοπίσει την παραπάνω ισχύ ενός μεγαλύτερου μονολιθικού πυρήνα (που είναι δυσκολότερο να πετύχει υψηλά ρολόγια με χαμηλή κατανάλωση) θα είναι στα ίδια και κερδισμένη στο σύνολο.

Βλέπε δηλαδή το performance per watt των ATI σε σχέση με τις Nvidia !

Βλέπε τα ρολόγια των ATI σε σχέση με των Nvidia !

Bλέπε τον μεγάλο αριθμό των core της ΑΤΙ σε σχέση με της Nvidia.

Για εμένα όταν σε 2 χρόνια θα παίζουμ με CPU από 4-πυρήνες έως 20-πυρήνες είναι χαζό να μετράμε πια με core to core και clock to clock .......

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα όταν σε 2 χρόνια θα παίζουμ με CPU από 4-πυρήνες έως 20-πυρήνες είναι χαζό να μετράμε πια με core to core και clock to clock .......

Η πλειοψηφία των προγραμμάτων όμως δεν εκμεταλλεύεται τους πολλούς πυρήνες αλλά την ταχύτητα του ενός.

Πόσο σίγουρος είσαι ότι θα αλλάξει αυτό τόσο γρήγορα;

Link to comment
Share on other sites

Η πλειοψηφία των προγραμμάτων όμως δεν εκμεταλλεύεται τους πολλούς πυρήνες αλλά την ταχύτητα του ενός.

Πόσο σίγουρος είσαι ότι θα αλλάξει αυτό τόσο γρήγορα;

Aκριβώς για αυτό το λόγο και ο πυρήνας της AMD θα πρέπει να δουλεύει με πολύ υψηλό +++ turbo core ! Πρέπει να καταφέρει να τρέχει σε πολύ ποιο υψηλές συχνότητες χωρίς πρόβλημα για να συναγωνίζεται τους μεγαλύτερους intel πυρήνες !!!

Αυτό θεωρητικά είναι δυνατό γιατί όσο μεγαλύτερο πυρήνα έχουμε (αριθμό τρανζίστορ) τόσο μεγαλύτερη κατανάλωση/ θερμοκρασίες έχουμε και είναι ποιο δυκολο να χρονιστεί υψηλά.

Αν έχουμε ποιο μικρό και ευέλικτο πυρήνα τότε μπορουμε να τον χρονίσουμε υψηλότερα !!!

Αρα ίσως οι πολλοί και μικροί πυρήνες να είναι ποιο αποδοτικοί από τους λιγότερους και μεγαλύτερους σε πολυνηματικές εφαρμογές και με το turbo core ο κάθε μικρός -μικροί πυρήνες να ανεβάζει υψηλότερη συχνοτητα από άλλους μεγαλύτερους και να μπορεί να είναι ανταγωνιστικός και εκεί !

Το θέμα είναι πως η bulldozer αρχιτεκτονική σχεδιάστηκε και για την server αγορά και όχι μόνο για τα desktop !

Link to comment
Share on other sites

Ε τώρα αυτά είναι εξωπραγματικά πράγματα.

αν ήταν να ξεπεράσει τον 990 ο εξαπύρινος και θα έκανε 600 ευρώ (ο 8 πύρινος 1000ρικο χαλαρά) . Οπότε σε αυτά τα ποσά περιμένεις το φθινόπωρο την intel και τσιμπάς τον νέο 6πύρινο της που θα καρπαζώνει τον 990 για πλάκα.

3.8 ghz σε οχταπύρινο επεξεργαστή δείχνουν πολλά, το πρώτο είναι ότι overclocked θα χτυπάει 4.6-4.8.

οπότε λογικά ο 8πύρινος θα ξεπερνάει άνετα την τετραπύρινη sandy και θα είναι κοντά στην εξαπύρινη.

κάτι που στα 300-350 ευρώ είναι δώρο....

το βλεπεις πολυ λαθος νομιζω. Αν οι προσδοκιες δεν ειναι να μπορει να ξεπερασει σε ισους πυρηνες τεχνολογια 2ετιας+ (socket 1366) τοτε καλυτερα να μη συζηταμε καν, γιατι θα τρωει καρπαζιες και απο τον 2600k στα περισσοτερα, και ας εχει 2 πυρηνες λιγοτερο.

Επισης η τιμη ειναι εντελως αλλο θεμα, ΚΑΙ πρεπει να ειναι καλυτερος του 990 ΚΑΙ δε θα κανει 600 ευρω αν ειναι , η τιμη του 990 ειναι εντελως πλασματικη απλα επειδη ειναι "extreme edition".

Για μενα πρεπει οπωσδηποτε πυρηνα προς πυρηνα να ριχνει σε nehalem (socket 1366) σε περιπτωσεις που δε βοηθαει το HT για να συζηταμε αλλιως βραστα. Και αποκει και περα περιμενω σε σχεση με sandy bridge (socket 1155) να ειναι τουλαχιστον ανταγωνιστικος πυρηνα προς πυρηνα, ας ειναι λιγο πιο κατω, στην προ HT φαση, και οταν μπαινει το HT, ας χανει λιγο, αλλα εκει να κερδισει στα μεγαλυτερα μοντελα με τους πιο πολλους πυρηνες που θα ειναι σε παρομοιες τιμες.

Πχ εννοω, 4πυρηνος bulldozer να ειναι μεχρι το πολυ 10% κατω απο 2600k σε συνθηκες 1/2/3/4 πυρηνων (πχ games) και μετα σε συνθηκες που βοηθαει το HT (πχ encoding) ας τρωει ξυλο. ΟΜΩΣ ο 6πυρηνος bulldozer να κοστιζει λιγοτερο απο τον 2600k και να ειναι στα ιδια σε συνθηκες HT, και ο 8πυρηνος bulldozer να κοστιζει στα ιδια ή λιγο παραπανω και να ριχνει ξυλο στον 2600k σε heavy multithreaded συνθηκες.

Αυτο ειναι το πιο ευνοικο και ταυτοχρονα ρεαλιστικο σεναριο που βλεπω. Οτιδηποτε χειροτερο απο αυτο θα ειναι αποτυχια, και οτιδηποτε καλυτερο θα ειναι μεγαλη επιτυχια.

Προσωπικα, επειδη εχω 2600k στα 4.7 για 24/7, αμα ισχυει το παραπανω (μαζι με το OC εννοειται) τοτε θα τον πουλησω, θα γυρισω την προ-B3 μητρικη μου πισω και θα παρω σετακι bulldozer τον πιο φτηνο 8πυρηνο. Αν ισχυει οτιδηποτε λιγοτερο, δε βλεπω το λογο να μην κατσω στ' αυγα μου, οσο amd fan και να ειμαι, και θα αλλαξω απλα τη μητρικη με B3.

Link to comment
Share on other sites

το βλεπεις πολυ λαθος νομιζω. Αν οι προσδοκιες δεν ειναι να μπορει να ξεπερασει σε ισους πυρηνες τεχνολογια 2ετιας+ (socket 1366) τοτε καλυτερα να μη συζηταμε καν, γιατι θα τρωει καρπαζιες και απο τον 2600k στα περισσοτερα, και ας εχει 2 πυρηνες λιγοτερο.

Επισης η τιμη ειναι εντελως αλλο θεμα, ΚΑΙ πρεπει να ειναι καλυτερος του 990 ΚΑΙ δε θα κανει 600 ευρω αν ειναι , η τιμη του 990 ειναι εντελως πλασματικη απλα επειδη ειναι "extreme edition".

Για μενα πρεπει οπωσδηποτε πυρηνα προς πυρηνα να ριχνει σε nehalem (socket 1366) σε περιπτωσεις που δε βοηθαει το HT για να συζηταμε αλλιως βραστα. Και αποκει και περα περιμενω σε σχεση με sandy bridge (socket 1155) να ειναι τουλαχιστον ανταγωνιστικος πυρηνα προς πυρηνα, ας ειναι λιγο πιο κατω, στην προ HT φαση, και οταν μπαινει το HT, ας χανει λιγο, αλλα εκει να κερδισει στα μεγαλυτερα μοντελα με τους πιο πολλους πυρηνες που θα ειναι σε παρομοιες τιμες.

Πχ εννοω, 4πυρηνος bulldozer να ειναι μεχρι το πολυ 10% κατω απο 2600k σε συνθηκες 1/2/3/4 πυρηνων (πχ games) και μετα σε συνθηκες που βοηθαει το HT (πχ encoding) ας τρωει ξυλο. ΟΜΩΣ ο 6πυρηνος bulldozer να κοστιζει λιγοτερο απο τον 2600k και να ειναι στα ιδια σε συνθηκες HT, και ο 8πυρηνος bulldozer να κοστιζει στα ιδια ή λιγο παραπανω και να ριχνει ξυλο στον 2600k σε heavy multithreaded συνθηκες.

Αυτο ειναι το πιο ευνοικο και ταυτοχρονα ρεαλιστικο σεναριο που βλεπω. Οτιδηποτε χειροτερο απο αυτο θα ειναι αποτυχια, και οτιδηποτε καλυτερο θα ειναι μεγαλη επιτυχια.

Προσωπικα, επειδη εχω 2600k στα 4.7 για 24/7, αμα ισχυει το παραπανω (μαζι με το OC εννοειται) τοτε θα τον πουλησω, θα γυρισω την προ-B3 μητρικη μου πισω και θα παρω σετακι bulldozer τον πιο φτηνο 8πυρηνο. Αν ισχυει οτιδηποτε λιγοτερο, δε βλεπω το λογο να μην κατσω στ' αυγα μου, οσο amd fan και να ειμαι, και θα αλλαξω απλα τη μητρικη με B3.

1) Ο οκταπύρινος έιναι που έχει νόημα ο 6 πύρινος είναι mid-range ο τέτραπύρηνος είναι low end

δηλαδή 8 vs 4+HT , 6vs4, 4 vs 2.

2)έχει 4 πυρίνες πάνω από τον 2600κ και όχι 2

3) clock for clock ανά πυρίνα θα χάνει από Intel kai 1366 και sandy, αλλά clock for clock σε Multithreaded θα κερδίζει και τα 2.

4) με ι2600 φυσικά και θα κάτσεις στα αυγά σου :p αφού θα σε περνάει μόνο σε multithreaded καί όχι για πάρα πολύ.

χοντρικά δηλαδή από 9 που πίανει ο o/c sandy στο cinebench 11.5 ο Buldozer θα πιάνει 10 με 10,5 μια διαφορά δηλαδή 10-20%. Αλλά σε εφαρμογές με 4 thread όλα δείχνουν ότι θα χάνει από τη Σαντυ.

5)Από τα νέα εξαπύρινα Intel με HT θα χάνει σίγουρα και μάλλον κατά πολύ, τα απλά εξαπύρινα θα τα χτυπάει όμως.

Υ.Γ. όλα όσα λέμε είναι με βάση αυτά που ξέρουμε μέχρι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

μα γιατί όλοι συγκρίνετε το high end κομμάτι της amd με το middle και low end κομμάτι της intel????

για μισό λεπτό γιατί λαμογιές μου παίζουν εδώ...

αν είναι οι μπουλντόζες να ανταγωνίζονται τους i5-i7 πρώτης γενιάς τι να το κάνω?

εγώ θέλω ο τετραπύρηνος της amd να περνάει τον τετραπύρηνο της intel και όχι ο οχταπύρηνος ή δωδεκαπύρηνος της amd να περνάει τον διπύρηνο και τον τετραπύρηνο της intel!!!!

και μην συγκρίνεται τους 6core+8core μπουλντόζερ με 2600k...να πάτε να τους συγκρίνετε με 990x!! γιατί μπορεί να λέτε ότι σε single threaded εφαρμογές ο 2600k να περνάει μπροστά αλλά σε multithreaded να μένει πίσω, αλλά ο 2600k είναι ο μισός από τον 8πύρηνο μπουλντόζα! σε multithreaded θα περνάει τον 8πύρηνο της intel??? αυτό θέλω να δω!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.