Jump to content



AMD Bulldozer Benchmarks Leaked


nikpoth

Recommended Posts

μα γιατί όλοι συγκρίνετε το high end κομμάτι της amd με το middle και low end κομμάτι της intel????

για μισό λεπτό γιατί λαμογιές μου παίζουν εδώ...

αν είναι οι μπουλντόζες να ανταγωνίζονται τους i5-i7 πρώτης γενιάς τι να το κάνω?

εγώ θέλω ο τετραπύρηνος της amd να περνάει τον τετραπύρηνο της intel και όχι ο οχταπύρηνος ή δωδεκαπύρηνος της amd να περνάει τον διπύρηνο και τον τετραπύρηνο της intel!!!!

και μην συγκρίνεται τους 6core+8core μπουλντόζερ με 2600k...να πάτε να τους συγκρίνετε με 990x!! γιατί μπορεί να λέτε ότι σε single threaded εφαρμογές ο 2600k να περνάει μπροστά αλλά σε multithreaded να μένει πίσω, αλλά ο 2600k είναι ο μισός από τον 8πύρηνο μπουλντόζα! σε multithreaded θα περνάει τον 8πύρηνο της intel??? αυτό θέλω να δω!

γενικότερα όμως το θέμα δεν είναι τι θες να δεις εσύ αλλά τι θα βγάλει η εταιρία. :)

Και ναι η intel είναι καλύτερη, είναι όμως ακριβότερη.

Θέλεις το καλύτερο?

Πληρώνεις και παίρνεις Μπλέ.

Θέλεις Value for Money, χωρίς κομμένα features (πχ 8x cf-sli) δυνατό σε multithreaded , και pio future proof....

τότε πάρε ΑΜD....

αυτό λέμε τόση ώρα.

Εμένα το πακέτο της AMD μου κάνει, εσένα σου κάνει της Intel.

Το να λέμε θέλω να βγάλει η AMD επεξεργαστή που να ΣΚΟΤΩΝΕΙ ότι μπλέ υπάρχει στον πλανήτη, και το θέλω και στα 320 Δολλάρια χοντρική (επίσιμη τιμή) - δηλαδή 300- 350 στην Ελλάδα , ε αυτό είναι το λιγότερο παιδικό :baby:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 2,5k
  • Created
  • Last Reply
Το θέμα δεν είναι τι θες να δεις εσύ :p αλλά τι θα βγάλει η εταιρία. :)

Και ναι η intel είναι καλύτερη, είναι όμως ακριβότερη.

Θέλεις το καλύτερο?

Πληρώνεις και παίρνεις Μπλέ.

Θέλεις Value for Money, χωρίς κομμένα features (πχ 8x cf-sli) δυνατό σε multithreaded , και pio future proof....

τότε πάρε ΑΜD....

αυτό λέμε τόση ώρα.

Εμένα το πακέτο της AMD μου κάνει, εσένα σου κάνει της Intel.

Το να λέμε θέλω να βγάλει η AMD επεξεργαστή που να ΣΚΟΤΩΝΕΙ ότι μπλέ υπάρχει στον πλανήτη, και το θέλω και στα 320 Δολλάρια χοντρική (επίσιμη τιμή) - δηλαδή 300- 350 στην Ελλάδα , ε αυτό είναι το λιγότερο παιδικό :baby:

αν θυμάμαι καλά εγώ το είχα πει αυτό το μαυρο και κάποιος είχε πει "εγώ τα θέλω όλα και στην χαμηλώτερη τιμή τι να κανουμε " χαχαχαχ

ειπα να μην βάζετε το νέο της amd και το παλιό της intel και να λέτε "ο κοίτα η amd περνάει μπροστά στα benches" νταξ παραπάει...

Link to comment
Share on other sites

AMD Bulldozer, Llano Pricing Surface | techPowerUp

o 8-πύρινος απέναντι στον 2600k και φτηνότερος.

πιστεύω θα είναι πολύ καλή επιλογή σε αυτά τα χρήματα αν κρίνω από την πολιτική τους στις κάρτες γραφικών

H AMD στοχεύει στο περισσότερα με λιγότερα χρήματα, πιστεύω ότι θα περνάει τον 2600κ αλλά όχι για πολύ...

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οπως ειπα και πριν οτι ο 8πυρηνος πρεπει οχι απλα να ειναι ανταγωνιστικος του 2600... Δηλαδη αμα με 8 πραγματικους πυρηνες δεν πατας 4 πραγματικους και 4 ψοφιους απο το HT, αστα να πανε...

Απο τις ονομασιες προκυπτει οτι το P στο τελος ειναι οτι το K στους intel? Ξεκλειδωτο multi?

Αν ειναι ετσι, και εαν κλοκαρουν αρκετα, σιγουρα συμφερει για 30$ να πας στον P...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά τι σημασία έχει πόσους πυρίνες έχει???? το θέμα είναι απόδωση-τιμή!

θα με τρελάνετε!

έχει 8 πραγματικούς πυρίνες στα ίδια χρήματα που ο άλλος έχει 4 + 4. έχουν μικρότερη απόδωση αλλά συνολικά θα τον περνάει και σε καλύτερη τιμή!

Δηλαδή για να το πούμε και πιο χύμα έχει σημασία αν έχω 4 ρόδες ή 8 ή αν πηγαίνω πιο γρήγορα????

άσε που όσο το multithreading ανεβαίνει οι πραγματικοί πυρίνες δείχνουν τα δόντια τους. Δηλαδή τώρα μπορεί να είναι στα ίδια και σε 1-2 χρόνια ο 2600 να τρώει σκόνη. το ht δουλεύει μόνο poorly optimized multithreaded apps.

Link to comment
Share on other sites

σημασία έχει το που κάνεις τις συγκρίσεις. όλοι λένε ότι είναι καλύτερος, έναντι του 2600κ όμως. δεν κοτάνε να συγκρίνουν με xeon 7xxx που έχει και αυτός 8 πραγματικούς πυρήνες :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Για x1 τιμή παίρνω y1 απόδοση από την εταιρεία A. Για x2 τιμή παίρνω y2 απόδοση από την εταιρεία B.

Όποιος λόγος από τους δύο είναι ο μικρότερος, αυτός με συμφέρει. Τώρα πως καταφέρνει το κάθε τι η κάθε εταιρεία (4 vs 8 πυρήνες) ποσώς με ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

σημασία έχει το που κάνεις τις συγκρίσεις. όλοι λένε ότι είναι καλύτερος, έναντι του 2600κ όμως. δεν κοτάνε να συγκρίνουν με xeon 7xxx που έχει και αυτός 8 πραγματικούς πυρήνες :hehe:

φίλε μου το θέμα είναι ποιός είναι ο καλύτερος στα 300 ευρώ όποιος έχει 800-1000 τα δίνει και ξεμπερδεύει και δεν ασχολείται με το θέμα.

εκτός και αν επειδή υπάρχει επεξεργαστής στα 800-1000 που είναι ο καλύτερος θα πάρεις και το αποπαίδι του στα 300 (ενώ είναι χειρότερο) για να λές ότι είναι από καλή γενιά....

η 580 είναι η πιο γρήγορη μονοπύρηνη κάρτα αλλά όποιος πάρει 560 αντί για 6950 2gb, που έχουν τα ίδια χρήματα με συγχωρείς αλλά έχει κάνει πατάτα μεγάλη. Γιατί μπορεί η 560 να έχει μπαμπά μούρη αλλά η ίδια τρώει ξύλο με τη σέσουλα από την 6950

Link to comment
Share on other sites

Πολυ κουβεντα χωρις νοημα... Λογια του αερα! Υπομονη και εδω θα ειμαστε να τα συζητησουμε εχοντας στοιχεια ομως.

Αυτο που μου αρεσε, ειναι οτι ο unlocked εχει πολυ μικρη διαφορα τιμης απο τον κλειδωμενο. Γιατι με τους thuban, τους ειχε τσιμπισει λιγο τους black edition :)

Link to comment
Share on other sites

8πύρηνος έναντι 4πύρηνου. θέλω να δω την διαφορά απόδοσης, μιλάμε τώρα με ανάψατε :hehe:

O bulldozer ΔΕΝ είναι πραγματικός 8-πύρηνος αλλά ένας πολύ καλός 4-πύρηνος με ΘΕΣΠΕΣΙΟ Ηyper threading !!!

O 2600K και ο 8-Πύρηνος bulldozer έχουν ΙΔΙΟ αριθμό τρανζίστορ!!!

Αρα είναι άμεσα συγκρίσιμοι όσο συγρίσιμοι είναι οι 512 CUDA CORES της NVIDIA στην GTX580 με τους 1360 ATI CORES της 6970 !!

Για πές μου εκεί συγρίνεις core to core, clock to clock ή μήπως performance / τιμή και κοιτάς και κατανάλωση / θερμοκρασίες ????

Για να καταλάβω πως σκέφτεσαι δηλαδή και πως βλέπεις τα πράγματα ανά περίπτωση ..........

Το αν τεχνολογικά ο ένας προτίμησε να φτιάξει με αυτό τον αριθμό τρανζίστορ μεγαλύτερους / δυνατότερους και λιγότερους πυρήνες ανα chip ενώ ο άλλο προτίμησε περισσότερους και μικρότερος / ποιο αδύναμους σε clock to clock δεν λέει κάτι ! Είναι διαφορά στρατηγικής !!!

Εγώ καταλαβαίνω πως η ΑΜD προτίμησε τον δεύτερο δρόμο γιατί στην SERVER αγορά υπάρχει η απαίτηση για μεγαλύτερο αριθμό πυρήνων και για καλύτερη διαχείριση ενέργειας !!! Με τους πολλούς πυρήνες πετυχαίνεις πολύ καλύτερα αποτελέσματα στον τομέα αυτό έναντι των μεγάλων και λιγότερων πυρήνων !

Link to comment
Share on other sites

σημασία έχει το που κάνεις τις συγκρίσεις. όλοι λένε ότι είναι καλύτερος, έναντι του 2600κ όμως. δεν κοτάνε να συγκρίνουν με xeon 7xxx που έχει και αυτός 8 πραγματικούς πυρήνες :hehe:

Περίμενε και έρχεται ο 16-πύρηνος bulldozer εκεί !!! Να δεις τι έχουν να πάθουν οι xeon που έτσι κι αλλιώς στα benches για server (υπάρχει εδώ μέσα ποσταρισμένο link συγκριτικού) έτρωγαν ξύλο και από τον 12-πύρηνο thuban ο οποίος είχε και πολύ μικρότερο κόστος.

Link to comment
Share on other sites

O bulldozer ΔΕΝ είναι πραγματικός 8-πύρηνος αλλά ένας πολύ καλός 4-πύρηνος με ΘΕΣΠΕΣΙΟ Hyper-transport !!!

Τα έχεις μπλέξει πάρα πολύ φίλος.

Το HyperTransport είναι BUS δεν είναι τεχνολογία a la HyperThreading.

O 2600K και ο 8-Πύρηνος bulldozer έχουν ΙΔΙΟ αριθμό τρανζίστορ!!!

Και το Suzuki Swift έχει τα ίδια κυβικά με το Mazda RX-7, αλλά τι σήμαινει αυτό στις επιδόσεις ?

p.s. Για τον 16πύρηνο ( πότε θα δούμε κομμάτια ? γιατί ακόμα και για τους 8πύρηνους desktop Bulldozer ακούγεται ότι θα είναι paperlaunch τώρα τον Ιούνιο ) η Intel έχει ήδη διαθέσει 10c/20t Gulftown-based Xeon, και έχει και αντίστοιχους Sandy Bridge-E-based Xeons για launch όποτε θελήσουνε

Link to comment
Share on other sites

Τα έχεις μπλέξει πάρα πολύ φίλος.

Το HyperTransport είναι BUS δεν είναι τεχνολογία a la HyperThreading.

Και το Suzuki Swift έχει τα ίδια κυβικά με το Mazda RX-7, αλλά τι σήμαινει αυτό στις επιδόσεις ?

p.s. Για τον 16πύρηνο ( πότε θα δούμε κομμάτια ? γιατί ακόμα και για τους 8πύρηνους desktop Bulldozer ακούγεται ότι θα είναι paperlaunch τώρα τον Ιούνιο ) η Intel έχει ήδη διαθέσει 10c/20t Gulftown-based Xeon, και έχει και αντίστοιχους Sandy Bridge-E-based Xeons για launch όποτε θελήσουνε

Ηyper threading ήθελα να γράψω SORRY !!! Μαυ ξέφυγε πάνω στην βιασύνη !!!

Επίσης το MAZDA RX-7 είναι 2600CC και όχι 1300cc που αποκαλείται !!! Ασχετα τι λένε, ο συνολικός όγκος του μπλοκ όπου κινείται ο ρότορας είναι 2600CC με ενεργά τα 1300cc ανά dt και στους συμβατικούς 4-κύλινδρους είναι 1300cc συνολικά ο ογκος των κυλίνδρων με ενεργό το 1/4 (έναν κύλινδρο) ανα dt !!! Διάβασε κανένα τεχνικό για τους WANKEL κινητήρες και θα καταλάβεις !!! Για αυτό είναι καταβόθρα βενζίνης σε σχέση με τα 1300άρια, για αυτό στην ουσία δεν περπάτησε πολύ και εγκαταλείφθηκε από την NSU πρώιν AUDI !!!

Αν θες μπορώ να σου το αποδείξω !!! Οπότε δεν είναι αμεσα συγκρίσιμα !!!!!

Για να ξέρουμε τι λέμε δηλαδή .....:)

Link to comment
Share on other sites

Ηyper threading ήθελα να γράψω SORRY !!! Μαυ ξέφυγε πάνω στην βιασύνη !!!

Επίσης το MAZDA RX-7 είναι 2600CC και όχι 1300cc που αποκαλείται !!! Ασχετα τι λένε, ο συνολικός όγκος του μπλοκ όπου κινείται ο ρότορας είναι 2600CC με ενεργά τα 1300cc ανά dt και στους συμβατικούς 4-κύλινδρους είναι 1300cc συνολικά ο ογκος των κυλίνδρων με ενεργό το 1/4 (έναν κύλινδρο) ανα dt !!! Διάβασε κανένα τεχνικό να καταλάβεις !!! Για αυτό και είναι καταβόθρα βενζίνης σε σχέση με τα 1300άρια, για αυτό και στην ουσία δεν περπάτησε πολύ και εγκαταλείφθηκε από την NSU πρώιν AUDI !!!

Αν θες μπορώ να σου το αποδείξω !!! Οπότε δεν είναι αμεσα συγκρίσιμα !!!!!

Αν δεν ειναι πολυ οφτοπικ κανε μια εξηγηση εδω γιατι δε θυμαμαι να εχω διαβασει κατι,αλλιως και με πμ!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ειναι πολυ οφτοπικ κανε μια εξηγηση εδω γιατι δε θυμαμαι να εχω διαβασει κατι,αλλιως και με πμ!!!

Δεν θέλει πολύ σκέψη ο συνολικός χώρος όπου γυρίζει μέσα και ο ρότορας είναι 2600cc στο wankel! Ο συνολικός όγκος των κυλίνδρων όπου ανεβοκατεβαίνουν οι κυλινδροκεφαλές για να εκτελέσουν τους 4 χρόνους της καύσης είναι 1300CC στους συμβατικούς !

Τον 2600 wankel τον είπαν 1300άρη γιατί στην μονάδα του χρόνου μόνο ένα μέρος από τον όγκο του μλοκ έχει αέρα και καύσιμο προς συμπίεση ή εκτόνωση ενώ το άλλο καλύπτεται από τον ρότορα ! Περιπου 1000cc είναι τα ενεργά !

Ομως το ίδιο συμβαίνει και στους συμβατικούς όπου το ενεργό τμήμα ανά dt που συμετέχει στην συμπίεση ή στην εκτόνωση (ίσα είναι) είναι το 1/4 (ένας κύλινδος απο όλους ) άρα ενεργό έχουμε το 1/4 των κυλίνδρων προς συμίεση συγκεκριμένης ποσότητας πλήρωσης αέρα /καυσίμου (325cc) και όχι 1300cc !

Σε αυτό το σημείο προσάρμοσε και τους 4 χρόνους που θέλεις ο κάθε κύλινδρος/ κυλινδροκεφαλή του συμβατικού για να εκτελέσει έναν κύκλο σε σχέση με τον ρότορα του wankel που ΔΕΝ θέλει 4ρεις χρόνους αλλά 2 γιατί είναι ο ίδιος που εκτελεί αναρόφηση και συμπίεση και εκτόνωση ταυτόχρονα !!!

Συμπερασματικά εδώ υπάρχει ένα μπέρδεμα στο οποίο :

a) Σε ότι αφοροά τους συμβατικούς κινητήρες ο όγκος που αναφέρεται είναι ο συνολικός των κυλίνδρων άσχετα αν συμετέχει το 1/4 κάθε στιγμή !

β) Σε ότι αφορά τους Wankel κινητήρες ο όγκος που αναγράφεται είναι αυτός του ενεργού κάθε στιγμή διαμερίσματος και ΟΧΙ ο συνολικός !!!

Αυτό καταλαβαίνεται πως είναι άτοπο !!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει νόημα στο πως λανσάρει η AMD τους επεξεργαστές. Βέβαια για να λέμε και του στραβού το δίκιο, κάτι παρόμοιο είχε γίνει όταν πρωτοέβγαλε η INTEL τους Core2Quad, που ήταν 2 Core2Duo στο ίδιο τσιπάκι, και η AMD λάνσαρε τους δικούς της σαν "Real Quad cores" (ή στους διπύρηνους είχε γίνει- δε θυμάμαι ακριβώς).

Το θέμα είναι ότι η AMD πιστεύει ότι η συμπεριφόρα/απόδοση του 4module FX θα είναι ανάλογη ενός 8πύρηνου. Οι χρήστες πρέπει να ξέρουν τι παίρνουν και τι να περιμένουν από τον επεξεργαστή που αγόρασαν.

Δε μιλάμε για μας, που θα δούμε τα benches και θα ξέρουμε π.χ. ότι ο 6110fx πατάει τον phenom II x6. Αλλά για το Μήτσο, που θα δεί 6 πυρήνες στο ένα, 3 πυρήνες στο άλλο, και μπορεί να μην υποψιαστεί τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει νόημα στο πως λανσάρει η AMD τους επεξεργαστές. Βέβαια για να λέμε και του στραβού το δίκιο, κάτι παρόμοιο είχε γίνει όταν πρωτοέβγαλε η INTEL τους Core2Quad, που ήταν 2 Core2Duo στο ίδιο τσιπάκι, και η AMD λάνσαρε τους δικούς της σαν "Real Quad cores" (ή στους διπύρηνους είχε γίνει- δε θυμάμαι ακριβώς).

Το θέμα είναι ότι η AMD πιστεύει ότι η συμπεριφόρα/απόδοση του 4module FX θα είναι ανάλογη ενός 8πύρηνου. Οι χρήστες πρέπει να ξέρουν τι παίρνουν και τι να περιμένουν από τον επεξεργαστή που αγόρασαν.

Δε μιλάμε για μας, που θα δούμε τα benches και θα ξέρουμε π.χ. ότι ο 6110fx πατάει τον phenom II x6. Αλλά για το Μήτσο, που θα δεί 6 πυρήνες στο ένα, 3 πυρήνες στο άλλο, και μπορεί να μην υποψιαστεί τι γίνεται.

Δηλαδή εσύ πιστεύεις πως αν είχε ονομάσει τα module σαν πυρηνα και όχι σαν ζεύγος θα υπήρχε σύγχιση στην αγορά ????????

Ισως !!! Πάντως όταν είχαν πρωτομιλήσει για την αναβάθμιση της τεχνολογίας του HT της intel από την AMD με την ύπαρξη και h/w μέρους για τον λογικό εξτρά πυρήνα , όλοι μας είχαμε καταλάβει πως το σημερινό module θα ήταν και ο επονομαζόμενος πυρήνας !!! Οχι πως θα βαφτίσουν το module διπύρηνο ..........

Link to comment
Share on other sites

2600cc και μόνο 200 άλογα?! 20VT κ ξερό ψωμι! :p:hehe:

Τρελό εργαλείο για την εποχή του! Εγώ όμως προτιμώ έναν 1,2CC 8V TSI 105ps (αλλά 122ps μετρημένα) , 170Nm, 5Lt κατανάλωση, 89€ τέλη κυκλοφορίας και 150€ ασφάλεια !!!:magic:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.