Jump to content



AMD Bulldozer Benchmarks Leaked


nikpoth

Recommended Posts

ο 2600 ναι τους πατάει κάτω. ο 2500 μόνο μέχρι τα 4 thread.

έχεις δίκιο για τις μπάρες. όμως και εκεί λειπουν βασικά προγράμματα όπως το 11.5 cine.

επίσης σε full thread utilization, δηλαδή προγραμματα όπως το linx στα 4 G βγάζει 80 Gflop. O 2500 στα 4.8 πόσο βγάζει?

όσο πιο καλά χρησιμοποιούνται πολλά thread ο thuban ανεβαίνει.

In real life, εκεί που χρησιμοποιεί το 90% του κόσμου που θα χρησιμοποιήσει κάποια SMT εφαρμογή είναι το video encoding.

Και εκεί όπως βλέπεις υστερούνε οι Thuban ακόμα και από τον 2500K.

Κατέβασε έναν h.264/AVC-Pro video encoder ( MeGUI, x264, Mainconcept Reference, CinemaCraft HD Encoder ) και κάνε transcode μια ταινία 720p/1080p με 2 pass & full quality.

Και σε κάποια άλλα σημαντικά apps που μπορεί να τρέξει κανείς ( π.χ. Photoshop, 3D Studio Max, LightWave 3D, Maya ) πάλι υστερούνε οι 6πύρηνοι Thuban κόντρα στον 2500K.

Αν είσαι και "power user" και κάνεις και OC on air/water τότε είναι που ανοίγει και άλλο το "χάσμα" μεταξύ 2500K & 1100T.

Όλο το ζουμί είναι στο να καταφέρει η AMD να μην μπορεί ο 2600K να χτυπήσει τον 8πύρηνο BD ούτε stock ούτε overclocked στα max 24/7 clocks ( δηλαδή OC όσο αντέχουνε με νορμάλ τάσεις και ο 2600K & o BD on air/water cooling )

Αν μπορώ με τον 2600K απλά κάνοντας τον OC on air να είμαι στα ίδια ή και γρηγορότερος από overclocked 8-core Bulldozer ποιός ο λόγος να πάω σε BD ? ( mobo που να πάει τέζα τον 2600K παίρνεις και αρκετά φθηνά, π.χ. Gigabutt GA-P67A-UD3-B3 @ 120e )

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 2,5k
  • Created
  • Last Reply

Αν μπορώ με τον 2600K απλά κάνοντας τον OC on air να είμαι στα ίδια ή και γρηγορότερος από overclocked 8-core Bulldozer ποιός ο λόγος να πάω σε BD ? ( mobo που να πάει τέζα τον 2600K παίρνεις και αρκετά φθηνά, π.χ. Gigabutt GA-P67A-UD3-B3 @ 120e )

H πλατφόρμα είναι μεγάλο +++++ από πλευράς bulldozer !

Link to comment
Share on other sites

ρε μάγκες πέρα από το ότι ο buldozas έχει πλατφόρμα high-end σε χαμηλό κόστος. σκεφτήτε και κάτι ακόμα.

θυμάστε που ο Ε8400 κέρδιζε τον Q6600 σε όλα εκτός από 3-4 εφαρμογές?

που είναι ο Ε8400 και που ο Q6600 σήμερα?

Οι πυρίνες θα δείχνουν τα δόντια τους όσο περνάει ο καιρός!

Link to comment
Share on other sites

H πλατφόρμα είναι μεγάλο +++++ από πλευράς bulldozer !

Κάτσε να τις δούμε.

Γιατί κάποιο παλικάρι από την Asus λέει κανά 300άρι-330άρι ευρώ για την Crosshair V και αντίστοιχες τιμές ακούγονται για την Gigabyte UD7 990FX.

Link to comment
Share on other sites

η extreme μπορει να χτυπησει 300αρι αλλα οι φορμουλα θα ειναι ~220 και πανω αναλογα αν θα παρεις την εκδοση με το thunderbolt η οχι.

σαν τις περσινες τιμες θα ναι Bill.

καπου ειδε το ματι μου 239$ την ασους.

Link to comment
Share on other sites

Όλο το ζουμί είναι στο να καταφέρει η AMD να μην μπορεί ο 2600K να χτυπήσει τον 8πύρηνο BD ούτε stock ούτε overclocked στα max 24/7 clocks ( δηλαδή OC όσο αντέχουνε με νορμάλ τάσεις και ο 2600K & o BD on air/water cooling )

Αν μπορώ με τον 2600K απλά κάνοντας τον OC on air να είμαι στα ίδια ή και γρηγορότερος από overclocked 8-core Bulldozer ποιός ο λόγος να πάω σε BD ? ( mobo που να πάει τέζα τον 2600K παίρνεις και αρκετά φθηνά, π.χ. Gigabutt GA-P67A-UD3-B3 @ 120e )

πιστεύω ότι θα το καταφέρει αυτό. Με 25% πάνω απόδωση ανά megaherz από τον phx6 kai 20% πάνω ρολόγια η σανδυ θα χάνει παντού, όχι με πολύ μεγάλη διαφορά όμως

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω ότι θα το καταφέρει αυτό. Με 25% πάνω απόδωση ανά megaherz από τον phx6 kai 20% πάνω ρολόγια η σανδυ θα χάνει παντού, όχι με πολύ μεγάλη διαφορά όμως

Ρε man, και γενικώς και λοιποί, γιατί πνίγεστε σε μια κουταλίτσα νερό ?

Κανείς ( εκτός και αν έχει CPU στα χέρια του ) δεν ξέρει αν είναι 25% πάνω σε clock per clock vs Phenom II, ούτε πόσο θα clockάρουνε και τι απόδοση θα έχουνε κλπ κλπ.

Υπομονή και βλέπουμε.

Το να λέει ο ένας "ξέρω ότι θα είναι τόσο πάνω από τον Κίτσο", ο άλλος "εγω έμαθα ότι θα είναι τόσο κάτω από τον PhII" κλπ κλπ ΔΕΝ προσφέρει τίποτα.

Επίσης, τι εννοείς 20% πάνω ρολόγια ? ότι θα παίζει 24/7 OC 20% πάνω από τα 4.6-4.8GHz 24/7 oc που παίζουνε οι 2500/2600 (K) ?

Δηλαδή 5.2GHz+ on air με 24/7 stability ? Με την καμμία.

Link to comment
Share on other sites

Ρε man, και γενικώς και λοιποί, γιατί πνίγεστε σε μια κουταλίτσα νερό ?

Κανείς ( εκτός και αν έχει CPU στα χέρια του ) δεν ξέρει αν είναι 25% πάνω σε clock per clock vs Phenom II, ούτε πόσο θα clockάρουνε και τι απόδοση θα έχουνε κλπ κλπ.

Υπομονή και βλέπουμε.

Το να λέει ο ένας "ξέρω ότι θα είναι τόσο πάνω από τον Κίτσο", ο άλλος "εγω έμαθα ότι θα είναι τόσο κάτω από τον PhII" κλπ κλπ ΔΕΝ προσφέρει τίποτα.

κόιτα όλα είναι εκτιμήσεις. απλά έχω διαβάσει ότι οι πυρίνες του μπουλντόζα είναι core for core στα ίδια με τον phx6 απλά με μικρότερο die και αντέχουν υψηλότερα ρολόγια.

Κρίνοντας από τη στρατηγική που έχει επιδειξει η AMD τα τελευταία χρόνια στις κάρτες γραφικών θυμίζει την στρατηγική τους εκεί.

είναι λογικό να περιμένουμε core for core να είναι στα ίσα με τον phx6 στην ίδια συχνότητα.

έτσι κανονικά ο buldozer x8 θα πρέπει να είναι 33% πάνω από τον phenom χ6.

με ένα περιθώριο λάθους σου βάζω 25%, δηλαδή να χάνει core for core από τον phenom 2.

Επιπλέον τα ρολόγια των 3800 που ακούγονται από πολλές πηγές δείχνουν 20%+ πάνω σε ρολόγια από τον phenom. Αυτό είναι λογικό μια και είναι σε μικρότερο Process

άρα στη χειρότερη 1.25*1.20= 1.5 δηλαδή 1.5 φορές πάνω από την απόδωση του phenomx6 σε στοκ ρολόγια....

ο επεξεργαστής θα χτυπάει λογικά ένα overclock μέχρι τα 4.6 -4.8 , αυτό κρίνοντας από τα nm και το tdp

παράλογο?

Link to comment
Share on other sites

κόιτα όλα είναι εκτιμήσεις. απλά έχω διαβάσει ότι οι πυρίνες του μπουλντόζα είναι core for core στα ίδια με τον phx6 απλά με μικρότερο die και αντέχουν υψηλότερα ρολόγια.

Κρίνοντας από τη στρατηγική που έχει επιδειξει η AMD τα τελευταία χρόνια στις κάρτες γραφικών θυμίζει την στρατηγική τους εκεί.

είναι λογικό να περιμένουμε core for core να είναι στα ίσα με τον phx6 στην ίδια συχνότητα.

έτσι κανονικά ο buldozer x8 θα πρέπει να είναι 33% πάνω από τον phenom χ6.

με ένα περιθώριο λάθους σου βάζω 25%, δηλαδή να χάνει core for core από τον phenom 2.

Επιπλέον τα ρολόγια των 3800 που ακούγονται από πολλές πηγές δείχνουν 20%+ πάνω σε ρολόγια από τον phenom. Αυτό είναι λογικό μια και είναι σε μικρότερο Process

άρα στη χειρότερη 1.25*1.20= 1.5 δηλαδή 1.5 φορές πάνω από την απόδωση του phenomx6 σε στοκ ρολόγια....

ο επεξεργαστής θα χτυπάει λογικά ένα overclock μέχρι τα 4.6 -4.8 , αυτό κρίνοντας από τα nm και το tdp

παράλογο?

Να παίξει ο 8πύρηνος 4.6-4.8GHz για 24/7 λέμε έτσι ? Όχι να τρέχει SuperPi 1M.

Πολύ μα πάρα πολύ δύσκολο.

Τέσπα, ο καθένας μπορεί να περιμένει είτε λίγα είτε πολλά, δεν πειράζει, αλλά το ζουμί είναι να βγούνε και να δούμε τι κάνουνε τότε όντως.

Link to comment
Share on other sites

το να μου λες ότι ο 1100τ (6core που είναι το high end κομμάτι της amd, nα μένει πίσω από το mid end 4core κομμάτι της intel σε όλες εκτός από 4-5 εφαρμογές multithreaded που και εκεί είναι για ελάχιστη διαφορά ενώ ο 2500κ να περνάει μπροστά για πολύ και να έχει και 2 πυρήνες λιγότερο και την μισή l2 cache... ε κάτι μου λέει

και για compression που είπες, για κοίταξε ότι εκεί που περνάει είναι το benchmark και για λίγη διαφορά ενώ στο realtime είναι για 20~ δευτερα μπροστά ο 2500κ

Ρε man, και γενικώς και λοιποί, γιατί πνίγεστε σε μια κουταλίτσα νερό ?

Κανείς ( εκτός και αν έχει CPU στα χέρια του ) δεν ξέρει αν είναι 25% πάνω σε clock per clock vs Phenom II, ούτε πόσο θα clockάρουνε και τι απόδοση θα έχουνε κλπ κλπ.

Υπομονή και βλέπουμε.

Το να λέει ο ένας "ξέρω ότι θα είναι τόσο πάνω από τον Κίτσο", ο άλλος "εγω έμαθα ότι θα είναι τόσο κάτω από τον PhII" κλπ κλπ ΔΕΝ προσφέρει τίποτα.

Επίσης, τι εννοείς 20% πάνω ρολόγια ? ότι θα παίζει 24/7 OC 20% πάνω από τα 4.6-4.8GHz 24/7 oc που παίζουνε οι 2500/2600 (K) ?

Δηλαδή 5.2GHz+ on air με 24/7 stability ? Με την καμμία.

αγρότισσα μόνη ψάχνεται κι'έτσι? :hehe:

Link to comment
Share on other sites

"Cosmos S Modded | eVGA SR-2 Watercooled | 2xX5690 WC@4.7Ghz | 2x24GB DDR3 @2400Mhz CL8 | 4xeVGA 580 Hydro Cooper II OC + GTX560 Ti WC PhysX | 3xDELL 30" | 8x Vertex 3 120GB RAID 0 | 5x WD 3TB RAID 5 | Silverstone 1500w | 2xEdifier s750 | Xonar Essence STX| Razer Goliathus + Lycosa + Mamba |"

Νομίζω ότι είσαι σε λάθος thread.

Το "Δίνω 6.000 ευρώ το χρόνο για PC" είναι παραδίπλα, στης μπλε κυρίας τα χωράφια....

:p:p:p:p:p:p

άσε μας εδώ να μιλήσουμε για τους επεξεργαστές του 300αρικου.... τι λες? :T:

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν τις είδαμε τις μπουλντόζες,εξσκαφέα τις βαφτίσαμε.

Πάντως δεν νομίζω να είναι τόσο killer cpus,ειδικά μετά απο phenom και phenom II.Το μόνο που ίσως κάνουν είναι να κρατήσουν την ψαλίδα με την Intel στο ίδιο επίπεδο,αλλά να βγάλουν επιδόσεις παλαιών αρχιτεκτονικών της Intel σε καλές τιμές,ότι δηλαδή γινόταν πρίν.

Η Intel έχει την απάντηση απλά δεν την δίνει αμέσως σε ότι και αν βγάλει η AMD.

Link to comment
Share on other sites

Η Intel έχει την απάντηση απλά δεν την δίνει αμέσως σε ότι και αν βγάλει η AMD.

Οσο και AMD fan να ειμαι, αυτη ειναι η αληθεια. Οσο και πανω να ειναι απο τον 2600Κ, νομιζετε ειναι δυσκολο για την intel να σκασει ενα 20% μειωση τιμων και να ξερασει ενα 6πυρηνο SB στην αγορα? Αυτα ειναι ετοιμα, απλα δεν τα δινει, γιατι δεν χρειαζεται να τα δωσει.

Link to comment
Share on other sites

Οσο και AMD fan να ειμαι, αυτη ειναι η αληθεια. Οσο και πανω να ειναι απο τον 2600Κ, νομιζετε ειναι δυσκολο για την intel να σκασει ενα 20% μειωση τιμων και να ξερασει ενα 6πυρηνο SB στην αγορα? Αυτα ειναι ετοιμα, απλα δεν τα δινει, γιατι δεν χρειαζεται να τα δωσει.

Έτσι ακριβώς.Με μοναδική ένσταση στο ασυνήθιστο για αυτήν "intel να σκασει ενα 20% μειωση τιμων":p

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς.Με μοναδική ένσταση στο ασυνήθιστο για αυτήν "intel να σκασει ενα 20% μειωση τιμων":p

Αν χρειαστεί πραγματικά δεν έχει πρόβλημα να το κάνει.

Μην ξεχνιέσαι, πριν 1-2 χρόνια δεν έκανε καλές πτώσεις τιμών στους 950/960, Q9400, Q9650 ?

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε να τις δούμε.

Γιατί κάποιο παλικάρι από την Asus λέει κανά 300άρι-330άρι ευρώ για την Crosshair V και αντίστοιχες τιμές ακούγονται για την Gigabyte UD7 990FX.

Asus MB CROSSHAIR V FORMULA AMD AM3+ 990FX DDR3 PCIE USB3.0 ATX Retail 239$

Asus MB CROSSHAIR V FORMULA AMD AM3+ 990FX DDR3 PCIE USB3.0 ATX Retail - CROSSHAIR V FORMULA

Link to comment
Share on other sites

Με 25% πάνω απόδωση ανά megaherz από τον phx6 kai 20% πάνω ρολόγια η σανδυ θα χάνει παντού, όχι με πολύ μεγάλη διαφορά όμως

είναι λογικό να περιμένουμε core for core να είναι στα ίσα με τον phx6 στην ίδια συχνότητα.

Τωρα μπερδευτικα:p

Τελικα λες οτι θα ειναι Clock per Clock στα ισα η 25% ταχυτερος απο phenom χ6?

Γιατι αν ειναι στα ισα με τον phenom x6 clock per clock και υποθεσουμε οτι θα κλοκαρει στα 4,6-4,8 Ghz ειναι αδυνατο να περναει παντου τον 2600Κ, μονο στις βαριες multithreading εφαρμογες θα ειναι μπροστα.

Στα υπολοιπα (δηλαση στον 90+% των εφαρμογων:p) θα ειναι ανετα πισω.

Υ.Γ Πολυ θεωρια επεσε ρε παιδες καθηστε πρωτα να τους δουμε:p

Link to comment
Share on other sites

Τωρα μπερδευτικα:p

Τελικα λες οτι θα ειναι Clock per Clock στα ισα η 25% ταχυτερος απο phenom χ6?

Γιατι αν ειναι στα ισα με τον phenom x6 clock per clock και υποθεσουμε οτι θα κλοκαρει στα 4,6-4,8 Ghz ειναι αδυνατο να περναει παντου τον 2600Κ, μονο στις βαριες multithreading εφαρμογες θα ειναι μπροστα.

Στα υπολοιπα (δηλαση στον 90+% των εφαρμογων:p) θα ειναι ανετα πισω.

Υ.Γ Πολυ θεωρια επεσε ρε παιδες καθηστε πρωτα να τους δουμε:p

εννοεί ότι για κάθε ένα πυρήνα χωριστά θα είναι ίσα ή λίγο πιο κάτω στην ίδια συχνότητα.

ΑΛΛΑ

ο 8αρης έχει 2 πυρήνες παραπάνω οπότε 33% πάνω αν είναι ίδια η απόδοση του κάθε πυρήνα. αν ο νέος πυρίνας χάνει λίγο σε σχέση με τον παλιό (δύσκολο για μένα) άντε να είναι στο +25%

Επίσης ο 8αρις θα έχει και μεγαλύτερες συχνότητες , περίπου 20% πάνω!

οπότε αυτό βγάινει 50--55% πάνω το κορυφαίο μοντέλο του buldozer από αυτό του thuban!

και εγώ αυτά έχω διαβάσει. και φαίνονται πλήρως λογικά.

Πιστεύω ότι h sandy 2600 θα πάει 200 ευρώ και ο 8aris buldozer 200-220

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.