Jump to content



AMD Bulldozer Benchmarks Leaked


nikpoth

Recommended Posts

Οχι.

Με avx στρεσσαρει παραπανω.

Οντως είναι πολύ πιο δυνατό και όντως βγάζω 103 στα 4.5. Άντε Να μην κλαίμε τα λεφτά μας :p

μόλις στήσω καλά το μηχάνημα θα σας πω και τις εντυπώσεις μου σε σχέση με τον Thuban μια και θα κρατήσω και τον 1090t (με πιθανότητα αναβάθμισης σε piledriver.)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 2,5k
  • Created
  • Last Reply

@ The Blade

Όταν το Linx (AVX) σου βγάζει 100+ είναι σίγουρο οτι αυτήν την κατοστάρα θα την έχεις παντού; Ή μόνο σε εφαρμογές που υποστηρίζουν AVX (μερικά προγράμματα video encoding αν δεν κάνω λάθος).

Δεν θα κλαις τα λεφτά σου με τον 2600Κ. Είναι πολύ καλός επεξεργαστής.

Όχι όμως οτι θα βλέπεις (παντού) την διαφορά του 105-77 (2600Κ-1090Τ), δηλαδή ~25% πάνω ο 2600Κ.

Link to comment
Share on other sites

Να πω κάτι γενικά για AMD-INTEL.

Εχω έναν 1090τ στα 4ghz (2.8 nb) και μόλις στήνω μηχάνημα με 2600κ.

Λοιπόν στο Linx ο 1090τ στα 4 πιάνει σκορ 76-77 και ο 2600κ στα 4.6 πιάνει 56...

Τα συμπεράσματα δικά σας.

1ο συμπερασμα, το κανονικο σκορ στα 4,5 του 2600κ ειναι 100+

2ο συμπερασμα παρε μπουλντοζερ :hehe:

Link to comment
Share on other sites

καλα ορισμένοι ακομα το παλεύεται με την AMD ? Ειπαμε dead platforma και παντου πισω απο Z68, Z77 με sandy και ivy...

τελος τα παραμύθια...

Στα cpu δεν σηκώνει κεφάλι ουτε σε 50 χρόνια η AMD, και στις κάρτες γραφικών επισης μια απο τα ιδια... Haswell (INTEL) και Maxwell (NVIDIA)θα συνεχισουν να της ριχνουν φαπες!

Link to comment
Share on other sites

Και?τι παει να πει dead πλατφορμα?δεν μπορουμε να κανουμε την δουλεια μας αυτη την στιγμη με καποιον AMD?ρε σταματηστε να ειστε fanboys.εσεις μπορει να εχετε τα λεφτα στην ακρη να τα πετατε στην Ιντελ αλλα καποιοι δεν τα εχουμε και ζυγιζουμε ολες τις επιλογες μας.......

Link to comment
Share on other sites

καλα ορισμένοι ακομα το παλεύεται με την AMD ? Ειπαμε dead platforma και παντου πισω απο Z68, Z77 με sandy και ivy...

τελος τα παραμύθια...

Στα cpu δεν σηκώνει κεφάλι ουτε σε 50 χρόνια η AMD, και στις κάρτες γραφικών επισης μια απο τα ιδια... Haswell (INTEL) και Maxwell (NVIDIA)θα συνεχισουν να της ριχνουν φαπες!

Σε έχω ξαναρωτήσει !

Πόσο σε πληρώνει αγόρι μου η Intela και η Nvidia, θα μας πεις? Αν είναι πολλά να τα πάρουμε και εμείς για να λέμε τα ίδια ! Σοβαρά τώρα!

Από εκεί και πέρα θα πρέπει να ξέρεις πως κάθε προϊόν έχει μια σωστή τιμή για την οποία είναι συμφέρον και δίνει τον καλύτερο συντελεστή απόδοσης/ τιμής . Αν λοιπόν ο κατασκευαστής του δώσει αυτή την σωστή τιμή, το προϊόν είναι το καλύτερο της αγοράς άσχετα από το συνολικό performance του κ.λ.π.

Βέβαια δεν περιμένω από κάποιον που η φράση "συμφέρουσα αγορά" έχει διαγραφεί από το λεξιλόγιό του πέφτοντας ξανά και ξανά θύμα του καταναλωτισμού να καθοδηγήσει σωστά έναν υποψήφιο αγοραστή ......... στο τι πρέπει να κάνει.

Link to comment
Share on other sites

1ο συμπερασμα, το κανονικο σκορ στα 4,5 του 2600κ ειναι 100+

2ο συμπερασμα παρε μπουλντοζερ :hehe:

Πόσες εφαρμογές χρησιμοποιούν AVX 256bit εντολές στις οποίες και ο Bulldozer και ο Sandy είναι ανώτεροι από thuban ? :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Πόσες εφαρμογές χρησιμοποιούν AVX 256bit εντολές στις οποίες και ο Bulldozer και ο Sandy είναι ανώτεροι από thuban ? :hehe:

Ποσες εφαρμογες υπαρχουν που ο bulldozer αξιοποιει την "τρομερη" αρχιτεχτονικη του και εκμεταυλευεται τους "8 πυρηνες του" μπας και μπορεσει να βγει μπροστα απο i3? :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Τσιμπάτε βλέπω! Πέταξε κάποιος ότι ο 8150 είναι ισάξιος του 2600Κ και βγήκατε να απαντήσετε λες και χρειάζεται απάντηση.

[MENTION=478]sebastian[/MENTION]: Για πες μου φίλε μου μια nvidia κάρτα να πάρω. Δίνω 160 το πολύ 170 ευρώ, παίζω σε 1920 χ 1080.

@Τhanos1972: Θάνο, το ίδιο φανμποϊσμός είναι να λες ότι όποιος παίρνει intel πετάει τα λεφτά του. Αν εξαιρέσεις τον 3960Χ και τον 2700Κ που ο ένας υπάρχει για να υπάρχει (για λόγους γοήτρου) και ο δεύτερος ακόμα δεν κατάλαβα για΄τι κυκλοφορεί μια χαρά ανταγωνιστική είναι οι intel σε τιμές και επιδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ποσες εφαρμογες υπαρχουν που ο bulldozer αξιοποιει την "τρομερη" αρχιτεχτονικη του και εκμεταυλευεται τους "8 πυρηνες του" μπας και μπορεσει να βγει μπροστα απο i3? :hehe:

Μα εγώ πρώτος από όλους σας έχω μιλήσει ότι

α) Το συνολικό performance ενός chip είναι ξεχωριστή ιστορία από το αποτέλεσμα που φέρνει ανά εφαρμογή !!!

β) Πως οι Bulldozer έχουν πρόβλημα στον να προσαρμοστούν στο περιβάλλον που καλούνται να δουλέψουν !

γ) Πως κάθε επεξεργαστής έχει φτιαχτεί με προσανατολισμό διαφορετικό. Ανάλογα την εφαρμογή έχεις και καλύτερα αποτελέσματα με τον ένα ή τον άλλο.

Αλλά για πες μου ρε φίλε εσύ , γιατί όταν η AMD σου φέρνει PHENOM X6 τον σνομπάρεις γιατί και καλά τα προγράμματα δεν το εκμεταλλεύονται, όταν φέρνει η AMD B/D τον σνομπάρεις γιατί δεν υποστηρίζεται από τα προγράμματα που τρέχεις, αλλά όταν είναι να μιλήσεις για τον SANDY μου πετάς ένα νούμερο από LINX AVX για να μου πεις και καλά ότι η δύναμη κρύβεται στο AVX 256 ??????? Εκεί πόσες εφαρμογές υπάρχουν που το υποστηρίζουν και που θα έπρεπε να είναι άξιο λόγου και γιατί στην μια περίπτωση σνόμπαρες το κάτι παραπάνω (μη αξιοποιήσιμο) ενώ στην άλλη το χειροκροτείς??

Οι BD είναι πολύ μα πολύ ανώτεροι από I3 sandy ............ Βέβαια αν το μόνο που κάνεις στο pc σου είναι να τρέχεις DIRT 3 τότε μάλλον δεν ξέρεις πως να συγκρίνεις και γιατί αγοράζεις αυτό που αγοράζεις !

Τσιμπάτε βλέπω! Πέταξε κάποιος ότι ο 8150 είναι ισάξιος του 2600Κ και βγήκατε να απαντήσετε λες και χρειάζεται απάντηση.

Σε καθαρά multithread εφαρμογές ναι μπορείς να το πεις και να το δεις ! Τα πάντα εξαρτώνται από την φύση της εφαρμογής.

Link to comment
Share on other sites

Σε έχω ξαναρωτήσει !

Πόσο σε πληρώνει αγόρι μου η Intela και η Nvidia, θα μας πεις? Αν είναι πολλά να τα πάρουμε και εμείς για να λέμε τα ίδια ! Σοβαρά τώρα!

Από εκεί και πέρα θα πρέπει να ξέρεις πως κάθε προϊόν έχει μια σωστή τιμή για την οποία είναι συμφέρον και δίνει τον καλύτερο συντελεστή απόδοσης/ τιμής . Αν λοιπόν ο κατασκευαστής του δώσει αυτή την σωστή τιμή, το προϊόν είναι το καλύτερο της αγοράς άσχετα από το συνολικό performance του κ.λ.π.

Βέβαια δεν περιμένω από κάποιον που η φράση "συμφέρουσα αγορά" έχει διαγραφεί από το λεξιλόγιό του πέφτοντας ξανά και ξανά θύμα του καταναλωτισμού να καθοδηγήσει σωστά έναν υποψήφιο αγοραστή ......... στο τι πρέπει να κάνει.

Κατι τετοια του ελεγα και γω δημοσια ( σε πμ άλλα χεχε ) και μου εδωσαν κιτρινη καρτα....

Μη τσιμπας ασ τους.... αυτο θελουν... παρε με 170 Ε 8120 και ας τους να παρουν 2320 Ι5...

Ο AMDάκιας αν ιδεολογιας δεν παιρνει ακριβα πραγματα... δεν θα πηγαινε σε AMD άλλωστε...

Ειναι τρολλ

Γιατι δε μιλατε για τα ΩΡΑΙΑ TRINITY; 15 Μαιου λενε.... τι θα ειναι και κεινος ο PD...

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να απομονώνουμε μια κατηγορία εφαρμογών πολλά αποτελέσματα μπορούμε να δούμε.

Το θέμα είναι να συμφωνήσουμε σε κάποια συνθετικά benchmarks ευρέως φάσματος και εκεί να βγάλουμε μια σούμα.

Συνολικά, λοιπόν, ο BD υπολείπεται αρκετά του i7 και βρίσκεται περίπου στα επίπεδα του i5.

Οι bd δεν είναι μουφα γενικά. Μια χαρά επεξεργαστές είναι, ειδικά στις νέες τιμές. Το θέμα είναι ότι μόνη της η amd δημιούργησε προσδοκίες που δεν μπόρεσε να εκπληρώσει.

Link to comment
Share on other sites

Τσιμπάτε βλέπω! Πέταξε κάποιος ότι ο 8150 είναι ισάξιος του 2600Κ και βγήκατε να απαντήσετε λες και χρειάζεται απάντηση.

αν εννοείτε εμένα ανέφερα μια συγκεκριμένη εξειδικευμένη εφαρμογή που μάλλον δεν αφορά πολύ κόσμο και δεν μίλησα για γενικές επιδόσεις.

για τα άλλα που λέτε δεν μπορώ να έχω άποψη γιατί απλούστατα libraoffice - thunderbird - mozzila - dia κλπ μια χαρά τα σηκώνει ο pentium 2.8 (s478).

αν αυτό με κάνει intelakia no prob.

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

, αλλά όταν είναι να μιλήσεις για τον SANDY μου πετάς ένα νούμερο από LINX AVX για να μου πεις και καλά ότι η δύναμη κρύβεται στο AVX 256 ??????? Εκεί πόσες εφαρμογές υπάρχουν που το υποστηρίζουν και που θα έπρεπε να είναι άξιο λόγου και γιατί στην μια περίπτωση σνόμπαρες το κάτι παραπάνω (μη αξιοποιήσιμο) ενώ στην άλλη το χειροκροτείς??

Δεν πεταξα εγω κανενα linx, αλλος πηγε να ξεκινησει συγκρισεις, διαβασε προσεχτικα μια σελιδα πισω και μην γραφεις αερολογιες

Εγω δεν κανω καμια συγκριση, αλωστε γνωριζω οτι το να πας να συγκρινεις Ζastava με ferrari ειναι απο την φυση του ατοπο... :p

Οι BD είναι πολύ μα πολύ ανώτεροι από I3 sandy ............ Βέβαια αν το μόνο που κάνεις στο pc σου είναι να τρέχεις DIRT 3 τότε μάλλον δεν ξέρεις πως να συγκρίνεις και γιατί αγοράζεις αυτό που αγοράζεις !

Καλα τραγουδα εσυ... :whistle2:

Link to comment
Share on other sites

Δεν πεταξα εγω κανενα linx, αλλος πηγε να ξεκινησει συγκρισεις, διαβασε προσεχτικα μια σελιδα πισω και μην γραφεις αερολογιες

Εγω δεν κανω καμια συγκριση, αλωστε γνωριζω οτι το να πας να συγκρινεις Ζastava με ferrari ειναι απο την φυση του ατοπο... :p

Καλα τραγουδα εσυ... :whistle2:

Μέχρι τώρα εσύ τραγουδάς το TROLLααα , trollαα ...........

Εγώ μια χαρά ξέρω τι λέω! Εσύ δεν ξέρεις τι σου γίνεται αγόρι μου !

Και εν πάση περιπτώση μπορείς να μου πεις τι δουλειά έχεις σε ένα θέμα που όπως φαίνεται δεν σε αφορά ???

ats57347_258Troll_spray.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να απομονώνουμε μια κατηγορία εφαρμογών πολλά αποτελέσματα μπορούμε να δούμε.

Το θέμα είναι να συμφωνήσουμε σε κάποια συνθετικά benchmarks ευρέως φάσματος και εκεί να βγάλουμε μια σούμα.

Συνολικά, λοιπόν, ο BD υπολείπεται αρκετά του i7 και βρίσκεται περίπου στα επίπεδα του i5.

Οι bd δεν είναι μουφα γενικά. Μια χαρά επεξεργαστές είναι, ειδικά στις νέες τιμές. Το θέμα είναι ότι μόνη της η amd δημιούργησε προσδοκίες που δεν μπόρεσε να εκπληρώσει.

Ερχονται IVYBRIDGE με 200-210 ευρω και συνεχίζουν κουβεντα ?

+ χαμηλοτερες temps απο sandybridge

+ χαμηλοτερη καταναλωση απο sandy (Με τον ΒD γελαμε)

+ 50-70% καλύτερη καρτα γραφικων ενσωματωμένη απο Sandybridge (Ο ΒD δεν εχει)

+ QUICK SYNC SUPPORT για ταχύτατο video decoding οπου ειναι 100% πιο γρηγορο απο SANDYBRIDGE (Ο BD δεν εχει). Tσακιζει 680gtx και σε ΤΑΧΥΤΗΤΑ και σε ΠΟΙΟΤΗΤΑ.

+ 10% καλύτερος σε single thread απο τον sandybridge.

++++ Ζ77 και Ζ68 ειναι σαφως ανωτερη σε ολα απο την ψοφια της AMD!

....το αστειο ειναι οτι για 30 ευρω παραπάνω συνεχίζουν να προτείνουν το πτώμα BD 8120! Ειπαμε σε ολα υπαρχουν όρια! Οταν το 50αρικο που δινεις εχει τοσα μα τοσα θετικα τοτε το αξιζει με το παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Ερχονται IVYBRIDGE με 200-210 ευρω και συνεχίζουν κουβεντα ?

+ χαμηλοτερες temps απο sandybridge

+ χαμηλοτερη καταναλωση απο sandy (Με τον ΒD γελαμε)

+ 50% Καλύτερη καρτα γραφικων ενσωματωμένη απο Sandybridge (Ο ΒD δεν εχει)

+ QUICK SYNC SUPPORT για ταχύτατο video decoding οπου ειναι 100% πιο γρηγορο απο SANDYBRIDGE (Ο BD δεν εχει). Tσακιζει 680gtx και σε ΤΑΧΥΤΗΤΑ και σε ΠΟΙΟΤΗΤΑ.

+ 10% καλύτερος σε single thread απο τον sandybridge.

++++ Ζ77 και Ζ68 ειναι σαφως ανωτερη σε ολα απο την ψοφια της AMD!

....το αστειο ειναι οτι για 30 ευρω παραπάνω συνεχίζουν να προτείνουν το πτώμα BD 8120! Ειπαμε σε ολα υπαρχουν όρια!

Καλα τα λες.πες μας τωρα ομως τι σχεση εχουν ολα αυτα που λες,αφου τα λες τοσο καλα με το ονομα του νηματος που ειναι AMD Bulldozer Benchmarks Leaked.φυσικα δεν περιμενεις εμενα για να διαβασεις τον τιτλο ετσι?εαν θελεις να τα πεις αυτα,λιγο πιο πανω απο το φορουμ των AMD εχει ενα για τους Intel......

Link to comment
Share on other sites

Καλα τα λες.πες μας τωρα ομως τι σχεση εχουν ολα αυτα που λες,αφου τα λες τοσο καλα με το ονομα του νηματος που ειναι AMD Bulldozer Benchmarks Leaked.φυσικα δεν περιμενεις εμενα για να διαβασεις τον τιτλο ετσι?εαν θελεις να τα πεις αυτα,λιγο πιο πανω απο το φορουμ των AMD εχει ενα για τους Intel......

αμα διαβασες το τελευταιο ποστ λογικο. Για διαβασε 2 σελίδες πισω και προχώρα και θα καταλαβεις....

Link to comment
Share on other sites

Ερχονται IVYBRIDGE με 200-210 ευρω και συνεχίζουν κουβεντα ?

+ χαμηλοτερες temps απο sandybridge

+ χαμηλοτερη καταναλωση απο sandy (Με τον ΒD γελαμε)

+ 50-70% καλύτερη καρτα γραφικων ενσωματωμένη απο Sandybridge (Ο ΒD δεν εχει)

+ QUICK SYNC SUPPORT για ταχύτατο video decoding οπου ειναι 100% πιο γρηγορο απο SANDYBRIDGE (Ο BD δεν εχει). Tσακιζει 680gtx και σε ΤΑΧΥΤΗΤΑ και σε ΠΟΙΟΤΗΤΑ.

+ 10% καλύτερος σε single thread απο τον sandybridge.

++++ Ζ77 και Ζ68 ειναι σαφως ανωτερη σε ολα απο την ψοφια της AMD!

....το αστειο ειναι οτι για 30 ευρω παραπάνω συνεχίζουν να προτείνουν το πτώμα BD 8120! Ειπαμε σε ολα υπαρχουν όρια! Οταν το 50αρικο που δινεις εχει τοσα μα τοσα θετικα τοτε το αξιζει με το παραπάνω...

Σε μένα γιατί απαντάς? Είπα εγώ πουθενά ότι οι bd είναι καλύτεροι? Αν θες την άποψή μου οι μόνοι amd επεξεργαστές που αξίζει να αγοραστούν είναι οι Llano και αυτοί για πολύ συγκεκριμένους λόγους. Ανοιχτές πόρτες παραβιάζεις. Ακόμα περιμένω την nvidia κάρτα στα 160 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

αμα διαβασες το τελευταιο ποστ λογικο. Για διαβασε 2 σελίδες πισω και προχώρα και θα καταλαβεις....

Το εχω διαβασει το νημα.

διαβασε και εσυ τωρα αυτο που λεει εδω ο koukounis και πες μου.καλες οι αντιπαραθεσεις αλλα οχι σε οτι ναναι νηματα.post number 2361.

οχι crossfire και τέτοια δεν με ενδιαφέρουν. επίσης γνωρίζω το θέμα της κατανάλωσης αλλά και πάλι δεν με πολυαπασχολεί το παραπάνω του μπολντόζα γιατί δεν μιλάμε για πισι 24/7. επίσης δεν μιλάμε για χρήση άλλων εφαρμογών.

το χαμηλό κόστος είναι μια από τις σημαντικές παραμέτρους της αγοράς για το λόγο του οχι 24/7 και να πάω πολύ κοντά στις max ρυθμίσεις. να τις πιάσω δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.