Jump to content



AMD Bulldozer Benchmarks Leaked


nikpoth

Recommended Posts

Καλά,λες και μιλάω με καμένο οπαδό για μπάλα είναι. Χεσ'το λεβέντη μου,εντάξει όλα στημένα είναι και όλος ο κόσμος είναι ενάντιον σου γιατί..έτσι. Άντε,τα'παμε. :T:

tomshardintel.jpg

Οτι πεις , μεγάλε !!! Έτσι κι αλλιώς ότι ποστάρεις για χέσΙμο είναι οπότε ......

Κάποιοι ξέρουν πως πίσω απ`όλα αυτά παίζεται ένα μερίδιο σε μια αγορά δισεκατομμυρίων ...... και πως κάποια Intel για κάτι τέτοια ήταν στα δικαστήρια ...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 2,5k
  • Created
  • Last Reply
Καλά,λες και μιλάω με καμένο οπαδό για μπάλα είναι. Χεσ'το λεβέντη μου,εντάξει όλα στημένα είναι και όλος ο κόσμος είναι ενάντιον σου γιατί..έτσι. Άντε,τα'παμε. :T:

Φίλε μου δυστυχώς η αλήθεια είναι άλλη.

Τρολάρεις το thread με μηνύματα Amd-Hate και γενικότερα προσπαθείς να φορτώσεις κάποιον για να γεμίσεις posts.

Μάλιστα στο ποστ αυτό κάνεις και προσωπική επίθεση σε μέλος...

Τώρα το να σταχιολογείς και να ποστάρεις benches από παιχνίδια με μηχανές Dual -Threaded από εποχής Fallout 3 Vanilla .... τι να πώ....

Το thread αυτό ξεπέρασε το flame war και τωρα είναι πραγματικά χρήσιμο με πληροφορίες για τους ανθρώπους που τους ενδιαφέρει η αρχιτεκτονική... καλό θα είναι να γίνει σεβαστό.

Εντάξει εμείς ξέρουμε τι παίζει, και μπορούμε να αγνοήσουμε τα μηνύματα τέτοιου τύπου, αλλά κάποιος που δεν γνωρίζει μπορεί να παραπληροφορηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δυστυχώς η αλήθεια είναι άλλη.

Τρολάρεις το thread με μηνύματα Amd-Hate και γενικότερα προσπαθείς να φορτώσεις κάποιον για να γεμίσεις posts.

Μάλιστα στο ποστ αυτό κάνεις και προσωπική επίθεση σε μέλος...

Τώρα το να σταχιολογείς και να ποστάρεις benches από παιχνίδια με μηχανές Dual -Threaded από εποχής Fallout 3 Vanilla .... τι να πώ....

Το thread αυτό ξεπέρασε το flame war και τωρα είναι πραγματικά χρήσιμο με πληροφορίες για τους ανθρώπους που τους ενδιαφέρει η αρχιτεκτονική... καλό θα είναι να γίνει σεβαστό.

Εντάξει εμείς ξέρουμε τι παίζει, και μπορούμε να αγνοήσουμε τα μηνύματα τέτοιου τύπου, αλλά κάποιος που δεν γνωρίζει μπορεί να παραπληροφορηθεί.

Εγώ απλά ποστάρω πρόσφατα benchmark απο τα γνωστότερα site. Τώρα αν φαίνονται ως AMD-hate επειδή απλα επιβεβαιώνουν οτι η AMD έχει ξεμείνει πίσω δεν φταίω εγώ γι'αυτό. Έχω ποστάρει 20-30 αποτελέσματα σύνολο στο νήμα απο ένα κάρο παιχνίδια/εφαρμογές, ακριβώς για να αποφύγει κανείς την παραπληροφόρηση απο το οπαδιλίκι που πέφτει στο thread με τις δικαιολογίες να πέφτουν βροχή. (Παλιά games,no FX windows patch,η Intel πληρώνει τα site,bug στο bios,..ανάδρομος ο Ερμής?).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά ποστάρω πρόσφατα benchmark απο τα γνωστότερα site. Τώρα αν φαίνονται ως AMD-hate επειδή απλα επιβεβαιώνουν οτι η AMD έχει ξεμείνει πίσω δεν φταίω εγώ γι'αυτό. Έχω ποστάρει 20-30 αποτελέσματα σύνολο στο νήμα απο ένα κάρο παιχνίδια/εφαρμογές, ακριβώς για να αποφύγει κανείς την παραπληροφόρηση απο το οπαδιλίκι που πέφτει στο thread με τις δικαιολογίες να πέφτουν βροχή. (Παλιά games,no FX windows patch,η Intel πληρώνει τα site,bug στο bios,..ανάδρομος ο Ερμής?).

Σε πολλά έχουν δίκιο,αμφιβάλεις?δεν είπε κανείς τον 8150 υπερεπεξεργαστή,κάνανε μια πατάτα που ευθήνεται σε κάποια πράγματα και λένε πως θα διορθοθούν (θα δούμε...)

Τώρα αν κάποιος θέλει να δει αν όντως είναι καλός ο 8150 ή οι AMD γενικά χεράκια και ματάκια έχει να πάει στο ακριβώς δίπλα ποστ και να δει τι παίζει με τους INTEL.

Είναι σαν να έρχομαι εγώ στο θέμα με τους INTEL και να λέω πως ο 960Τ των 115Ε σε σχέση με τον 2500κ των 195Ε σε 1920χ1080 gaming έχουν απο 1 εώς 5 fps διαφορά,και βάση και των λίγο πιο φθηνών μητρικών καρτών της AMD σε συμφέρει να κερδίσεις ένα 100Ε μόνο από cpu+mobo και να τα ρίξεις σε ένα ssd ή/και gpu..και όχι τίποτα άλλο,δεν μπορείς ούτε εσύ ούτε κανείς να πει πως λέω ψέματα :rubik:

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το ζαλίζουμε γενικώς το θέμα εδω μέσα, τους Piledriver τους έχει λάβει κανείς υπόψιν στις μελλοντικές εκτιμήσεις και στα πιθανολογούμενα αποτελέσματα των benchmarks?

Σας παραθέτω και μια εικόνα για να πάρετε μια ιδέα για το πως θα μοιάζουν οι καινούργιοι επεξεργαστές της AMD, που απ' ότι φαίνεται το 'χει ρίξει στις κατασκευές/ανοικοδομήσεις...

600T-Hydraulic-Static-Pile-Driver-ZYC-600B-B-.jpg

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Εχει πέσει πολύ θάψιμο σε κάτι τόσο νέο, τόσο πρωτοποριακό και ταυτόχρονα τόσο ανυποστήρικτο.

Πρέπει να περιμένουμε να δούμε που το πάει η AMD με αυτή την σχεδίαση.

Η μείωση της FPU δείχνει μερικά σημάδια για το τι θέλει να κάνει στο μέλλον αλλά δεν μπορώ να καταλάβω για πόσο μέλλον μιλάμε.

Link to comment
Share on other sites

Εχει πέσει πολύ θάψιμο σε κάτι τόσο νέο, τόσο πρωτοποριακό και ταυτόχρονα τόσο ανυποστήρικτο.

Πρέπει να περιμένουμε να δούμε που το πάει η AMD με αυτή την σχεδίαση.

Η μείωση της FPU δείχνει μερικά σημάδια για το τι θέλει να κάνει στο μέλλον αλλά δεν μπορώ να καταλάβω για πόσο μέλλον μιλάμε.

Παρουσιασε Haswell o αντιπαλος και εσυ ακομα ελπιζεις σε patchakia ? BD is out of date!!!

Link to comment
Share on other sites

Παρουσιασε Haswell o αντιπαλος και εσυ ακομα ελπιζεις σε patchakia ? BD is out of date!!!

Τι σχέση έχει το Fiat 500 με τη Lexus LFA???:confused:

Ο Haswell αναφέρεται κυρίως σε mobile/laptop εφαρμογές και στο τσακιρ κέφι θα κάτσει και σε κανένα desktop της σειράς.

Ο BD είναι πάνω από mainstream usage CPU, αγγίζοντας τα όρια του performance/enthusiast.

Το αν αποδίδει ικανοποιητικά είναι άλλο θέμα το οποίο έχει γεμίσει 115 σελίδες σ' αυτό το thread.

Η σύγκριση όμως του Haswell (ως τεχνολογικό επίτευγμα) με τον Bulldozer δε στέκει γιατί ούτε στο ίδιο κοινό αναφέρονται, ούτε για τις ίδιες εφαρμογές προορίζονται και στην τελική ακολουθούν μια εντελώς διαφορετική αρχιτεκτονική και λογική εκτέλεσης πράξεων.

Συνεπώς κρίνω με τα ταπεινά μου κριτήρια, άκυρη την παρέμβαση και το σχόλιό σου.

Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχει το Fiat 500 με τη Lexus LFA???:confused:

Ο Haswell αναφέρεται κυρίως σε mobile/laptop εφαρμογές και στο τσακιρ κέφι θα κάτσει και σε κανένα desktop της σειράς.

Ο BD είναι πάνω από mainstream usage CPU, αγγίζοντας τα όρια του performance/enthusiast.

Το αν αποδίδει ικανοποιητικά είναι άλλο θέμα το οποίο έχει γεμίσει 115 σελίδες σ' αυτό το thread.

Η σύγκριση όμως του Haswell (ως τεχνολογικό επίτευγμα) με τον Bulldozer δε στέκει γιατί ούτε στο ίδιο κοινό αναφέρονται, ούτε για τις ίδιες εφαρμογές προορίζονται και στην τελική ακολουθούν μια εντελώς διαφορετική αρχιτεκτονική και λογική εκτέλεσης πράξεων.

Συνεπώς κρίνω με τα ταπεινά μου κριτήρια, άκυρη την παρέμβαση και το σχόλιό σου.

Αμα ειναι να πουλας ΦΙΑΤ 500 με 250 ευρω, ευχαριστω δεν θα παρω! Αλλα και κανενας νοημων ανθρωπος δεν θα παρει.

Οταν ο 2600Κ εχει καρτα γραφικων μεσα και εχει καταναλωση ισα με τον BD και τρεχει στα 5,0ghz και ο BD στα default κατσε εσυ με το ακρυβοπληρωμενο βατραχο!

ο Haswell θα ειναι ο μετα απο τον Ivybridge...

Aπο την αλλη ο αντιπαλος ΕΛΠΙΖΕΙ και ΦΑΝΤΑΖΕΤΑΙ σε 10% καλυτερο τον piledriver πυρηνα οπως και φανταζοτανε οτι ο BD θα ειναι 980Χ. ΑΜD ξυπνα γιατι εχεις μαζεψει πολλες σφαλιαρες και χαζεψες...

Τι δεν καταλαβες ?

Link to comment
Share on other sites

Εχεις χάσει απλά την μπάλα SEB ....

Ο BD είναι το πρώτο δείγμα :

α) Νέας εντελώς αρχιτεκτονικής

β) Το πρώτο δείγμα CPU στα 32nm από την GOLFO

γ) Είναι ότι ακριβώς ήταν ο I7 920 την intelας στην πρώτη του έκδοση. σε απόδοση κατανάλωση.

Φυσικά και θα έχει 100 θέματα να λύσει η AMD ...... Πάντα έτσι είναι. Παίρνεις ρίσκο να πας το πράγμα ένα βήμα παραπέρα ,(πχ. 2900XT) και αν δεν σου βγεί το φτιάχνεις, προσαρμόζεις και βλέπεις που πάει.

Η AMD δηλώνει 10% καλύτερο performance/ watt και ΟΧΙ σε 10% καλύτερη απόδοση.

Από εκεί και πέρα η BDzer αρχιτεκτονική έχει άλλον λόγο ύπαρξης και καλό είναι να κριθεί όταν θα φτάσει να ολοκηρωθεί το πακέτο του NATIVE ελέγχου από τον επεξεργαστής για την επιτάχυνση των data είτε σε INTEGER E.U. ή FPU ή IGP , χωρίς να χρειάζεται να είναι ειδικά γραμμένο το πρόγραμμα για να τρέχει σε IGP ούτε να χρειάζεται εσύ να διαλέξεις ....!!! Είναι η μόνη εταιρία που μπορεί να καταφέρει κάτι τέτοιο έχοντας τεχνογνωσία σε κάθε τομέα από τους παραπάνω. FUTURE IS FUSION !! (το πραγματικό όμως)

Link to comment
Share on other sites

Αμα ειναι να πουλας ΦΙΑΤ 500 με 250 ευρω, ευχαριστω δεν θα παρω!

Ή δεν έπιασες την παρομοίωση ή δεν ξέρεις από αυτοκίνητα.

Fiat 500 = Haswell

Lexus LFA = Bulldozer

Και επιτέλους ο καθένας έχει το δικαίωμα να μιλάει και να εκφέρει τη γνώμη του και την προτίμηση του χωρίς μανατζάρισμα και νουθεσίες από άλλους φανατικούς-λάτρεις κλπ.

Τα σχόλια και οι προτροπές που κάνεις στην AMD δε θα φτάσουν ποτέ στα αυτιά της γιατί πολύ απλά δε διαβάζει τα posts σου.

Οπότε άσε εμάς τους υπόλοιπους να συζητάμε για ότι μας καπνίσει χωρίς να μηδενίζεις την αξία της συζήτησής μας με βάση τα δικά σου υποκειμενικά κριτήρια.

'NUFF SAID !!!

ocean-13-038.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εχεις χάσει απλά την μπάλα SEB ....

Ο BD είναι το πρώτο δείγμα

α) Νέας εντελώς αρχιτεκτονικής

β) Το πρώτο δείγμα CPU στα 32nm από την GOLFO

γ) Είναι ότι ακριβώς ήταν ο I7 920 την intelας στην πρώτη του έκδοση. σε απόδοση κατανάλωση.

Η AMD δηλώνει σε 10% καλύτερο performance/ watt και ΟΧΙ σε 10% καλύτερη απόδοση.

Από εκεί και πέρα η BDzer αρχιτεκτονική έχει άλλον λόγο ύπαρξης και καλό είναι να κριθεί όταν θα φτάσει να ολοκηρωθεί το πακέτο του NATIVE ελέγχου από τον επεξεργαστής για την επιτάχυνση των data είτε σε INTEGER E.U. ή FPU ή IGP , χωρίς να χρειάζεται να είναι ειδικά γραμμένο το πρόγραμμα για να τρέχει σε IGP ούτε να χρειάζεται εσύ να διαλέξεις ....!!!

10% καλύτερο performance/ watt ??? Και ακομα ποσταρεις μεσα εδω να υποστηριζεις τι ?

Με τα ποστ σου εσυ και 2 αλλοι κρατατε ενα νεκρο θεμα εν ζωη! Τον θαψανε τον BD κανανε και το μνημοσυνο και ακομα κλαιτε πανω απο το ταφο!

Ενας επεξεργαστης που καιει 50% παραπανω απο τον 2600Κ ειναι 30% πιο αργος δεν εχει καρτα γραφικων μεσα του και συνεχιζεις να λες για αρχιτεκτονικες και αλλα τετοια...με εναν Memory controL πιο αργο απο αμαξα!

Link to comment
Share on other sites

Η AMD δηλώνει σε 10% καλύτερο performance/ watt και ΟΧΙ σε 10% καλύτερη απόδοση.

Κοίτα φίλε μου, και αυτό ακόμη που λες, δυστυχώς είναι άκυρο, αφού καίει τον άμπακο.

Τουλάχιστον ας δεχόμαστε τα προφανή, όπως ότι ο BD είναι υποδεέστερος από i5-i7, όπως ότι η 7970 είναι καλύτερη από 580 ([MENTION=478]sebastian[/MENTION] :p).

To μέλλον για τους BD ή για τους Kepler είναι άγραφο και το μόνο που μετράει είναι τι κυκλοφορεί στην αγορά.

Το τι θα γίνει θα κριθεί όταν γίνει.

Γνώμη μου πάντα, οκ?

Link to comment
Share on other sites

Μιλάει για ιδεατό (σχεδιαστικά, θεωρητικά) performance /watt και όχι για κατασκευαστικό !

Το κατασκευαστικό per/watt έρχεται με την καλυτέρευση στις γραμμές παραγωγής της GOLFO!!! Μπορεί εσύ να έχεις super σχεδιασμό στα χαρτιά για ένα προιόν, αλλά επειδή οι γραμμές παραγωγής σου είναι του K@λου, το προιόν να καίει τα άντερά του !

Πχ. PHENOM II 9500 --> PHENOM 9950 -->PHENOM II 940 -----> PHENOM II 980BE --> THUBAN X6 1100T ! Νομίζω σχεδιαστικά είναι ίδια , κατασκευαστικά διαφέρουν!

το 10% καλύτερο performance per watt αναφέρεται στον σχεδιασμό του chip !!!!

Αυτή είναι η άποψή μου, γνώμη μου.

Κοίτα φίλε μου, και αυτό ακόμη που λες, δυστυχώς είναι άκυρο, αφού καίει τον άμπακο.

Τουλάχιστον ας δεχόμαστε τα προφανή, όπως ότι ο BD είναι υποδεέστερος από i5-i7, όπως ότι η 7970 είναι καλύτερη από 580 ([MENTION=478]sebastian[/MENTION] :p).

To μέλλον για τους BD ή για τους Kepler είναι άγραφο και το μόνο που μετράει είναι τι κυκλοφορεί στην αγορά.

Το τι θα γίνει θα κριθεί όταν γίνει.

Γνώμη μου πάντα, οκ?

Διάβασε την διαφοροποίηση που κάνω παραπάνω και θα καταλάβεις σε τι αναφέρομαι !

Το θέμα είναι η B/ZER αρχιτεκτονική ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ και όχι οι ZAMBEZI που είναι δεδομένο ότι υστερούν !

Πάμε να βγάλουμε κάτι καινοτόμο για τα μπάζα επειδή δεν έπιασε η πρώτη υλοποίηση ? Λίγο άκυρο το βρίσκω.

Να θυμίσω εποχές AMD ATHLON 64 (Socket 754) που υστερούσε από τον ανταγωνισμό και τι έγινε μετέπειτα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί εσύ να έχεις super σχεδιασμό στα χαρτιά για ένα προιόν αλλά επειδή οι γραμμές παραγωγής σου είναι του K@λου, το προιόν να καίει τα άντερά του !

Συμφωνώ ότι όντως η γραμμή παραγωγής παίζει σοβαρότατο ρόλο.

Και επίσης ναι ο BD είναι κάτι καινούργιο και θέλει χρόνο.

Μακάρι να πάει καλά για να υπάρχει και ανταγωνισμός.

Ο χρόνος θα δείξει.

Μια συμβουλή προς όλους:

Μάγκες μην πορώνεστε, γιατί τα φράγκα σας θέλουν όλοι. Να κοιτάτε μόνο το VFM και να μην λέτε μεγάλα λόγια. Είναι κρίμα να τρωγόμαστε σε ξένο αχυρώνα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν κλειδώνει το θέμα και να ξανα-ανοίξει όταν βγεί το μαγικό αυτό patch που ετοίμαζε ο Nevolin ?

Και για τους Piledriver... όταν, εφόσον, και αν βγούνε αυτοί, ανοίγει νέο thread όπως είναι και καλύτερα ?

Link to comment
Share on other sites

Εχεις χάσει απλά την μπάλα SEB ....

β) Το πρώτο δείγμα CPU στα 32nm από την GOLFO

με την καλυτέρευση στις γραμμές παραγωγής της GOLFO!!!

Ρε τη Γκόλφω :hehe: Ηρεμία παίδες..Προσωπικά πήγα απο 1090T σε FX6100 και τώρα σε 2500Κ..Δεν έχω διαπιστώσει απολύτως καμία διαφορά στις επιδόσεις σε καθημερινή..

Επίσης seb μη συγκρίνουμε μεγέθη Intel με AMD..Δυστυχώς ή ευτυχώς τα ποσά που χώνει η Intel στο R&D είναι όσο ο ετήσιος τζίρος της AMD :nothing:

Η AMD πόνταρε στους Bulldozer και στο όνομα FX αλλα δυστυχώς έχασε.Γνώμη μου είναι οτι ουσιαστικά οι BD κακοί δεν είναι αλλα το μάρκετινγκ τους κατέστρεψε.Εαν τους διαφήμιζαν 4core ή 4core/8thread δε θα ήταν καλύτερα?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.