Jump to content



AMD Bulldozer Benchmarks Leaked


nikpoth

Recommended Posts

αυτο το thread θα κρατισει για παντα :D σοβαρα τωρα γιατι ασχολειστε ?

και οι amd και οι intel φανς ?

μέχρι τη δευτέρα παρουσία, aka Piledriver μετά θα ανοίξουμε για αυτό. :dance3:

Μάλλον κανείς τους δεν έχει τίποτα το καλύτερο να κάνει στην ζωή του :D

Πες μου ότι το έκανες για το Obvious (self) Irony.... :p

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 2,5k
  • Created
  • Last Reply
  • 3 weeks later...

παιδες υπαρχει κανενας με fx8120-8150 και win 8 να μας πει αν υπαρχει διαφορα στην αποδοση ως προς το καλυτερο????? με το περιβοητο update στα win7 ξερει κανεις τι γινεται???

Link to comment
Share on other sites

το patch για win7 εχει βγει κ μάλιστα έχουν βγει κ benchmarks που δειχνουν ότι η βελτίωση ειναι 1-2% το πολύ κ όχι σε όλους τους τομείς...

για τα 8 RC χωρίς να τα έχω δοκιμάσει δεν εκφέρω άποψη.αυτό που έχω ακούσει (ας με διορθώσει κανεις αν σφάλλω) είναι ότι ο scheduler δεν είναι module aware...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=22080]tavliban[/MENTION] Αν σου είναι ευκολο και εχεις το προγραμμα μπορεις να τρεξεις ένα vantage μαζι με cpu z να δω τι ψαρια πιανουν τα bd στο προχειρο μιας και σιγα σιγα με βλεπω για αναβαθμιση ειτε σε fx ειτε σε sandy.

Link to comment
Share on other sites

σήμερα είδα το Post σου λογικά το απόγευμα θα τα κάνω τα τεστάκια που θες...

εγώ πάντως σου προτίνω ivy που βγαίνουν σε λίγο... είναι αρκετά υποσχόμενοι...

AnandTech - The Ivy Bridge Preview: Core i7 3770K Tested

Intel Ivy Bridge: everything you need to know - TechSpot Guides

Απλά να σου πω ότι το πλεονέκτημα των BD είναι το OC αν ασχολείσε.. Ας πούμε εγώ τον 8120 τον έχω και παίζει στα 4ghz (από 3.1 και αφορά την μέγιστη συχνότητα που φτάνει με το turbo boost), με αέρα και θερμοκρασίες των 35-45... Από Intel ας σου πει κάποιος άλλος, πάντως έχω δει ότι τους Pusharουν αρκετά κάποιοι εδώ μέσα.

Αν πας σε FX, πάρε 8120 (καλύτερο value από τον 8150, αφού τον συγχρονίζεις στα 3.6ghz και είναι το ίδιο chip ουσιαστικά). Αλλιώς σε sandy χτύπα των 2500Κ.

Νεότερα το απόγευμα (αν προλάβω) ή αύριο αν έχεις λίγη υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

στο vantage cpu score υπολογιζε τα Mhz του FX/2 περιπου.

π.χ. στα 5ghz βγαζεις 25κ cpu score στα 4ghz βγαζεις 20k κοκ

για να βγαλω 35κ+ μου ξεπατωθηκα :hehe:

στα 5ghz παει σχετικα ευκολα(απο ρευματα) και ειναι για 24/7?

Link to comment
Share on other sites

2304edad6d5de943.jpg

οχι πολυ αζωτο :p

στα 5ghz αναλογα το κομματι δεν παει ευκολα για 24/7.

εμενα παιζει εκει με το Η80 της AMD με 1.45 και κανει για 24/7. αλλα ειχα και εναν αλλο 8150 που δεν παιζει ουτε για πλακα εκει πανω.

Link to comment
Share on other sites

2304edad6d5de943.jpg

οχι πολυ αζωτο :p

στα 5ghz αναλογα το κομματι δεν παει ευκολα για 24/7.

εμενα παιζει εκει με το Η80 της AMD με 1.45 και κανει για 24/7. αλλα ειχα και εναν αλλο 8150 που δεν παιζει ουτε για πλακα εκει πανω.

Τι έφτιαξες εκεί ρε παλικαρά?? Να σου πω ρε φίλε μπορώ να σου στείλω κάνα pm να με βοηθήσεις να το Pusharο λίγο τον 8120; δεν μιλάω για πολύ...Θέλω να δω αν μπορώ να αυξήσω την συχνότητα του SB χωρίς να δημιουργήσω κάνα πρόβλημα τρελό. Επίσης δεν θέλω να ξεπεράσω τα 4.2 με 4.5ghz

Link to comment
Share on other sites

2304edad6d5de943.jpg

οχι πολυ αζωτο :p

στα 5ghz αναλογα το κομματι δεν παει ευκολα για 24/7.

εμενα παιζει εκει με το Η80 της AMD με 1.45 και κανει για 24/7. αλλα ειχα και εναν αλλο 8150 που δεν παιζει ουτε για πλακα εκει πανω.

πολυ καλο κλοκαρισμα...

εγω θα τον βαλω πανω σε μια Η100 αν τον παρω.και στην AMD παει με τα revision και τα batch number για να αναγνωρισεις θεωρητικα ενα καλο κομματι?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλησπέρα σε όλους σας.

θέλω να αγοράσω ένα σετ επεξεργαστή μητρικής για htpc και είμαι μεταξύ fx8120 και i5 2500k γιατί δυστυχώς ο τετραπύρηνος q6600 στα 3.2 με 8800gt δεν την παλεύει και μια αλλαγή της κάρτας γραφικών δεν θα αλλάξει πολύ την κατάσταση.

τα 2 πακέτα έρχονται περίπου στα ίδια (fx8120 + entry level 990fx) - (i5 2500K + entry level z68)

θα μου πείτε τι το θές το τέρας για htpc??

με ενδιαφέρει στις ματρόσκές bdmv - 1080 24p να τρέχω ένα svp script μέσω ffdshow και να έχω real time frame interpolation στα 60p για τον προβολέα κυρίως.

Frame interpolation overview - SmoothVideo Project (SVP) - frame doubling interpolation

δυστυχώς αυτή η εφαρμογή θέλει πυρήνες / threads και σε max ρυθμίσεις τερματίζει έναν i7 2600 με gtx570. φαίνεται να πηγαίνει καλύτερα ο 8120 από τον i5 στην συγκεκριμένη εφαρμογή λόγω πυρήνων.

δυστυχώς μια υλοποίηση με i7 -2600Κ πηγαίνει 100 ευρώ παραπάνω από τις 2 προηγούμενες και δεν θα ήθελα να φτάσω εκεί και θα ήθελα τη διαφορά τιμής να την ρίξω σε μια κάρτα γραφικών που θα ακολουθήσει.

ήμουν έτοιμος προς 2500Κ αλλά με προβλημάτισε η μείωση τιμής του μπουλντόζα και τον σκέφτομαι σοβαρά.

κάποιες ερωτήσεις

1) η υλοποίηση του fx8120 που αναφέρω παραπάνω επιτρέπει το κλοκάρισμα στα 3.6 του 8150???

πχ με αυτή τη μητρική

Gigabyte 990FXA-D3 (AM3+, DDR3, 990 FX) - Μητρικές - plaisio.gr

υπάρχει κάποια με χαμηλότερο chipset και αντίστοιχη μειωμένη τιμή που να προσφέρει τέτοιες δυνατότητες? ώστε να ρίξουμε λίγο το κόστος και αν βέβαια αξίζει η διαφορά τιμής.

2) επειδή θα μπεί σε κουτί silverstone με μαμά ψύκτρα από θερμοκρασίες (πχ στα 3.6αν παει με μαμά ρεύμα) πως πάει? λογικά θα παίξει με την μαμά ψύκτρα. όταν δουλεύει σε ψηλές στροφές κάνει πολύ θόρυβο? υπολογίστε όλοι οι πυρήνες του στο 70%.

3) διάβασα σε προηγούμενες σελίδες για κάποιο patch στα windows 7. αυτό είναι αναγκαίο για να λειτουργήσει σωστά ή κερδίζεις κάτι λίγο σε επιδόσεις. με άλλα λόγια είναι αναγκαίο να μπεί?

να πώ ότι το συγκεκριμένο σύστημα θα χρησιμοποιηθεί για παιχνίδια (αναλύσεις 1920χ1080 αλλά δεν με ενδιαφέρει να μαξάρω φιλτρα κλπ γιατί λογικά το κουτί ίσως περιορίζει μεγέθη καρτών γραφικών - κυρίως κανένα racing παίζω).

σε πρώτη φάση θα μείνει με μια 220gt για μόνο htpc και λίγο πιο χαμηλομένες ρυθμίσεις frame interpolation

και μια τελευταία ερώτηση. μπορώ να περιμένω 1 μήνα αν και από την αρχή του χρόνου το σκέφτομαι και είμαι στο περίμενε. να το καθυστερήσω??? θα αλλάξει κάτι τιμολογιακά με τους i7 2600k - fx8120 με την έλευση των ivy?? αν μιλάμε για 10-20 ευρώ στα 320-420 ίσως δεν αξίζει τον κόπο. αν και ολοι μιλάνε για ίδιες τιμές λογικά οι ivy θα είναι τσιμπημένοι. θα εμφανιστούν τελικά απρίλιο - αρχές μαίου ή πάμε για καλοκαίρι?

καταλαβαίνετε βέβαια οτι σε αυτές τις περιπτώσεις είσαι πάντα στο περίμενε για κάτι νέο πάντα βγαίνει και θα ήθελα μεγάλη εβδομάδα άντε βία τη επόμενη της να προχωρήσω στην αγορά. αν όμως μου πείτε περίμενε μέχρι πχ 15 μαίου (oριστικό deadline) γιατί - γιατί - γιατί.........θα το κάνω.

thanks in advance

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους σας.

θέλω να αγοράσω ένα σετ επεξεργαστή μητρικής για htpc και είμαι μεταξύ fx8120 και i5 2500k γιατί δυστυχώς ο τετραπύρηνος q6600 στα 3.2 με 8800gt δεν την παλεύει και μια αλλαγή της κάρτας γραφικών δεν θα αλλάξει πολύ την κατάσταση.

τα 2 πακέτα έρχονται περίπου στα ίδια (fx8120 + entry level 990fx) - (i5 2500K + entry level z68)

θα μου πείτε τι το θές το τέρας για htpc??

με ενδιαφέρει στις ματρόσκές bdmv - 1080 24p να τρέχω ένα svp script μέσω ffdshow και να έχω real time frame interpolation στα 60p για τον προβολέα κυρίως.

Frame interpolation overview - SmoothVideo Project (SVP) - frame doubling interpolation

δυστυχώς αυτή η εφαρμογή θέλει πυρήνες / threads και σε max ρυθμίσεις τερματίζει έναν i7 2600 με gtx570. φαίνεται να πηγαίνει καλύτερα ο 8120 από τον i5 στην συγκεκριμένη εφαρμογή λόγω πυρήνων.

δυστυχώς μια υλοποίηση με i7 -2600Κ πηγαίνει 100 ευρώ παραπάνω από τις 2 προηγούμενες και δεν θα ήθελα να φτάσω εκεί και θα ήθελα τη διαφορά τιμής να την ρίξω σε μια κάρτα γραφικών που θα ακολουθήσει.

ήμουν έτοιμος προς 2500Κ αλλά με προβλημάτισε η μείωση τιμής του μπουλντόζα και τον σκέφτομαι σοβαρά.

κάποιες ερωτήσεις

1) η υλοποίηση του fx8120 που αναφέρω παραπάνω επιτρέπει το κλοκάρισμα στα 3.6 του 8150???

πχ με αυτή τη μητρική

Gigabyte 990FXA-D3 (AM3+, DDR3, 990 FX) - Μητρικές - plaisio.gr

υπάρχει κάποια με χαμηλότερο chipset και αντίστοιχη μειωμένη τιμή που να προσφέρει τέτοιες δυνατότητες? ώστε να ρίξουμε λίγο το κόστος και αν βέβαια αξίζει η διαφορά τιμής.

2) επειδή θα μπεί σε κουτί silverstone με μαμά ψύκτρα από θερμοκρασίες (πχ στα 3.6αν παει με μαμά ρεύμα) πως πάει? λογικά θα παίξει με την μαμά ψύκτρα. όταν δουλεύει σε ψηλές στροφές κάνει πολύ θόρυβο? υπολογίστε όλοι οι πυρήνες του στο 70%.

3) διάβασα σε προηγούμενες σελίδες για κάποιο patch στα windows 7. αυτό είναι αναγκαίο για να λειτουργήσει σωστά ή κερδίζεις κάτι λίγο σε επιδόσεις. με άλλα λόγια είναι αναγκαίο να μπεί?

να πώ ότι το συγκεκριμένο σύστημα θα χρησιμοποιηθεί για παιχνίδια (αναλύσεις 1920χ1080 αλλά δεν με ενδιαφέρει να μαξάρω φιλτρα κλπ γιατί λογικά το κουτί ίσως περιορίζει μεγέθη καρτών γραφικών - κυρίως κανένα racing παίζω).

σε πρώτη φάση θα μείνει με μια 220gt για μόνο htpc και λίγο πιο χαμηλομένες ρυθμίσεις frame interpolation

και μια τελευταία ερώτηση. μπορώ να περιμένω 1 μήνα αν και από την αρχή του χρόνου το σκέφτομαι και είμαι στο περίμενε. να το καθυστερήσω??? θα αλλάξει κάτι τιμολογιακά με τους i7 2600k - fx8120 με την έλευση των ivy?? αν μιλάμε για 10-20 ευρώ στα 320-420 ίσως δεν αξίζει τον κόπο. αν και ολοι μιλάνε για ίδιες τιμές λογικά οι ivy θα είναι τσιμπημένοι. θα εμφανιστούν τελικά απρίλιο - αρχές μαίου ή πάμε για καλοκαίρι?

καταλαβαίνετε βέβαια οτι σε αυτές τις περιπτώσεις είσαι πάντα στο περίμενε για κάτι νέο πάντα βγαίνει και θα ήθελα μεγάλη εβδομάδα άντε βία τη επόμενη της να προχωρήσω στην αγορά. αν όμως μου πείτε περίμενε μέχρι πχ 15 μαίου (oριστικό deadline) γιατί - γιατί - γιατί.........θα το κάνω.

thanks in advance

περιμενε για Ivybridge μεσα στο μηνα σκανε μυτη! Πολυ καλυτερη ενσωματωμένη καρτα γραφικων απο του sandybridge. Χαμηλοτερες temps και καταναλωση και το σημαντικο 10% more cpu power απο sandybridge....

Οσο για AMD, μακρια....

Link to comment
Share on other sites

Το αντίστοιχο chip με το Z68 στην AMD είναι το 990X (όχι FX) και σε ορισμένες φορές και υλοποιήσεις με chip AMD A970 !

Το 990FX chip της AMD δίνει σχεδόν όσα το X79 chip της intel στο 2011 socket !

Αν είναι να πας σε AMD με FX -8120 (163€)

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=26558&cat=2

βάλε για μητρική την ASROCK 970 EXTREME 4 η οποία έχει 5X SATA III, 4X USB III, 1X E-SATA III, 3X PCI-E X16 [ 2X 8lanes για CROSSFIRE + 1X4Lanes για PHYSX] χρησιμοποιούνται και για προσθήκη εξωτερικών controllers που ούτε οι φτηνές Z68 δεν έχουν , DIGI MOS, EUFI BIOS, Clear Cmos button , rock solid κ.λ.π. με κόστος μόνο 90€ ! πριν 1 εβδομάδα είχε 81€ ....

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=25291&cat=3

Αν δεν σε ενδιαφέρει το CROSSFIRE κοιτάς και την μικρή ASROCK 970 EXTREME 3 με 76€ και ρίχνεις κι άλλο το κόστος !

Asrock Socket AM3+ 970 Extreme3 GLan Audio Raid

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=26298&cat=3

-----------------------------------------------------------------------------

Ο συνδυασμός αυτός θα σου κοστίσει 250€+ με την EXTREME 4 και 235€ με την EXTREME 3 οπότε είναι σε άλλη κατηγορία τιμής αρκετά χαμηλότερη από ένα σύνολο με 2500Κ + Z68 ίδιων χαρακτηριστικών, και δείχνει να συμφέρει με δεδομένο την νέα τιμή του 8120.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ο BD εφοσον θελεις αν τα λεω καλα αρκετα νηματα θελει OC στα 4GHZ για να αποδωσει...

Ειδικα τωρα οι τιμες καπως ισορροπησαν με τη μειωση του 8120....

Βασικα με το vision studio.... απλα δεν υπαρχει η τιμη του... 30Ε μειον με τον 2500Κ...... Κοιτα μονο να εχει εγγυηση ελλην αντιπροσωπειας...

Στα <100 Ε αυτη η μητρικη θεωρω ειναι μονοδρομος..... Δυστυχως αυτα μονο η ASROCK τα κανει....

Κοιτα ομως να παρεις και καλες μνημες στα 1866ΜΗΖ ή 2000ΜΗΖ...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ο BD εφοσον θελεις αν τα λεω καλα αρκετα νηματα θελει OC στα 4GHZ για να αποδωσει...

Ειδικα τωρα οι τιμες καπως ισορροπησαν με τη μειωση του 8120....

Βασικα με το vision studio.... απλα δεν υπαρχει η τιμη του... 30Ε μειον με τον 2500Κ...... Κοιτα μονο να εχει εγγυηση ελλην αντιπροσωπειας...

Στα <100 Ε αυτη η μητρικη θεωρω ειναι μονοδρομος..... Δυστυχως αυτα μονο η ASROCK τα κανει....

Κοιτα ομως να παρεις και καλες μνημες στα 1866ΜΗΖ ή 2000ΜΗΖ...

Εχει εγγύηση ο 8120 το ρώτησα στο visionstudio και όντως η τιμή του είναι χώμα !

Οι ASROCK και οι δυο είναι από εμένα τον ίδιο τεσταρισμένες και στα default και σε overclock ! Είναι πολύ πολύ καλές και σταθερές ! Μην ξεχνάς πως η ASROCK είναι παιδάκι της ASUS εδώ και κάποια χρόνια.

Σε ότι αφορά τις μνήμες , ελάχιστα θα του δώσουν παραπάνω οι 1866 μνήμες σε σχέση με τις 1600άρες. Θα προτιμούσα 1600άρες βάση απόδοσης τιμής !

Τώρα σε ότι αφορά το CPU , γιατί χρειάζεται overclock για να αποδώσει ??? Εδώ δεν το κατάλαβα καθόλου.... Τι θές να πεις ...... Φυσικά είτε 8120 είτε 960Τ είτε 2500Κ είτε 2600Κ να έχεις αν τους κλοκάρεις θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα από το να τους έχεις DEFAULT ! Αυτό ισχύει για όλους τους επεξεργαστές...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.