Jump to content



AMD Bulldozer Benchmarks Leaked


nikpoth

Recommended Posts

Δεν το είχα προσέξει. Έχεις 100% δίκιο σ αυτό. Ήταν γραφικότητα. Αλλά είναι εξίσου γραφικότητα να συγκρίνουμε τον 8120 με τον i7 2600k και να τον βγάζουμε και καλύτερο μάλιστα. Και στο τέλος επειδή τα νούμερα είναι αμείλικτα, να πετάμε κι ένα "ας διαλέξει κάποιος όποιον θέλει ανάλογα με τις ανάγκες του" λες και μιλάμε για γυναίκες και οχι για επεξεργαστές.

Σου ξαναείπα πως επειδή οι Bulldozer είναι τσιπάκια με πολλούς πυρήνες χάνουν σε εφαρμογές που δεν τους εκμεταλλεύονται από chipάκια ίδιων πάνω κάτω επιδόσεων που έχουν καλύτερο IPC (καλύτερους αλλά λιγότερους πυρήνες) !

Είπα και ποιο πάνω :

Μα εγώ πρώτος από όλους σας έχω μιλήσει ότι

α) Το συνολικό performance ενός chip είναι ξεχωριστή ιστορία από το αποτέλεσμα που φέρνει ανά εφαρμογή !!!

β) Πως οι Bulldozer έχουν πρόβλημα στον να προσαρμοστούν στο περιβάλλον που καλούνται να δουλέψουν !

γ) Πως κάθε επεξεργαστής έχει φτιαχτεί με προσανατολισμό διαφορετικό. Ανάλογα την εφαρμογή έχεις και καλύτερα αποτελέσματα με τον ένα ή τον άλλο.

Αν όμως κάποιος έρθει και σου πει πως η εφαρμογή που ενδιαφέρεται να τρέξει διψάει για πυρήνες και τους ξεζουμίζει, τότε τον τύπο αυτόν τον συμφέρει να πάει σε έναν bulldozer που η τιμή του έχει πέσει πολύ λόγο της μη προσαρμοστικότητας του σε πολλές εφαρμογές στα 163€, αφού στην συγκεκριμένη περίπτωση η εφαρμογή που τρέχει ξεκλειδώνει και τραβά την ισχύ που έχει το chip στο μέγιστο ! Άρα αυτός θα είναι κερδισμένος και από την ισχύ του επεξεργαστή αλλά και οικονομικά από την συγκυρία που έχει δημιουργηθεί !

Μια τέτοια εφαρμογή είναι και αυτή πυο περιγράφει ο ενδιαφερόμενος στην οποία ναι ένας FX-8 CORE είναι πολύ υψηλά σε απόδοση δίπλα στον 2600k όπως αναφέρει ένας από τους προγραμματιστές της εφαρμογής στην ιστοσελίδα του.

Εγώ φίλε Trexx δεν μπορώ να ακούω καθόλου μηδενισμούς ! Τους έχω χορτάσει με το τσουβάλι ! Το θέμα είναι πως οι περισσότεροι έχουν χάσει το μέτρο και βλέπεις μια γουρουνοκεφαλή, ή δηλώσεις που θα έκαναν σε ένα καφενείο, μέσα σε ένα τεχνολογικό θέμα ενός τεχνολογικού forum ! Ε, αν αυτό είναι ωραίο τι να πω .......

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 2,5k
  • Created
  • Last Reply

Αν όμως κάποιος έρθει και σου πει πως η εφαρμογή που ενδιαφέρεται να τρέξει διψάει για πυρήνες και τους ξεζουμίζει, τότε τον τύπο αυτόν τον συμφέρει να πάει σε έναν bulldozer που η τιμή του έχει πέσει πολύ λόγο της μη προσαρμοστικότητας του σε πολλές εφαρμογές στα 163€, αφού στην συγκεκριμένη περίπτωση η εφαρμογή που τρέχει ξεκλειδώνει και τραβά την ισχύ που έχει το chip ! Άρα αυτός θα είναι κερδισμένος και από την ισχύ του επεξεργαστή αλλά και οικονομικά από την συγκυρία που έχει δημιουργηθεί !

Συμφωνούμε, αλλά αυτοί είναι πολλοί λίγοι. Για τους περισσότερους χρήστες ο 2400 αποτελεί καθόλα καλύτερη επιλογή.

Και μη μου πεις πάλι για κλειδωμένους και ξεκλείδωτους, δεν με αφορά. Αυτός είναι ένας μικρόκοσμος στον ωκεανό των χρηστών. Πιο ενημερωμένος? Ναι. Πιο απαιτητικός? Ναι. Σίγουρα όμως μικρόκοσμος.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνούμε, αλλά αυτοί είναι πολλοί λίγοι. Για τους περισσότερους χρήστες ο 2400 αποτελεί καθόλα καλύτερη επιλογή.

Και μη μου πεις πάλι για κλειδωμένους και ξεκλείδωτους, δεν με αφορά. Αυτός είναι ένας μικρόκοσμος στον ωκεανό των χρηστών. Πιο ενημερωμένος? Ναι. Πιο απαιτητικός? Ναι. Σίγουρα όμως μικρόκοσμος.

Είτε λίγοι είτε πολλοί ο χρήστης που ρώτησε στο θέμα για τους Bulldozer σήμερα αυτό ήθελε!

O 8120 κοστίζει ΛΙΓΟΤΕΡΟ και από I5 2300 !!! και η μητρικές του είναι 20-30% κάτω για τα ίδια πράγματα !

Σε συνολική δύναμη είναι λίγο πάνω από 2400 , δεν θα κοιτάξω τι γίνεται ανά εφαρμογή, όπως δεν θα έκανα ούτε στις κάρτες γραφικών γιατι μιλάμε γενικά και όχι για συγκεκριμένο αγοραστή και είναι ξεκλείδωτος που σημαίνει πως παίζει άνετα σε υψηλότερα ρολόγια πχ. με την αλλαγή ενός πολλαπλαστιαστή στο bios , χωρίς τίποτε άλλο γίνεται 8150! , ενώ αν είναι καλό κομμάτι με καλή ψύξη μπορεί αν παίζει και στα 5Ghz και να ξεφύγει εντελώς !

Δεν μπορώ να δεχτώ πως διαφορά δεν υπάρχει ανάμεσα σε overclockable και μη επεξεργαστές γιατί διαφορετικά η Intel δεν θα δημιουργούσε δυο κατηγορίες επεξεργαστών του απλούς κλειδωμένους και τους ξεκλείδωτους K, με διαφορετική τιμή και ψιλοαλλαγμένα χαρακτηριστικά !

Από εκεί και πέρα ανάλογα τι ζητάει ο κάθε ένας , αν κλοκάρει ή όχι, αγοράζει κατά βούληση.

Μπορεί κάποιον να μην τον ενδιαφέρει να κλοκάρει και άλλον να τον ενδιαφέρει αρκετά ! Άλλον να τον ενδιαφέρει να τρέχει πονυνηματικές εφαρμογές ή να κάνει βαρύ multitasking και άλλον να τον ενδιαφέρει να παίζει games όλη την ημέρα. Οφείλουμε να αναφέρουμε τις δυο καταστάσεις στον ενδιαφερόμενο σαν γενικά χαρακτηριστικά προιόντος και αυτός να διαλέξει ανάλογα την περίπτωσή του!

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφέρει το σπορ, υπάρχει διαφορά και μάλιστα τεράστια. Εδώ υπάρχει κομμάτι των χρηστών που αγοράζει για να κάνει μόνο overclocking.

Αν κάποιος θέλει να κλοκάρει, πίστεψέ με δεν θα του προτείνω κλειδωμένο επεξεργαστή.

Όπως βλέπεις εμένα δεν με ενδιαφέρει το σπορ, γι αυτό και πήγα στον 2500 σκέτο.

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφέρει το σπορ, υπάρχει διαφορά και μάλιστα τεράστια. Εδώ υπάρχει κομμάτι των χρηστών που αγοράζει για να κάνει μόνο overclocking.

Αν κάποιος θέλει να κλοκάρει, πίστεψέ με δεν θα του προτείνω κλειδωμένο επεξεργαστή.

Όπως βλέπεις εμένα δεν με ενδιαφέρει το σπορ, γι αυτό και πήγα στον 2500 σκέτο.

Οκ εδώ είναι διαφορετικό το σκεπτικό του κάθε ένα! Εγώ ας πούμε θα κοιτούσα και σε βάθος χρόνου τι έχει να προσφέρει ο κάθε ένας αφού οι εφαρμογές γίνονται όλο και ποιο multithread , θα κοιτούσα και το κλοκάρισμα μπας και κερδίσω λίγο καιρό πριν την επόμενη αναβάθμιση , τις πλατφόρμες και χίλια δυο άλλα όπως και να μπορέσω από την δική μου μεριά να ενισχύσω τον ανταγωνισμό αγοράζοντας από τον μικρό και όχι από τον μεγάλο!

Link to comment
Share on other sites

Eν τω μεταξυ δεδομενου οτι ειναι αρκετα μεγαλυτερος απο SB ο ΒD AnandTech - The Bulldozer Review: AMD FX-8150 Tested

παιζει να μη βγαζει η AMD κατι απο αυτους.... Η ιδια η ΑMD ειπε για μια αυξηση 4% στα κερδη οσον αφορα τα CPUs.. ( για να ξερετε τι να περιμενετε απο PD )..

Φανταστειτε ειναι τρεις φορες μεγαλυτερος ο 4170-4100 απο τον Ι3. και 50% μεγαλυτερος απο Ι5..... Απλως εχει χαμηλη πυκνοτητα ο ΒD ( current leakage να φανταστω )

Α ρε AMD.....

Εκεινες οι εποχες που Οι θρυλικοι DENEB των 250mm^ ειχαν τα ιδια Χtors με τον Ι5 750 αλλά ηταν και 15% μικροτεροι.... με παρομοιες επιδοσεις που ειναι;;

32nm + AMD ΔΕΝ....

Επισης οσον αφορα το single thread perf. υπαρχει επιλογη που να εχει ενεργοποιημενο το turbo αλλά να οριζεις εσυ το multi kai ta V; Αμα βλεπει ενα παιχνιδι 2 threads να κλεινει πχ 2 MODULES και να πουσαρει τα αλλα δυο στα 4.5GHZ;

Link to comment
Share on other sites

Eν τω μεταξυ δεδομενου οτι ειναι αρκετα μεγαλυτερος απο SB ο ΒD AnandTech - The Bulldozer Review: AMD FX-8150 Tested

παιζει να μη βγαζει η AMD κατι απο αυτους.... Η ιδια η ΑMD ειπε για μια αυξηση 4% στα κερδη οσον αφορα τα CPUs.. ( για να ξερετε τι να περιμενετε απο PD )..

Φανταστειτε ειναι τρεις φορες μεγαλυτερος ο 4170-4100 απο τον Ι3. και 50% μεγαλυτερος απο Ι5..... Απλως εχει χαμηλη πυκνοτητα ο ΒD ( current leakage να φανταστω )

Α ρε AMD.....

Εκεινες οι εποχες που Οι θρυλικοι DENEB των 250mm^ ειχαν τα ιδια Χtors με τον Ι5 750 αλλά ηταν και 15% μικροτεροι.... με παρομοιες επιδοσεις που ειναι;;

32nm + AMD ΔΕΝ....

Επισης οσον αφορα το single thread perf. υπαρχει επιλογη που να εχει ενεργοποιημενο το turbo αλλά να οριζεις εσυ το multi kai ta V; Αμα βλεπει ενα παιχνιδι 2 threads να κλεινει πχ 2 MODULES και να πουσαρει τα αλλα δυο στα 4.5GHZ;

Δεν φτιάχνει το chip η AMD αλλά η GLOFO. Οπότε το αν κερδίζει ή όχι είναι ανάλογα με το πόσο το αγοράζει από την GLOFO !

Εγώ πάντως πιστεύω πως κερδίζει πολλά. Ίσως όχι όσα θα κέρδιζε με ένα άλλο chip.

Το πόσο κέρδισε τελικά έχει να κάνει και με τις διαθεσιμότητες κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

ήθελα να δω κάνα νέο για τους bulldozer μέσα στο thread και τελικά το μόνο που είδα ήταν φτυσίματα, βρισίματα και FANBOYισμός σε όλο του το μεγαλείο... (και από τις δύο μεριές για να είμαι αντικειμενικός)

Τα έχω πει για τους BD μια χαρα επεξεργαστές είναι, και όταν τον πήρα εγώ (αν και είχα αποφασίσει για 2500Κ, οι φίλοι μου μου έκαναν δώρο την μητρική...οπότε...) ήταν λίγο τσιμπημένος σε σύγκριση με τον άμεσο ανταγωνισμό 8120 με 2500/Κ και 8150 με τον 2600/Κ. Τώρα όμως ειδικά ο 8120 είναι μια αγορά που κάποιος μπορεί να την σκεφτεί και αποφασίσει. Εγώ πάντως τον κατάφερα να τον κλοκάρω στα 4.2ghz χωρίς πρόβλημα (παραπάνω έχω θέμα με την μητρική) και να βελτιώσω αρκετά επιδόσεις η οποίες ίσως αυξηθούν με τα W8 που είναι Module aware.

εκει που διαφωνώ πολύ με τους Intelαδες είναι στο γεγονός ότι οι μητρικές τους Ζ68/Z77, έχουν ΣΑΦΩΣ λιγότερα features από αυτά του 990FX. Παράδειγμα η δικιά μου μητρική έχει 6ΧSATA3 που ελέγχονται από το 990FX όχι από ανεξάρτητο manufacturer.

ενώ αυτό εδώ το προιόν (στα ίδια λεφτά με την δική μου)

Υπολογιστές & Hardware :: Προϊόντα Αναβάθμισης :: Μητρικές Κάρτες :: Asus P8Z77-V PRO - E-Gate | Η πύλη στον κόσμο των υπολογιστών

έχει μόνο 2XSATA3... Άρα το 990FX μπορεί να υποστηρίξει ένα πιο πλήρες σύστημα..

Όπως έχω πει και σε ΠΟΛΛΑ άλλα thread το πρόβλημα της AMD στις CPU/gpu ονομάζεται ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ (στις CPU) και driver support (στις gpu).

Link to comment
Share on other sites

έχει μόνο 2XSATA3... Άρα το 990FX μπορεί να υποστηρίξει ένα πιο πλήρες σύστημα..

Όπως έχω πει και σε ΠΟΛΛΑ άλλα thread το πρόβλημα της AMD στις CPU/gpu ονομάζεται ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ (στις CPU) και driver support (στις gpu).

Ωραίο το 990FX και ότι άλλο έχει αλλά με αυτό τον CPU που να πας?

Link to comment
Share on other sites

μην επαναλαμβάνομαι...μια χαρά είναι και η cpu όπως αναφέρω πιο πάνω. Δεν λέω ότι είναι καλύτερη από 2500Κ. Αλλά στην τιμή των 160 που τον βρίσκει κανείς είναι μια καλή αγορά...και bf3 Παίζω χωρίς σπάσιματα, και crysis 2 και από όλα...τώρα όλα τα υπόλοιπα μου φαίνονται π....ριές... Με το συμπάθειο..

Link to comment
Share on other sites

Και στην ΔΕΗ παπαρ*ά φαίνεται η κατανάλωση του PC σου :p

Για 30€ διαφορά στην τιμή μεταξύ 2500K & 8120 εγω δυσκολεύομαι προσωπικά να πάω ή να προτείνω τον 8120.

Τα δε 6 SATA3 στην mobo, να τα κάνεις τι ?

Θα βάλεις 6 SATA3 SSD ?

Για να τα κάνεις τι ?

Δεν ξέρω και κατά πόσο καλά αποδίδει σε RAID με παραπάνω από 2 καλά SATA3 SSD... αν αποδίδει σωστά ή μπουκώνει το σύμπαν.

Link to comment
Share on other sites

bill εγώ ήδη έχω raid0, 1 blu ray (sata 2), και θα βάλω και 2 hdd sata3 ακόμα μόλις πέσουν οι τιμές...άμα γουστάρω βάζω και έναν ακόμα sata3 ssd... εσύ μπορείς?

και το raid παίζει κομπλέ...

Link to comment
Share on other sites

bill εγώ ήδη έχω raid0, 1 blu ray (sata 2), και θα βάλω και 2 hdd sata3 ακόμα μόλις πέσουν οι τιμές...άμα γουστάρω βάζω και έναν ακόμα sata3 ssd... εσύ μπορείς?

και το raid παίζει κομπλέ...

Είτε βάλεις τον SATA3 HDD σε SATA3 είτε σε SATA2 είτε SATA69 port οι επιδόσεις του παραμένουνε ίδιες.

Δώρον άδωρον το SATA3 port αν μιλάμε για σκληρό δίσκο.

Εγω μπορώ να βάλω μια χαρά και 3ο δίσκο SSD, θα μπεί σε SATA2 port, και απλά θα έχει μικρότερα sequential reads & writes ( χέστηκε η φοράδα στο αλώνι επί της πράξης, πέραν από τα benchmarks στην κανονική χρήση του PC δεν καταλαβαίνεις διαφορά ).

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα για δοκιμασε να κανεις raid με 3 δισκακια/acard/whatever με τα 2 σε σατα 3 και το ενα σε σατα 3 ή μαρβελ να δεις τι θα γινει :hehe:

Για να παίζω Crysis 2 & να surfάρω στο net όλα αυτά ?

Γιατί αν είναι για benching, πάλι δώρον άδωρον, που να πάει το AMD setup στα PC Mark κόντρα στα Intelια ?

Είσαι σίγουρος ότι με 3 Acard @ RAID0 θα είναι έστω κι έτσι γρηγορότερο στο storage ένα 990FX setup έναντι ενός Ζ68 ?

Link to comment
Share on other sites

Και στην ΔΕΗ παπαρ*ά φαίνεται η κατανάλωση του PC σου :p

Για 30€ διαφορά στην τιμή μεταξύ 2500K & 8120 εγω δυσκολεύομαι προσωπικά να πάω ή να προτείνω τον 8120.

Τα δε 6 SATA3 στην mobo, να τα κάνεις τι ?

Θα βάλεις 6 SATA3 SSD ?

Για να τα κάνεις τι ?

Δεν ξέρω και κατά πόσο καλά αποδίδει σε RAID με παραπάνω από 2 καλά SATA3 SSD... αν αποδίδει σωστά ή μπουκώνει το σύμπαν.

Η διαφορά στην τιμή είναι μεγαλύτερη αν συνυπολογίσεις το κόστος για ίδιων χαρακτηριστικών πλατφόρμα. Από εκεί και πέρα ο περισσότερος κόστος που ποστάρει σήμερα αν παρατηρήσεις έχει πολύ σφικτό budget . Μετα βίας του βγαίνουν 100-120€ για CPU ...

Η διαφορά στην κατανάλωση μεταξύ των δυο επεξεργαστών είναι σε Load καταστάσεις ! Σε idle όπου και παίζουν οι επεξεργαστές μας το 80% του χρόνου εργασίας τους η διαφορές είναι απειροελάχιστες.... Οπότε για ποια ΔΕΗ μιλάμε ???

Είνα σαν τα φυλάδια του Καυκά για τις λάμπες Led .... "Ελάτε να αγοράσετε την νέα Philips Master Led 10Watt R111 3000K με ΜΟΝΟ 52€ και απόδοση όση 50Watt λαμπτήρας πυρακτώσεως και εξοικονομήστε ενέργεια "

Αυτό που δεν σου λέει είναι πως η τιμή της ΚWh είναι 0,052 οπότε για να κάνεις απόσβεση σε νορμάλ χρήση της λάμπας θες 8 χρόνια ......... Θα ζήσει η Led 8 χρόνια ??? :hmm::hmm::p:p Επίσης δεν λέει ότι σε 1 χρόνο θα βγει η MasterLed II η οποία θα καταναλώνει την μισή ισχύ για τα ίδια lumen και θα κοστίζει και φτηνότερα.

Και το καλύτερο θα ζήσουμε εμείς 8 χρόνια για να δούμε την διαφορα ??? :innocent::innocent:

Στα δε sataIII ,θα κάνω το software raid που θα φέρουν τα Windows 8 (αυτό που είχε βγει σαν είδηση στο φόρα) με όλους τους SSD που θα μένουν στα χέρια μου , από τώρα και στο εξής για να έχω ταχύτητα και χωρητικότητα κρατώντας τους παλαιούς μικρούς SSD μυ ζωντανούς.

Στην ουσία μια μητρική σε AM3+ socket που προσφέρει ότι οι βασικές μητρικές στο 1155 (2XsataIII, 2x USBIII) με δυνατότητα κλοκαρίσματος κοστίζει 57€ .......

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=29317&cat=3⊂=374&pmanuf=undefined&sort=3&step=undefined

ενώ όσο ανεβαίνουμε σε κατηγορία χαρακτηριστικών μητρικής η διαφορά στο κόστος εκτοξεύεται αφού με 75€ και 90€ βρίσκεις ότι σε ακριβές μητρικές του 1155 socket ίσως και περισσότερα ενώ περισσότερα από κάθε 1155 μητρική βρίσκεις στο 990FX με κόστος ελάχιστα πάνω από 100€.

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=26299&cat=3⊂=374&pmanuf=undefined&sort=3&step=undefined

Link to comment
Share on other sites

Should you be in the market for a SATA3 SSD then we have a couple of hints though, we absolutely prefer the performance of the Intel Series 6 (H67/P67/Z68/X79/Z77) integrated SATA 6G controller over anything else available in the market. If you run an AMD chipset with the added Marvell 6G controller for example, you will see lower performance, make no mistake about that. The Asmedia controllers we spotted lately on motherboards is offering good performance, albeit still 25% slower then Intel. Also make sure you run your drive in AHCI mode, it does make a significant difference.

Source: OCZ Vertex 4 SSD review

Οπότε μιας και δεν έχω πάνω απο 2 SATA 3 SSD,όπως και το υπόλοιπο 99,9% του κόσμου προτιμώ να λειτουργούν καλά και στο μέγιστο οι υπάρχοντες 1 (άντε 2). :magic:

Αυτοί που θα έχουν τα λεφτά για 2+ Sata3 SSD's σιγά μην πάνε σε AMD budget mobo στην τελική.

Link to comment
Share on other sites

αυτος μιλαει για amd μητρικη με marvell ή asmedia controller για σατα 3 που ειναι τα ιδια χαλια οπως και τα αντιστοιχα ιντελ με τους παραπάνω controllers.

Battle of the SATA 3.0 Controllers: Test System and Methodology; ATTO, PCMark, AS SSD - Techgage

δεν ειναι τοσο τραγικες οι διαφορες (Α75 vs Z68)

Link to comment
Share on other sites

Source: OCZ Vertex 4 SSD review

Οπότε μιας και δεν έχω πάνω απο 2 SATA 3 SSD,όπως και το υπόλοιπο 99,9% του κόσμου προτιμώ να λειτουργούν καλά και στο μέγιστο οι υπάρχοντες 1 (άντε 2). :magic:

Αυτοί που θα έχουν τα λεφτά για 2+ Sata3 SSD's σιγά μην πάνε σε AMD budget mobo στην τελική.

Μα σε τι αφορά το παραπάνω review και η αναφορά ?

Η AMD ήταν η πρώτη που έβγαλε Native SataIII controller 6Χ ,την ίδια ώρα που στην Intel τα marvell στο 1156 socket πήγαιναν και ερχόντουσαν .....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.