Jump to content


Mini διερεύνηση βλάβης σε τροφοδοτικό


crmaris

Recommended Posts

η ασφάλεια παραδόξως δεν είχε καεί! Είναι μετά τα θερμίστορ, τα οποία προστατεύονται από υπερτάσεις (μέχρι κάποια Volts τουλάχιστον) από το μέρος του transient φίλτρου που υπάρχει στο AC socket. Εκεί το Etasis έχει ένα ολοκληρωμένο (fix) transient φίλτρο το οποίο περιέχει όλα τα απαραίτητα components.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Αρη σε ευχαριστώ που μου είπες για το άρθρο φοβερό!

Να ξερω και τι να σου πω για να μην νομίζει οτι του λέω και ψέματα, το συγκεκριμένο psu θα το βάλω στην απόθηκη έτσι ώστε αν χρειαστείς κάποιο ανταλλακτικό (αν υπάρχει κάτι εν ζωή) να στο στείλω.

Link to comment
Share on other sites

Παρακατω εχουμε τα σπλαχνα ενος tagan 330.. Πιστο σκυλί για μια πενταετια τουλαχιστον μεχρι που απο απροσεξια μου το βραχυκυκλωσα.. Ακουστηκε το γνωστο τσαφ και επεσε η ασφαλεια του δωματιου. Δεν βγηκε καπνος ουτε και μυρισε αλλα δεν ξαναναψε...Σημερα ειπα να το διαλυσω και να του παρω φανακια κλπ..

Οσο το σκαλιζα ειδα μια μαυρη ασφαλεια.Με το πολυμετρο που την τσεκαρα,δεν βραχυκυκλωνε, αρα καμμενη.. Πηγαινω σε μαγαζι με ηλεκτρονικα και ζηταω μια F6.3L 250V.?

post-620-1416075032,7123_thumb.jpg

post-620-1416075035,219_thumb.jpg

post-620-1416075035,5252_thumb.jpg

post-620-1416075035,7612_thumb.jpg

post-620-1416075035,876_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παρακατω εχουμε τα σπλαχνα ενος tagan 330.. Πιστο σκυλί για μια πενταετια τουλαχιστον μεχρι που απο απροσεξια μου το βραχυκυκλωσα.. Ακουστηκε το γνωστο τσαφ και επεσε η ασφαλεια του δωματιου. Δεν βγηκε καπνος ουτε και μυρισε αλλα δεν ξαναναψε...Σημερα ειπα να το διαλυσω και να του παρω φανακια κλπ..

Οσο το σκαλιζα ειδα μια μαυρη ασφαλεια.Με το πολυμετρο που την τσεκαρα,δεν βραχυκυκλωνε, αρα καμμενη.. Πηγαινω σε μαγαζι με ηλεκτρονικα και ζηταω μια F6.3L 250V.?

Αυτές οι ασφάλειες έχουν γυάλινο διαφανές περίβλημα, οπότε αφου την είδες μαυρη , αυτό τα λέεις όλα δεν χρειαζεται να την μετρήσεις :)

Πάρε μερικές παραπάνω.

Και όπως σου είπε και ο Άρης , μην σε πιάσει ο ενθουσιασμός και βιαστείς .Μέτρα ότι μπορέις ( γέφυρα, βαριστορ, θερμίστορ, και ότι άλλο μπορείς.

Και αφού δεν βγάλεις κανά λαγό, προχώρα>

Άντε καλή επιτυχία!!!

:T:

Link to comment
Share on other sites

Αντικατεστησα την ασφαλεια αλλα την ξανατιναξε.. Το παραταω. (Αυτο το τσαφ οσο προετοιμασμενος και να εισαι και να το περιμενεις, καθε φορα τρομακτικο ειναι...)

Είσαι "άταχτος"!!

Είπαμε........πρώτα μετράμε ....

και μετά , τροφοδοτάμε !!!

(αυτό ήταν για να κάνει ρίμα:p)

Πάντως έχεις δίκιο ...αυτό το "Τσαφ!" δεν συνηθίζεται. :confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 months later...
  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

Καλησπέρα και μπράβο για το άρθρο. Είμαι κάτοχος ενός REVOLUTION 850 και τον τελευταίο καιρό όταν έχει μείνει λίγη ώρα εκτός ρεύματος μου ρίχνει την ασφάλεια του πίνακα όταν συνδεθεί ξανά στην πρίζα. Είναι άραγε υπαίτιοι αυτοί οι θερμίστορες? Και αν ναι αξίζει να προβώ στην αλλαγή τους? Και αν δεν το κάνω να περιμένω μοιρολατρικά την μέρα που θα με χαιρετίσει όλο το τροφοδοτικό?

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να ευθύνετε και το θερμίστορ. Το κόστος τους είναι μηδαμινό αρκεί να βρεις κάποιο παρόμοιο με αυτό που έχει το τροφοδοτικό επάνω. Θα έλεγα ότι αξίζει τον κόπο να δοκιμάσεις. Τώρα μπορεί να τα έχουν ψιλοπαίξει όμως και οι πυκνωτές του APFC (αν το έχεις πολύ καιρό το PSU και δουλεύει σε υψηλές θερμοκρασίες). Εγώ θα τους μετρούσα/άλλαζα και αυτούς για σιγουριά. Στο ebay βρίσκεις καλούς πυκνωτές πολύ φτηνά.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καιρό το έχω, αλλά δουλεμένο δεν είναι, ούτε θερμοκρασίες έχει φάει τις φορές που δούλεψε, αλλά ήταν τροφοδοτικό δοκιμών και έχει ανοιγοκλείσει άπυρες φορές από τον διακόπτη ενώ ακόμα ήταν ζεστό. οπότε υποψιάζομαι πυκνωτές ?

Θα διερευνηθεί και θα ενημερώσω για εξελίξεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπερες, θελω να επισκευασω ενα laptop psu, αλλα ψαχνοντας στο ιντερνετ δεν βρηκα καμια ιδιαιτερη πληροφορια. Στα καλα του καθουμενου εκει που ειχα συνδεσει το λαπτοπ, απλα σταματησε να το τροφοδοτει, ουτε μπαμ ουτε μπουμ ουτε τιποτα. Ενω φαινεται να φτανει ρευμα μεχρι τον κεντρικο πυκνωτη, στην εξοδο δεν δινει τιποτα. Εχοντας διαβασει το αρθρο, αρχισα να ψαχνω οσα αναφερει. Το board του psu ειναι αυτο . Shematic δεν καταφερα να βρω στο νετ, αλλα μπορω να αναφερω μερικα στοιχεια που εχει πανω.

Απο μοσφετ εχει MBR30H100CT 0631A , 0644A και δυο K2842.

Εχει ενα varistor TVR 10471 διπλα σε μια ασφαλια t3.15al250v την οποια την τσεκαρα και φαινεται να ειναι οκ. Εχει δυο pfc caps 474K450 H και αναμεσα τους ενα πηνειο. Στοιχεια για τον κεντρικο πυκνωτη δεν ειναι ευκολο να τα δω μιας και ειναι κολλημενος πανω σε πολλες κεραμικες αντιστασεις . Τον μετρησα με ενα πολυμετρο και φαινεται να εχει καποια αντισταση η οποια πεφτει οπως ξεφορτιζεται. Γεφυρα ανορθωσης ειχει kbp208gl.

To psu ειναι 90w 20v@4.5amps. Καμια ιδεα κανεις απο που να ξεκινησω?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ενδιαφερον εγχειρημα. Δυστηχως δεν εχω εμπειρια σε τετοιες επισκευες, ισως μια επισκεψη στο hlektronika.gr να αποδειχθει χρησιμη.

Σε παρομοια περιπτωση που μου καηκε τροφοδοτικο σαν το δικο σου πηγα στο dealextreme και αγορασα με 10€ ενα αλλο τροφοδοτικο.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως στο hlektronika.gr αυτοι που ξερουν δεν απαντανε...Οσες φορες εχω ποσταρει παιρνω ακυρες απαντησεις. Θα κοιταξω το dealextreme που μου ειπες, μιας και βλεπω εχει και δωρεαν μεταφορικα. Αλλα πιστευω θα ταν καλυτερα να φτιαξω το original, γιατι αυτα με 10ε δεν ξερω κατα ποσο μπορει να κανουν κανα μπαμ καμια μερα και να ψαχνομαι.

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι δεν εχουν την ποιοτητα του αρχικου φορτιστη του φορητου σου. Τουλαχιστον στο Lenovo μου η διαφορα ειναι αισθητη απο το καλωδιο και αλλα πολλα. Δεν νομιζω οτι κανεις μπορει να σου δωσει εγγυησεις για την αντοχη του στον χρονο. Το δικο μου ηταν μια χαρα μεχρι τις πρωτες 10 πτωσεις μετα σταματησε να λειτουργει, το αποδιδω σε κακη χρηση που εκανα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.