Jump to content



Ομαδική αγορά monitor calibration tool #3


hayabusa

Recommended Posts

προσωπικά επαναλαμβάνω ότι δεν έχω πρόβλημα να συμμετάσχουν και άτομα εκτός Αθήνας με την προϋπόθεση ότι πάντα θα δημοσιεύεται το tracking number και ότι σε πρώτη φάση θα εξυπηρετηθούν οι Αθηναίοι που έιμαστε και πιο κοντά.

Πείτε αν θέλετε και οι υπόλοιποι που έχετε ενδιαφερθεί τη γνώμη σας για ξέρουν και τα παιδιά της επαρχίας και να καταλήξουμε στις συμμετοχές-κόστος. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω πως ειναι και σωστο και δημοκρατικο αλλα και ομορφο απο την αποψη αυτης καθεαυτης της φιλοσοφιας της ομαδικης αγορας να συμμετασχουν και τα παιδια απο την επαρχια..

Το μονο σεναριο που θα με εφερνε σε δυσκολη θεση και θα το βρισκα λιγο αδικο ειναι να σταλει το μηχανημα απο αθηνα που βρισκεται το 90% των συμμετεχοντων, σε καποιον στην επαρχια ο οποιος φανταζομαι θα πληρωσει την αποστολη για να το παρει και μετα τυχει να το χρειαζομαι ας πουμε εγω και να πρεπει να πληρωσω εκ νεου την αποστολη..

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι εφόσων συμμετέχουν και παιδιά από επαρχία να εξυπηρετούνται όσοι έχουν πληρώσει ανά πόλεις. Δηλαδή π.χ. πρώτα όλοι οι Αθηναίοι χέρι με χέρι. Μετά στην Κρήτη και μετά αλλού και πάλι από την αρχή. Έτσι μειώνονται τα πήγαινε-έλα με τα ΕΛΤΑ και υπάρχει μικρότερο ρίσκο. Μέσα στις πόλεις η ανταλλαγή θα γίνεται χέρι με χέρι. Και φυσικά στις αποστολές θα ποστάρετε και το tracking number, για πλήρη διαφάνεια (όλα στο φως :p). Άμα γίνει με κάποιο τέτοιο σύστημα τότε είμαι μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Το λινκ που ανέφερα είναι το εξής: GREYSCALE & COLOUR CALIBRATION FOR DUMMIES. Σε plasma δεν το έχω δοκιμάσει αλλά εφόσον κάνει σε led η οποία είναι και η μόνη τεχνολογία που αποδίδει μηδενική στάθμη μαύρου γιατί να μην κάνει σε plasma? Αν υπάρχει αμφιβολία μπορούμε να το δοκιμάσουμε πριν γίνει η αγορά...Η διαφορά στη δική μου τηλεόραση led ήταν μεγάλη. Η διαφορά έγκειται στη φυσικότητα περισσότερο αλλά και στην καλύτερη διαχείριση της φωτεινότητας. Παίρνουμε δηλαδή το καλύτερο που μπορούμε από την οθόνη-τηλεόραση μας.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι ευκολο θα ηταν καλο να σιγουρευτουμε οτι δουλευει και σε πλασμα καθως ειμαστε καποιοι που το θελουμε γι αυτο..

Δηλωνω ενθουσιασμενος με την αγορα αν γινει, και προτρεπω ολους οσους εχουν εκδηλωσει ενδιαφερον να επιβεβαιωσουν γρηγορα ωστε να πραγματοποιησουμε την αγορα..

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πιθανότητα να μην κάνει για plasma. Δεν έχει καμμία διαφορά από τις lcd. Το calibrator μετράει χρώματα και ποσότητα φωτός. Μετράει σε οποιαδήποτε τεχνολογία. Projectors, plasma, crt, lcd κτλ. Δεν υφίσταται θέμα συμβατότητας. Οτιδήποτε εκτός της απλής οθόνης, απλά χρειάζεται ένα πρόγραμμα όπως αυτό που ανέφερα παραπάνω. Και για να απαντήσω σε μια προηγούμενη ερώτηση του φίλου fanistelrooy, το calibrator δε συνδέεται πάνω στην τηλεόραση. Στον υπολογιστή είναι συνδεδεμένο, απλά στηρίζεται πάνω στην τηλεόραση για να κάνει τις μετρήσεις. Χρειάζεται ένα blu-ray το οποίο λέγεται digital video essentials και ένα άλλο dvd το avs hd709. Όλα αναφέρονται στο λινκ που έδωσα παραπάνω. Το calibration τηλεόρασης δηλαδή δεν είναι τόσο απλό. Χρειάζεται κάποιον εξοπλισμό. Της οθόνης είναι απλούστατο. Η εικόνα που βγαίνει στο τέλος θα φαίνεται στους αμύητους πολύ κιτρινωπή ή κοκκινωπή και σχετικά σκοτεινή. Έτσι όμως είναι το d65 πρότυπο που χρησιμοποιείται στον κινηματογράφο και σύμφωνα με το οποίο γίνονται όλα τα calibrations. Ρυθμίζεται το gamma στο 2.2, η θερμοκρασία λευκού στα 6500Κ και τα χρώματα σε συγκεκριμένη απόχρωση σύμφωνα με το πρότυπο d65. Η εικόνα που "πουλάει" είναι η ψυχρή, με έντονη μπλε απόχρωση, γιατί είναι πιο εντυπωσιακή στο μάτι. Δεν έχει σχέση όμως με την πραγματικότητα αλλά και με αυτό που οι παραγωγοί ταινιών θέλουν να αποδώσουν.

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οπωσδήποτε ναι. Αυτό βέβαια ισχύει για οποιοδήποτε calibrator οποιασδήποτε τιμής, εκτός αν πρόκειται για calibrator ειδικά σχεδιασμένο για τηλεόραση όπως το spyder3 TV. Η σωστή όμως ρύθμιση γίνεται πάντα με blu-ray και κάποιο πρόγραμμα όπως το Colorimetre HCFR (freeware), το calman (περίπου 150 ευρώ λιανική) κτλ. Το πρόγραμμα που έχει μέσα το spyder3 tv δεν είναι τόσο ακριβές για παράδειγμα. Όποιο calibrator και αν παραγγελθεί, ανεξαρτήτως τιμής, θα χρειαστούν αυτά που είπα για ρύθμιση τηλεόρασης. Τα επαγγελματικά προγράμματα όπως το calman δε χρειάζονται το δισκάκι Digital video essentials. Στο λινκ που παρέθεσα γράφει τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι εφόσων συμμετέχουν και παιδιά από επαρχία να εξυπηρετούνται όσοι έχουν πληρώσει ανά πόλεις. Δηλαδή π.χ. πρώτα όλοι οι Αθηναίοι χέρι με χέρι. Μετά στην Κρήτη και μετά αλλού και πάλι από την αρχή. Έτσι μειώνονται τα πήγαινε-έλα με τα ΕΛΤΑ και υπάρχει μικρότερο ρίσκο. Μέσα στις πόλεις η ανταλλαγή θα γίνεται χέρι με χέρι. Και φυσικά στις αποστολές θα ποστάρετε και το tracking number, για πλήρη διαφάνεια (όλα στο φως :p). Άμα γίνει με κάποιο τέτοιο σύστημα τότε είμαι μέσα.

Ό,τι είπε ο απο πάνω.

PS. Δε θα κάνεις μόνο εσύ vic quote τα post μου μπορώ κι εγώ :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πιθανότητα να μην κάνει για plasma. Δεν έχει καμμία διαφορά από τις lcd. Το calibrator μετράει χρώματα και ποσότητα φωτός. Μετράει σε οποιαδήποτε τεχνολογία. Projectors, plasma, crt, lcd κτλ. Δεν υφίσταται θέμα συμβατότητας. .

αν κανει και για projector μεσα κι εγω

Link to comment
Share on other sites

Ή μηπως να παμε μονο οσοι ειμασταν στην προηγουμενη;

αν ειμαστε πολλοι, θα αργησει πολυ να κανει κυκλο, μπορει να παρει και 2.5μηνες, και φυσικα αυξανεται η πιθανοτητα να χαθει.

Οποτε προτινω να μπουμε μονο οσοι ειμασταν στην προηγουμενη, που εχουμε δωσει ηδη καποια χρηματα.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε προτινω να μπουμε μονο οσοι ειμασταν στην προηγουμενη, που εχουμε δωσει ηδη καποια χρηματα.

αυτό δεν το καταλαβαίνω ειλικρινά, μπορείτε να μου το εξηγήσετε; δηλαδή το ότι δώσατε κάποια χρήματα στην προηγούμενη ομαδική ποιο ακριβώς πλεονέκτημα σας δίνει;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Απλα απο την στιγμη που εχουμε δωσει ηδη ενα ποσο, πιστευω ειναι πιο σωστο να παρουμε αυτο, που ειναι σε καλη τιμη. Εγω προσωπικα δεν θελω να καλιμπραρω αμεσα, συμμετεχω απλα για να εχω την δυνατοτητα στο μελλον. Τωρα νταξ, δεν επιμενω. Παντως οπως δειχνει η κατασταση, θα μοιραστουμε, εγω προτεινω ειτε να μοιραστουμε αθηνα - επαρχεια, ειτε ομαδικη #2 - νεα ομαδικη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.