Jump to content



Ομαδική αγορά monitor calibration tool #3


hayabusa

Recommended Posts

και γω μεσα οποιο και να παρετε αρκει να μεινουμε <15€/ατομο

οποιος το κατεχει ας αποφασισει ποιο αξιζει να παρουμε:)

edit

Αθηνα-Γαλατσι

Έγινε επεξεργασία από FANISTELROOY
Link to comment
Share on other sites

Αν και θεωρώ προφανές ότι επιβεβαιώνω με το thanks μου, να το αναφέρω ότι είμαι μέσα και είμαι Αθήνα. Μάλιστα αν το αγοράσουμε και γίνεται, θα ήθελα να το έχω το τριήμερο 4-7 Μαρτίου. :)

Όσον αφορά αυτούς που θέλουν να καλιμπράρουν τηλεοράσεις, θα αγοράσετε και τα αντίστοιχα DVD/Blue-Ray;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

OK μεχρι αυριο, μετα οποιος θελει το αγοραζει μονος του και το παει βολτα οπου θελει.

ειμαστε 9 λοιπον, ακριβο δεν ειναι, ας κλεισει αυτο το group με 10 ατομα και ας ανοιξει δευτερο, τριτο, etc που μπορει να ειναι και γεωγραφικα ορισμενο ωστε να μην εχουμε ντραβαλα=χρονος με τις μεταφορες.

εδιτ> για τα dvd/br αν εχει ο wacko διαθεσιμο πρως πωληση, θα πηγαινει πακετο με το calibrator.

@tragikos: μολις κλεισει η αγορα θα βγαλουμε ενα ευελικτο schedule ολοι μας.

Έγινε επεξεργασία από fotme
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά αυτούς που θέλουν να καλιμπράρουν τηλεοράσεις, θα αγοράσετε και τα αντίστοιχα DVD/Blue-Ray;

για εξηγηστε το λιγο αυτο ρε παιδια? τι DVD/Blue-Ray κτλ?

Link to comment
Share on other sites

για εξηγηστε το λιγο αυτο ρε παιδια? τι DVD/Blue-Ray κτλ?

εκτιμω οτι το παιρνει ως σημειο αναφορας για να εντοπισει την χρωματικη διαφορα στην αποτυπωση του περιεχομενου στην οθονη..

Link to comment
Share on other sites

εκτιμω οτι το παιρνει ως σημειο αναφορας για να εντοπισει την χρωματικη διαφορα στην αποτυπωση του περιεχομενου στην οθονη..

δλδ εγω που θελω να καλιμπραρω μια led οθονη το χρειαζομαι?

Link to comment
Share on other sites

για εξηγηστε το λιγο αυτο ρε παιδια? τι DVD/Blue-Ray κτλ?

Τα παρακάτω:

Οτιδήποτε εκτός της απλής οθόνης, απλά χρειάζεται ένα πρόγραμμα όπως αυτό που ανέφερα παραπάνω. Και για να απαντήσω σε μια προηγούμενη ερώτηση του φίλου fanistelrooy, το calibrator δε συνδέεται πάνω στην τηλεόραση. Στον υπολογιστή είναι συνδεδεμένο, απλά στηρίζεται πάνω στην τηλεόραση για να κάνει τις μετρήσεις. Χρειάζεται ένα blu-ray το οποίο λέγεται digital video essentials και ένα άλλο dvd το avs hd709. Όλα αναφέρονται στο λινκ που έδωσα παραπάνω. Το calibration τηλεόρασης δηλαδή δεν είναι τόσο απλό. Χρειάζεται κάποιον εξοπλισμό. Της οθόνης είναι απλούστατο.
Δηλαδη για να ρυθμισουμε τηλεοραση πρεπει να αγορασουμε και αυτα που λες?
Οπωσδήποτε ναι. Αυτό βέβαια ισχύει για οποιοδήποτε calibrator οποιασδήποτε τιμής, εκτός αν πρόκειται για calibrator ειδικά σχεδιασμένο για τηλεόραση όπως το spyder3 TV. Η σωστή όμως ρύθμιση γίνεται πάντα με blu-ray και κάποιο πρόγραμμα όπως το Colorimetre HCFR (freeware), το calman (περίπου 150 ευρώ λιανική) κτλ. Το πρόγραμμα που έχει μέσα το spyder3 tv δεν είναι τόσο ακριβές για παράδειγμα. Όποιο calibrator και αν παραγγελθεί, ανεξαρτήτως τιμής, θα χρειαστούν αυτά που είπα για ρύθμιση τηλεόρασης. Τα επαγγελματικά προγράμματα όπως το calman δε χρειάζονται το δισκάκι Digital video essentials. Στο λινκ που παρέθεσα γράφει τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Τα παρακάτω:

με μπερδεψατε! δλδ και το καλιμπριρι να παρουμε εγω θα χρειαστει να παρω ξεχωριστα ολα τα υπολοιπα?

Έγινε επεξεργασία από redbighunter
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είμαι ειδικός, πρώτη μου φορά θα καλιμπράρω (γιαυτό και πάω αρχικά σε κάτι φθηνό) αυτό που κατάλαβα είναι ότι για οθόνη που συνδέεται σε υπολογιστή, αρκεί ένα freeware. Για τηλεοράσεις, που δεν συνδέονται σε PC, πρέπει να προβάλλεται κάτι σε αυτήν ώστε ο calibrator να κάνει μετρήσεις σε συγκεκριμένο μοτίβο. Οπότε υπάρχει συγκεκριμένο DVD/BRD με αυτήν την προβολή.

Αν δεν είναι έτσι ας με διορθώσει κάποιος που γνωρίζει. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.