Jump to content



Ομαδική αγορά monitor calibration tool #3


hayabusa

Recommended Posts

Aν αποφασιστεί για calibrator που θα καλιμπράρει και εκτυπωτή θα ήθελα να μπω και εγω στην ομαδική. Μπορούμε μάλιστα αν αγοραστεί από Ευρώπη να γλιτώσουμε το αντίστοιχο φπα μιας και μπορεί να εκδοθεί τιμολόγιο (στις ενδοκοινοτικές συναλλαγές δεν υπάρχει φπα).Αθήνα (κέντρο) είμαι.

Link to comment
Share on other sites

adams απ οτι φαινεται η πρωτη αγορα παμε για του wacko.. τωρα αν υπαρξει αλλη αγορα ισως αν μαζευτειτε να παρετε καποιο με περισσοτερες δυνατοτητες.. αυτο νομιζω δεν καλιμπραρει εκτυπωτη..

fotme κοιτα, με ολη την καλη διαθεση και χωρις παρεξηγηση, το να λες αυριο κλεινει το θεμα σε αγορα που συμμετεχουμε 10 ατομα νομιζω ειναι λιγο ακυρο, ολοι εχουν αποψη σε μια ομαδικη αγορα, δευτερον ξαναλεω αν καποιο ατομο απο την αρχικη λιστα μεινει στην απ'εξω ενω εχει εκδηλωσει ενδιαφερον και ερθει μετα απο 3 μερες και βριζει ολους εμας που το κλεισαμε αμεσως, τι γινεται? θα παρεις εσυ την ευθυνη?

Επισης, οταν λες το αγοραζω το dvd τι εννοεις? θα το παρεις μονος σου και θα το δωσεις και σ αλλους? θα το παρουμε ολοι μαζι? γιατι σ αυτη την περιπτωση θα πρεπει να συννενοηθουμε..

Τελος αν το παρουμε οι 10, το να πουληθει ειναι καπως απιθανο καθως πρεπει να συμφωνησουν και οι 10 πως θελουν να πουληθει, και καθως οι οθονες θελουν να φρεσκοκαλιμπραρονται καθε χρονο δεν ξερω ποσοι θα θελουν να το πουλησουμε..

Εγω ειμαι περιστερι

Link to comment
Share on other sites

εχουμε κλεισει adam σε αυτον, αν στον δευτερο γυρο αλλαξει κατι ευχαριστως.

Την σειρα θα την κανονισουμε οταν παρουμε το calibrator στα χερια μας συλλογικα.

edit1>Bilia OK, βγαλε μια λιστα με τα ατομα που δεν εχουν ανταποκριθει τωρα αλλα ειχαν ενδιαφερθει στην αρχη. Τους ειδοποιουμε κ βλεπουμε, ειλικρινα δεν με νοιαζει αν μαζευτουμε και 50, δεν σκεφτομαι μονοπευρα, ο λογος που θα το κλεισουμε αμεσα ειναι για να το κλεισουμε.

αν δεν θελουμε δεν το πουλαμε, np.

edit2> ναι για το dvd το αγoραζω εγω και βλεπουμε ποσοι θελουνε ωστε να το μοιρασουμε. Το λεω γιατι εχω ετοιμο account sto amazon.uk οποτε απλα περιμενω να κλεισει η λιστα και να κανω buy.

Έγινε επεξεργασία από fotme
Link to comment
Share on other sites

adams απ οτι φαινεται η πρωτη αγορα παμε για του wacko.. τωρα αν υπαρξει αλλη αγορα ισως αν μαζευτειτε να παρετε καποιο με περισσοτερες δυνατοτητες.. αυτο νομιζω δεν καλιμπραρει εκτυπωτη..

εχουμε κλεισει adams σε αυτον, αν στον δευτερο γυρο αλλαξει κατι ευχαριστως.

Ωραία guys αν υπάρξει ενδιαφέρον για δεύτερο γύρο count me in.

Link to comment
Share on other sites

Fotme ναι ρε συ κι εγω θελω να το παρουμε οσο πιο γρηγορα γινεται γιατι εχω ενθουσιαστει πολυ, ετσι ειμαι κι εγω με τις αγορες, απλα για να το κανουμε οσο σωστοτερα γινεται..

Λοιπον αν λαβουμε υπ'οψιν την λιστα αφαιρωντας τα ατομα που αποχωρησαν απο την ομαδικη νομιζω πως μενει αυτη η λιστα, διορθωστε με αν κανω λαθος:

Redbighunter V

sofix

Daidalos V

FANISTELROOY V

SirDiman V

Jerry007

qbiefox

tragikos V

Mpilias V

aggelopas

fotme V

YDinopoulos

panosk82 V

schumifer

tstverikoko (?)

Mvp V

Armageddon V

Οπου V εχουμε αυτους που ηδη εχουμε δωσει την τελικη επιβεβαιωση και περιμενουμε τους υπολοιπους να μας πουνε τι θα κανουνε, καποιοι απο αυτους ειναι ονλαιν τωρα, οποτε παρακαλουνται αν διαβαζουν το θεμα να απαντησουν εί δυνατον τωρα..

Link to comment
Share on other sites

Απ'όπου και να παιχτεί είναι το ίδιο, αρκεί η συσκευή αναπαραγωγής (είτε blu-ray, είτε pc, είτε εξωτερικό media player) να δίνει ανάλυση Full HD. Απλά θέλουμε το συγκεκριμένο δισκάκι ή αρχείο τέλος πάντων γιατί είναι το μόνο που έχει όλα τα επίπεδα του greyscale και δίνει τη δυνατότητα για άμεση και γρήγορη αλλαγή τους κατά τη διάρκεια της διαδικασίας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραια οποτε fotme m8 μην κανεις ακομα παραγγελια στο αμαζον μηπως βρουμε ετσι ακρη για το digital video essentials hd basics..

Τωρα το μονο που μενει ειναι να απαντησουν ολοι οσοι δεν εχουν απαντησει της λιστας αν θελουν να συμμετεχουν η οχι για να προχωρησουμε το συντομοτερο δυνατο να αγορασουμε του wacko..

Αντε παιδια πειτε να προχωραμε.. Αντε καλοδουλευτο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραια προχωραμε, σημερα το βραδυ χρειαζεται να εχουμε κλεισει τα ατομα, ωστε αυριο να συζητησουμε το πλανο με το περα δωθε και ποιους ψηνει να αγορασουμε το dvd, το οποιο κυριοι θα κανει μια εβδομαδα για να ερθει..

Μηναρα, μια χαρα με Πατρα, απλως να ξεκαθαρισω οτι σε αποστολες οχι χερι῏χερι, το voucher της μεταφορικης ειναι υποχρεωτικο καθως και ενα ποστ εδω οτι το εχει στην κατοχη του, το δευτερο ισχυει για ολους μας.

Μην μπουμε σε λεπτομερειες ποσο καιρο θα καθεται etc. αυτα θα τα συζητησουμε αυριο ολοι οι συμμετεχοντες.

edit> να ξεκαθαρισω και κατι αλλο (αν καποιος εχει καλυτερη αποψη feel free να την διατυπωσει), η βαση της συσκευης οριζεται αυτη με τις περισσοτερες συμμετοχες για ευνοητους πρακτικους λογους. Ως εκ τουτου, η μεταφορα στην επαρχια χρεωνεται στον αποστολεα, αλλα η δεδομενη επιστροφη στην Αθηνα εν προκειμενω θα μοιραστει σε ολους μας. Ειναι ξεκαθαρο και συμφωνο?

Έγινε επεξεργασία από fotme
Link to comment
Share on other sites

Οκ αρα ειμαστε ετσι αυτη τη στιγμη:

Redbighunter V

sofix V

Daidalos V

FANISTELROOY V

SirDiman V

Jerry007

qbiefox

tragikos V

Mpilias V

aggelopas

fotme V

panosk82 V

schumifer V

tstverikoko (?)

Mvp V

Armageddon V

Οποτε περιμενουμε και τους υπολοιπους 4 και φυγαμε για το μηχανακι.. Θα στειλω κι εγω αργοτερα πμ στους 4 αυτους για να μας πουνε απαντηση..

fotme εννοεις αποστολη στην επαρχια επιβαρυνει τον παραληπτη της επαρχιας και μετα οταν γυρισει επιβαρυνει ολους μας στην αθηνα..

Εγω συμφωνος..

Αντε και διαβαζω για το calibration χτες και σημερα αρθρα και εχω πορωθει με την διαφορα ακαλιμπραριστου με καλιμπραρισμενου που βλεπω

Link to comment
Share on other sites

Redbighunter V

sofix V

Daidalos V

FANISTELROOY V

SirDiman V

Jerry007

qbiefox V

tragikos V

Mpilias V

aggelopas

fotme V

panosk82 V

schumifer V

tstverikoko (?)

Mvp V

Armageddon V

Οποτε περιμενουμε Jerry James Bond, aggelopa και tstverikoko, καθως και τον antrea9 που ενδιαφεροταν απ τις πρωτες σελιδες του θρεντ του οποιου εστειλα να δουμε αν θελει και αυτος να συμμετεχει..

Και μετα προχωραμε..

Αντε παιδια τον φαγαμε τον γαιδαρο..

Link to comment
Share on other sites

Sorry για την καθυστέρηση, και εγώ μέσα είμαι παίδες. :)

Κάτι ακόμα, εκτός από το calibrator του wacko τι άλλο σκοπεύετε να πάρετε από άποψη software, για την τηλεόραση αν κατάλαβα καλά...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραιος κι ο Τζερυς, αλλους 2-3 περιμενουμε και κλεινουμε..

Τζερυ απ'οτι μας ειπε ο wacko το digital video essentials bluray που χρειαζεται και θα το αγοραζαμε μπορουμε να το παιξουμε και απο αντιγραφο ασφαλειας μεσω εξωτερικου σκληρου και κανει δουλεια οποτε εγω τουλαχιστον και φανταζομαι και αλλα παιδια θα το κανουν ετσι για να μην αγορασουμε το dve, βεβαια σε σας που ειστε επαρχια υπαρχει το οτι δεν μπορουμε να σας στειλουμε ολοκληρο τον εξωτερικο για παραδειγμα για να το κανετε οποτε προτεινω να το βρειτε και σεις απο καπου για να γλιτωσετε την αγορα..

Αυτο ειναι για το greyscale calibration, τη ρυθμιση της σταθμης του μαυρου σε απλα ελληνικα, για την σωστη ρυθμιση των χρωματων τωρα, υπαρχει το hd709 το οποιο αυτο ειναι freeware και μπορουμε να το κατεβασουμε απο το ιντερνετ δωρεαν και να το καψουμε σε ενα dvd και να το παιξουμε απο κει..

Γενικα το να καλιμπραρουμε τηλεοραση ειναι καπως πιο διαδικασια απο την οθονη υπολογιστη απ'οτι εχω καταλαβει, αλλα απο τα αρθρα που διαβαζω για το calibration τηλεορασης και τη βελτιωση που επιφερει στην εικονα εχω εντυπωσιαστει και πιστευω πως αξιζει με το παραπανω και ειναι το απολυτο value for money..

Επισης για να μην εχουμε κωλυσιεργιες λογω ελλειψης γνωσεων της διαδικασιας καλιμπραρισματος τηλεορασης που πιστευω το 80-90% απο μας δεν εχει ξανακανει και δεν ξερει πως να το κανει, θα παρακαλουσα τον wacko αν μπορει να μας γραψει σε απλα βηματα το τι πρεπει ακριβως και βημα βημα να κανουμε για να καλιμπραρουμε την τηλεοραση μας, θα μας βοηθουσε πολυ..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.