Jump to content



Ομαδική αγορά monitor calibration tool #3


hayabusa

Recommended Posts

Το λινκ που έχω δώσει για το calibration λέει τα πάντα, απλά σε μερικά σημεία πλατειάζει λίγο. Προσπαθεί όμως να εξηγήσει τη διαδικασία, γι'αυτό πλατειάζει. Επειδή επίσης αλλάζουν λίγο οι ρυθμίσεις ανάλογα με την τηλεόραση, θα προτιμούσα να το δουλέψουμε λίγο σαν faq. Δηλαδή όταν κάποιος το πάρει στα χέρια του, να με ρωτήσει τυχόν απορίες που μπορεί να έχει. Νομίζω είναι καλύτερα έτσι. Γιατί τώρα μιλάμε εντελώς θεωρητικά.

Link to comment
Share on other sites

Απλα ο οδηγος αυτος ειναι μια ωρα μονο για αναγνωση και πιστευω οι περισσοτεροι απο μας δεν εχουμε τις γνωσεις να τον ακολουθησουμε, ασε που χρησιμοποιει αλλο λογισμικο απο του spyder που θα χρησιμοποιησουμε εμεις, οποτε μαλλον θα χαθουμε στο διαστημα..

Γι αυτο ελεγα μηπως εσυ που τα ξερεις καλα και οπως ειπες καλιμπραρεις πλεον με κλειστα τα ματια μπορουσες να μας βγαλεις καποια απλα βηματα, και αν σκαλωναμε καπου να σε ρωταγαμε..

Τι του εχουμε κανει του ανθρωπου για να πουλησει ενα πραγματακι, θα κανει και product support..

Παντως εγω wacko σε ευχαριστω για την φιλοτιμια και την υπομονη σου..

Link to comment
Share on other sites

Στον οδηγό που έδειξα δεν υπάρχει software πέρα του colorimetre HCFR που χρειάζεται πάντα. Αυτό θα χρησιμοποιήσετε κι εσείς. Η εφαρμογή του spyder είναι μόνο για οθόνη υπολογιστή. Αυτό που αλλάζει σε κάθε τηλεόραση είναι ο τρόπος που αναφέρονται κάποιες ρυθμίσεις. Π.χ RGB Bias high, RGB Bias low, RGB HighEnd, RGB LowEnd, RGB Gain, RGB Offset κτλ κτλ. Κάθε κατασκευαστής τα ονομάζει με δικό του τρόπο επομένως δε μπορώ εγώ να ξέρω πως ακριβώς λέγονται στην τηλεόραση του καθενός. Για να εξηγήσω πως γίνεται η διαδικασία πρέπει οπωσδήποτε κάποιος να έχει εξοικειωθεί λίγο με το colorimetre HCFR. Ό,τι και αν πω εγώ αυτή τη στιγμή δεν πρόκειται κανείς να καταλάβει τι λέω αν δεν έχει ποτέ δει το πρόγραμμα σε λειτουργία.

Σε προτζέκτορα μπορεί βεβαίως να λειτουργήσει αλλά χρειάζεται ένα ακόμα περιφερειακό δυστυχώς, το οποίο δε χρειάζεται σε καμμία άλλη τεχνολογία. Χρειάζεται ένα τρίποδο για να κρατάει το spyder σε σταθερή θέση μπροστά στην οθόνη προβολής ή τοίχο που προβάλλει ο προτζέκτορας. Και αυτό το αναφέρει στον οδηγό του curtpalme.

Όσο για τη βοήθεια που προσφέρω δεν το κάνω για να πουλήσω το μηχάνημα. Θα το έκανα ούτως ή άλλως. Εγώ ευχαριστώ όλους για την υποστήριξη και εμπιστοσύνη.

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως όχι. Μπορείς όμως να το δέσεις με ταινία ή tier ups χωρίς πρόβλημα. Δεν είναι κάτι δύσκολο. Χρειάζεται απλά ένας τρόπος να στηριχτεί το spyder πάνω στο τρίποδο. Οπωσδήποτε θα βρεις μια πατέντα. Κυκλοφορεί και ένα κιτ τοποθέτησης του spyder σε τρίποδο αλλά δε χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε παιδια παγωσαμε?

Μιας και του αγγελωπα του εχω στειλει πμ απο εχθες και εχει μπει απο τοτε και δεν εχει απαντησεις στο θρεντ να τον θεωρησουμε απ εξω, να βαλουμε και τον taki-pa, κριμα ειναι το παληκαρι να μη συμμετεχει επειδη ηρθε τωρα, και προχωραμε?

Η περιμενουμε τον αγγελωπα κι αλλο?

Για look alive

Link to comment
Share on other sites

ναι και γω συμφωνω ειναι δικαιο..

Αντε και εχω φουντωσει..

Haya mate τωρα ηρεμησαν τα νερα και συννενοηθηκαμε ολοι, αν γουσταρεις μπεκα παλι και συ θα γινουν ωραια τα πραγματα πιστευω..

Link to comment
Share on other sites

λοιπον Wacko μεχρι ο Μπιλιας να εχει την τελικη λιστα, εσυ που μενεις?

εισαι ο αδελφος του Σαραντου? μπορουμε να βρεθουμε Αγ.Παρασκευη?

Αν εισαι βπ ερχομαι εγω και οποιος αλλος.. *θελει να ερθει καποιος μαζί μου (παντα αν βπ)?*

Το blu ray αρχειο το εχουμε ανεβασει σε ftp?

Έγινε επεξεργασία από fotme
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αρχικα η λιστα.. Νομιζω πως η νεα λιστα εχει ως εξης, διορθωστε με αν εχω κανει καποιο λαθος που νομιζω πως αυτη ειναι αλλα για σιγουρα..

Redbighunter V (Αθηνα-Πειραιας)

sofix V (Πατρα και δεν ξερω αν ερχεται καθολου κορινθο)

Daidalos V (Δαφνη)

FANISTELROOY V (Γαλατσι)

SirDiman V (Ανω Γλυφαδα-Ηρακλειο)

Jerry007 V (Χανια)

qbiefox V (Αθηνα)

tragikos V (Αθηνα)

Mpilias V (Περιστερι)

aggelopas V (vinegardens, αγνωστο)

fotme V (Μαρουσι)

panosk82 V (Νεα Ιωνια)

schumifer V (Κεντρο)

tstverikoko V (Καπου επαρχια, αγνωστο)

Mvp V (Γαλατσι)

Armageddon V (Περαμα)

Takis-Pa V (Ηλιουπολη)

Τωρα να συμφωνησουμε πρωτα πως θα γινει με τα λεφτα πως θα βαλει και που ο καθενας το μεριδιο του?

Τελος fotme ερχομαι εγω μαζι σου mate, αν κανεις αποπειρα να ρυθμισεις αμεσως την τηλεοραση σου για να βλεπω να παρω μια ιδεα, και οσο μπορω εννοειται θα βοηθησω και γω..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.