Jump to content



Ομαδική αγορά monitor calibration tool #3


hayabusa

Recommended Posts

Μα ειπαμε να το αγοράσουμε εμεις της 2ης ομαδικης να κάνουμε την δουλεια μας

ρε παλικαρια μια παρεα ειμαστε εδω μεσα,οσο περισσοτεροι τοσο καλυτερα..με το ζορι μαζευτηκαμε 20 οπως ειδες..

ισα ισα που μας δινετε η δυνατοτητα με το ιδιο ποσο ανα ατομο να παρεις κατι καλυτερο ,με περισσοτερες εφαρμογες και ισως καλυτερο αποτελεσμα..

Κατ εμε ας δώσουν λεφτά οσοι δώσανε απο την 2η ομαδικη και να μπουν και λιγοι ακόμα που δεν ηταν στις προηγούμενες ωστε να ειναι ολοι χαρούμενοι...

define το "λιγοι ακομα".. π.χ. με ποια κριτηρια θα αποκλεισεις 2 ατομα αν θεσεις οριο τους 15 κ μαζευτουν 17?

Για τους Αθηναίους το μηχάνημα να αλλάζει απο χέρι σε χέρι και για τους άλλους αποστολές με συστημένο +tracking number.

Ο κίνδυνος να το πάρει κάποιος και να γίνει Λούης πάντα υπάρχει...

νομιζω σε αυτο δεν προκειται να διαφωνισει κανεις...

αποφασιστε εσεις της 2ης ομαδικης αν θελετε επιπλεον κοσμο,αν σας ενδιαφερει αγορα καποια αλλου και αν εχετε ορεξη να μπουμε σε διαδικασια ερευνας αγορας,δηλωστε το ξεκαθαρα και μην μας κανετε να νοιωθουμε σαν ανεπιθυμητοι οσοι δεν ειμασταν στην 2η ομαδικη..

μια παρεα ειμαστε ,μην βαζετε ταμπελες..

SirDiman,μη στραβωσεις man με το multiple quote,απλα το ποστ σου θετει καποια ερωτηματα και αν ξεκαθαριστουν,θα βοηθησει πιστευω τη διαδικασια..:T:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν εχω κανένα πρόβλημα να μπουν τα ατομα απο τη λιστα που έφτιαξαν οι συμφορουμιτες απο πανω (ή αν μπει και κανας ακομη ;))(haya νομιζω) εξάλλου κανείς δεν εχει να χάσει αφου οπως ειπες θα μειωθει το "κατα κεφαλην έξοδο".

Θα μπορέσουμε επίσης να δουμε και εναλλακτικές με περισσότερες λειτουργίες αρκεί βέβαια να μην εχει τον ιδιο αισθητηρα και το άλλο μηχάνημα.

Το μονο κακο ομως ξερεις ποιο ειναι?

Έχουμε δεσμεύσει το παλικαρι που εχει βάλει την αγγελία να το κρατήσει για εμας ενω ηδη έχουν συζητηθεί εναλλακτικές προτάσεις...:)

Link to comment
Share on other sites

Χμμ, απ' ότι βλέπω από το πρώτο post μόνο δύο συμφορουμίτες είναι από επαρχία. Οπότε προτείνω να συμμετέχουν και αυτοί, οι μετακινήσεις θα είναι λίγες και οι εντός Αθήνας θα εξυπηρετούμαστε γρήγορα. Επίσης αν είναι για spyder προτείνω το φτηνό. Η διαφορά είναι στο software και αν κάποιον τον νοιάζει τόσο νομίζω ότι μπορεί να το δανειστεί από κάνα... θείο του. Το μηχάνημα είναι το θέμα, ο καθένας ας βάλει ότι software θέλει...

Link to comment
Share on other sites

εμενα δεν με νοιαζει οποιο και να παρουμε, μιας και δεν ξερω για να πω ποιο ειναι καλυτερο.... Απλα να μην ξεφυγει το ποσο, δλδ μην μου πειτε οτι ειναι 30€ στον καθενα, μια οθονη με ΤΝ πανελ θελω να καλιμπραρω, δεν ειμαι και κανενας επαγγελματιας. Αν ειναι κατι καλο που αξιζει και θα εχει εμφανη διαφορα μπορω να δωσω μεχρι 15€.

Τωρα για το θεμα της επαρχιας, δεν εχω παλι προβλημα, αλλωστε μια φορα εγινε η ζημια, δε νομιζω να την ξαναπατησουμε αν ακολουθησουμε συγκεκριμενη διαδικασια.

Οποτε ειμαι μεσα οτι και να παρετε αρκει να ειναι μεχρι 15€/ατομο.

Φανης απο Γαλατσι.

Link to comment
Share on other sites

Κανω την αρχη και ψηφιζω ειτε του wacko ειτε -αν του wacko το παρουν τα παιδια της 2ης ψηφοφοριας, που προσωπικα δεν εχω προβλημα και ας το παρουν για να τους βγει πιο φθηνα μιας και εχουν χασει ηδη καποια χρηματα- το spyder 3 express που πιστευω πως ειναι value for money σε καινουργιο, που κανει 103 ευρω +4 ευρω τα μεταφορικα αν ειναι σωστα οσα ειδα στο σκρουτζ..

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να εχω ιδιαιτερη εμπειρια, νομιζω οτι το i1 (αυτο που ειχαμε στην 2η ομαδικη) θεωρειται καλυτερο απο το Spyder3. Τοτε το ειχαν ψαξει αρκετα τα παιδια και ειχαμε καταληξει σε αυτο. Νομιζω οτι ειναι ο ιδιος αισθητηρας με το Lacie Blue Eye 2, απλα ερχεται σε καλυτερη τιμη.

Και 2 reviews απο το tftcentral:

Spyder3Elite Review

X-Rite (i1) Eye One Display 2 Review

Link to comment
Share on other sites

Αν το lacie blue eye 2 θεωρειται κορυφη και καλυτερο και απο τα δυο, και αν οντως εχει τοσο μεγαλη διαφορα απο το spyder 3, τοτε καλυτερα να παρουμε αυτο αφου εχει την ιδια ακριβως τιμη με το x-rite eye one display 2..

Αλλα αυτα τα δυο μηχανηματα εχουν 2 φορες καλυτερα αποτελεσματα απο το spyder 3 express ωστε να δικιολογειται η ανω της διπλασιας τιμη τους?

Αποτελέσματα αναζήτησης eye one - Διάφορα Περιφεριακών | Skroutz.gr

Αποτελέσματα αναζήτησης lacie blue eye - Διάφορα Περιφεριακών | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο όλων είναι το blue eye. Για οθόνη όμως υπολογιστή δεν έχει νόημα η αγορά τόσο ακριβού σένσορα. Η διαφορά είναι μικρή. Εκτός αν χρειάζονται οι έξτρα δυνατότητες του software όπως ρύθμιση εκτυπωτή ή πολλαπλών οθονών ταυτόχρονα ή για κάποιον που κάνει επαγγελματική δουλειά με ακρίβεια χρωμάτων. Εκεί που έχει σημασία ο σένσορας είναι σε τηλεόραση που έχει cms. Εκεί παίζει μεγαλύτερο ρόλο η ποιότητα του σένσορα για να φτάσουμε σε ένα καλό αποτέλεσμα. Και πάλι όμως, ακόμα και με το spyder έχω πετύχει καλιμπράρισμα της led μου πολύ κοντά σε αυτό των επαγγελματιών με σένσορα 2000 ευρώ. Συγκρίνω δηλαδή τις καμπύλες greyscale και χρώματος με αυτές που έχουν αυτοί στο review και αν εξαιρέσουμε πολύ χαμηλές φωτεινότητες (0 και 10IRE) το αποτέλεσμα είναι πολύ κοντά σε αυτών.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι ειλικρινά να πάω σπίτι του wacko να του δώσω 70 ευρώ και να καλιμπράρω την οθόνη μου. Μετά θ ατο δώσω 65 στον fanistelrooy και κανονίστε με την ησυχία σας:wall::wall::wall::wall:λολλλλλλλλλλλ

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι ειλικρινά να πάω σπίτι του wacko να του δώσω 70 ευρώ και να καλιμπράρω την οθόνη μου. Μετά θ ατο δώσω 65 στον fanistelrooy και κανονίστε με την ησυχία σας:wall::wall::wall::wall:λολλλλλλλλλλλ

νομιζεις πως δεν το χω σκεφτει;:dance3::dance3:

Link to comment
Share on other sites

επομενος :)

η λιστα αυτη ισχυει?

Eνημερωμένη λίστα με όσους έχουν ενδιαφερθεί μέχρι τώρα

redbighunter

sofix

Daidalos

FANISTELROOY

tifozif1

SirDiman

Jerry007

qbiefox

tragikos

Mpilias

aggelopas

fotme

YDinopoulos

panosk82

papajim

victor

schumifer

tstverikoko (?)

Mvp

Έγινε επεξεργασία από fotme
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.