Jump to content



Ομαδική αγορά monitor calibration tool #3


hayabusa

Recommended Posts

Αν και δεν είμαι ειδικός, πρώτη μου φορά θα καλιμπράρω (γιαυτό και πάω αρχικά σε κάτι φθηνό) αυτό που κατάλαβα είναι ότι για οθόνη που συνδέεται σε υπολογιστή, αρκεί ένα freeware. Για τηλεοράσεις, που δεν συνδέονται σε PC, πρέπει να προβάλλεται κάτι σε αυτήν ώστε ο calibrator να κάνει μετρήσεις σε συγκεκριμένο μοτίβο. Οπότε υπάρχει συγκεκριμένο DVD/BRD με αυτήν την προβολή.

Αν δεν είναι έτσι ας με διορθώσει κάποιος που γνωρίζει. :)

και αν την τηλεοραση την συνδεσουμε στο Pc ως pc monitor, ισχυει το ιδιο? δλδ η αγορα ξεχωριστου hardware?

Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι λεει ο wacko αν καταλαβα καλα για να ρυθμισουμε τη σταθμη του μαυρου της τηλεορασης μας χρειαζεται να αγορασουμε το digital video essentials: hd basics, ενω για να ρυθμισουμε τα χρωματα το hd 709 το οποιο ομως 2ο ειναι freeware και μπορουμε να το κατεβασουμε και να το γραψουμε σε dvd δεν χρειαζεται να το αγορασουμε..

Το digital νομιζω πως εχει γυρω στα 20 ευρω οποτε προτεινω οσοι εχουμε τηλεορασεις να το αγορασουμε κι αυτο μαζι μιας και νομιζω ειναι το μονο παραπανισιο που χρειαζεται για να ρυθμισουμε τις τηλεορασεις μας..

Αυτα εχω καταλαβει λιγο πολυ εγω, θα ηθελα ομως να με επιβεβαιωσει η να με διορθωσει ο wacko για να ειμαστε σιγουροι..

@fotme :

Κατσε τωρα βιαζεσαι εσυ, για αυριο να κλεισει.. Νομιζω πως ειναι δικαιο να περιμενουμε αν επιβεβαιωσουν η να ακυρωσουν τουλαχιστον αυτοι που ειναι στη λιστα ηδη και μετα να προχωρησουμε.. Θα ειναι βλακεια να μπει μετα απο τρεις μερες ενας ο οποιος ειχε δηλωσει ενδιαφερον και ειχε μπει στη λιστα και να δει οτι αγοραστηκε απο λιγους το μηχανακι και το εχασε επειδη δεν επιβεβαιωσε επειδη δεν ειχε μπει 3 μερες ιντερνετ..

Εξ'αλλου νομιζω δεν υπαρχει ταλαιπωρια απο τη στιγμη που διατηρηθει το οτι θα ειμαστε ολοι αθηνα..

Link to comment
Share on other sites

μπιλια, δεν βιαζομαι. Οσοι εχουν ενδιαφερον θα το δηλωσουν, οσοι οχι οχι. Αν καποιος ενδιαφερεται πραγματικα για την ομαδικη, θα ψαξει να βρει internet απο αλλου, αυτο ειναι σιγουρο.

Απλως πρπει να πραξουμε.

ps. ας αποσαφηνησει ο wacko τι παραπανω μας χρειαζεται, προσωπικα κυριως το θελω για led tv.

Link to comment
Share on other sites

μπιλια, δεν βιαζομαι. Οσοι εχουν ενδιαφερον θα το δηλωσουν, οσοι οχι οχι. Αν καποιος ενδιαφερεται πραγματικα για την ομαδικη, θα ψαξει να βρει internet απο αλλου, αυτο ειναι σιγουρο.

Απλως πρπει να πραξουμε.

ps. ας αποσαφηνησει ο wacko τι παραπανω μας χρειαζεται, προσωπικα κυριως το θελω για led tv.

κι εγω για ακριβως αυτο το λογω το θελω!

Link to comment
Share on other sites

Αν η τηλεόραση χρησιμοποιείται ως monitor δε χρειάζεται κάτι άλλο πέρα από το spyder. Για τηλεόραση χρειάζονται τα δύο πράγματα που είπε ο Mpilias. Δηλαδή το Digital Video Essentials Blu-Ray Edition και το AVS HD709 το οποίο είναι freeware, το κατεβάζουμε και το γράφουμε σε ένα dvd. Μετά είμαστε έτοιμοι για καλιμπράρισμα. Το μόνο μέρος από όπου μπορούμε να βρούμε την ευρωπαική έκδοση του dve είναι το amazon uk. Οπουδήποτε αλλού είτε έχουν την αμερικάνικη, είτε δεν ξέρουν ποια έκδοση έχουν. Όταν πρωτοκυκλοφόρησε το δισκάκι αυτό ήταν region free. Πλέον είναι κλειδωμένο ανά περιοχή.

Link to comment
Share on other sites

εγω δηλαδη που την εχω standalone με ενα ps3 αλλα εχω την δυνατοτητα να συνδεσω pc θα ειμαι ok μονο με το spider? Η αν θελουμε calibrated χρωματα για tv και br ταινιες πρπει να βαλουμε οπωσδηποτε το essentials? Αποσαφηνησε το plz αυτο γτ δεν ειναι ξεκαθαρο.

to essentials ειναι αυτο εδω?

[ame=http://www.amazon.co.uk/Digital-Video-Essentials-Basics-Blu-ray/sim/B000V6LST0/2]Amazon.co.uk: Digital Video Essentials - HD Basics [blu-ray] [2008] [2005]: Explore similar items[/ame]

edit> το dvd αυτο χρειαζεται σε ολα τα calibrators? εχει γενικοτερη χρήση῞?

Έγινε επεξεργασία από fotme
Link to comment
Share on other sites

Ναι και γω αυτο ηθελα να ρωτησω, και βασικα ηθελα να ρωτησω αν φερουμε ενα pc για μια φορα και συνδεσουμε την τηλεοραση και κανουμε τη διαδικασια απο κει θα εχουμε ακριβως τα ιδια αποτελεσματα που θα εχουμε αν το κανουμε με το dve hd η θα ειναι υποδεεστερα..

δηλαδη με το dve hd και το hd709 το αποτελεσμα θα ειναι ανωτερο απο το αν το συνδεσεις με pc?

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται οπωσδήποτε υπολογιστής. Δε γίνεται μόνο με spyder, ταινία και ps3. Το spyder συνδέεται στον υπολογιστή όπου είναι εγκατεστημένοι οι οδηγοί του, και το colorimetre HCFR. Τοποθετείται το spyder στην τηλεόραση και βάζουμε το δισκάκι στο ps3. Οδηγίες αναλυτικά υπάρχουν στο λινκ που έχω δώσει πιο πάνω. Στην αρχή μπορεί να μας δυσκολέψει λίγο αλλά με την προπόνηση γίνεται όλο και πιο εύκολο. Εγώ καλιμπράρω με κλειστά μάτια πλέον. Και ναι το blu ray αυτό χρειάζεται σε όλα τα calibrators, εκτός αν είναι κάποια έκδοση σχεδιασμένη για τηλεόραση όπως το spyder tv. Παρόλα αυτά όμως η καλύτερη ρύθμιση γίνεται πάντα έτσι, δηλαδή με το blu-ray και εντελώς χειροκίνητα.

Συμπερασματικά χρειάζονται και τα 4. Υπολογιστής, spyder, dve essentials blu-ray και blu-ray οδηγός είτε ps3, είτε από pc, είτε επιτραπέζιος οδηγός.

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
Link to comment
Share on other sites

Ωραια, αφου ξεκαθαριστηκε και αυτο, προτεινω να παραγγειλουμε και ενα τετοιο και να το αγορασουμε μαζι οσοι θελουμε να καλιμπραρουμε και τηλεοραση και να το εχουμε οπως το μηχανακι, και αναλογα ποσοι θα μαζευτουμε να δουμε ποσο θα μας βγει κι αυτο στον καθενα..

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται οπωσδήποτε υπολογιστής. Δε γίνεται μόνο με spyder, ταινία και ps3. Το spyder συνδέεται στον υπολογιστή όπου είναι εγκατεστημένοι οι οδηγοί του, και το colorimetre HCFR. Τοποθετείται το spyder στην τηλεόραση και βάζουμε το δισκάκι στο ps3. Οδηγίες αναλυτικά υπάρχουν στο λινκ που έχω δώσει πιο πάνω. Στην αρχή μπορεί να μας δυσκολέψει λίγο αλλά με την προπόνηση γίνεται όλο και πιο εύκολο. Εγώ καλιμπράρω με κλειστά μάτια πλέον. Και ναι το blu ray αυτό χρειάζεται σε όλα τα calibrators, εκτός αν είναι κάποια έκδοση σχεδιασμένη για τηλεόραση όπως το spyder tv. Παρόλα αυτά όμως η καλύτερη ρύθμιση γίνεται πάντα έτσι, δηλαδή με το blu-ray και εντελώς χειροκίνητα.

Συμπερασματικά χρειάζονται και τα 4. Υπολογιστής, spyder, dve essentials blu-ray και blu-ray οδηγός είτε ps3, είτε από pc, είτε επιτραπέζιος οδηγός.

δλδ καποιος ο οποιος εχει tv και για pc monitor αλλα και για ps3 αλλα και για ταινιες τι πρεπει να κανει? για το καθενα ξεχωριστο καλιμπραρισμα?

Link to comment
Share on other sites

Θα καλιμπράρει μόνο με το blu-ray και θα χρησιμοποιήσει τις ρυθμίσεις και στην έξοδο του pc. Ένα καλιμπράρισμα και μάλιστα σίγουρα το πιο ακριβές μιας και δεν εξαρτόμαστε από τις παραξενιές του προγράμματος του σένσορα. Οι ρυθμίσεις δηλαδή θα γίνονται hardware από το μενού της τηλεόρασης και όχι με software icc προφίλ που θα φτιάξει το πρόγραμμα του spyder. Έτσι έχω καλιμπράρει και την "οθόνη" μου. Με το spyder αλλά όχι με icc profile αλλά με blu-ray.

γιατι δεν ψαχνετε μηπως υπαρχει για "αγορα" καπου;:wall:

Δυστυχώς δεν υπάρχει πουθενά. Υπάρχει μόνο η HD-DVD έκδοση η οποία όμως δεν μας κάνει γιατί δεν την παίζει το blu-ray.

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει αλλα το αρχειο ειναι 27 και κατι gb και φανταζομαι δεν μπορεις να το κοψεις καπως και να παιζει σωστα οποτε θα χρειαζομασταν 50αρι blueray που εχει 15 ευρω οποτε δε συμφερει αφου με 20 παιρνουμε το αυθεντικο..

Εκτος αν δουλευει ακριβως το ιδιο αν το παιξουμε με εξωτερικο σκληρο στην τηλεοραση..

Δουλευει το ιδιο wacko με το να το παιξουμε απ το μπλουρει ακριβως?

Link to comment
Share on other sites

wait 1 more day!:smoke:

κοιτα αυριο κλεινει, και στις 12 δεν με νοιαζει... η συσκευη ειναι φθηνη κ το μεριδιο του καθενος ειναι ελαχιστο κ ελαχιστα διαφοροποιειται με extra ατομα, αντιστροφως ομως αναλογα ισχυει για το ρισκο, οπου αυξανεται γεωμετρικα σε επιπεδο μεταφορας κ καθυστερησης.

Αν υπαρχει ενδιαφερον, μολις τελειωσουν οι 10 πρωτοι, το παιρνουν οι υπολοιποι. Αλλωστε αν το παρουμε 70 θα το πουλησουμε 50, οποτε no problem να το παρει καποιος μονος του.

Γιαυτο λεω, αφου μονιασαμε κ κατασταλαξαμε ας το κλεισουμε αυριο να τελειωνουμε.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει αλλα το αρχειο ειναι 27 και κατι gb και φανταζομαι δεν μπορεις να το κοψεις καπως και να παιζει σωστα οποτε θα χρειαζομασταν 50αρι blueray που εχει 15 ευρω οποτε δε συμφερει αφου με 20 παιρνουμε το αυθεντικο..

Εκτος αν δουλευει ακριβως το ιδιο αν το παιξουμε με εξωτερικο σκληρο στην τηλεοραση..

Δουλευει το ιδιο wacko με το να το παιξουμε απ το μπλουρει ακριβως?

αν παιξεις το 27αριGB απο το πισι δεν ειναι το ιδιο? γιατι καποιοι δεν εχουμε blue-ray player

Link to comment
Share on other sites

αν παιξεις το 27αριGB απο το πισι δεν ειναι το ιδιο? γιατι καποιοι δεν εχουμε blue-ray player

μην σε νοιαζει αυτο, αυτος που θα το παρεις η θα το δωσεις θα εχει οποτε κανεις το σκηνικο.

Γενικα παιδια για τι περιοχες Αθηνων μιλαμε? Plz πειτε περιοχες, πχ. εγω Μαρουσι

Link to comment
Share on other sites

μην σε νοιαζει αυτο, αυτος που θα το παρεις η θα το δωσεις θα εχει οποτε κανεις το σκηνικο.

Γενικα παιδια για τι περιοχες Αθηνων μιλαμε? Plz πειτε περιοχες, πχ. εγω Μαρουσι

εγω πειραια!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.