Jump to content



CPU Upgrd


outlaw

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Έχω έναν 2400XP (12x166) πάνω σε μια 7njs και μέχρι πρόσφατα είχα μια ASUS 5600 (256MB->500MHz). H κάρτα ήταν τρελή μούφα και φυσικά πήρε πόδι μόλις επουλώθηκαν οι πληγές της αγοράς της (300 ευρώ το καλοκαίρι):'( . Αγόρασα μετά απο οικονομίες μια RADEON 9800pro 128 και τα παιχνίδια πάνε σφαίρα (κυρίως το FARCRY που έδινε 5-10 fps σε high quality). Και ιδού η απορία. Αξίζει να πάω για έναν 3000XP? Έχω 333 μνήμες και έχω φτάσει τα 13.5x166 χωρίς σπουδέα αποτελέσματα (1-2 fps κέρδος) και έτσι απορρώ εαν τα 512k της L2 είναι ικανά να κάνουν την διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Στις επιδώσεις θα δεις ελάχιστες διάφορες

Όπως λέει ο kallileo εκεί που θα δεις διάφορες είναι οι χρονισμοί που μπορείς να φτάσεις τον 3000+

Αν και κατά σαν τους mobile δεν είναι τίποτα

Αν έχεις όρεξη ψάξε να βρεις κανένα 2500+ mobile είναι όνειρο

Link to comment
Share on other sites

Athlon XP2400+ & Chaintech 7NJS ?

Δεν βλέπω και πολύ overclock kallileo ( no offense of course )

Αν θες value for money , και πολύ καλό overclocker πήγαινε για XP2500+ ή XP2600+ ( καλύτερα mobile αν βρείς ).

Αν θες να δώσεις κάποια λεφτά ( που να πιάσουν τόπο ) , αγόρασε ένα motherboard για Athlon 64 , και έναν Athlon 64 3200+ ή 3400+

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από billpeppas

Athlon XP2400+ & Chaintech 7NJS ?

Δεν βλέπω και πολύ overclock kallileo ( no offense of course )

Αν θες value for money , και πολύ καλό overclocker πήγαινε για XP2500+ ή XP2600+ ( καλύτερα mobile αν βρείς ).

Αν θες να δώσεις κάποια λεφτά ( που να πιάσουν τόπο ) , αγόρασε ένα motherboard για Athlon 64 , και έναν Athlon 64 3200+ ή 3400+

Αφηστε τον ανθρωπο να παιδευτει λιγο να με αυτα που εχει. Το παλευει να τον ανεβασει........... Μια χαρα ειναι η Chaintech.

Ο φιλος για επεξεργαστη ρωτησε οχι για ολοκληρο συστημα

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω , αλλά το θεωρώ λίγο χαράμισμα χρημάτων να πάρει άλλη CPU με αυτή την μητρική.

Παίρνει λέμε έναν mobile 2500/2600+.

Με αυτή την μητρική δεν πρόκειται να τον φτάσει σε καλό Overclock.

Χαραμίζεται η CPU.

Οπότε ( μιλάω για το τι θα έκανα εγω ) στο προηγούμενο post.

Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο kallileo, αλλά ρε παιδιά μπερδεύτικα. Γιατί να πάρω 2500 και να oc για να πάω 3000 ή και περισσότερο και να μην πάρω 3000 και να αρχίσω σταθερά απο εκεί την ανηφόρα; Και τι έχουν οι mobile τέλος πάντων; Βρε bill ο 64 άρης είναι πολύ φρέσκο πράμα και πάει προσεχώς για αλλαγή (θυμάστε τους πρώτους P4?). Πόσο τόπο πιάσαν τα λεφτά αυτών που αγόρασαν μητρική+CPU και σε λίγους μήνες άλλαξαν τα slot, fsb....bla...bla. Εδώ μιλάμε για καμια 200αρα ευρώ να χαρώ λιγάκι.:p

Link to comment
Share on other sites

Γιατί:

Οι περισσότεροι XP 3000+ δεν clockάρουν ( σχεδόν καθόλου ! )

Τους περισσότερους ( αν όχι όλους ) XP 3000+ τους ξεπερνάς με έναν mobile 2500 / 2600+

Μια χαρά είναι ο 64άρης.

Link to comment
Share on other sites

ρε,αυτα τα παιχνιδια καρτα θελουν,οχι cpu.για αρχη δοκιμασε να κανεις λιγο ο/c στην καρτα(διαβασε το σχετικο αρθρο στην κεντρικη σελιδα) και μετα δοκιμασε να πιασεις 200 fsb του τυπου 11χ200 συγχρονα.δηλαδη κοιτα μηπως με ταση πανε οι μνημες σου στα 200.καλο διαγνωστικο προγραμμα για αυτη τη δουλεια ειναι το μεμτεστ.ψαξε στο thelab για τα περαιτερω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.