Jump to content



Project V-8 - worklog and more


dimitris_s

Recommended Posts

Συνήθως βάζουμε πρώτα την αντλία και μετά το ψυγείο ώστε το υγρό βγαίνοντας από το ψυγείο και πριν εισέλθει στο W/B της CPU να μην παρουσιάζει (ιδιαίτερη) απώλεια ροής. Βέβαια, αν το ψυγείο είναι high-flow δεν υπάρχει διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

γιατι νομιζω οτι θελεις να πεις απωλεια θερμοτητας??

Και γιατι σε ενα κλειστο κυκλωμα να υπαρχει απωλεια ροης (σε διαφορετικα σημεια του κυκλωματος?..απο την στιγμη που δεν υπαρχουν διακλαδωσεις)

Link to comment
Share on other sites

res-> ψυγείο -> αντλία -> CPU , για να γουστάρεις περισσότερο....:T: (εκτός κι αν τα βελάκια τα βάλεις ανάποδη φορά στην σειρά που περιέγραψες)

Και για φούλ επιδόσεις και χαμηλότερες θερμοκρασίες, μήν ξεχάσεις το "βρακολάστιχο" στο reservoir....:p

Συνήθως βάζουμε πρώτα την αντλία και μετά το ψυγείο ώστε το υγρό βγαίνοντας από το ψυγείο και πριν εισέλθει στο W/B της CPU να μην παρουσιάζει (ιδιαίτερη) απώλεια ροής. Βέβαια, αν το ψυγείο είναι high-flow δεν υπάρχει διαφορά.

ΜicAn, κάτι δεν μου πάει καλά σε αυτό που περιέγραψες, πτώση πίεσης θα έχεις με τοποθέτηση του ψυγείου ανάμεσα σε αντλία και block, μάλλον με το "πρώτα" εννοείς πιό κοντά ?

Link to comment
Share on other sites

το βασικο imho ειναι να ειναι το res πριν την αντλια

απο κει κι επειτα εγω συνηθως παω με res>pump>rad>block

οι διαφορες ειναι αμελητεες και σχετικες με το υπολοιπο setup

επισης αυτο που κι εγω νομιζα παλαιοτερα αλλα τελικα μαλλον λανθασμενα

οτι καλο ειναι να μεσολαβουν τα ψυγεια μεταξυ των πηγων θερμοτητας

δλδ res>pump>rad>cpu block>mobo block>rad> vga block

εχει αποδειχθει στην πραξη οτι επηρεάζει τις θερμοκρασιες κατα την αρχικη λειτουργεια του κυκλωματος

μετα απο καποια ωρα (συνηθως σχετικη με το πληθος και τον τυπο των fans/rads)

το νερο ερχεται σε θερμοκρασια ισορροπιας και εχει ελαχιστες διαφορες πριν και μετα τις πηγες θερμοτητας

κοινως μην τρελλαθεις σωνει και καλα

να μεσολαβει ψυγειο μετα απο set waterblocks.

θα δεις διαφορα για λιγη ωρα λειτουργιας στην αρχη

αλλα στανταρ καποια στιγμη θα εξισωθει και θα ειναι μια η αλλη.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολυ όλους.

George, σ' ευχαριστώ πολυ γιατί δεν το ήξερα αυτό με τα rads, θα με βοηθήσει πάρα πολυ στο στήσιμο όταν έρθει η άγια αυτή ώρα. :p

Ερώτηξις:

Τι είδους ρακόρ χρησιμοποιούνται όταν θέλουμε να συνδέσουμε πάνω με κάτω διαμέρισμα; Π.χ σε αυτή τη φωτό από τις vga πάει στο κάτω compartment. Μπορώ να παρεμβάλλω τέτοια ρακόρ (κατά προτίμηση QDC) στις τρύπες που ήδη υπάρχουν στο κουτί μου;

Link to comment
Share on other sites

Τι είδους ρακόρ χρησιμοποιούνται όταν θέλουμε να συνδέσουμε πάνω με κάτω διαμέρισμα; Π.χ σε αυτή τη φωτό από τις vga πάει στο κάτω compartment. Μπορώ να παρεμβάλλω τέτοια ρακόρ (κατά προτίμηση QDC) στις τρύπες που ήδη υπάρχουν στο κουτί μου;

μπορεις να παιξεις με τετοιο ανταπτορα στην τρυπα και απλο ρακορ απο κατω

και μετα ρακορ QDC με σπειρωμα πανω

και πανω σ'αυτο οποιο αλλο QDC σε βολευει

ή πιο απλα με ενα τετοιο QDC που συμπεριλαμβανει το παξιμαδι στερεωσης για ανοιγμενες οπες

και παιρνει απευθειας σωληνα απο κατω και μετα απο πανω επισης οποιο αλλο σε βολευει, πχ:γωνιακο

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε ιδέα τρελή:

Η αντλία (η βάση koolance δλδ), έχει bracket για στήριξη σε 120mm θέση. Το κουτί εδώ, έχει θέση για 120mm ανεμιστήρα. Θα στηριχτεί η βάση οπότε εκεί, το res (ek 250 advanced) θα μπει στη πλάτη του κουτιού και με τα κατάλληλα γωνιακά ρακόρ θα πάει res-> αντλία. Έτσι και το res θα είναι πριν την αντλία όπως πρέπει, αλλά και η αντλία θα είναι σε χαμηλότερο επίπεδο από το res έτσι ώστε η βαρύτητα να κάνει τη δουλειά της και να ταΐζει την αντλία απρόσκοπτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 5 months later...
Κάπως έτσι θα συνεχίσω μάλλον - έχει κάποιος να προτείνει κάτι καλύτερο σε μητρική σε μαύρα/κόκκινα χρώματα;

attachment.php?attachmentid=46190&stc=1&d=1318233590

Σύντομα και basket από aquatuning.de.

Για μητρικη δεν εχω κατι υποψη μου πιστευω οτι μια χαρα θα κατσει αυτη για μνημες ομως θα προτεινα ιδιες αλλα σε κοκκινο

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=24985&cat=4⊂=0&pmanuf=740&sort=3&step=undefined

Απο μητρικη εχω δει και αυτη αλλα και παλι πιο πολυ μου αρεσει η asus

Link to comment
Share on other sites

To πρώτο κομμάτι (μετά το case) είναι το OCZ Solid State Drive 3.5" Adaptor Bracket, ευγενική χορηγία από φίλο.

Ρε στο ebay μερικοί βλαμμένοι πουλάνε αυτό το κομμάτι αλουμίνιο μέχρι και 25 δολλάρια...

Στις επόμενες ημέρες θα ποστάρω cart από aquatuning.de για γνώμες. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Click here then read below

Δίλλημα 1ο: 3/8" ή 1/2". Το 3/8" δίνει πολυ μεγαλύτερη ευελιξία ειδικά σε tight bends, περνάει από παντού ενώ το 1/2" έχει θεωρητικά καλύτερη ροή. Τέλος πιστεύω πως το 3/8" στους σωλήνες θα δείχνει πιο συμμαζεμένο και λιγότερο cluttered απ' ότι το 1/2" καθώς θα ψυχθούν τα πάντα (mobo,cpu,2x6970).

Το ελεεϊνό σχεδιάγραμμα το έκανα περισσότερο για να βγάλω άκρη με τα fittings. Είναι ακριβά τα ρημάδια και δεν μπορείς να υπολογίσεις ποτέ ακριβώς το πόσα και τι τύπου χρειάζεσαι.

Προς το παρόν παρήγγειλα τα lian li ροδάκια, περιμένω να περάσουν τελωνείο για να μετρήσω, τρυπήσω και περάσω στο κουτί.

Δεύτερο δίλλημα είναι το εξής: Να βάλω το res που έχω όπως το έχω τώρα ή να βάλω ξεχωριστά res και ξεχωριστά αντλία/βάση;

Link to comment
Share on other sites

Click here then read below

Δίλλημα 1ο: 3/8" ή 1/2". Το 3/8" δίνει πολυ μεγαλύτερη ευελιξία ειδικά σε tight bends, περνάει από παντού ενώ το 1/2" έχει θεωρητικά καλύτερη ροή. Τέλος πιστεύω πως το 3/8" στους σωλήνες θα δείχνει πιο συμμαζεμένο και λιγότερο cluttered απ' ότι το 1/2" καθώς θα ψυχθούν τα πάντα (mobo,cpu,2x6970).

Το ελεεϊνό σχεδιάγραμμα το έκανα περισσότερο για να βγάλω άκρη με τα fittings. Είναι ακριβά τα ρημάδια και δεν μπορείς να υπολογίσεις ποτέ ακριβώς το πόσα και τι τύπου χρειάζεσαι.

Προς το παρόν παρήγγειλα τα lian li ροδάκια, περιμένω να περάσουν τελωνείο για να μετρήσω, τρυπήσω και περάσω στο κουτί.

Δεύτερο δίλλημα είναι το εξής: Να βάλω το res που έχω όπως το έχω τώρα ή να βάλω ξεχωριστά res και ξεχωριστά αντλία/βάση;

Eφοσον το εχεις για μενα γνωμη μου κρατα αυτο

Τωρα στη μητρικη νερο ειναι καθαρα για εφε ελαχιστες ειναι η μητρικες που δημιουργουν προβλημα απο θερμοκρασιες πλεον αρα δεν ξερω κατα ποσο αξιζει - ειδικα με τα λεφτα που ζηταει καλυτερα βαλε μια 2η αντλια - Καλο ειναι βασικα να περιμενεις να δεις τη θερμοκρασιες θα παιζουν τα Mobo στο χ79

Σωληνα εγω προτειμω τα 3/8

Link to comment
Share on other sites

εγω ακομα δεν καταλαβα ποσα κυκλωματα θα εχεις.

επισης γιατι θελεις να χρησημοποησεις 3 ψυγεια?

δεν σου αρκουν το 3πλο + το 4πλο που θεις να παρεις για να κανεις 2 ξεχωριστα κυκλωματα με 2 αντλοιες και να τα ψυξεις ολα?

Link to comment
Share on other sites

Eφοσον το εχεις για μενα γνωμη μου κρατα αυτο

Τωρα στη μητρικη νερο ειναι καθαρα για εφε ελαχιστες ειναι η μητρικες που δημιουργουν προβλημα απο θερμοκρασιες πλεον αρα δεν ξερω κατα ποσο αξιζει - ειδικα με τα λεφτα που ζηταει καλυτερα βαλε μια 2η αντλια - Καλο ειναι βασικα να περιμενεις να δεις τη θερμοκρασιες θα παιζουν τα Mobo στο χ79

Σωληνα εγω προτειμω τα 3/8

Συμφωνώ ότι στις περισσότερες περιπτώσεις δεν είναι απαραίτητη η ψύξη της μητρικής, αλλά και πάλι με την ίδια λογική λίγα πράγματα είναι "απαραίτητα". Σε καταστάσεις ο/c ανεβάζουν temps τα mobo όχι φυσικά σε σημείο να απαιτούν υδρόψυξη, αλλά το νερό είναι μια καλή λύση για να μην εκλείεται η θερμότητα αυτή στο εσωτερικό του κουτιού + τα looks. 2η αντλία δεν πιστεύω ότι υπάρχει λόγος για 1 κύκλωμα (εκτός αν πάω για 2), η D5 μια χαρά τα βγάζει πέρα + ότι δεν θέλω τον θόρυβο/βούισμα μιας ακόμη αντλίας στο σύστημα.

εγω ακομα δεν καταλαβα ποσα κυκλωματα θα εχεις.

επισης γιατι θελεις να χρησημοποησεις 3 ψυγεια?

δεν σου αρκουν το 3πλο + το 4πλο που θεις να παρεις για να κανεις 2 ξεχωριστα κυκλωματα με 2 αντλοιες και να τα ψυξεις ολα?

Προς στιγμήν σκέφτομαι για 1 κύκλωμα, εξετάζω και την περίπτωση για 2 loops όμως. Το όλο setup θα είναι και λίγο overkill/future-proof οπότε μάλλον θα μπουν 3 ψυγεία απ' την αρχή. Θα πέσει o/c στα πάντα οπότε θέλω να υπερκαλυφθεί ο τομέας ψύξη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.