Jump to content



Project V-8 - worklog and more


dimitris_s

Recommended Posts

Project V-8 - worklog - σκέψεις - σχόλια

Το κουτί είναι το LD PC V-8. Έφτασε πριν δυο μέρες και ακόμη να χωνέψω το μέγεθός του. Είναι πανάκριβο κουτί, όχι επειδή έχει περίεργα μέταλλα ούτε επειδή έχει συρταράκια και tool-free χαζομάρες αλλά επειδή είναι ένα εξ' ολοκλήρου custom κουτί, με overkill χώρους και διαστάσεις, το οποίο είναι κομμένο-ραμμένο για uber υδρόψυξη.

PROS:

  • Τεράστιες διαστάσεις. Μια βιβλιοθήκη από αλουμίνιο που σίγουρα χωράει τη μισή Πάπυρος-Λαρούς. :p
  • Είναι custom. Όπερ σημαίνει ότι μπορείς να διαλέξεις το χρώμα από μια ποικιλία χρωμάτων, μπορεί να σου έρθει με έτοιμη τρύπα για fill-port, μπορεί να έχει είτε απλό 4way cut για το cpu backplate ή μεγαλύτερο για μητρικές όπως η Evga SR-2.
  • Πανάλαφρο αλλά στιβαρό ταυτόχρονα. Όταν το έφερε ο courier και πήγα να το σηκώσω, έπαθα αυτό που παθαίνουμε μερικές φορές όταν πάμε να σηκώσουμε μια βαλίτσα που νομίζουμε ότι είναι ασήκωτη ενώ στην πραγματικότητα είναι άδεια. Είχα ενδοιασμούς στην αρχή για τη στιβαρότητά του αλλά το φόρτωσα με dummy-load και δεν παρατήρησα ούτε την παραμικρή στρέβλωση. Είναι πολυ καλά δεμένο, τίγκα στο περτσίνι.
  • 2 θέσεις για μπροστινούς 140mm.
  • Τεράστιο ξεχωριστό compartment για υδρόψυξη και PSU.
  • Mπορεί να πάρει έως και 3 Quad Radiators. 1 επάνω και 2 κάτω στο w/c compartment.
  • Rad-Holders με ρυθμιζόμενες βάσεις για τα 2 quad rads.
  • To brick pattern στα grills μπορεί να μην είναι ότι πιο όμορφο, αλλά κερδίζει σε πρακτικότητα. Μπορεί να καθαριστεί πανεύκολα σε αντίθεση με άλλα honeycomb, circle grill patterns.
  • Υπάρχουν αρκετά ανοίγματα στο plate που χωρίζει τα δύο compartments για να περάσουν όμορφα και τακτοποιημένα οι σωλήνες.
  • Είναι κουτί που τα σκας μια φορά, θα σου πάρει ίσως και μήνες να το στήσεις όπως πρέπει, αλλά είναι κουτί που απ' ότι δείχνει θα σου μείνει για πολλά πολλά χρόνια.
  • Massive! Α ναι το' παμε αυτό.

CONS:

  • Τιμή. Τίμια (custom γαρ) αλλά τσούζει.
  • Το κουτί που μου ήρθε είχε 4 stand-offs (ποδαράκια) από αλουμίνιο. Περιλαμβάνονται βίδες, παξιμάδια, ροδέλες αλλά τις τρύπες για να βιδωθούν στο κουτί πρέπει να τις ανοίξω εγώ. Όχι ότι είναι μεγάλη δουλειά να μετρήσω και να ανοίξω 4 τρυπούλες στη βάση του κουτιού με το dremel, αλλά για τα λεφτά που έδωσα είναι ξενέρωμα. Και δεν μπορείς να πεις ότι δεν θα τις βάλεις τις βάσεις, γιατί θα ξυθεί η βαφή από κάτω.
  • Τα πλαϊνά είναι στο σύνολο 4 και από τις δύο πλευρές (2+2). Είναι βιδωμένα με torx βίδες. Για να βγάλεις τα δύο κυρίως πλαϊνά πρέπει να ξεβιδώσεις πάνω από 20 torx βιδούλες. Έχει κι ένα καλό αυτό, το ότι δεν ξύνεται το χρώμα.

Άψογα συσκευασμένο. Η συσκευασία έφτασε σαν καινούρια. Ο γάταρος είναι για reference :hehe:

qSIuk.jpg

MF3HH.jpg

vcbzv.jpg

Πολυ φελιζόλ. Δεν κουνιόταν ούτε για πλάκα το κουτί μέσα.

63SdK.jpg

TQhHh.jpg

xsJoV.jpg

pFDUH.jpg

TgIF7.jpg

FOecZ.jpg

Από αριστερά προς τα δεξιά: LD PC V-8, Corsair Obsidian 800D, Stacker 831SE, IBM Intellistation Ζ pro. Για να καταλάβετε τα μεγέθη, το IBM έχει E-ATX μητρική, με 2 Xeon επάνω. Sorry για τη σκόνη και την κακή φωτό.

1Me4h.jpg

Όλο το σχέδιο θα γίνει πρώτα στο Sketchup, όπου και θα αποφασίσω τι components θα μπουν και που ακριβώς. Πρώτη μου επαφή με το πρόγραμμα, είναι πολυ δυνατό αλλά θέλει δουλειά και μπόλικο χρόνο. Μου πήρε πολυ ώρα γιατί ήθελα να το βγάλω με όσο περισσότερη ακρίβεια μπορώ μια και είμαι noob στο sketcup.

Δύο σχέδια στο ξεκίνημα.

qssiT.png

MLNwz.png

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply
Το όλο θέμα είναι πόσο αθόρυβο μπορεί να είναι ένα σύστημα με 10+ ανεμιστήρες και πόσο αισθητικά υποφερτό ώστε να μπορεί να μπει σε ένα δωμάτιο σπιτιού...

Οι ανεμιστήρες που θα μπουν στο σύστημα θα είναι όλοι χαμηλών rpm, και θα πέσουν και ίσως πιο κάτω από τα 7V, έτσι ώστε να είναι πραγματικά αθόρυβοι.

Στο 800D όπως το έχω τώρα έχω 12 ανεμιστήρες (4x140mm,6x120mm,2 στο corsair airflow). Όλοι ελέγχονται από ένα zalman fan controller και το σύστημα ίσα που ακούγεται. Ειδικά οι 6 στο ψυγείο δουλεύουν στο χαμηλότερο setting. Ένα rad όπως το TFC 360 είναι αρκετά δυνατό από μόνο του, οπότε φαντάσου με τα 4απλά τι γίνεται. :)

Με το αισθητικά υποφερτό εννοούσες μήπως ακουστικά υποφερτό;

Link to comment
Share on other sites

Οι ανεμιστήρες που θα μπουν στο σύστημα θα είναι όλοι χαμηλών rpm, και θα πέσουν και ίσως πιο κάτω από τα 7V, έτσι ώστε να είναι πραγματικά αθόρυβοι.

Στο 800D όπως το έχω τώρα έχω 12 ανεμιστήρες (4x140mm,6x120mm,2 στο corsair airflow). Όλοι ελέγχονται από ένα zalman fan controller και το σύστημα ίσα που ακούγεται. Ειδικά οι 6 στο ψυγείο δουλεύουν στο χαμηλότερο setting. Ένα rad όπως το TFC 360 είναι αρκετά δυνατό από μόνο του, οπότε φαντάσου με τα 4απλά τι γίνεται. :)

Με το αισθητικά υποφερτό εννοούσες μήπως ακουστικά υποφερτό;

Εννοούσα εμφανισιακά :) Χμμ, 12 Noctua :T:

Link to comment
Share on other sites

εχει βαλει ποδαρακια ..πλεον

το αδικεις παντως το κουτακι ...

Εγω οταν το ειδα σκεφτηκα κατι τετοιο (βλ εικονα)..οχι εξοδους μπροστα για ακουστικα και usb..

3χ 4-πλα ψυγεια παιρνει και ανετα μια e-atx μητρικη.

3218847_3ed5b165537213c84684348593e895b4.jpg

Link to comment
Share on other sites

εχει βαλει ποδαρακια ..πλεον

το αδικεις παντως το κουτακι ...

Εγω οταν το ειδα σκεφτηκα κατι τετοιο (βλ εικονα)..οχι εξοδους μπροστα για ακουστικα και usb..

Το κουτί είναι φανταστικό και πολύ μελετημένο, αλλά όταν κάποιος δίνει τόσα λεφτά πρέπει να έχει και τα στοιχειώδη πράγματα επάνω.....

Δέν νοείται δηλ. να αρχίζεις τις μόντες ανοίγοντας τρύπες για ποδαράκια και usb σε ήδη έτοιμο βαμμένο κουτί.

Link to comment
Share on other sites

Όταν βλέπω αυτόν τον τεράστιο χώρο στο κάτω μέρος για την υδρόψυξη, το μυαλό μου πάει σε TFC Monsta.

Και επειδή ένα Monsta δεν μπορεί να είναι κρυμένο, τι θα έλεγες για αντικατάσταση των πλαινών grills με διάτρητο plexi ?

Βέβαια, άσχετα με το Monsta, το διάτρητο plexi θα μπορούσε να εφαρμοστεί γενικώς στο κουτί, ώστε να δένει καλύτερα το πλαινό παράθυρο με τις γρίλλιες.

Όπως και να έχει το πράγμα, επειδή το κουτί είναι ξεχωριστό, εύχομαι καλό γλέντι και γιαβάς - γιαβάς, ώστε να προκύψει ένα ωραίο αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη!!

οντως συμφωνω με τον @Lakisss ειναι πολλα τα χρηματα για να μην εχει τα βασικα.. εμενα με ενοχλει ακομα και που δεν εχει φιλτρα,η και ανεμιστηρες. start button εχει? επισης μιας και ειναι custom θα μπορουσε να βαλει παντου βιδες και οχι τα περτσινια. ομως οντως ειναι τεραστιο, και χωραει και μενα μεσα!!!!

και αφου ολοι προτεινουν απο κατι,στο τελος να βαλεις ροδακια γιατι με τοσο hardware θα ειναι ασηκωτο!!!:p:tomato:

φιλικα παναγιωτης!

Link to comment
Share on other sites

Οι βίδες είναι πιο βαριές, πιο ακριβές και χαλαρώνουν πιο εύκολα από τα περτσίνια

Προσωπικά νομίζω ότι το έχουμε παρακάνει σαν χρήστες. Δε κατηγορώ το φίλο που ειχε μια Α ανάγκη και ήθελε κάτι που να του κάνει τη δουλειά. Απλώς εχουμε ξεφύγει σε διαστάσεις και μεγέθη υπερβολικά πολύ.

Link to comment
Share on other sites

καλοριζικο Δημητρη

μακαρι να στεγασει το τερατακι σου και την ψυξη του οπως το ειχες φανταστει...

για τα ροδακια και τις χειρολαβες συμφωνω 100%

στο μελλον θα τα εκτιμησεις απιστευτα.

Για το κυκλωμα θα σου προτεινα να ξεεκινησεις με τα βασικα

και στην πορεια βλεπεις τι αλλο θα χρειαστεις.

Μη καταξοδευτεις να το τιγκαρεις ψυγεια τα οποια μπορει να αποδειχτουν περιττα.

Ενα καλο τετραπλο σηκωνει ανετα cpu & 2x single VGAs

βεβαια δεν ξερω τι parts εχεις ηδη αλλα πιθανοτατα θα ξεκινουσα με κατι τετοιο

(τα συγκεκριμενα fans κατ εμε ειναι αθορυβα αλλα εαν εισαι πολυ ψειρας με τον θορυβο

μπορεις να τα δουλεψεις στο 70% οπου ειναι πραγματικα τελειως silent ενω εχουν ακρως ικανοποιητικο airflow για το ψυγεια τετοιας κατηγοριας)

keep us posted!

Link to comment
Share on other sites

εφόσον έχεις τόσο χώρο και απότι κατάλαβα πας για μηχάνημα-τέρας σκέψου και την περίπτωση να ενσωματώσεις ένα 2ο PC μεσα στο κουτί, ίσως μια μητρική micro-atx με κάποιον AMD Νeo ή Intel Atom (2πυρηνο ίσως) και να κανεις στην ουσία ενα μηχάνημα που θα εχει λειτουργίες browsing και γραφειου σε χαμηλή κατανάλωση αλλά και δύναμη όταν χρειάζεσαι επεξεργαστική ισχύ (σε παιχνίδια και multithreaded app development )

Link to comment
Share on other sites

η ιδεα για ενα μικροσκοπικο πισι μεσα ειναι καταπληκτικη!στον πατο χωραει δευτερο τροφοδοτικο,καπου εχω δει οτι το εχουν κανει κιολας..!

:offtopic2:Nα ρωτισω κατι ασχετο, σχετικα με αυτα που προτεινει ο @κοπριτης?? αυτο εδω ειναι drain port,σωστα? πως το τοποθετουμε στο κουτι?θα "εξεχει" ολο??θελω και γω να βαλω ενα fillport και drainport μιας και θα αλλαξω τα υγρα..!επισης αυτο ταιριαζει με το τανκ μου?:offtopic2:

Link to comment
Share on other sites

ουτε καν 2ο τροφοδοτικό

κυκλοφορούν κάτι τροφοδοτικά διαστάσεων 8x5cm που τροφοδοτούν μητρική και 2 συσκευές και χρειάζονται 9volt από εξωτερικό τροφοδοτικό μεγέθους λαπτοπ

Link to comment
Share on other sites

η ιδεα για ενα μικροσκοπικο πισι μεσα ειναι καταπληκτικη!στον πατο χωραει δευτερο τροφοδοτικο,καπου εχω δει οτι το εχουν κανει κιολας..!

:offtopic2:Nα ρωτισω κατι ασχετο, σχετικα με αυτα που προτεινει ο @κοπριτης?? αυτο εδω ειναι drain port,σωστα? πως το τοποθετουμε στο κουτι?θα "εξεχει" ολο??θελω και γω να βαλω ενα fillport και drainport μιας και θα αλλαξω τα υγρα..!επισης αυτο ταιριαζει με το τανκ μου?:offtopic2:

Για να μην χαλαμε το thread σου απαντησα με πμ...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι αισιόδοξος πάντως, δείχνει να έχει πολυ καλό potential το case. Είναι αρκετά πρακτικό. Για παράδειγμα αν θες να βγάλεις τo hdd cage, είναι 8 βιδούλες philips. Το βγάζεις, κάνεις τη δουλειά σου, περνάς τα καλώδια όπως σε βολεύουν καλύτερα και μετά το ξαναβάζεις.

@Kοπρίτης: Σ' ευχαριστώ πολυ αρχηγέ! :T: Πιθανότατα όπως είπες κι εσύ, θα ξεκινήσω με τα βασικά. Δηλαδή αρχικά σκέφτομαι να πάρω ένα quad-rad, και να βάλω και το tfc 360 που έχω. Μάλλον θα χρειαστώ και νέο tank, γιατί για να μπει το koolance που έχω, θέλει να κάνω τρύπα στη πλάτη κάτι το οποίο δε παίζει. Τα parts που έχω είναι αυτά που είχα σου είχα παραγγείλει από extreme, δεν έχει αλλάξει κάτι όσον αφορά το setup. George, το drain valve πρέπει να μπει στο χαμηλότερο σημείο του κυκλώματος έτσι; Αν είναι πιο πάνω από τα κάτω ψυγεία θα δουλέψει;

@Lakisss: Το ότι δεν είχε front panel το κουτί το ήξερα. :) Επειδή το front panel του 800D το δουλεύω πολυ και για τις USB του, αλλά και γιατί συνδέω τα headphones όταν παίζω κάνα game, πιθανότατα να βάλω κάποιο καλό 5.25 frontpanel με USB και συνδέσεις ήχου, όπως αυτό της Lian-Li.

--

Δεν έχω αποφασίσει ακόμα με τι χρώματα θα παίξω σαν θέμα. Σκεφτόμουν πάλι κάτι σε black/white, αλλά αυτή τη φορά κανονικό b&w, δηλαδή λευκά sleeved καλώδια, λευκό tubing (ίσως πάω πάλι σε 3/8" θα μου δώσει ευελιξία). Επειδή τα καλώδια του PSU όσο και να συμμαζευτούν, θα είναι εμφανή στην κάτω πλευρά, πιθανότατα να τα καλτσώσω και αυτά. Δε το' χω ξανακάνει και απ' όσο ξέρω είναι μανίκι βέβαια αλλά θα δείξει.

Θα έλεγε να πάω σε διπλή λούπα, ή σε μονό κύκλωμα; Θα ψυχθούν μητρική, CPU, VGA (πιθανό crossfire στο μέλλον). Για να πω την αλήθεια δε μ' αρέσει η προοπτική του διπλού γιατί θα υπάρξει clutter.

Ακόμη κι αν πάω σε μονό κύκλωμα πάντως λέω να βάλω και δεύτερη D5.

Από hardware θα περιμένω τους bulldozer. Μια πολυ καλή μητρική, 8Gigs of RAM και την 5870 και όσο αντέξει. Θα μπει σίγουρα SSD στο σύστημα, και αν μπορέσω θα μπουν 2 σε R-0.

Ένα μικρό test για να δω τους χώρους.

VlGT5.png

rLvid.png

Z4VUc.png

mEHCn.png

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.