Jump to content



Project V-8 - worklog and more


dimitris_s

Recommended Posts

διπλο loop εχει νοημα μοναχα εαν στο ενα παιξεις mobo&cpu

και στο αλλο dual vgas

αλλιως ενα και καλο loop αρκει imho

δυο D5 για single loop ειναι overkill ._

αντε βαρια να πας σε 2χPMP400 ισως και @7v αν θες οπωσδηποτε διπλη αντλια

εαν πας για δυο loops παντως

σιγουρα με 2 480αρια θηρια θα καθαρισεις για πολυ καιρο

οτι κι αν επιλεξεις παντως μην παραβλεψεις λεπτομερειες οπως φιλτρα, fillports & drainports και μερικα QDCs

θα ερθει η στιγμη που θα τα εκτιμησεις αφανταστα.

α και για μην ξεχνιομαστε

sketchup rulez!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Παρατηρώ στο σχέδιο, στη διάταξη με τα δύο ψυγεία στο κάτω μερος του κουτιού, ότι ο θερμός αέρας εξερχόμενος από το ένα ψυγείο εισέρχεται στο άλλο - έστω και ένα ποσοστό του. Ίσως να ήταν προτιμότερο και τα δύο ψυγεία να παίρνουν αέρα από το εσωτερικό του κουτιού, εξάγοντας τον θερμό απευθείας προς τα έξω, τοποθετώντας ταυτόχρονα έναν ανεμιστήρα κάτω από το τροφοδοτικό ώστε να εισάγει φρέσκο αέρα στο εσωτερικό του κάτω τμήματος της υδρόψυξης.

Η ιδέα επίσης να ξεκινήσεις με το sketchup πολύ καλή. Μην ανοίξεις ούτε τρύπα στο κουτί αν πρώτα δεν περάσεις τα παντα στο σχέδιο.

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ στο σχέδιο, στη διάταξη με τα δύο ψυγεία στο κάτω μερος του κουτιού, ότι ο θερμός αέρας εξερχόμενος από το ένα ψυγείο εισέρχεται στο άλλο - έστω και ένα ποσοστό του. Ίσως να ήταν προτιμότερο και τα δύο ψυγεία να παίρνουν αέρα από το εσωτερικό του κουτιού, εξάγοντας τον θερμό απευθείας προς τα έξω, τοποθετώντας ταυτόχρονα έναν ανεμιστήρα κάτω από το τροφοδοτικό ώστε να εισάγει φρέσκο αέρα στο εσωτερικό του κάτω τμήματος της υδρόψυξης.

Η ιδέα επίσης να ξεκινήσεις με το sketchup πολύ καλή. Μην ανοίξεις ούτε τρύπα στο κουτί αν πρώτα δεν περάσεις τα παντα στο σχέδιο.

Έχεις δικίο στη παρατήρησή σου, όμως ξέχασα να αναφέρω ότι το σχέδιο έως τώρα είναι απλά χωροταξικό. Εάν θα μπουν δυο τετραπλά κάτω, θα παίρνουν αέρα από μέσα και θα τον πετάνε κατευθείαν έξω από το κουτί από τις γρίλιες που υπάρχουν γι' αυτόν ακριβώς τον σκοπό.

Στο κάτω compartment θα μπει ένας 140άρης στην πρόσοψη κι ένας 92άρης κάτω από το τροφοδοτικό. Πιστεύω πως είναι καλύτερα να βάλω τον 92άρη να εισάγει, όπως λες κι εσύ, και τον 140άρη να εξάγει. Ο 92άρης θα είναι κάποιος "ψόφιος" με χαμηλά rpm για να μην ακούγεται καθόλου, οπότε και τα CFM του θα είναι σχετικά λίγα.

Πάντως κάνω τώρα μια λίστα με το τι πράγματα θα χρειαστώ, και είναι πολλά. Θα πάρω άλλα anti-vandal switches, θέλω κάνα 2 sleeve kits κ.ο.κ.

Επίσης μάλλον θα του βάλω τα wheels της LianLi. Παίζει να τα βρούμε κάπου εγχώρια αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Στο κάτω compartment θα μπει ένας 140άρης στην πρόσοψη κι ένας 92άρης κάτω από το τροφοδοτικό. Πιστεύω πως είναι καλύτερα να βάλω τον 92άρη να εισάγει, όπως λες κι εσύ, και τον 140άρη να εξάγει. Ο 92άρης θα είναι κάποιος "ψόφιος" με χαμηλά rpm για να μην ακούγεται καθόλου, οπότε και τα CFM του θα είναι σχετικά λίγα.

Με δεδομένο ότι το κάτω τμήμα της υδρόψυξης είναι ανεξάρτητο και αυτοτελές και θα υπάρχουν καμπόσοι ανεμιστήρες (αυτοί των ψυγείων) που θα εξάγουν αέρα προς τα έξω (βέβαια δεν ξέρουμε τώρα αριθμό, αλλά φαντάζομαι ότι θα είναι από 4 έως και 8), είναι προτιμότερο και οι δύο ανεμιστήρες (ο εμπρός και ο πίσω) να εισάγουν αέρα. Στή θέση σου θα προτιμούσα 140-άρηδες και για τους δύο ή και μεγαλύτερους εφόσον τους παίρνει. Επίσης, εφόσον ο πίσω θα είναι εισαγωγή, το τροφοδοτικό μπορεί να γυρίσει κανονικά και να παίρνει απευθείας φρέσκο αέρα από την εισαγωγή αυτή.

Link to comment
Share on other sites

@MicAn: Η θέση για τον ανεμιστήρα κάτω από το τροφοδοτικό είναι 92mm, οπότε δυστυχώς δε χωράει κάτι μεγαλύτερο εκεί.

Κάτι γίνεται:

RUYiY.png

eLQGN.png

fhZKL.png

Πάω να κάνω τώρα κι ένα cart στο aquatuning με τα βασικά να δω πόσο περίπου θα βγει η λυπητερή. :wassat:

Εν τω μεταξύ, έχω λιώσει στο sketchup, και όταν βλέπω τις εικόνες με τα σχέδια εδώ στο thread από συνήθειο κάνω middle click για να κάνω orbit. :toomuchne Οι παθόντες με καταλαβαίνουν. Bring moar coffees plix :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Τα συγκεκριμένα φίλτρα ανεμιστήρων (επειδή τα έχω δοκιμάσει στο παρελθόν) είναι λίγο αντιαισθητικά για εξωτερική τοποθέτηση. Αν βέβαια τα βάλεις εσωτερικά, no problem.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου προτείνω με τίποτα αυτούς τους ανεμιστήρες δεν ξέρω αν το πρόσεξες άλλα έχουν 28 dBA και θα βάλεις 11 από αυτούς φαντάσου ποιο πολύ θόρυβο και από το τρένο θα κάνουν .Σου προτείνω αυτόν εγγυημένα αθόρυβο.Δεν ξέρω αν θα έχεις πρόβλημα στο θέμα πάχους .

Π.ς Υπάρχει και αυτός άλλα είναι πανάκριβος

Link to comment
Share on other sites

Τα συγκεκριμένα φίλτρα ανεμιστήρων (επειδή τα έχω δοκιμάσει στο παρελθόν) είναι λίγο αντιαισθητικά για εξωτερική τοποθέτηση. Αν βέβαια τα βάλεις εσωτερικά, no problem.

Για εσωτερική τοποθέτηση τα προορίζω εκτός αν βρω κάτι πιο όμορφο.

@rafail1994: Για τα gentle typhoon έχω διαβάσει τα καλύτερα. NB είναι καλοί αλλά δεν έχω δει κόσμο να βάζει σε ψυγεία και δε ξέρω τι απόδοση θα έχουν στη ψύξη ενός ψυγείου. Βασικά οι ανεμιστήρες είναι το λιγότερο που με απασχολεί, FAN ΥΠΑΡΧΟΥΝ. :p

Thanks anyhow.

Link to comment
Share on other sites

Π.ς Υπάρχει και αυτός άλλα είναι πανάκριβος

τον εχω αυτον τον ανεμιστηρα! ναι ειναι αθορυβος αλλα και τελειως μα τελειως ψοφιος! δεν κανει για ψυγειο! σαν να μην τον εχεις καθολου θα ειναι!

Link to comment
Share on other sites

Για εσωτερική τοποθέτηση τα προορίζω εκτός αν βρω κάτι πιο όμορφο.

@rafail1994: Για τα gentle typhoon έχω διαβάσει τα καλύτερα. NB είναι καλοί αλλά δεν έχω δει κόσμο να βάζει σε ψυγεία και δε ξέρω τι απόδοση θα έχουν στη ψύξη ενός ψυγείου. Βασικά οι ανεμιστήρες είναι το λιγότερο που με απασχολεί, FAN ΥΠΑΡΧΟΥΝ. :p

Thanks anyhow.

Και εγώ δεν έχω δει απλώς αρκετά άτομα που τους έχουν πάρει ειναι πάρα πολύ ικανοποιημένοι και από την απόδοση τους και από το θόρυβο που παράγουν.

Όσον αναφορά τα φίλτρα έχω πάρει ένα από αυτά που θέλεις να πάρεις είναι αρκετά κάλο δεν αφήνει την σκόνη να περάσει. Εγώ το έχω βάλει στο τροφοδοτικό και δεν έχει μαζέψει τίποτα.Μια φορά την εβδομάδα το περναω με την σκούπα από πάνω και είναι σαν καινούριο.

τον εχω αυτον τον ανεμιστηρα! ναι ειναι αθορυβος αλλα και τελειως μα τελειως ψοφιος! δεν κανει για ψυγειο! σαν να μην τον εχεις καθολου θα ειναι!

Προσωπικά δεν τον έχω άλλα ένας φίλος και μου είπε ότι είναι πολύ κάλος και αποδοτικός έριξε αρκετά της θερμοκρασίες στον επεξεργαστή.

Για να το λες με σιγουριά κάτι ξέρεις

Link to comment
Share on other sites

... εκτός αν βρω κάτι πιο όμορφο.

Ρίξε μιά ματιά στα demciflex που είναι όμορφα, ανθεκτικά, αποτελεσματικά, καθαρίζουν εύκολα, τοποθετούνται εξωτερικά, με μαγνήτη χωρίς βίδες και παραδίδονται και σε custom διαστάσεις :

DemciFlex

Είχα κάνει μια παραγγελία από Νότια Αφρική και είχα μείνει πολύ ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μιά ματιά στα demciflex που είναι όμορφα, ανθεκτικά, αποτελεσματικά, καθαρίζουν εύκολα, τοποθετούνται εξωτερικά, με μαγνήτη χωρίς βίδες και παραδίδονται και σε custom διαστάσεις :

DemciFlex

Είχα κάνει μια παραγγελία από Νότια Αφρική και είχα μείνει πολύ ευχαριστημένος.

Ωραίος, σ' ευχαριστώ. :T: Πολυ ωραία τα φιλτράκια, και έξυπνα. Απλά έχω στο μυαλό μου το εξής σενάριο: Ανεμιστήρας και το φίλτρο από τη μέσα πλευρά, δηλαφή μέσα στο κουτί. Βασικά αυτό που ψάχνω είναι γρίλια (σαν αεραγωγός) με φίλτρο μέσα. Τρέχα γύρευε δηλαδή. :p

EDIT: Έχουμε κάνα guide για single braid/sleeve σε καλώδια PSU;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Δημήτρη κατ' αρχή συχαρητήρια για το νέο "παιχνίδι'!

Είμαι σίγουρος ότι θα το διασκεδάσεις μέχρι εκεί που δεν παίρνει:p

Θέλω να σου πω μια σκέψη που κάνω σχετικά με τον αερισμό του διαμερίσματος με τα ψυγεία, στο κάτω μέρος του κουτιού.

Όπως είπες σκοπέυεις και σψστά να βάλεις τους ανεμιστήρες να ρουφάνε τον αέρα μεσα από τα ψυγεία και να τον φυσάνε έξω από το κουτί, ΄'ετσι θα εχεις περίπου (ακόμα και αν ρίξουμε την απόδοση των ανεμιστήρων στο μισό -λόγω του ψυγείου-) περίπου 230CFM μα θέλουν να βγούν από το κουτί, άρα θα πρέπει άλλα τόσο 9και ακόμα καλύτερα πολλά περισότερα να μπορούν να μπουν στο κουτί.

Εδώ λοιπόν οι δύο ανεμιστήρες που βάζουν αέρα, μάλλον θα αποδειχθούν κατώτεροι των απαιτήσεων, και αν σκοπέυεις να βάλεις και φίλτρα ακόμα πιο δύσκολα, άρα οι δύο αυτοί ανεμιστήρες θα πρέπει να έχουν όσο το δυνατόν μεγαλύτερη παροχή, με όσο γίνεται μικρότερο θόρυβο.

Αυτά όμως δεν "συνάδουν" με τις διαστάσεις 9 χ 9 του πίσω (και αν το θέλεις, ούτε με το 12 χ12 του εμπρός.

Γνώμη μου είναι να το ψάξεις λίγο , μήπως κανεις κάποια τροποποίηση στο κουτί να βάλεις μεγαλύτερουςκαι ίσως ισχυρότερους.

Καλό θα ήταν να εξαντλήσεις τις διαθέσιμες διαστάσεις, για να ανασαίνουν ελέυθερα τα ψυγεία.

Σου εύχομαιο καλή διασκέδαση!

Link to comment
Share on other sites

Seafalco σ' ευχαριστώ πολυ για τις παρατηρήσεις σου. Τροποποίηση στο κουτί δε θα γίνει πάντως, πέραν κάποιων μικρών τρυπών για ρόδες/stands, ίσως και για τη βάση της αντλίας. Όντως πρέπει να το κοιτάξω σχετικά με την εισαγωγή αέρα στο κάτω διαμέρισμα. Στην αρχή μπορεί να παίξω με έναν 140 και τον 92άρη να βάζουν αέρα και βλέπουμε.

lF36q.png

dYJ4Z.png

Εδώ φαίνεται το fill port και το πως πρέπει να πάει το tube για να συνδεθεί στο πάνω μέρος του res. Στη τελευταία εικόνα φαίνεται πως υπάρχει χώρος για να περάσει όμορφα ο σωλήνας πίσω από το πάνω ψυγείο.

EhiJM.png

OXvih.png

Όλα είναι υπό σκέψη ακόμη, έχει μπόλικο δρόμο μπροστά του. Επίσης τα tubes είναι τρελό μανίκι να σχεδιαστούν στο sketchup, και μάλλον θα πιάσω μολύβι και χαρτί για τη διαδρομή της λούπας.

Σαν ιδανικό σενάριο είναι μονή αντλία D5 (την έχω ήδη αυτή), και 3 ψυγεία (2x480 και 1x360). Αυτό που σκέφτομαι είναι ότι θέλω να παρεμβάλλω οπωσδήποτε ένα ψυγείο από τα 3 πριν την κάρτα ή τις κάρτες γραφικών. Έτσι και μονή λούπα να γίνει που το προτιμώ, γιατί ποτέ δε συμπάθησα το clutter της διπλής λούπας, αλλά και το νερό να ψύχεται πριν φτάσει στις vga, αφού θα έχει περάσει από mb/cpu. Μένει να αποφασίσω που θα μπουν αντλία/res και να βρεθεί η κατάλληλη και αισθητικά καλύτερη διαδρομή για το κόλπο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Αντλία + δεξαμενή, do it the Kopritis way, δηλαδή χρησιμοποίησε αυτό :

Pump Nozzle & Reservoir Base for PMP-450/S (60mm OD) - Water cooling systems, pc liquid cooling kit, cpu, video card, hard drive

Το αποτέλεσμα αισθητικά θα είναι πολύ πιο ωραίο.

Επίσης, επειδή συνήθως οι κλειστές καμπύλες του tubing από CPU σε MOFSET και από MOFSET σε NB δεν βγαίνουν (σπάει το tubinhg, ακόμη και με περίβλημα-ελατήριο) θα πρέπει να χρησιμποποιήσεις συνδυασμούς μεταλλικών εξαρτημάτων της Koolance :

Fitting Single, Swiveling Elbow - Water cooling systems, pc liquid cooling kit, cpu, video card, hard drive

Dual VID Connector, Adjustable 1 Slot Spacing - Water cooling systems, pc liquid cooling kit, cpu, video card, hard drive

Swiveling Coupling Adapter, Male-Female - Water cooling systems, pc liquid cooling kit, cpu, video card, hard drive

Swiveling Coupling Adapter, Male-Male - Water cooling systems, pc liquid cooling kit, cpu, video card, hard drive

Nozzle Coupling Adapter, Female-Female - Water cooling systems, pc liquid cooling kit, cpu, video card, hard drive

Link to comment
Share on other sites

Το PMP-450 έχω ήδη σαν base/cover μιας d5 και αυτό θα χρησιμοποιήσω. Απλά δεν είχα 3D μοντέλο κι έτσι έβαλα ένα που βρήκα έτοιμο με τη κλασσική D5. Θα αλλάξω res όμως, γιατί αυτό που έχω μου δίνει 1 g1/4" επάνω, και 2 g1/4" κάτω, και λογικά δε θα μου φτάσουν.

Όσον αφορά τα fittings, έχω ήδη μπόλικα (koolance, με διάφορες μοίρες), και στη παραγγελία θα παίξουν αρκετά fittings ακόμη, με γωνίες, coupling, extender, QDC κτλ.

Δε μου βγαίνει το σχέδιο της λούπας με τίποτα όμως... :toomuchne

Link to comment
Share on other sites

Σωστός!

Αν μέρος του project είναι οι ελάχιστες επεμβάσεις, "πάω πάσο".

Αν όμως τελικά υπαρχει πρόβλημα, υπάρχει κάτ που μπορεί να γίνει χωρίς να φαίνεται το οποίο θα βελτιώσει σίγουρα την κατάσταση.

Μπορείς στον πάτο του κουτιού και μεταξυ των ψυγείων, να ανοιχτούν μια σειρά τρύπες, πράγμα που είναι έυκολο, αισθητικά άρτιο, μπορεί να πάρει φίλτρο και τελικώς δεν θα φαίνεται.

Για να καταλάβεις τι λέω δες:

http://www.thelab.gr/cases-psu-and-mods/cooler-master-atcs-840-modding-78196.html

Όπως και να έχει , καλή επιτυχία και διασκέδαση!

Link to comment
Share on other sites

Ψυγεία (κάτω) -> αντλία -> res -> CPU -> MB -> επάνω ψυγείο -> VGAs

Να βάλω την αντλία πριν τα κάτω ψυγεία ή δεν θα δω διαφορά;

Σε ένα από τα κάτω ψυγεία θα συνδέσω και το drainport. Σκέφτομαι το drainport να το στηρίξω/δέσω κάπου στην οροφή του κάτω διαμερίσματος, έτσι ώστε να χωράει να βάλω ένα μικρό δοχέίο από κάτω όταν θέλω να αδειάσω το κύκλωμα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.