Jump to content



Πιστεύετε πως μια φωτογραφία...


Πιστεύετε πως μια φωτογραφία είναι "αληθής" μετά   

76 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Καμία φωτογραφία δεν είναι αληθινή έτσι όπως τίθεται στο thread.

Τι θα πει αληθινή και τι ψεύτικη; Η φωτογραφία είναι τέχνη και ψέμα μαζί. Αυτό που "βάζω" εγώ στον φακό μου είναι μόνο ένα μέρος από αυτό που βλέπει το μάτι από το ίδιο σημείο και δεν μπορεί να "αναπαραχθεί" με κανέναν τρόπο 100%. Διότι το μάτι έχει και την περιφερειακή όραση, ενώ ο καλύτερος φακός και η καλύτερη μηχανή και το καλύτερο panorama στο photoshop δεν την έχουν.

Πόσες φορές έχετε πάει σε ένα πολυδιαφημιζόμενο μέρος, μνημείο, παραλία και έχετε απογοητευτεί και είπατε "Α καλά αυτό είναι; Καμιά σχέση με το την φωτογραφία που είδα" η το αντίθετο μάλιστα.

Καθαρά υποκειμενική νομίζω η απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply
δε ξερω τι λετε εσεις , εγω εξακολουθω να ρωταω αυτη η φωτο που ανεβασε ως αναφορα τι θα πρεπει να καταλαβω..Δεν μιλησα για εξοπλισμο ουτε για μπ.Εσεις μιλατε για αυτα

εγω ρωταω απλο πραγμα

Εμένα μου αρέσουν πολλά πράγματα , όπως άρεσαν και σε χομπιστες φωτογράφους του εξωτερικού .

Ηταν ηλιοβασίλεμα , το νερό έπαψε να φωτίζεται , η πάπια ήταν το τελευταίο αντικείμενο που ακόμα δέχονταν φως έστω υπό γωνία , ως φωτεινότερη έκανε το είδωλο της στο νερό , και σχηματίστηκαν επάνω της δεκάδες τόνοι του λευκού.

Τώρα κατάλαβες τίποτα ?

Link to comment
Share on other sites

Για τα δικά μου γούστα τα 2 MP της πάπιας, είναι λίγα. Επίσης αυτή η πράσινη color fringe αριστερά, στην ουρά, δε σου βγάζει το μάτι; Άσε, δε, η οξύτητα. Μέτρια έως χαμηλή.

Πες μας την οθόνη σου , να σου πω τι βλέπεις ..

Με Sony 19αρα Black trinitron αναλογική , οι φωτογραφίες μου φαίνονταν ποιο όμορφες από την μοντέρνα DELL που εχω.

Και σταματάω εδώ τα τεχνικά , λέγοντας μόνο , ότι αυτό που μετράει είναι το τι φαίνεται στην εκτύπωση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ισχύει, αλλά 2 ΜΠ σε Α4, ΔΕΝ φαίνονται και πολύ καλά...

Εδώ μπαίνουμε στα χωράφια ποιότητας εκτυπωτών , και ποιότητας χαρτιού ...

Ένα ολόκληρο νέο θέμα, από μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

Πες μας την οθόνη σου , να σου πω τι βλέπεις ..

Με Sony 19αρα Black trinitron αναλογική , οι φωτογραφίες μου φαίνονταν ποιο όμορφες από την μοντέρνα DELL που εχω.

Και σταματάω εδώ τα τεχνικά , λέγοντας μόνο , ότι αυτό που μετράει είναι το τι φαίνεται στην εκτύπωση.

Ναι βρε αγορι μου..να δω την φωτο ποιοτικα η σαν θεμα ;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου αρέσουν πολλά πράγματα , όπως άρεσαν και σε χομπιστες φωτογράφους του εξωτερικού .

Ηταν ηλιοβασίλεμα , το νερό έπαψε να φωτίζεται , η πάπια ήταν το τελευταίο αντικείμενο που ακόμα δέχονταν φως έστω υπό γωνία , ως φωτεινότερη έκανε το είδωλο της στο νερό , και σχηματίστηκαν επάνω της δεκάδες τόνοι του λευκού.

Τώρα κατάλαβες τίποτα ?

Μεχρι στιγμης λες για το καδρο/θεμα. Κατι για το τεχνικο του benchmark αυτου? Γιατι σα να χω μια εντυπωση οτι πλεον τετοια ποιοτητα/οξυτητα εχουν φτασει και τα κινητα...

Link to comment
Share on other sites

Γιατι σα να χω μια εντυπωση οτι πλεον τετοια ποιοτητα/οξυτητα εχουν φτασει και τα κινητα...

Τα κινητά δεν έχουν βάση για τρίποδο , και δεν επιδέχονται αξεσουάρ όπως φακούς και φίλτρα,

πίστεψε με, εάν δεν είχα 10Χ οπτικό ζουμ , η πάπια θα είχε εξαφανιστεί , και θα τραβούσα σκέτο νερό.

Το κινητό θα είναι αιώνια μια μισή φωτογραφική μηχανή.

Link to comment
Share on other sites

τελικα οβερβολτ επειδη με εχεις μπερδεψει με τοσες αναλυσεις και θεωριες

με απλα λογια μπορεις να πεις τι υποστηριζεις ;

συνοπτικα και απλα

Λυπάμαι , ποιο απλά δεν γίνεται .

Και εγώ για να κατανοήσω και να μάθω έστω και την μισή αλήθεια για το όλο θέμα,

μου πήρε χρόνια , διαβάζοντας ξενόγλωσσα βιβλία + δοκιμές + συμβουλές από ποιο ενημερωμένους.

Όπως και στην μουσική , πρέπει να μυηθείς στο αντικείμενο , δηλαδή να μάθεις νότες.

Ωστε να μπορέσεις να διαβάσεις την παρτιτούρα , και να ανακαλύψεις εάν η μουσική επάνω της είναι σωστή.

Link to comment
Share on other sites

Τα κινητά δεν έχουν βάση για τρίποδο , και δεν επιδέχονται αξεσουάρ όπως φακούς και φίλτρα,

πίστεψε με, εάν δεν είχα 10Χ οπτικό ζουμ , η πάπια θα είχε εξαφανιστεί , και θα τραβούσα σκέτο νερό.

Το κινητό θα είναι αιώνια μια μισή φωτογραφική μηχανή.

Ανεπαρκεστατα επιχειρηματα, οταν μιλαμε για... οπτικο ζουμ, εναν αισθητηρα που εχει ξεπεραστει δεκαδες φορες (και το πρωτο της δεκαδος δεν ειναι ο ασσος) και για sample photos που με πολλη επιεικια πλησιαζουν την μετριοτητα (απο την κατω πλευρα της), απο καθε πιθανη αποψη. Σε εχουν ρωτησει σε αυτο το thread 2-3 συγκεκριμενα πραγματα, και απαντας μονιμως με αερολογιες, επιδεικνυοντας τον εξοπλισμο σου, τις πολυεπιπεδες σου γνωσεις σε θεωρητικο και πνευματικο επιπεδο. Το παιχνιδι που ειχες παρει τοτε ειναι πλεον απλα αχρηστο περαν της τυπικης απεικονισης και εχει χασει καθε εννοια αξιας. Ακριβως το ιδιο εχει συμβει σε ολους μας, με αρκετα (δεδομενου του θεματος του forum) πραγματα. Grow up.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.