Jump to content



Πιστεύετε πως μια φωτογραφία...


Πιστεύετε πως μια φωτογραφία είναι "αληθής" μετά   

76 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

τα σημερινά κινητά δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα :)

Εαν το μάτι σου δεν μπορεί να δει την διαφορά από έναν φακό φτιαγμένο από πλαστικό ,

σε σύγκριση με έναν αληθινό από κρύσταλλο , τότε λογικό είναι να τα βλέπεις όλα ίδια.

Μονο το βαρελι με το συνολο 15 κρυσταλων που εχει η "παλια" για σενα C2100 ,

( κατασκευής CANON )

ως ξεχωριστός φακός για dSLR κοστίζει 800Ε .

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Καλα τα λεει ο racer,

Η τεχνολογια καλπάζει φιλε overvolt, μην έχεις την ψευδαίσθηση οτι επειδή κάποτε η μηχανή σου ηταν top range συνεχίζει να ειναι και σήμερα.

Οι αισθητήρες ειναι πολύ ποιο εξελιγμένοι απο οτι ήταν τότε(εδω με 12800 iso και βγαίνουν πεντακαθαρες φωτογραφίες) και σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται να ζηλέψει σε τίποτα μια dslr της εποχης την μηχανουλα σου :)

Link to comment
Share on other sites

Η φωτογραφία μιας μηχανής , εάν αλλαχτεί έστω και λίγο ονομάζεται γραφικό ,

και ως γραφικό , δεν πατάει σε έκθεση φωτογραφίας .

αν μιλάμε για αναλογική μηχανή με το φιλμάκι της συμφωνώ

γιατί αν μιλάμε για ψηφιακή κοροιδεύεις τον εαυτό σου

μόνο και μόνο που η κάθε ψηφιακή έχει διαφορετικά προφιλ για το πρόγραμμα που χρησιμοποιείς (portrait, auto, landscape, ....) το retouch το έχουν φάει ΟΛΕΣ σου οι φωτογραφίες και δεν το έχεις πάρει χαμπάρι!

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπαν και άλλα παιδιά παραπάνω το ζήτημα είναι πολυσύνθετο και δεν εξαντλείται με το να συζητάμε μόνο κάποιες από τις παραμέτρους του.

Για να δώσω ένα παράδειγμα, ο φίλος ο Teodor_ch, πιο πάνω είπε ότι αν είναι ψηφιακή η φοτό , τότε από χέρι έχει ήδη πειραχτεί με βάση τα "προφιλ" που έχεις ενεργοποιήσει, μα κάτι ανάλογο ίσχυε , σε άλλο πεδίο και παλιότερα.

Ανάλογα με το φίλμ που χρησημοποιούσες, (δεν μιλάω για τον κόκο , αλλά για την εταιρία κατασκευής) , το αποτέλεσμα άλλαζε!

Κατά την γνώμη μου το θέμα δεν είναι εκεί, η φωτογραφία είναι κάτι πολύ ευρύτερο από αυτό που δηλώνει η ετυμολογία της λέξης, διότι από την στιγμή που δεν είσαι μια κάμερα κυκλοφορίας , αλλά κάποιος λόγος σε διεγείρει να τραβήξεις την φωτογραφία, απο εκείνη την στιγμή, η φωτογραφία γίνεται κάτι περισότερο από την επίδραση του φωτός στην φωτοευαίσθητηεπιφάνεια, γίνεται η προσπάθεια να "απαθανατίσεις" αυτό που εκείνη την στιγμή βλέπανε τα μάτια σου και η ψυχή σου.

'Αρα και η ενδεχόμενη διαδικασία μέτά στον "σκοτεινό θάλαμο", χημικό , ή ηλεκτρονικό, νομίζω ότι αποτελεί συνέχεια της προσπάθειας που ξεκίνησε με το πάτημα του κουμπιού.

(γιατί ας πούμε να θεωρήσουμε το φλουτάρισμα του περιβάλοντος με το Photoshop σαν απαράδεκτο , αλλά να αποδεχόμαστε το μασκάρισμα στην διάρκεια του φωτισμού του θετικού;)

Νομίζω ότι όλα εξαρτώνται από το αν υπηρετείται ο σκοπός της εξωτερίκευσης αυτού που "συνέλαβε" ο φωτογράφος και όχι απλά ο φωτογραφικός φακός.

Από αυτό το σημείο βέβαια και μετά υπάρχουν σωρεία κατηγοριοποιήσεων , ανάλογα με τον αντικειμενικό σκοπό της φωτογράφισης, αν είναι ας πούμε η φοτό να ενταχθεί σε ένα work log άλλα πράγματα θα μας ενδιαφέρουν και θα θεωρούμε "θεμιτά" και άλλα αν η φωτογράφιση είναι για την καταγραφή της φυσικής ομορφιάς ενός τοπίου, εδώ ας πούμε -εφ' όσον ο σκοπός του φωτογράφου είναι να σε μεταφέρει στην μαγεία του τοπίου σαν αμέτοχος παρατηρητής- είναι πολύ δύσκολο να γίνει ανεκτή η οποιαδήποτε παρέμβαση, και γι' αυτό βλέπυμε τους πραγματικά αφοσιωμένους υπηρέτες αυτής της τέχνης να ξεροσταλιάζουν εβδομάδες μπορεί , η να κάνουν 10 ταξίδια στο ίδιο μέρος για να "πετύχουν το φως".

Με άλλα λόγια ανάμεσα στο άσπρο και το μαύρο, υπάρχουν άπειρες αποχρώσεις του γκρί!

Χρόνια πολλά σε όλους και .......καλοχώνευτο!

Link to comment
Share on other sites

Καλα τα λεει ο racer,

Η τεχνολογια καλπάζει φιλε overvolt, μην έχεις την ψευδαίσθηση οτι επειδή κάποτε η μηχανή σου ηταν top range συνεχίζει να ειναι και σήμερα.

Οι αισθητήρες ειναι πολύ ποιο εξελιγμένοι απο οτι ήταν τότε(εδω με 12800 iso και βγαίνουν πεντακαθαρες φωτογραφίες) και σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται να ζηλέψει σε τίποτα μια dslr της εποχης την μηχανουλα σου :)

Ολα είναι θέμα ικανοποίησης , στα 2Μpixels εχω τέλειο αποτέλεσμα .

Εαν χρειαστώ ποτέ παραπάνω , τότε θα κοιτάξω για κάτι άλλο.

Αλλά λόγο οτι τα 2 μεγαπιξελ είναι αρκετά για να γεμίσουν ένα Α4 ,

κάπου εκεί με φρενάρει από το να πάω σε κάτι άλλο.

Και έτσι είμαι σταθερά λάτρης των 2Mp με ότι καλύτερο από φακούς.

Για τους άλλους τι θα κάνουν , δεν με νοιάζει. :)

Και μια φώτο Full size ( Παρθενα ) , για να την δείτε στην οθόνη + EXIF κλπ ..

Προτείνετε πάντα, να βάλετε την οθόνη στην ανάλυση 1600-1200 ώστε να την δείτε 1:1 .

http://img125.imageshack.us/img125/428/pc2220533sl.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ολα είναι θέμα ικανοποίησης , στα 2Μpixels εχω τέλειο αποτέλεσμα .

............................

Και μια φώτο Full size ( Παρθενα ) , για να την δείτε στην οθόνη + EXIF κλπ ..

Προτείνετε πάντα, να βάλετε την οθόνη στην ανάλυση 1600-1200 ώστε να την δείτε 1:1 .

Ετσι μπραβο ...καιρο ειχα να σε ακουσω να "κελαηδας"..!!!

Link to comment
Share on other sites

Ολα είναι θέμα ικανοποίησης , στα 2Μpixels εχω τέλειο αποτέλεσμα .

Εαν χρειαστώ ποτέ παραπάνω , τότε θα κοιτάξω για κάτι άλλο.

Αλλά λόγο οτι τα 2 μεγαπιξελ είναι αρκετά για να γεμίσουν ένα Α4 ,

κάπου εκεί με φρενάρει από το να πάω σε κάτι άλλο.

Και έτσι είμαι σταθερά λάτρης των 2Mp με ότι καλύτερο από φακούς.

Για τους άλλους τι θα κάνουν , δεν με νοιάζει. :)

Και μια φώτο Full size ( Παρθενα ) , για να την δείτε στην οθόνη + EXIF κλπ ..

Προτείνετε πάντα, να βάλετε την οθόνη στην ανάλυση 1600-1200 ώστε να την δείτε 1:1 .

http://img125.imageshack.us/img125/428/pc2220533sl.jpg

φτανουν 2 mpx????

αν χριαστει κροπ τι θα μεινει?

αυτο το αποτελεσμα θεωρεις τελειο???

μακαρι το τελειο να οριζοταν απο το παραπανω αποτελεσμα..να μην ειχα σκασει τοσα λεφτα.............:p

Link to comment
Share on other sites

Ετσι μπραβο ...καιρο ειχα να σε ακουσω να "κελαηδας"..!!!

Η πάπια είναι φωτογραφία δεν τρώγετε , μην ξεγελαστείς και την βάλεις στο φούρνο με πατάτες.

Για όλα σε εχω ικανό . :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν να μπεί στο avatar του προφιλ και με τη D3x το ίδιο θα φαινόταν...

Αν είναι να μας νοιάζει πώς φαίνονται οι φωτογραφίες μας σε 100x100, να πετάξουμε τον εξοπλισμό μας και να κυκλοφορούμε με compact του 20ρικου από το carrefour :)

Link to comment
Share on other sites

Καλά αν και συμφωνώ, το κρόπ απο μόνο του ΔΕΝ είναι ο λόγος για να πας σε πιο πολλά ΜΠ. Είναι 1000-2 άλλοι, αλλά όχι μόνο το κρόπ για το ΑΝ χρειαστεί κάποτε να κροπάρεις.

Τα έχουμε πει για το κροπ, αν είναι σε κάθε φώτο να κροπάρουμε κάτι πάει στραβά με τον εξοπλισμό μας, και όχι με τα ΜΠ μας.

Link to comment
Share on other sites

δε ξερω τι λετε εσεις , εγω εξακολουθω να ρωταω αυτη η φωτο που ανεβασε ως αναφορα τι θα πρεπει να καταλαβω..Δεν μιλησα για εξοπλισμο ουτε για μπ.Εσεις μιλατε για αυτα

εγω ρωταω απλο πραγμα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.