Jump to content



Πλαίσιο και Gigabyte


Spira

Recommended Posts

Περίμενα για αναβάθμιση να έρθουν οι διορθωμένες μητρικές για sandy bridge. Πέμπτη βράδυ βλέπω το πλαίσιο βάζει την Gigabyte P67A-UD4 βλέποντας ότι έχουν έρθει μερικές διορθωμένες στο εξωτερικό αλλά και εσωτερικό. Μόλις μου ήρθε κοιτάζω το κουτί πουθενά B3. :sick:

Καλά θα την κρατήσω μέχρι να φέρουν διορθωμένες και θα τους την παώ πίσω τότε, αλλά απαράδεκτοι...

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορείς να τους προσάψεις είναι ότι συνέχισαν να πουλανε τις Β2 αλλά αυτό το έκαναν και πολλοί άλλοι. Προσωπικά αρχές φεβρουαρίου που τους γύρισα πίσω το δικό μου UD4 για το γνωστό θέμα το δέχτηκαν και μου έκοψαν πιστωτικό, και όπως τους έκοψα θα μπορούσα με λίγο κυνήγι να πετύχω επιστροφή χρημάτων. ¨Εχω και εγώ παράπονο από το πλαίσιο σε άλλη περίπτωση αλλά εδώ είσαι φάουλ.

Link to comment
Share on other sites

Μην τα θέλουμε κι όλα δικά μας... Εγώ που πήρα Asus P67 από αλλού, και τους έστειλα ο ίδιος email με το πρόβλημα, η απάντηση ήταν ότι άααααααμα κι όοοοοοοταν τους ενημερώσει η Asus θα μου αλλάξουν τη μητρική, ενώ αντίθετα στο Πλαίσιο που είχα πάρει μία και την επέστρεψα (με επιστροφή χρημάτων) μου έστειλαν email να με ενημερώσουν ότι θα πρέπει να την αλλάξω όταν έρθουν οι καινούριες.

Στο κάτω κάτω, έχω "προβληματική" και δουλεύω μια χαρά, οπότε γιατί να μην τις πουλάει;

Link to comment
Share on other sites

Μην τα θέλουμε κι όλα δικά μας... Εγώ που πήρα Asus P67 από αλλού, και τους έστειλα ο ίδιος email με το πρόβλημα, η απάντηση ήταν ότι άααααααμα κι όοοοοοοταν τους ενημερώσει η Asus θα μου αλλάξουν τη μητρική, ενώ αντίθετα στο Πλαίσιο που είχα πάρει μία και την επέστρεψα (με επιστροφή χρημάτων) μου έστειλαν email να με ενημερώσουν ότι θα πρέπει να την αλλάξω όταν έρθουν οι καινούριες.

Στο κάτω κάτω, έχω "προβληματική" και δουλεύω μια χαρά, οπότε γιατί να μην τις πουλάει;

Το ότι η δική σου δουλεύει μια χαρά, σημαίνει αυτόματα ότι όλες δουλεύουν μια χαρά? περίεργη λογική.

ενημερωτικά σε φίλο μου άρχισε τα κουλά μέσα σε 3 μέρες, οπότε και αυτά περί σταδιακού degrade είναι π@π@ριές.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι η δική σου δουλεύει μια χαρά, σημαίνει αυτόματα ότι όλες δουλεύουν μια χαρά? περίεργη λογική.

ενημερωτικά σε φίλο μου άρχισε τα κουλά μέσα σε 3 μέρες, οπότε και αυτά περί σταδιακού degrade είναι π@π@ριές.

Ούτε η δική μου δουλεύει μια χαρά στα SATA2 ports... Αλλά δεν τα χρησιμοποιώ. Οι 9 στους 10 δεν τα χρησιμοποιούν και από τους υπόλοιπους, πόσοι είναι αυτοί που θα έχουν άμεσο degrade; Με αυτή τη λογική λοιπόν, πολλοί συνεχίζουν και τις πουλάνε και άμα κάποιος έχει πρόβλημα, βλέπουν τι θα κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε η δική μου δουλεύει μια χαρά στα SATA2 ports... Αλλά δεν τα χρησιμοποιώ. Οι 9 στους 10 δεν τα χρησιμοποιούν και από τους υπόλοιπους, πόσοι είναι αυτοί που θα έχουν άμεσο degrade; Με αυτή τη λογική λοιπόν, πολλοί συνεχίζουν και τις πουλάνε και άμα κάποιος έχει πρόβλημα, βλέπουν τι θα κάνουν.

το 9 στους 10 από που το έβγαλες πάλι? Πολλοί έχουμε πάνω από 1 εσωτερικούς σκληρούς (θυμίζω ότι το ud4 έχει μόνο 2 σατα 3 και κάποιο σατα πάει προς dvd rom μεριά), οπότε αναγκαστικά παίζουμε και με sata2. Οσον αφορά το "βλέπουν τι θα κάνουν", βγαίνει κάτι ελλατωματικό, γίνεται βούκινο στο νετ, ο κατασκευαστής (intel) το αναγνωρίζει, εκδίδει επίσημη ανακοίνωση, και κάποιοι μεσάζοντες στο ελλαδιστάν συνεχίζουν να πουλάνε τα προβληματικά προιόντα και θα τους δικαιολογήσω όπως εσύ αντί να τους κράξω? Αν συνέβαινε κάτι αντίστοιχο πχ στο αυτοκίνητο σου θα μας έλεγες τα ίδια? Θα περίμενες να κλατάρει πρώτα (degrade) και μετά θα το πήγαινες στην αντιπροσωπεία? Δεν νομίζω να έκανες κάτι τέτοιο όσο "καλοθελητής" και να είσαι..

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη ρε παιδιά αλλά εγώ που να ήξερα ότι δεν είναι η Β3. Αφού έχει γίνει ανάκληση και δεν πουλούνται υποτίθεται B2. Όχι πως σκάω κιόλας απλά με βάζουν σε ένα επιπλέον κόπο.

@Wizard! δεν είναι λογική αυτή να πουλάς την μητρική καταρχάς που ξέρεις ότι ανήκω στο 9/10 των χρηστών.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη ρε παιδιά αλλά εγώ που να ήξερα ότι δεν είναι η Β3. Αφού έχει γίνει ανάκληση και δεν πουλούνται υποτίθεται B2. Όχι πως σκάω κιόλας απλά με βάζουν σε ένα επιπλέον κόπο.

@Wizard! δεν είναι λογική αυτή να πουλάς την μητρική καταρχάς που ξέρεις ότι ανήκω στο 9/10 των χρηστών.

Δικιο έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη ρε παιδιά αλλά εγώ που να ήξερα ότι δεν είναι η Β3. Αφού έχει γίνει ανάκληση και δεν πουλούνται υποτίθεται B2. .

Δεν δικαιολογω τον καθε πλαισιο, αλλα βρισκω αδικαιολογητο εσενα.

Καταρχας που διαβασες οτι δεν πωλουνται οι Β2;

Ακομα και σε uk sites να μπεις, για να μην βριζουμε μονο τους ελληνες, υπαρχουν κανονικα ακομα τα original "ταδε" μοντελα, και απο κατω κατα αλφαβητικη σειρα, τα "ταδε" B3.

Τελος για το που να το ηξερες, αφου και δεν ησουν σιγουρος αλλα και συμμετεχεις σε τεχνολογικο φορουμ οπως το λαμπ, μπορουσες καλλιστα να ρωταγες και το συγκεκριμενο τοπικ σου να ειχε προηγηθει της αγορας... :meeting:

Link to comment
Share on other sites

sorry κιόλας αλλά εγώ δεν έχω καταλάβει για ποιό λόγο συζητάτε την αντικατάσταση των μητρικών σας. Δεν καταλαβαίνω πώς διαφέρει το πρόβλημα με το sata που υπάρχει από ένα άλλο οποιοδήποτε τυχαίο πρόβλημα που θα μπορούσε να προκύψει. Απλά, σε αυτή τη περίπτωση γίνεται μαζικά. Η δική σας συμπεριφορά όμως ίδια δεν θα είναι? Δεν θα πάτε απλά στο κατάστημα, να πείτε ότι υπάρχει πρόβλημα με αυτή τη μητρική και να σας το αντικαταστήσουν εφόσον είναι στην εγγύηση? Πώς γίνεται να σας πουν όχι? Λεπτομέρειες του στυλ ότι πρέπει να μας ενημερώσει ο κατασκευαστής για να ξεκινήσουμε τέτοιες αντικαταστάσεις τις θεωρώ ανούσιες και δεν θα πρεπε να σας απασχολούν, δεν είναι δικό σας πρόβλημα! Έχετε μια ελαττωματική μητρική η οποία πρέπει να αντικατασταθεί!

Διαβάζοντας τις δημοσιεύσεις σας, αυτά σκέφτηκα, δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.