Jump to content



Αγορές και paypal


Recommended Posts

27 minutes ago, artyom said:

Βλεπω πλεον πολύ revolut.Ποιος ο λογος και τι παραπανω προσφερει?

Λογω CC βλεπω συχνα το ονομα της?

1. Τα χρήματα που βρίσκονται μέσα στη Revolut δεν υπόκεινται σε capital controls, οπότε μπορούμε να χρησιμοποιούμε την κάρτα για online αγορές οπουδήποτε συναντάμε πρόβλημα με τις κάρτες των ελληνικών τραπεζών. (ebay,amazon, κίνεζοsites κτλ)

 

2. H Revolut δεν κρατάει προμήθειες για μετατροπές συναλλάγματος μεταξύ διαφορετικών νομισμάτων, αλλά μας δίνει τη βέλτιστη και πιο συμφέρουσα ισοτιμία (αυτήν που χρησιμοποιούν και οι ίδιες οι τράπεζες όταν ανταλλάσσουν συνάλλαγμα, την Interbank Exchange Rate). Αυτό πρακτικά σημαίνει πως γλιτώνουμε τις ασύμφορες προμήθειες μετατροπής συναλλάγματος που παρακρατούν οι ελληνικές τράπεζες και/ή το PayPal.

 

3. Μπορούμε αν θέλουμε να παραγγείλουμε με μηδενικό κόστος από τη Revolut μια φυσική κάρτα, για να τη χρησιμοποιούμε στις αγορές μας με φυσική παρουσία σε Ελλάδα και εξωτερικό. 

 

4. Έχει μηδενικά fees για οποιαδήποτε αγορά σε οποιοδήποτε μέρος του κόσμου. Έτσι, ανεξάρτητα από το που θα ταξιδέψετε, δεν χρειάζεται να σας ενδιαφέρει το πόσα λεφτά θα σας χρεώσει η τράπεζά σας αν κάνετε μία αγορά ή αν σηκώσετε μετρητά. Για όσους ταξιδεύουν, αυτό είναι ένα τεράστιο θέμα.

 

5. Βγάζεις από όποιο ATM θες λεφτά, σε οποιοδήποτε χώρα και σε οποιοδήποτε νομίσματος  χωρίς extra προμήθεια συναλλαγής και ισοτιμίας που έχουν οι Ελληνικές κάρτες. Με την τελευταία ενημέρωση των fees από Revolut περιόρισε το "δωρεάν" για 650 ευρώ το μήνα και μετά υπάρχει fee 2% επί του ποσού (δλδ παρόμοιο με τις τράπεζες μας απλά κερδίζουμε και πάλι από την ισοτιμία).

 

 

Δεν νομίζω να ξέχασα κάτι :p

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, artyom said:

Βλεπω πλεον πολύ revolut.Ποιος ο λογος και τι παραπανω προσφερει?

Λογω CC βλεπω συχνα το ονομα της?

Δες pm για οδηγό. Απλά θα χρειαστείς web banking για την αποστολή του εμβάσματος. Από κει και πέρα τα θετικά αναφέρονται και από πάνω. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να φέρω κάτι από UK, Ελλάδα οικονομικά;

 

Θέλω να πάρω κάτι από Amazon.co.uk αλλά ο πωλητής δε το στέλνει Ελλάδα. 
Να σημειώσω ότι κοστίζει αρκετά φθηνά (15€) και είναι δεν είναι καθόλου ογκώδες, οπότε το να δώσω άλλα τόσα να το φέρω, δεν αξίζει όπως καταλαβαίνεται.

Spoiler

61eCdq0rX-L._SL1001_.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, UltraB said:

Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να φέρω κάτι από UK, Ελλάδα οικονομικά;

 

Θέλω να πάρω κάτι από Amazon.co.uk αλλά ο πωλητής δε το στέλνει Ελλάδα. 
Να σημειώσω ότι κοστίζει αρκετά φθηνά (15€) και είναι δεν είναι καθόλου ογκώδες, οπότε το να δώσω άλλα τόσα να το φέρω, δεν αξίζει όπως καταλαβαίνεται.

  Hide contents

61eCdq0rX-L._SL1001_.jpg

 

22,29 ευρώ από amazon.de μαζί με μεταφορικά :)

Link to comment
Share on other sites

Just now, BasiliCeLew said:

22,29 ευρώ από amazon.de μαζί με μεταφορικά :)

Σοβαρά τώρα; Νομίζω πριν από λίγο που κοίταξα έγραφε ότι δεν το στέλνουν Ελλάδα.


Edit: Ναι, έτσι γράφει. Απλά θέλω να το συγκεκριμένο γιατί διαβάζω πολύ καλά σχόλια και είμαι σχεδόν βέβαιος ότι θα παίζει σωστά σε σχέση με άλλα.
Τα βρίσκω και στο ebay με 5€. Μπορεί να φαίνονται τα ίδια εξωτερικά, αλλά εσωτερικά;  Αυτό είναι που δε ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, UltraB said:

Σοβαρά τώρα; Νομίζω πριν από λίγο που κοίταξα έγραφε ότι δεν το στέλνουν Ελλάδα.


Edit: Ναι, έτσι γράφει. Απλά θέλω να το συγκεκριμένο γιατί διαβάζω πολύ καλά σχόλια και είμαι σχεδόν βέβαιος ότι θα παίζει σωστά σε σχέση με άλλα.
Τα βρίσκω και στο ebay με 5€. Μπορεί να φαίνονται τα ίδια εξωτερικά, αλλά εσωτερικά;  Αυτό είναι που δε ξέρω...

Γενικά να βλέπεις και τις τιμές από τα άλλα καταστήματα και πάντα κάποιο στέλνει και Ελλάδα :p http://www.amazon.de/Diagnoseger%C3%A4t-Interface-Autoradio-Android-Tablet-Android-Handy/dp/B01AI4JLIY

 

edit: δεν έγραψα καν το όνομα αναζήτηση με βάση την φωτό που ανέβασες έκανα, γενικά στο άμαζον βοηθάει σε κάτι τέτοιες αγορές γιατί βλέπεις περισσότερες επιλογές απο πωλητές. Αυτό που σου έστειλα ήταν ο πρώτος που βρήκα. Μπορεί να βρεις και καλύτερο

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

Αυτό εδώ ψάχνω.

6 minutes ago, UltraB said:

.................................................................

 Απλά θέλω να το συγκεκριμένο γιατί διαβάζω πολύ καλά σχόλια και είμαι σχεδόν βέβαιος ότι θα παίζει σωστά σε σχέση με άλλα.
Τα βρίσκω και στο ebay με 5€. Μπορεί να φαίνονται τα ίδια εξωτερικά, αλλά εσωτερικά;  Αυτό είναι που δε ξέρω...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, GriGaS said:

Έχω πάρει τέτοιο απο το gearbest με 4 ευρώ. Με trial software που το δοκίμασα έπαιξε μια χαρά.

Άρα να μην ασχοληθώ λες; Να πάρω ένα φτηνιάρικο;

Όπως είπα και το φτηνιάρικο από τα ebay κλπ μπορεί να είναι ίδιο εσωτερικά με αυτά του Amazon των 10-15€ και απλά να βάζουν πάνω μια στάμπα.

 

Βέβαια είναι ορισμένα που μόνο καλές κριτικές διαβάζεις, όπως αυτό εδώ.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, GriGaS said:

Αν δεν το επείγεσαι να το χρησιμοποιήσεις, δε νομίζω ότι έχεις κάτι να χάσεις πέρα από 5-6 ευρώ...

 


 ELM327 Bluetooth OBD2 Car Diagnostic Interface Tool-7.82 and Free Shipping| GearBest.com

 

αυτό είχα πάρει στα 4.99$

Θα παραγγείλω ένα τέτοιο και αν δε λειτουργεί θα ψάξω για κάτι καλύτερο. Δεν νομίζω να μπορεί να κάνει ζημιά κάτι τέτοιο, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει κ εγώ από eBay ,το πιο φτηνό που βρήκα και παίζει μια χαρά...απλά αυτά είναι για monitoring και να σβήνεις βλάβες, υπάρχουν κ αλλά με κανένα 50αρι νομίζω που αλλάζουν κ χιλιόμετρα κτλ...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, lgalkis said:

Έχω πάρει κ εγώ από eBay ,το πιο φτηνό που βρήκα και παίζει μια χαρά...απλά αυτά είναι για monitoring και να σβήνεις βλάβες, υπάρχουν κ αλλά με κανένα 50αρι νομίζω που αλλάζουν κ χιλιόμετρα κτλ...

Όχι, το απλό με ενδιαφέρει που λες. Ευχαριστώ για την ενημέρωση!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά προσοχή χτές μου έστειλαν Mail για και καλά περίεργη δραστηριότητα mail με τίτλο Support. και κάντε Log in από εδώ να το δούμε (τα κλασικά) , Διεύθυνση Mail τελείως άκυρη σε σχέση με paypal.
Ένας Φθινός ιός απλά προσοχή γιατι έτσι όπως τα λέει αγχώνει κάπως. Kάντε log in από άλλη καρτέλα και φυσικά όχι από εκεί που λέει το mail !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λόγο τριημέρου κ της δευτερας  που δεν θα λειτουργούν κανονικά οι τράπεζες κόλλησαν κάτι λεφτά που ανεβασα σε revolut.

 

Χρειάζομαι 165€ για να πάρω ένα δώρο. Αν κάποιος έχει σε revolut ας μου στείλει να τα κανονισουμε.

 

----------

On topic : Πλέον μπορούμε 1.000€ ανά λογαριασμό να ανεβασουμε ανά μήνα. :) 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.