Jump to content



Καινουριο PC


ATHLON

Recommended Posts

Θέλω να μου προτείνετε ένα pc το οποίο να κοστίζει το πολύ 1500 ευρω . Τα μόνα stadar που βάζω είναι athlon επεξεργαστή και 1 giga μνήμη τα αλλά όλα είναι στην διάθεση σας ...

Για να ακούσω γνώμες

Y.Γ Χωρίς οθόνη

:o :o :o :flower: :flower: :flower: :flower:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κάρτα γραφικών Ati radeon 9800pro ή XT αν σου φτάνουν τα λεφτά.

το tagan 480W για ισχυρή και αθόρυβη τροφοδοσία

2x 120GB WESTERN DIGITAL (IDE) πιστεύω ότι ακόμα οι δίσκοι SATA δεν έχουν να προσφέρουν σημαντική αύξηση ταχύτητας ενώ έχουν αυξημένο το κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως είναι δύσκολο να αποφασίσουμε εμείς για το τι ακριβώς χρειάζεσαι.

Πρέπει να προτείνεις κι εσύ μια σύνθεση που θεωρείς ισορροπημένη για να πούμε κι εμείς τη γνώμη μας.

Link to comment
Share on other sites

Με 1500 Ευρω μπορεις να κανεις πολυ καλη συνθεση παντως

Ας πουμε Athlon64 3200+, Gigabyte K8T800, 1 Giga Ram, 9800pro, DVD - RW (Nec, Lite -On, Pioneer), Tagan 480 watt, 2x120 SATA RAID, κανα καλο κουτι και εισαι ΟΚ.

Ισως να βει και λιγοτερο απο 1500 ευρώ βεβαια εξαρταται και απο το αν σε ενδιαφερει το overclocking!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kaynd

2x 120GB WESTERN DIGITAL (IDE) πιστεύω ότι ακόμα οι δίσκοι SATA δεν έχουν να προσφέρουν σημαντική αύξηση ταχύτητας ενώ έχουν αυξημένο το κόστος.

Γιατί ρε kaynd; Μπορεί οι SATA να μην έχουνε συμαντική αύξηση ταχύτητας αλλά βρίσκεις το θεό σου με τα καλλώδια. Ακόμα και round cables είναι κάπως δύσκολο να συναγωνιστούν. ’μα βάλεις και τη χαμηλότερη κατανάλωση ενέργειας έχεις ένα απόλυτα δικαιολογημένο κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά των IDE - SATA ( εκτός των Raptor ) είναι 5-8 ευρώ.

Τουλ. εγω δεν την θεωρώ σημαντική διαφορά.

Στο θέμα μας:

Athlon 64 3200+ , 1GB RAM , Nec ND-2500A , Radeon 9800XT , Creative Audigy 2 ZS , 2x Maxtor S-ATA 160GB , Tagan 480

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis

Γιατί ρε kaynd; Μπορεί οι SATA να μην έχουνε συμαντική αύξηση ταχύτητας αλλά βρίσκεις το θεό σου με τα καλλώδια. Ακόμα και round cables είναι κάπως δύσκολο να συναγωνιστούν. ’μα βάλεις και τη χαμηλότερη κατανάλωση ενέργειας έχεις ένα απόλυτα δικαιολογημένο κόστος.

Ένταξη πάω πάσο

Δεν ήξερα ότι καταναλώνουν χαμηλότερα ποσοστά ενέργειας

Όσο για τα λεπτά καλώδια έχεις δίκιο και αυτός είναι ο λόγος που είχα δοκιμάσει για λίγο καιρό το serilell αλλά είχα προβλήματα και το έβγαλα.

Εγώ το είδα καθαρά από θέμα τιμής απλά είχα μείνει λίγο πίσω στις τιμές που τον τελευταίο καιρό έχουν πέσει θεαματικά στους sata δίσκους.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kaynd

απλά είχα μείνει λίγο πίσω στις τιμές που τον τελευταίο καιρό έχουν πέσει θεαματικά στους sata δίσκους.

Είπα! «έχω μείνει λίγο πίσω στις τιμές..»

Μη μου τη λες κι εσύ τώρα!

Την ίδια απάντηση έδωσε και ο billpeppas.

Αρχική απάντηση από billpeppas

Η διαφορά των IDE - SATA ( εκτός των Raptor ) είναι 5-8 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kaynd [14-05-2004 17:24]

Πάντως είναι δύσκολο να αποφασίσουμε εμείς για το τι ακριβώς χρειάζεσαι.

Πρέπει να προτείνεις κι εσύ μια σύνθεση που θεωρείς ισορροπημένη για να πούμε κι εμείς τη γνώμη μας.

Σωστά !!!!

Καταρχήν θέλω το pc να είναι οσο πιο αθορυβο γινεται !

1) Full Tower + tagan 480 watt

2) Επεξεργαστης : Athlon 64 3200+

3) Μητρικη : Μου αρεσει Gigabyte

4) 1 giga ram

5) Καρτα γραφικων : φυσικα ΑΤΙ 9800 pro

6) Σκληρος : νομιζω οτι μου φτανει ενας 120αρης

7) DVD

Ποσο κανουν αυτα ???

:jump: :jump: :jump::getlost:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η διαφορά των SATA με τους IDE δεν είναι μόνο τα καλώδια και η ταχύτητα. Ουσιαστικά οι συσκευές SATA απασχολούν τον επεξεργαστή γύρω στο 8 - 10% τη στιγμή που οι ide κυμαίνονται γύρω στο 60 - 70 %.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Voudas [Σήμερα, στις 10:32]

60-70?

Σε νιωθω... Παω να κανω δευτερο καφε γιατι απο το ξενυχτι βλεπω χαζομ.. περιεργα πραγματα στο φορουμ σημερα... :wassat:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DsLmaNiaC

Πάντως η διαφορά των SATA με τους IDE δεν είναι μόνο τα καλώδια και η ταχύτητα. Ουσιαστικά οι συσκευές SATA απασχολούν τον επεξεργαστή γύρω στο 8 - 10% τη στιγμή που οι ide κυμαίνονται γύρω στο 60 - 70 %.

Δύσκολο το βλέπω αυτό, αν δε συντρέχει κάποιο πρόβλημα με τα windows ή τους οδηγούς του ide controller. Φυσιολογικά δε ξεπερνά το 10% για μονό δίσκο, δε μιλάω για συστοιχία raid που και πάλι 60-70% δεν φτάνει ποτέ.

Καλώς ήρθες στο TheLab :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.