Jump to content



.:: Ας πιάσουμε... κανά δορυφόρο... a newbie guide ::.


Recommended Posts

Ποιά κανάλια σε ενδιαφέρουνε από τον 28.2E για να σου πω τι θα πιάνεις Αθήνα με 100αρι.

Παράκεντρα βγάζεις στο 100αρι 28.2, 13, 19.2 βεβαίως με κάποιες παραχωρήσεις εννοείται.

Link to comment
Share on other sites

Αθήνα με 100άρι ή ακόμα και 120άρι δεν κατεβάζεις όλες τις δέσμες, ειδικά τις καλές FTA. Θέλεις 4μέτρα πιάτο και αν :p Κατεβάζεις βέβαια όλο σχεδόν το BskyB και αρκετα fta. Παράκεντρα μπορείς να κατεβάσεις και 19.2 και 13 αν και κάποιες δέσμες μπορεί να μην κατέβουν αλλά δεν έχεουν τίποτα σημαντικό. go for it.

Link to comment
Share on other sites

Ποιά κανάλια σε ενδιαφέρουνε από τον 28.2E για να σου πω τι θα πιάνεις Αθήνα με 100αρι.

Παράκεντρα βγάζεις στο 100αρι 28.2, 13, 19.2 βεβαίως με κάποιες παραχωρήσεις εννοείται.

Από 28.2 με ενδιαφέρουν τα BBC, channel4, itv και σχεδόν όλα τα news κανάλια (BBC news, Bloomberg, SKY News etc.)

Link to comment
Share on other sites

* Και πιατα πανω απο 2.4μ θελουν αδεια απο ΕΕΤΤ. Ακουγεται ηλιθιο, αλλα ναι !

Ανυγουεη, δυστηχως τα BBC τα ξεχνας. Θες πιατο 5,2 και πανω στην Αθηνα να βγαλεις τις δεσμες.

Γενικα, δεν προτεινω να πεσουν χρηματα για τον 28αρη, μιας και αρχες του 2014, θα αλλαξει το που στοχευει ο δορυφορος και θα θες πιατο τυπου Arecibo για να πιασεις κατι :hehe:

Αν εχεις το 100αρι, παρε ενα μοτερ (φροντισε να εχει μεταλλικα γραναζια) και παιξε με αυτο. Ειναι ιδανικη λυση για καποιον που μπαινει για πρωτη φορα στον χωρο. Απλα θελει ιδιαιτερη προσοχη εγκατασταση (Εκει που θα μπει να ειναι 99.99999% ευθυγραμισμενο).

Παρε ενα καλο LNB, πχ Ιnverto Black και αρχισε να οργωνεις :D

Link to comment
Share on other sites

Ανυγουεη, δυστηχως τα BBC τα ξεχνας. Θες πιατο 5,2 και πανω στην Αθηνα να βγαλεις τις δεσμες.

Κρίμα και πίστευα ότι βάσει αυτού θα ήταν εφικτό :(

Κάτι ακόμα έχετε να προτείνετε δορυφόρους για fta κανάλια με αγώνες tennis/ski/snowboard/ποδοσφαίρου/μπάσκετ;

Είδα τα Al jazeera πλέον τα περισσότερα είναι κλειστά, τα Eurosport ομοίως...

Αν είναι και στα αγγλικά ακόμα καλύτερα :p

Εδιτ: Για να μην είμαι τόσο γενικός στο ποδόσφαιρο εννοώ Αγγλικό/Ισπανικό.

Υπάρχει η σκέψη να μεταβώ σε πΟΤΕ tv στο μέλλον μέσω Sat, γι αυτό την ξεκινάω αυτή τη δουλειά, για να μάθω σιγά σιγά.

Έγινε επεξεργασία από papajim
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=376]YDinopoulos[/MENTION] μάλλον δίκιο έχεις. Τα bbc θα πάνε εδώ σύντομα, όποτε δεν αξίζει.

Το πιάτο δε το έχω, τώρα θα γίνει η αγορά, αλλά δε θέλω να μπλέξω και με μοτέρ, εκτός αν δεν είναι τόσο δύσκολο στη ρύθμιση όσο φαντάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Το σεταρισμα δεν είναι δύσκολο αλλά θα σε μπερδεύει γιατί μπορεί να πιάνει από 2 δορυφόρους κανάλια και δε θα ξέρεις ποιον κοιτάς :-P. Μέχρι να το γυρίσεις ακριβώς στη θέση θέλεις 2 άτομα με ασύρματο ή κινητό ένας να είναι στη τιβι άλλος να γυρνάει με πολύ μικρές κινήσεις

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Μπα. Συνηθως υπαρχουν προσεταρισμενα καναλια σε καποιους δορυφορους με τους πιο δυνατους trasnponder, οπου Frequency/Polarity/FEC/Symbol rate ειναι διαφορετικα οποτε δυσκολα λοκαρεις αλλο δορυφορο.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα την προσφορα της 4νετ με νοβα μαζι πριν κανενα μηνα για το σπιτι στην Αθηνα που μενει η αδερφη μου.

Ηρθε σημερα ο τεχνικος για τη Νοβα.

Ειμαι δευτερο οροφο σε πολυκατοικια επταοροφη 9ετιας.

Μου ειπε οτι μπορει να εχω προβλημα αν πεταξω καλωδιο απο ταρατσα, οποτε προτινε να βαλω ενα σπλιτερ μιξης δορυφορικου και επιγειου σηματος και να κατεβασω το σημα στο σπιτι που εχει πριζα tv/sat, με κοστος του σπλιτερ 20€!!

Μου εξιγησε οτι δεν περιλαμβανεται στον εξοπλισμο της νοβα και ειναι εξτρα.

Το σπλιτερ που αναφερει ειναι αυτο εδω;

[ame=http://www.amazon.co.uk/Triax-340110-VHF-UHF-Satellite-Combiner/dp/9792418288]VHF-UHF/Satellite Combiner: Amazon.co.uk: Electronics[/ame]

Johansson VHF+UHF/Satellite DC Combiner | E-expert.gr

Αν εινα να το παρω και να οταν ξαναερθει να του το δωσω να το βαλει.

[MENTION=324]billpeppas[/MENTION]

[MENTION=376]YDinopoulos[/MENTION]

HELP γιατι ειναι η αδερφη μου εκει και δεν εχει ιδεα τι και πως.

Link to comment
Share on other sites

Τρομερός ο τεχνικός... να πουλήσει και τίποτα εξτρά να πάρει προμήθεια...

Αν δεν έχεις τρομερό μήκος καλωδίου από το πιάτο στον δέκτη ( κάτω από 10μ είσαι κομπλέ ), πάρε ένα μέτριο καλώδιο και πες του να το βάλει κανονικά από έξω δίχως μίκτη και να αφήσει τις κουτοπονηριές για αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Ξεχωριστο καλωδιο και μην στο χρεωσει πανω απο 0.60 ανα μετρο, γιατι θα ειναι Uber κλεφτης.

Γενικα αποφευγεται το σπλιτερ γιατι συνηθως εχουν απωλειες σηματος απο 2-2.5db. Συτο σε συνδυασμο με τον κακο δεκτη τους, το πιατο 80 φορ δε πουτς και το LNB που ειναι μετριο, θα εχεις μεγαλες πιθανοτητες σε ασχημο καιρο να πιξελιαζει συχνα το σημα και να σου σπαει τα νευρα (η τουλαχιστον της αδερφης σου).

Το ιδανικο θα ηταν να παρεις δικο σου πιατο/LNB και καλωδιο καλης ποιοτητας και να το ριξεις απ΄εξω μεσα σε σωληνα.

Μια μεση λυση..Ολα της Nova, και ξεχωριστο καλωδιο απ'εξω.

O τεχνικος πληρωνεται απο εσενα η ειναι στο "πακετο" ?

Link to comment
Share on other sites

Ξεχωριστο καλωδιο και μην στο χρεωσει πανω απο 0.60 ανα μετρο, γιατι θα ειναι Uber κλεφτης.

Γενικα αποφευγεται το σπλιτερ γιατι συνηθως εχουν απωλειες σηματος απο 2-2.5db. Συτο σε συνδυασμο με τον κακο δεκτη τους, το πιατο 80 φορ δε πουτς και το LNB που ειναι μετριο, θα εχεις μεγαλες πιθανοτητες σε ασχημο καιρο να πιξελιαζει συχνα το σημα και να σου σπαει τα νευρα (η τουλαχιστον της αδερφης σου).

Το ιδανικο θα ηταν να παρεις δικο σου πιατο/LNB και καλωδιο καλης ποιοτητας και να το ριξεις απ΄εξω μεσα σε σωληνα.

Μια μεση λυση..Ολα της Nova, και ξεχωριστο καλωδιο απ'εξω.

O τεχνικος πληρωνεται απο εσενα η ειναι στο "πακετο" ?

65άρι πιάτο δεν δίνανε οι κλέφτες ?

Το ανεβάσανε σε 80αρι ?

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχην ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις.

Πρωτα απ ολα να διευκρινησω οτι να μπει πιατο στο μπαλκονι δεν παιζει γιατι δεν κοιταει εκει που πρεπει.

Οποτε παμε ταρατσα, που αν δεν κανω λαθος ειναι 6-7 οροφους πανω.

Γενικα η ιδεα του να περασει το σημα απο την υπαρχουσα εγκατασταση και να μην χρειαστει τρυπες σε τοιχο κλπ μου ακουγεται καλο.

Η τηλεοραση στο σπιτι ειναι μια 29" CRT wide που μου ειχα παρει χαρισμα απο εδω, οποτε χαμηλη αναλυση.

Εντομεταξυ γυρισε ο τεχνικος πριν λιγο να της αφησει ενα χαρτι και του εδειξε τον μηκτη που εβαλα πιο πανω και της λεει οτι θελει εξωτερικου χωρου για να μην παρει υγρασια, αν και απ οτι καταλαβα η δουλεια θα γινει εντος της πολυκατοικιας.

Εδω ειναι μερικες φωτογραφιες που τραβηξε η αδερφη μου απο το συστημα.

Γενικα η νοβα μπηκε ως εξτρα στην προσφορα της 4νετ, δεν ειχε σκοπο να την βαλει, οποτε και τα 50€ που εδωσε για εξοπλισμο/εγκατασταση, τα εδωσε με το ζορι. Αρα, να δωσει εξτρα για πιατα, σωληνες κλπ, δεν παιζει.

Οποτε σκεφτομαι σοβαρα το σπλιτερακι να περασει το σημα απο κει και να μην τρυπαμε τοιχους κλπ, αλλα οχι να δωσει και 20€ γιακατι που μπορει να κανει 4€.

post-7649-1416077573,8207_thumb.jpg

post-7649-1416077573,9122_thumb.jpg

post-7649-1416077574,0028_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

H τιμη του combiner/splitter ειναι τσιμημενη, για την μαρκα. Θα προτεινα 2 τετοια..

Δορυφορική Λήψη :: Combiners :: SPAUN SEW121F Μίκτης & Διαχωριστής επιγείου και δορυφορικού 871108 - Hellas Digital - Προϊόντα

Επισης καλωδιο ετουτο...

Καλώδια & Συνδετήρες :: Ομοαξωνικά Καλώδια Τηλεόρασης :: BIOKAL VECTOR SAT 110 - Hellas Digital - Προϊόντα

Πιατα δινουν εδω και κανα χρονο 80αρια, μιας και με το 65 ειχαν παραπονα ληψης σε πιο Νοτιες περιοχες.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.