Jump to content



Ηθικο διλημμα..


Tsakonas

Recommended Posts

Δεν έχει λογική να δικαιολογείς την μικρή απάτη εξαιτίας της ύπαρξης της μεγάλης. Σε μια χώρα όπου όλοι δικαιολογούμε τις μικρές, αναγκαίες, κατανοητές, δικαιολογημένες απατεωνιές, γνώμη μου είναι ότι έχει αποδειχτεί ξανά και ξανά ότι ουσιαστικά κερδισμένοι είναι μόνο οι μεγάλοι απατεώνες.

Πιο πάνω μίλησα για κατανόηση, όχι δικαιολόγηση. Ως απάντηση πήρα αυτό

Νομίζω ότι η κατανόηση της απάτης μας έχει φέρει σε αυτό το σημείο ως χώρα. Το ξέρω ότι το χοντραίνω υπερβολικά αλλά δεν έχω αυτό το σκοπό. Απλά αδυνατώ να δικαιολογήσω/κατανοήσω/ερμηνεύσω την απάτη ως κάτι διαφορετικό από απλή και ξεκάθαρη απάτη που δείχνει ότι αυτός που εξαπατά δεν τρέφει καμιά απολύτως εκτίμηση/σεβασμό προς αυτόν που εξαπατά.

Νομίζω λοιπόν κι εγώ ότι θα πρέπει να θυμηθούμε πόσες φορες κάναμε downloading στο σπίτι μας πριν αρχίσουμε να τα βλέπουμε μονόπλευρα. Μια οπτική είναι να δεις - σε κλέβει άρα δεν σε εκτιμάει. Μια άλλη να εστιάσεις στο "γιατί" ώστε να αποκτήσεις κίνητρο και να επιχειρήσεις να λύσεις (όχι εσύ, γενικότερα) μια κατάσταση από την πηγή τις.

Η αδιαφορία που δημιουργείται από 1000 "κακογονους" παράγοντες στο κοινωνικό περιβάλλον, μπορώ να την δεκτω. Δυστυχώς δεν θα δεχτώ ότι την επιλογή που έχουμε να σκεφτούμε πρωτίστων κι έπειτα να συμπεριφερθούμε (αναλόγως) λίγο πιο ανθρώπινα να την απορρίψουμε με φθηνές δικαιολογίες.

Τώρα το θέμα έχει ήδη πάρει την κατεύθυνση του και το να συζητάμε περί γενικές καταστάσεις μου φαίνεται εντελώς ανούσιο.

Σε περίπτωση κάποιος που δεν κατάλαβε ακόμα τι θέση μου, ας ρίξει μια ματια σε προηγουμενη μου δημοσίευση.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 139
  • Created
  • Last Reply

Δεν λέμε να τον αφήσει να αλωνίζει,

εννοείται πως η επίπληξη και η ντροπή που θα νιώσει είναι αρκετή και θα το ξανασκεφτεί να κάνει μα-τσακωνια.

Ο τσακ με τέτοιο φόρουμ γνώσεις έχει, του μιλάει ορθά και τέλος.

Αυτό το υφάκι "διωξτον" "σχίστον" "κρεμασε" τον δε μπορω να το καταλάβω...κόμπλεξ και ψυχολογικά μου βγάζει, λες και σας απέλυσαν ενώ κάποιος άλλος έχει δουλειά

ή είστε βολεμένοι και σας ενοχλεί που δεν μπορείτε να κάνετε αλανιές. Μα πάμε καλά;

Να γίνεται εργοδότες και να κάνετε ότι θέλετε ( αν μπορείτε ) και όχι ένας πολίτης να ρουφιανεύει έναν άλλον γιατί έκανε λαμογιά.

Άλλο το αγωνίζομαι για να πάει μπροστά η χώρα και προς συμόρφωση όλων και άλλο το καρφώνω όποιον βρω.

Αν είναι δυνατον να λέτε θέλουμε να πάμε μπροστά και να έχετε συμπεριφορά ss.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ρουφιανεύει κανείς.

Κατακρίνουμε την συγκεκριμένη παράλογη συμπεριφορά.

Και, ναι, είναι παράλογο κάποιος να πληρώνεται για να δουλεύει και, αντί αυτού, κοροϊδεύει τον κόσμο κατάμουτρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ρουφιανεύει κανείς.

Κατακρίνουμε την συγκεκριμένη παράλογη συμπεριφορά.

Και, ναι, είναι παράλογο κάποιος να πληρώνεται για να δουλεύει και, αντί αυτού, κοροϊδεύει τον κόσμο κατάμουτρα.

Παίρνεις όποια δεδομένα θες σωστά και όποια θες λαθος.

Δεν ήθελα να το τραβήξω, αλλά δες το κιετσι, υποστηρίζεις τον τσακ, που για μένα πχ λέμε τώρα θέλει να του πάρει τη

δουλειά και σκαρώνει πονηριά για να τον βγάλει εκτός.

Με αυτήν τν λογική τί γίνεται;

Η να σου πω και μια άλλη λογική;

Οτι ας πούμε λες παράλογο κάτι που δεν είναι συμπεριφορά αλλά τακτική της συγκεκριμένης εταιρείας;

Τι θα κάνεις θα βγαίνεις και θα κράζεις την εταιρεία η θα κοιτάξεις να το πας νομικά και νόμιμα ώστε να ναι επίσημο το κράξιμο;

Ή το ελληνικό στυλ: κράζω στα φόρα και την επόμενη μέρα ξαναψωνίζω απο το μαγαζί μιας και δε ξερει κανεις ποιος είμαι.

Πολλες πολιτικές είναι παράλογες αλλά συνεχίζουμε να ψηφίζουμε πρασινα μπλε, συνεχίζουμε να ανεβάζουμε τα κερδη του πλαισιου κτλπ, και οταν βρεθούμε υπάλληλοι κάνουμε και μεις πονηράδες.

Εκ του ασφαλους λοιπον, μεσω διαδικτυου και ανωνυμίας, ναι τσακ, κραξτονε, δειρε τον, βαλτου φωτια στο αμάξι και κλέβε εσυ ο ίδιος τα πισί και ρίξτο πάνω του.

Τόσες τρύπες σε μια υπόθεση θα ξέρεις ότι δε βγάζουν σωστό και λάθος. Αλλά τυχαίας πιθανότητας ένοχο που την πληρώνει.

Τι ποιο λογικό απο το να του ανοίξει συζήτηση φεις του δε φακινγκ φεις να δουμε τι κοχόνες έχει ο τύπος και αν θα αποκαλύψει τις μυστικές εντολές του; Αν κλέβει ο ίδιος τότε law and order

Link to comment
Share on other sites

Τόση επιχειρηματολογία υπέρ αυτού που κάνει την λαδιά ρε παιδιά; Και όχι μόνο αυτό αλλά αν κάποιος πάει να τον σταματήσει είναι κακός, ρουφιάνος,... SS :triniti: !!!.....

Link to comment
Share on other sites

Τόση επιχειρηματολογία υπέρ αυτού που κάνει την λαδιά ρε παιδιά; Και όχι μόνο αυτό αλλά αν κάποιος πάει να τον σταματήσει είναι κακός, ρουφιάνος,... SS :triniti: !!!.....

Συμφωνούμε όλοι στο να γίνει κάτι, αν εσύ επικροτείς την κρεμάλα και το ρουφιάνεμα, καμάρι σου, απλά προτείνω πιο σταράτους τρόπους...έλεος, την ειρωνία ετοιμη την έχουν όλοι.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνούμε όλοι στο να γίνει κάτι, αν εσύ επικροτείς την κρεμάλα και το ρουφιάνεμα, καμάρι σου, απλά προτείνω πιο σταράτους τρόπους...έλεος, την ειρωνία ετοιμη την έχουν όλοι.

Είσαι αυτός που μιλάει για τεξας ρέιντζερς, ςς, ρουφιάνους, ανθρώπους που επικροτούν την κρεμάλα κ.τ.λ. και έρχεσαι στο καπάκι να μας πεις και είρωνες. :tomato:

LOL.....οκ..... :dance3:

Link to comment
Share on other sites

jiohkor3 αν ήτανε στην εταιρία σου το εν λόγω... παλικάρι, θα γούσταρες να ξέρουνε για τα καμώματα του και να μην σου πεί τίποτα κανείς ?

ΔΕΝ επικροτώ τέτοιες συμπεριφορές φίλε μου, θα ήμουν ο πρώτος που θα έκανα κάτι, αλλά όχι με φούστικο τρόπο.

Θα πέσω δηλαδή στο επίπεδο αυτουνού που κράζω; Θα γίνω άλλος ένας;

Θα κάνω πισωγύρισμα ενώ θέλωνα λέω πως πάμε μπροστά; Ακούω κάτι εκφράσεις και λύσεις κακίας και κομπλεξισμού, γιαυτό και είπα ότι ειπα.

Link to comment
Share on other sites

Αρα, που καταλήγουμε ?

Στα ήδη ειπωμένα.

Τον προειδοποιείς μια ξεκάθαρα προσωπικά.

Αν συνεχίσει να το κάνει τον δίνεις στεγνά.

Τι το παιδεύουμε δεν καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites

εγω θελω απαντηση απο τον Γιωργο :p

Και αυτός ο Κοπρίτης ( βλέπεις έχει διαφορά, ξέρω τι λέω εγω, εγω είπα ΚΟΠΡΙΤΗΣ όχι Κοπρίτης :p ) καλό λαμόγιο, πούλαγε κάτι χαζοβαμμένα κουτάκια με bad paint job και κακώς σεταρισμένα wc :p

/off-topic

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.