Jump to content



Ηθικο διλημμα..


Tsakonas

Recommended Posts

Oh hai.

Λεπον.

Εκει που εργαζομαι εχει πισια.Και πλερωνεται ενας ΙΤης μηνιαιως για να τα συντηρει (συντηρει=ερχεται 2 φορες τη βδομαδα για 30 λεπτα καθε φορα) -σε εμας ερχεται σαν 2η δουλεια,εχει αλλη κανονικη δουλεια-.

Ολα αρχισαν μια Παρασκευη που γκρινιαξα στην γραμματεα που δεν εχει ηχους το πισι μου.

Μου λεει ντοντ γουορι θα καθαρισει ο ΙΤ.Αποτι ειχα τσεκαρει κοιτωντας απο πισω ειχε ενσωματωμενη.

Οποτε το λεει στον ΙΤ μπροστα μου,και λεει αυτος "Κανενα προβλημα θα σας φερω μια στην φιλικη τιμη των 123123123 ευρω".Οποτε λεω "εεε μα εχει ενσωματωμενη η μητρικη,περνα μου ντραιβερς".

Γκριματσα πρωτη,παιρνει υφος γνωστη και μου λεει "εε ναι,αλλα αν θες να σηκωσεις 5.1 θαχεις προβλημα"

Εγω "?!?!?!?!!? γραφειο ειναι,δεν θελω να παιζω παιχνιδια"

Αυτος καπου εκει το ψιλομαζεψε: "Ελα μωρε τσαμπα θα την φερω" (σημερα μετα απο 3μηνες ηχο δεν εχω)

Προχτες παλι μουχε καει η καρτα γραφικων.

Οταν φιλοτιμηθηκε ναρθει,ελειπα,μετα με ενημερωσε η γραμματεας οτι "αλλαξε και μια καρτα μνημης" (?!?!?!?!?!?!?!)την επομενη μερα παω να τσεκαρω το πισι.Ο τυπος ειχε αφαιρεσει ενα ντιμακι που λειτουργουσε κανονικοτατα,ειχα ΧΡ με 192 ραμ (και φυσικα σερνοταν) και οταν του γκρινιαξα αρχισε να λεει στην γραμματεα οτι πρεπει να γινουν αναβαθμισεις κλπ.

Τουπα κλπ οτι βλεπω μονο 192 ραμ ,παλι μορφασε καπως περιεργα και μου λεει "α δεν θα κατσε καλα αυτο πουβαλα"...

εβαλε ενα εξτρα 512αρι και αρχισε να μου λεει οτι ειναι καιρος για αναβαθμιση κλπ και θα μου φερει νεο πισι με μεγαλο δισκο και δυνατο επεξεργαστη ,του λεω "δεν κατεβαζω τσοντες,κειμενα γραφω ,τι δισκο να χρειαζομαι"...καλα μου λεει,θα βαλουμε μεγαλυτερη μνημη ,αλλα 512 .Α ωραια του λεω,φερε αν και δεν χρειαζεται ,10-15 ευρω κανουν."ΟΟΟΟΧΙ ,περισσοτερο,οσο πιο παλια τοσο πιο ακριβα!!??!?!" (?!?!?!)...Του λεω "να τσεκαρουμε σκρουτζ να δουμε"........

Παμε τωρα στο ηθικο διλημμα.

Με τις παπατζες που πετα κατα καιρους με τρωει τρελλα να τον ξεσκισω στο δουλεμα ,που σιγουρα θα οδηγησει και στην απολυση του εν μεσω κρισης.

...Αλλα απο την αλλη ρε γμτ ,γιατι να μην απολυθει ο καραγκιοζης και να παρει την θεση του ενας που δεν παει να εκμεταλλευτει την ασχετοσυνη του αλλου στην τεχνολογια??

Τι θα κανατε στην θεση μου???

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 139
  • Created
  • Last Reply

Έτσι όπως τα περιγράφεις φαίνεται ότι θέλει να βγάλει λεφτά κάνοντας φουστιές. Σαν χαρακτήρας ξέρεις καθόλου πώς είναι; Ντάξει, άλλο πράμα να έχει 6 παιδιά και να πεινάει και άλλο να είναι μια χαρά οικονομικά και να θέλει να "κλέβει" κατ' αυτό τον τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ηθικό το να κάνει κουμάντο και να κρίνει κανείς,

το να μιλήσεις σε κάποιον υπευθυνό του δεν γίνεται;

Το να μιλήσεις φεις του φεις επίσης.

Το να πάρει τέτοιες διαστάσεις που να οδηγήσει σε απόλυση δε νομίζω να αξίζει τίποτα.

Μεγαλύτερες τύψεις νομίζω θα νιώθεις μετά παρά ρομπέν των πισιών.

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται δούλεμα και πλαγιές οδοί. Ξεκαθαρίζεις στο τύπο ότι δε τρως κουτόχορτο και στην επομένη κουτσουκέλα εξηγείς στον όποιον πληρώνει για IT στο γραφείο ότι ο τύπος δε κάνει σωστά τη δουλειά του.

Αν αυτός που πλερώνει δεν έχει πρόβλημα, τότε δεν έχεις κι εσύ. Ας κοστολογεί την επισκευή του εργαλείου δουλειάς όσο γουστάρει… αρκεί εσύ να μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου.

Link to comment
Share on other sites

Τσάκωνα, την επόμενη φορά που θα σου πεί "ατάκα" κάνε το κλασσικό

[ame]www.youtube.com/watch?v=D0dATFqvodY[/ame]

Από εκεί και πέρα μη σκάς Ξέρω ένα καλό παιδί. Είναι και reviewer σε γνωστό site. Άμεση εξυπηρέτηση.

Link to comment
Share on other sites

...Αλλα απο την αλλη ρε γμτ ,γιατι να μην απολυθει ο καραγκιοζης και να παρει την θεση του ενας που δεν παει να εκμεταλλευτει την ασχετοσυνη του αλλου στην τεχνολογια??

Απαντάς μόνος σου στο ερώτημα. Αν απολυθεί δεν θα του στερήσεις την δουλειά, απλά αυτός τώρα στερεί την δουλειά από κάποιον άλλο ποιο άξιο, πόσο μάλλον όταν λες ότι έχει άλλη κανονική δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Μάθε πρώτα πόσα έχει συμφωνήσει να παίρνει το μήνα, και μετά αποφασίζεις.

Γιατί αν παίρνει 50 € και αναγκάζεται να έρχεται 4-5 φορές το μήνα, δεν του μένει άλλη διέξοδος από την απάτη.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν πολλα παιδια που ψαχνουν για δουλεια και ειναι πιο τιμια απ αυτον.

Προσωπικα πιθανον να του το λεγα πρωτα μηπως διορθονωταν ,

αλλα υπαρχει το ρισκο να δειχνει τον καλο του εαυτο μονο μπροστα σου , και να συνεχισει να κανει οτι κανει με ολους τους αλλους.

kill the pariah :p

Link to comment
Share on other sites

Μάθε πρώτα πόσα έχει συμφωνήσει να παίρνει το μήνα, και μετά αποφασίζεις.

Γιατί αν παίρνει 50 € και αναγκάζεται να έρχεται 4-5 φορές το μήνα, δεν του μένει άλλη διέξοδος από την απάτη.

Σωστή λογική. Πρώτα τσέκαρε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Μάθε πρώτα πόσα έχει συμφωνήσει να παίρνει το μήνα, και μετά αποφασίζεις.

Γιατί αν παίρνει 50 € και αναγκάζεται να έρχεται 4-5 φορές το μήνα, δεν του μένει άλλη διέξοδος από την απάτη.

το σκεφτηκα ,τοχω τσεκαρει απτην αρχη.Ειναι αρκεταααα παραπανω απο 50 ευρα...

Link to comment
Share on other sites

Τοτε go for it και εφοσον εχει και αλλη δουλεια.οπως πολυ σωστα ειπαν στη θεση το μπορει να ηταν καποιος ανεργος ποσα χρονια. που θα κανει τιμια την δουλεια του και χωρις να θελει να σου στησει 5.1 και συστημα με GTX590 για να βλεπεις 3d τα κειμενα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.