Jump to content



Ηθικο διλημμα..


Tsakonas

Recommended Posts

Δεν νομίζω ότι μπορεί μια απάτη να δικαιολογηθεί.

Να δικαιολογηθεί όχι, να κατανοηθεί ναι.

το σκεφτηκα ,τοχω τσεκαρει απτην αρχη.Ειναι αρκεταααα παραπανω απο 50 ευρα...

Do it Faethon!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 139
  • Created
  • Last Reply
Να δικαιολογηθεί όχι, να κατανοηθεί ναι.

Νομίζω ότι η κατανόηση της απάτης μας έχει φέρει σε αυτό το σημείο ως χώρα. Το ξέρω ότι το χοντραίνω υπερβολικά αλλά δεν έχω αυτό το σκοπό. Απλά αδυνατώ να δικαιολογήσω/κατανοήσω/ερμηνεύσω την απάτη ως κάτι διαφορετικό από απλή και ξεκάθαρη απάτη που δείχνει ότι αυτός που εξαπατά δεν τρέφει καμιά απολύτως εκτίμηση/σεβασμό προς αυτόν που εξαπατά.

Link to comment
Share on other sites

Το καθε νομισμα εχει δυο πλευρες.

Εχω ακουσει ποοοοσες ιστοριες για ΙΤ που κανει οτι θελει.

Σε μια μεγαλη εταιρια ειχαν προβλημα με δικτυο. σερβερ κλειδωμενος ολοι τερματικοι με κωδ προσβασης και κομμενα δικαωματα.

Η εταιρια να κλαει "κ εφυγε κ μας παρατησε ο αλητης κλπ κλπ".

Στη επιφανεια εργασιας του σερβερ ενα txt αρχειο. Το ανοιγω κ λεει, συγγνωμη συναδελφε μου χρωστανε 1200ε και δεν ειχα αλλη λυση.

Βεβαια η εταιρια ακομα μας χρωσταει αλλα δε βαριεσαι...

Καλυτερα να του μιλησεις στα ισα να δεις τι εχει να σου πει, αν ειναι λαμογιο τοτε ας προσεχε.

Link to comment
Share on other sites

Tο δίλλημα θα έπρεπε να είναι αν ΠΡΕΠΕΙ να αρχίσεις να κατεβάζεις τσόντες που του είπες με α) βαθμου συγκενείς του και να μην ντροπιάζεσαι στο φόρουμ με το να λες πως ΔΕΝ κατεβάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να του μιλησεις στα ισα να δεις τι εχει να σου πει, αν ειναι λαμογιο τοτε ας προσεχε.

Tο αυτό.

Μιλάνε όλοι με μια σιγουριά που αγγίζει τα όρια της κακίας.

Αν είναι να ξεκινήσουμε να θάβουμε τον ιτ που τσιμπάει σα σπουργίτι σε σχέση με τον αετό που μας κόβει κεφάλια

και κάνουμε μόκο γιατι δε μας παίρνει, είναι σα να βγάζουμε το άχτι μας πάνω του.

Κόμπλεξ είναι αυτό; Τί είναι; Η μήπως έχετε δει πολλούς σε τέτοιες δουλειές λεφτάδες και μέγιστα λαμόγια;

Link to comment
Share on other sites

Είναι κουβέντα το "δεν θα σηκώνει 5.1 αν θες να ανεβάσεις";

Όχι πές μας. Αν θές να βγάλεις βγάζεις από 300 μεριές. Όλοι το ίδιο κάνουν. Αλλά δεν λές τόσο χοντρές παπάτζες.

Link to comment
Share on other sites

ρε εχω φριξει λεμε.ο τυπος προσφερθηκε και στην γραμματεα,που ειναι μια απλη μισθωτη τελος παντων, να της φτιαξει σπιτισιο πισι και της πηρε καμμια 250αρα...αυριο θα την βαλω να μου φερει log απο sisoft sandra γιατι υποψιαζομαι πως της εφτιαξε πισι απο κομματια που μαζεψε απο γραφεια γυρω γυρω...

ααα το καλυτερο δεν σας το πα.

Οταν ηθελε να δει τι μητρικη εχω για να μου φερει ντραιβερς τι κανει?ειχα το πισι στα γουιντοουζ,ετσι οπως ηταν το αρπαζει,το ξεβιδωνει,και το σηκωνει να δει τι γραφει πανω η μητρικη.Του μιλησα για το cpu-z αλλα μαλλον νομιζε οτι τουλεγα για τορενταδικο...

Link to comment
Share on other sites

Αφελή χασοδίκη. Πώς αλλιώς θα βρεί το revision της μητρικής κάτω απο το δευτερο pci πίσω απο τον optional IR connector?

Και αν ο Solid State Capacitor είναι πολύ κοντά στο socket και δεν χωράει το κάνιστρο που θα σου φέρει τσάμπα; Εσένα μπορεί να σου τη δώσει όσο διαβάζεις τη δικογραφία και να θές να σπάσεις κανα ρεκοράκι να μην μπορείς; τς τς τς...

Πάλι καλά που είχε φώς της μέρας και δεν ηταν νύχτα να βάλει φωτιά για να δεί...

Link to comment
Share on other sites

Tο αυτό.

Μιλάνε όλοι με μια σιγουριά που αγγίζει τα όρια της κακίας.

Αν είναι να ξεκινήσουμε να θάβουμε τον ιτ που τσιμπάει σα σπουργίτι σε σχέση με τον αετό που μας κόβει κεφάλια

και κάνουμε μόκο γιατι δε μας παίρνει, είναι σα να βγάζουμε το άχτι μας πάνω του.

Κόμπλεξ είναι αυτό; Τί είναι; Η μήπως έχετε δει πολλούς σε τέτοιες δουλειές λεφτάδες και μέγιστα λαμόγια;

Έχεις δίκιο. Μέχρι να καταφέρουμε να ανασκολωπήσουμε τον Κόκκαλη μπορούμε να κάνουμε τα στραβά μάτια για τους μικροαπατεώνες.

Link to comment
Share on other sites

χθες ειπε θα μου κανει φορματ στο πισι και αφησε μηνυμα στην γραμματεα να μην το πειραξω γιατι δεν εχει τελειωσει ακομα.Ηρθα και το βρηκα ξεβιδωμενο.Προφανως κατι εχει αφαιρεσει και πωλησει σε αλλον.Ειδα παντως οτι παρολο που η μητρικη εχει ενσωματωμενη καρτα δικτυου εχει εγκαταστησει εξτρα καρτα δικτυου.Φυσικα για να μεταφερονται με μεγαλυτερο bandwidth τα txt/doc των 300KB...οσο περνα ο καιρος τοσο μειωνεται η υπομονη μου...

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο. Μέχρι να καταφέρουμε να ανασκολωπήσουμε τον Κόκκαλη μπορούμε να κάνουμε τα στραβά μάτια για τους μικροαπατεώνες.

Το ότι έχει υπεύθυνο δεν μετράει καν;

Λίγους έχετε δει να δίνουν τέτοιες εντολές;

Επειδή βλέπω πολλούς με ορέξεις νομο-επιβολής, την επόμενη φορά που θα βγείτε, αρπάξτε όλους τους φουσκωτούς και περάστε τους χειροπέδες, μπαγλαρώστε τους λαθραίους και να ντράγκς και κρατήστε όλα τα καρτέλ έξω απο τα λιμάνια.

Ή ότι αν ξεκινήσουμε από τον τεχνίτη πισιών έχουμε παράγει σοβαρό έργο;

Γέμισε το δελαμπ τέξας ρειντζερς.

Και αν αυτός είναι και κάνει απατεωνιές να φανταστώ πως θα υπερασπιστείτε όλοι τις δουλειές σας και ότι όλοι είναι

καθαροί, υπεύθυνοι και οι ιδιοκτήτες αυτών, οπότε τους-σας-μας δίνει δικαίωμα επιβολής και κρίσης στους άλλους.

Από μικρό μου λέγανε για το μυαλό του έλληνα.

Ή είναι αυτό που είπε ο αστολάβος σε διπλα οφτοπικ θέμα, αν δε γνωρίζεις ότι συμβαίνει κάτι πάει να πει ότι δεν συμβαίνει;

YΓ. Θα αρχίσω να κοουτάρω παντού αστρομποι, i will make u famous

Link to comment
Share on other sites

τι σε νοιαζει ρε παιχτη Τσακωνα ο παιχτης και εχεις παρει συναισθηματικα το θεμα κ το συζητας μαζι με αλλους 20 ειρηνοδικες.

Κανε αυτο που λεει ο polonos και αλλοι 2, μιλα του ξεκαθαρα ανοιχτα με επιχειρηματα, κανε τον να καταλαβει, αν δεν καταλαβει πες τα στον υπευθηνο του να του τα εξηγησει, τοσο απλα. εσυ τι εισαι ο ρομπεν των τεχνικων? 1+1 κανουν 2 μεγαλε μην μπλεκεσαι με τα πιτουρα γτ..

Link to comment
Share on other sites

Το ότι έχει υπεύθυνο δεν μετράει καν;

Λίγους έχετε δει να δίνουν τέτοιες εντολές;

Επειδή βλέπω πολλούς με ορέξεις νομο-επιβολής, την επόμενη φορά που θα βγείτε, αρπάξτε όλους τους φουσκωτούς και περάστε τους χειροπέδες, μπαγλαρώστε τους λαθραίους και να ντράγκς και κρατήστε όλα τα καρτέλ έξω απο τα λιμάνια.

Ή ότι αν ξεκινήσουμε από τον τεχνίτη πισιών έχουμε παράγει σοβαρό έργο;

Γέμισε το δελαμπ τέξας ρειντζερς.

Και αν αυτός είναι και κάνει απατεωνιές να φανταστώ πως θα υπερασπιστείτε όλοι τις δουλειές σας και ότι όλοι είναι

καθαροί, υπεύθυνοι και οι ιδιοκτήτες αυτών, οπότε τους-σας-μας δίνει δικαίωμα επιβολής και κρίσης στους άλλους.

Από μικρό μου λέγανε για το μυαλό του έλληνα.

Ή είναι αυτό που είπε ο αστολάβος σε διπλα οφτοπικ θέμα, αν δε γνωρίζεις ότι συμβαίνει κάτι πάει να πει ότι δεν συμβαίνει;

YΓ. Θα αρχίσω να κοουτάρω παντού αστρομποι, i will make u famous

Η Ελλάδα έχει πορευτεί το τελευταία χρόνια με πολιτικούς που έχουν ως σύνθημα "Έφαγα λιγότερα από τον δίπλα! Ψηφίστε με!". Με τον ίδιο τρόπο δουλεύουν και οι μεγαλοεπιχειρηματίες του τόπου αλλάζοντας ελαφρώς το σύνθημα "Έφαγα λιγότερα από τους δίπλα; Βλακεία μου!". Αυτή η λογική δυστυχώς πέρασε και σε μεγάλο μέρος του πληθυσμού "Ας φάω λίγα από τον δίπλα! Εξάλλου τα έχω περισσότερο ανάγκη από αυτόν!".

Δεν έχει λογική να δικαιολογείς την μικρή απάτη εξαιτίας της ύπαρξης της μεγάλης. Σε μια χώρα όπου όλοι δικαιολογούμε τις μικρές, αναγκαίες, κατανοητές, δικαιολογημένες απατεωνιές, γνώμη μου είναι ότι έχει αποδειχτεί ξανά και ξανά ότι ουσιαστικά κερδισμένοι είναι μόνο οι μεγάλοι απατεώνες.

Link to comment
Share on other sites

Τσάκω θεωρώ πως ο τύπος πρέπει να σας παίρνει μαζικά για διανοητικά καθυστερημένους με τόσα απανωτά σκηνικά.

Δεδομένων των ερωτήσεων που κατά καιρούς κάνεις, ή είναι ο ίδιος τραγελαφικά ηλίθιος ή ενοχλητικά και προσβλητικά ξεδιάντροπος να συνεχίζει αυτή την φαρσοκωμωδία μέσα στην μούρη σου.

Όπως και να έχει, όσο και αν ψάξω στης άβυσσο από τις τσόντες που έχω, αδυνατώ να βρω ΕΝΑ μέρος στο οποίο μπορεί να κάνει καλό στην εταιρία, και στα νεύρα σας.

ΙΜΟ, τον δίνεις ωμά, ξεδιάντροπα φθηνά σαν την κόρη του λοστρόμου και άσε τον να τα βγάλει πέρα με το κλύσμα μόνος του.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.