Jump to content



Ubuntu 11.04 - Είναι εδώ!!!


gdp77

Recommended Posts

Ένας τρόπος είναι ο παρακάτω με την χρήση του τερματικού:

 iconv -f windows-1253 -t UTF-8 < old-subtitles.srt > new-subtitles.srt

Αλλιώς απο windows σώστο με encoding utf8 και θα τα βλέπεις μιά χαρά.(την συγκεκριμένη ενέργεια μπορείς να την κάνεις και με το gedit απο linux απλά στην αρχή επιλέγεις κωδικοποίηση windows-1253 και μετά το σώζεις με utf8).

Λίγο κάπως διαδικασία για τόσους υπότιτλους.. Κάποιος player που να τους ανοίγει όπως είναι δεν υπάρχει;

Greek στο Regional Formats System-->Admin-->Language Supp

Εδώ δε λες; Πάλι τα ίδια βγάζει.. Και στην άλλη καρτέλλα Ελληνικά έβαλα.

Screenshotaa.png

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 114
  • Created
  • Last Reply

Αλλάζεις την κωδικοποίηση από το πρόγραμμα που βλέπεις τις ταινίες/βίντεο. Εγώ πχ είχα αλλάξει την κωδικοποίηση σε windows-1253 στο vlc που χρησιμοποιώ και τους βλέπει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να δεις τους υπότιτλους με κάποιον editor αλλάζεις στον editor την κωδικοποίηση. Απ'ότι είδα το gedit δεν αλλάζει encoding. Με το Kate μπορείς να αλλάξεις encoding και να διαβάσεις το αρχείο κανονικά. Τώρα όταν παίζει το video στον player, καθορίζεις από τις επιλογές του το default encoding των υποτίτλων να είναι iso-8859-7 (gr).

Link to comment
Share on other sites

Αλλάζεις την κωδικοποίηση από το πρόγραμμα που βλέπεις τις ταινίες/βίντεο. Εγώ πχ είχα αλλάξει την κωδικοποίηση σε windows-1253 στο vlc που χρησιμοποιώ και τους βλέπει κανονικά.

Ωραίος, δεν το είχα προσέξει. Αυτό έκανα :T:

Βέβαια όσα fonts και να δοκίμασα, οι υπότιτλοι σε καμία περίπτωση δεν έμοιασαν έστω και λίγο με του MPC HC.. :/

Link to comment
Share on other sites

Υστερα απο ενα καρο μουντζες το unity τρεχει κανονικα σε virtual box..

Τικαρα το 3d acceleration και εδωσα 64mb στην τιμη της video memory απο στα settings του display virtual box και μετα μεσα σε console sudo apt-get install virtualbox-ose-guest-x11

restart και επαιξε

Link to comment
Share on other sites

Όσες φορές και να έχω βάλει το Ubuntu (και το 11.04 πριν απο λίγες ημέρες) έφαγε σουτ μονο και μόνο για το 1080p flash απο youtube... Σέρνεται σε σχέση με των Win που πάει νερό κανονικότατα...

Και έχω δοκιμάσει ολους τους πιθανούς drivers για Ion...

Link to comment
Share on other sites

Όσες φορές και να έχω βάλει το Ubuntu (και το 11.04 πριν απο λίγες ημέρες) έφαγε σουτ μονο και μόνο για το 1080p flash απο youtube... Σέρνεται σε σχέση με των Win που πάει νερό κανονικότατα...

Και έχω δοκιμάσει ολους τους πιθανούς drivers για Ion...

Αν και δεν χρησιμοποιώ flash,εδώ και καιρό απο 10.2(32bit) αν θυμάμε καλά,παίζει hardware acceleration με χρήση του vdpau για κάρτες nvidia(δές την support list απο google-αν και για ion είναι στάνταρ ότι υποστηρίζεται).

Μας έχει λίγο χ€σμ€νους η Adobe εδώ και χρόνια.

Νομίζω τώρα κατάφερε και έβγαλε 10.3(64bit).:clap::tomato:

Link to comment
Share on other sites

Σύνεδεσα το iPad για να περάσω μερικά HIMYM (δεν ήξερα πως θα το κάνω χωρίς iTunes, θα δοκίμαζα το Hipo) και ήρθα αντιμέτωπος με μια πολύ ευχάριστη έκπληξη. Με το που το συνέδεσα λοιπόν άνοιξε παράθυρο με όλα τα προγράμματα και μπόρεσα να πετάξω τα επεισόδια με ένα απλό copy paste μέσα στο OPlayer :D

ipad.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Για όρισε το χαλάσει...:getlost:

Ανάμεσα στα άλλα κομπλεξικά που κάνουν τα προϊόντα της Apple είναι πχ, ότι ένα ípod που του φόρτωνες τραγούδια από linux όταν το ξανασύνδεες σε macos για κάποιο λόγο έλεγε ότι έπρεπε να το ξαναφορμάρεις...

Τι να χαλάσει δηλαδή;

Πάντως τα έβγαλα, δεν άντεξα άλλο. Με περιόριζαν σε διάφορα πράγματα.

Ποιος σε περιόριζε; Το ubuntu; Μάλλον εσύ δεν ήξερες τι να κάνεις και όχι αυτά... Παρόλα αυτά, αν δεν σου κάνει καλά έκανες και το έβγαλες, just get the job done.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και με περιόρισαν. Οι RAW Editors ήταν τραγικοί. Πρόγραμμα επεξεργασίας βίντεο αξιόλογο δε βρήκα (και plz μη μου πεις για το virtualdub). Τα 1080 .MTS της NEX δεν κατάφερα να τα παίξω. Ο φίφης με πάνω από 10-15 tabs ΜΟΥ ΕΒΓΑΖΕ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ.. τραγικό. Και δεν ξέρω τι άλλο ξεχνάω τώρα. Αλλά ναι, προφανώς φταίω εγώ για όλα αυτά, το Ubuntu είναι awesum κι' εγώ νουμπάς.

Link to comment
Share on other sites

Χαλάρωσε player... Δεν έχω ιδέα τι κάνεις και με τι ασχολείσαι. Τα μισά που λες δεν τα ξέρω και δεν έχω κανένα λόγο να τα ψάξω. Δεν προμοτάρω την canonical, ούτε θεωρώ το ubuntu awsome και φυσικά δε σε είπα πουθενά νουμπά.

Η μέχρι τώρα εμπειρία μου έχει δείξει ότι πολλοί που ξεκινάν να χρησιμοποιήσουν linux αντί να βρουν πως γίνεται αυτό που θέλουν περιμένουν να βρουν ότι είχαν στα Win. Αυτό φυσικά τις περισσότερες φορές δεν γίνεται και αυτοί καταλήγουν αν λένε ότι τα δοκίμασα αλλά δεν κάνουν.

Είμαι αρκετά σίγουρος ότι αν το ψάχναμε θα έβρισκες τρόπους και λύσεις, αλλά ούτε εγώ έχω κανένα λόγο να το κάνω ούτε εσύ, οπότε όπως προείπα καλά έκανες και το έβγαλες, get the job done.

Κούλαρε δεν σε ξέρω καν για να σε πω και νουμπά. Υποθέτω ότι είσαι λίγο άσχετος από linux (δλδ δεν έχεις περάσει κ πολύ το στάδιο της αρχικής εγκατάστασης), αλλά ούτε το είπα ούτε το υπονόησα καν πουθενά. Και δεν είναι και ντροπή, δεν γίνεται όλοι να ξέρουμε τα πάντα, ο κάθε ένας ασχολείται με ότι του αρέσει, βολεύει, εξυπηρετεί.

Καλή σου νύχτα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.