Jump to content



Εξωδικο απο forthnet


Recommended Posts

Περιληψη :

Αφου μετακομισα απο Αγια Παρασκευη, διεκοψα την συνδεση της Forthnet (ειχα μονο internet απο Forthnet - ιδιοκτητο). Πληρωνω τον τελευταιο λογαριασμο (λιγο μετα την ημερομηνια ληξη πληρωμης) και κανω και την αιτηση διακοπης. Μολις κανω την αιτηση διακοπης με ενημερωνουν πως ολα οκ και θα γινει η διακοπη.

Μετα ερχεται ενας λογαριασμος 4 ευρω (ισως επειδη αργησα λιγο να το πληρωσω, οκ whatever!)

Ολα αυτα τον Μαρτιο ... πριν 5 μερες περασα απο το παλιο σπιτι να δω το ταχυδρομειο και η Forthnet ειχε στειλει εξωδικο (!) για χρωστουμενα 95 ευρω!! (το εξωδικο το εστειλε τωρα πριν μια βδομαδα)

Παιρνω τηλεφωνο στην Forthnet και ζηταω τα ρεστα ... και μου λενε οτι τα χρωστουμενα ειναι απο το 2005 οταν εκανα αλλαγη πακετου στην Forthnet. Τους λεω οτι εγω τοσο καιρο δεν ειχα ενημερωθει για αυτο το "υπολοιπο" οπως το ονομασε η κοπελα του τηλεφωνικου ... ακομα και οταν πηγα να κανω διακοπη της συνδεσης δεν αναφερθηκε πουθενα αυτο το ποσον. Η κοπελα λεει "ναι δεν αναφερθηκε επειδη ειχε "κλειδωσει" σε αλλο πακετο που ειχατε πριν με την Forthnet και τωρα που κανατε οριστικη διακοπη φαινεται!!!" Take the egg and shave it δηλαδη ...

Φυσικα και δεν εχω κρατησει την παραμικρη αποδειξη 6+ χρονων αλλα εχω τα χαρτια της διακοπης συνδεσης και την πληρωμη του τελευταιου λογαριασμου

Μπορουν να μου κανουν κατι? ΕΓΩ καταγγελια στο ΙΝΚΑ μπορω να κανω?

Έγινε επεξεργασία από Daytime Dreamer
Link to comment
Share on other sites

Είναι προφανές ότι φταίει ο ΟΤΕ. :hang3:

Δυστυχώς για περιπτώσεις σαν τη δική σου η Forthnet έχει προϊστορία και μάλιστα προϊστορία που πάει πίσω ΧΡΟΝΙΑ. Μου είχαν στείλει και μένα εξώδικο πριν 3-4 χρόνια για λογαριασμό που είχα πληρώσει. Έκραξα λιγάκι και την Forthnet και το δικηγορικό γραφείο που μου έστειλε το εξώδικο, αλλά τίποτα παραπάνω. Δεν παραδέχτηκαν ότι είχαν κάνει λάθος στο λογιστήριο ενώ και εγώ δεν ασχολήθηκα ξανά μαζί τους και μέχρι στιγμής δεν έχουν ξανά ασχοληθεί και αυτοί μαζί μου. Εγώ βέβαια είχα την απόδειξη οπότε δεν αγχώθηκα για το αν θα ασχοληθούν μαζί μου. Βέβαια αν κλείσουν όλες οι εταιρίες στην Ελλάδα και μείνει ανοιχτή μόνο η Forthnet, ίσως να προτιμήσω να μείνω χωρίς τηλέφωνο.

Γενικά έχε υπόψιν ότι μπορούν να σου ζητήσουν απόδειξη μέχρι και 7 ή 10 χρόνια (νομίζω 7) μετά την πληρωμή και να είσαι εσύ αναγκασμένος να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας. Αν δεν μπορείς ξανά πληρώνεις.

Υ.Γ. Sorry για το σχόλιο με τον ΟΤΕ, αλλά όποτε διαβάζω τέτοια αίσχη δεν μπορώ να μην πετάξω την σπόντα. Κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσει η αγιοποίηση των εναλλακτικών.

Μπορουν να μου κανουν κατι? ΕΓΩ καταγγελια στο ΙΝΚΑ μπορω να κανω?

Για περιπτώσεις σαν αυτή καταγγελία κάνεις στην ΕΕΤΤ.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Είναι προφανές ότι φταίει ο ΟΤΕ. :hang3:

Δυστυχώς για περιπτώσεις σαν τη δική σου η Forthnet έχει προϊστορία και μάλιστα προϊστορία που πάει πίσω ΧΡΟΝΙΑ. Μου είχαν στείλει και μένα εξώδικο πριν 3-4 χρόνια για λογαριασμό που είχα πληρώσει. Έκραξα λιγάκι και την Forthnet και το δικηγορικό γραφείο που μου έστειλε το εξώδικο, αλλά τίποτα παραπάνω. Δεν παραδέχτηκαν ότι είχαν κάνει λάθος στο λογιστήριο ενώ και εγώ δεν ασχολήθηκα ξανά μαζί τους και μέχρι στιγμής δεν έχουν ξανά ασχοληθεί και αυτοί μαζί μου. Εγώ βέβαια είχα την απόδειξη οπότε δεν αγχώθηκα για το αν θα ασχοληθούν μαζί μου. Βέβαια αν κλείσουν όλες οι εταιρίες στην Ελλάδα και μείνει ανοιχτή μόνο η Forthnet, ίσως να προτιμήσω να μείνω χωρίς τηλέφωνο.

Γενικά έχε υπόψιν ότι μπορούν να σου ζητήσουν απόδειξη μέχρι και 7 ή 10 χρόνια (νομίζω 7) μετά την πληρωμή και να είσαι εσύ αναγκασμένος να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας. Αν δεν μπορείς ξανά πληρώνεις.

Υ.Γ. Sorry για το σχόλιο με τον ΟΤΕ, αλλά όποτε διαβάζω τέτοια αίσχη δεν μπορώ να μην πετάξω την σπόντα. Κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσει η αγιοποίηση των εναλλακτικών.

Για περιπτώσεις σαν αυτή καταγγελία κάνεις στην ΕΕΤΤ.

Καταρχας οποτε ειχα εναν απληρωτο λογαριασμο στην Forthnet και ερχοταν ο δευτερος και γινοταν add στον προηγουμενο, τοτε η μου στελνανε μηνυμα στο κινητο οτι θα γινει διακοπη της υπηρεσιας ή με περνανε τηλεφωνο να το πλωρωσω. Και τωρα αυτοι μου λενε οτι προ 6+ χρονων υπηρχε ενα "κρυμμενο" οφελος το οποιο δεν φαινοταν επειδη αλλαξα υπηρεσια (μεσα στην ιδια εταρεια εντωμεταξυ. Απο Forthnet σε Forthnet)

Εαν υπηρχε οντως αυτο το οφελος θα μου τα χανε κανει ΝΑ να το πληρωσω ... πως ξαφνικα εμφανιστηκε ? Και στην τελικη δεν μου ανεφερε κανενας τιποτα οταν πηγα να κανω διακοπη ...

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν, αν είναι από το 2005 η απαίτηση, έχει ήδη παραγραφεί στην πενταετία και σε ΚΑΘΕ περίπτωση ούτως ή άλλως συνιστά 100% καταχρηστική άσκηση δικαιώματος.

Δεύτερον κατ' ευθείαν καταγγελία στο ΙΝΚΑ.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Να ληφθεί υπόψη ότι είμαι έξω από το χορό :)

Εγώ προτείνω να το πας στα άκρα. Δηλ. να φτάσεις δικαστήριο μόνος σου, να πας μπροστά στο δικαστή και να τους πεις ό,τι ξέρεις και ό,τι έχεις κάνει. Δηλ. είναι ο καθένας υποχρεωμένος να κρατάει αποδείξεις για 5-6 χρόνια επειδή το θέμα ήταν "κλειδωμένο" σε κάποια πληροφοριακό σύστημα της FORTHNET;

Τώρα δεν ξέρω πόσα θα πληρώσεις αν χάσεις. Αλλά και πάλι αυτοί για 95 ευρώ θα σε πάνε δικαστικώς; Ίσως να φοβίζουν τον κόσμο και όσοι φοβούνται να πάνε και να "τακτοποιούν".

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν, αν είναι από το 2005 η απαίτηση, έχει ήδη παραγραφεί στην πενταετία και σε ΚΑΘΕ περίπτωση ούτως ή άλλως συνιστά 100% καταχρηστική άσκηση δικαιώματος.

Δεύτερον κατ' ευθείαν καταγγελία στο ΙΝΚΑ.

Will do! :triniti:

Link to comment
Share on other sites

Περιπου 10 χρονια στο πατρικο nova και το κοψανε 1 μερα προσωρινα επειδη εληγε πχ σημερα στις 1 η ωρα και πληρωθηκε στις 3 . Εκει αρπαξε ο πατερας και το σταματησε τελειως , οχι τπτ αλλο αλλα παιρνουν εμενα τηλεφωνο να το ξανασκεφτω κλπ κλπ . Επειδη το ειχα κανει εγω ενεργοποιηση στο ονομα μου :hehe: . Αυτα που ξερανε να τα ξεχασουν πλεον . Προχθες πηρα τηλ και στη cosmote και τους ειπα δεν θελω να ξαναδω spam sms για τιποτα . Και επισης να μου κοψουν την υπηρεσια data την οποια δεν ειχα ενεργοποιησει ποτε . . . :hang3:

edit . Καλο κουραγιο , πραξε οπως νομιζεις εσυ.

Έγινε επεξεργασία από Athens2004
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1. Πιστεύω ότι το "εξώδικο" ήταν μεν από δικηγόρο (για να το πάρεις στα σοβαρά), αλλά δε στο έφερε δικαστικός κλητήρας. Οπότε, όπως θα σου επιβεβαιώσει και ο Tsakonas, δεν έχει καμία απολύτως ισχύ. Το έχουν κάνει και σε εμένα, δύο φορές και έγινε προσάναμμα για το τζάκι (ήταν χειμώνας...)

2. Αφού μου έστειλαν δύο "εξώδικα" και φυσικά τους αγνόησα, γιατί ήταν δικό τους λάθος (διακοπή συνδρομής και έστειλαν λογαριασμό για την περίοδο αφού είχα διακόψει), μετά κάποια στιγμή ήρθε ένας λογαριασμός με το σωστό υπόλοιπο, το οποίο κι επίσης δεν πλήρωσα για άλλους λόγους (δε θα γράψω όλο το ιστορικό εδώ). Έκτοτε δε με έχουν ενοχλήσει πλέον. Πάνε μήνες.

3. Γενικά για χρέη κάτω των 1000€ δε συμφέρει να πας δικαστικά. Η κανονική αποστολή του εξώδικου κοστίζει (100-300€) κι έτσι σου στέλνουν ένα μπας και ψαρώσεις και πας να πληρώσεις.

Προσωπική μου συμβουλή: Γράψε τους εκεί που δεν πιάνει η μελάνη...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κλασσικη τακτικη τους για να πανικοβληθεις(αν δεν εχεις τις αποδειξεις) και να πας να τα ακουμπησεις.1 στους 10 να το κανει,τα βγαλανε τα λεφτα τους.γραψε τους αλλιως αν εχεις ορεξη τραβηξε το(που θα ειχε πολυ ενδιαφερον να το κανεις).το ειχε κανει και η τελλας στον πατερα μου αλλα ελα που κραταει αποδειξεις απο το 1821 και τους τα τριψε στη μουρη...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δες αν έχει σφραγίδα ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΘΗΚΕ κλπ. στην πρώτη σελίδα του εξωδίκου (?). Σιγά να μην πλήρωσαν δικαστικό επιμελητή για 95 ΕΥΡΩ οφειλή. Συνήθως τέτοια "εξώδικα" δεν υπογράφει καν δικηγόρος, αλλά διευθύνων σύμβουλος κλπ. Ρίχνουν άδεια να πιάσουν γεμάτα...

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Πάγια τακτική της Forthnet το... παλιός λογαριασμός ανεξόφλητος... ρίχνουνε άδεια μπας και πιάσουνε... γεμάτα κορόιδα.

Δεν τους φτάνει να τους πληρώσεις τον λογαριασμό μια φορά, θέλουνε και 2η γιατί βλέπεις ήταν μικρό το ποσό :wall:

Το έχουνε κάνει σε τόσους συνδρομητές ( φεύγοντες και μη ), ωπουδήποτε εκτός Μπανανιστάν θα είχανε φάει στην χειρότερη πρόστιμο καλό και αν επαναληφθεί τσακ μπαμ μπάου γουάου... αλλά...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Δες αν έχει σφραγίδα ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΘΗΚΕ κλπ. στην πρώτη σελίδα του εξωδίκου (?). Σιγά να μην πλήρωσαν δικαστικό επιμελητή για 95 ΕΥΡΩ οφειλή. Συνήθως τέτοια "εξώδικα" δεν υπογράφει καν δικηγόρος, αλλά διευθύνων σύμβουλος κλπ. Ρίχνουν άδεια να πιάσουν γεμάτα...

Δεν υπαρχει τιποτα απο τα παραπανω. Ισα ισα το χαρτι ειναι σαν να εχει βγει απο τον εκτυπωτη και δεν εχει ουτε μια υπογραφη κανενος (ουτε καν φωτοτυπημενη!)

Κατω κατω μαλιστα γραφει :

"ΥΓ : Αν εν τω μεταξυ εχετε ρυθμισει την εκκρεμοτητα και παλι παρακαλουμε να επικοινωνησετε μαζι μας για επιβεβαιωση και ζητουμε συγνωμη για την ενοχληση"

Thanks ολους για ολες τις απαντησεις!! Appreciate it !!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.