Jump to content



Recommended Posts

Πολύ καλή η επιλογή, έχει όσα θέλω, χωρίς παραπάνω πράγματα που δεν μου χρειάζονται.

Θα προτιμούσα αγορά από Ευρώπη στην χειρότερη όμως. Δεν θέλω να μπλέκω με τελωνεία.

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστώ πως πρώτη επιλογή είναι το CM Storm Quick Fire Pro; Κάτι άλλο θα παίξει καλύτερα;

Μετά από 1 μήνα χρήση, έχω να πω τα εξής:

Το πήρα για τα παιχνίδια, περισσότερο για το antighosting παρά για την αίσθηση αφού δεν τη γνώριζα ούτε την είχα δοκιμάσει κάπου. Δούλευα από το 1997 με το Microsoft Natural και τους διαδόχους του (τώρα το Natural Ergonomic Keyboard 4000) και μπορώ να πω ότι είναι απίστευτα βολικό και ξεκούραστο. Το QFP με δυσκόλεψε πολύ στην αρχή, γιατί είναι άλλη η θέση για τα χέρια, κάτι που όμως εσένα δε θα σε επηρεάσει. Με τον καιρό όμως που το συνηθίζω, αρχίζει να με δυσκολεύει το 4000 στο γραφείο... Μπορεί η θέση των χεριών να είναι πιό ξεκούραστη, αλλά κατάλαβα ότι αυτό που έγραφαν για "fatigue" μετά από πολύ γράψιμο, ισχύει. Μόλις ένα μήνα μετά και νιώθω τα πλήκτρα του 4000 σκληρά σε σχέση με τα Cherry MX Red και μετά από 8 ώρες στο γραφείο αρχίζω και καταλαβαίνω τη διαφορά.

Προσωπικά αν έμπαινα τώρα στη διαδικασία να αγοράσω κάποιο, το ιδανικό θα ήταν να βρώ ένα σαν αυτό, που όμως είναι ακριβό και εκτός του ότι δεν είναι full key τα βοηθητικά (tab, alt, arrows, κλπ) τα έχει σε περίεργες θέσεις, αλλά σαν εναλλακτική μου φαίνεται καλό και αυτό λόγω της θέσης για τα χέρια.

Αν όλα αυτά δε σε ενοχλούν, μιλάμε πάντα για γράψιμο και όχι gaming, τότε το QFP είναι εξαιρετικό.

Link to comment
Share on other sites

ΙΜΟ ειναι κριμα να εχεις ενα keyboard αποκλειστικα για γραψιμο και να μην φοραει mx blue, εχω δοκιμασει και κοκκινα και μαυρα( καφε οχι ακομα :p) εφοσον δεν εχεις καποιον στο σπιτι να ενοχλειται απτο κλικι κλικι τοτε τα μπλε ειναι πρακτικα μονοδρομος, μεχρι να γινουν πιο mainstream τα πρασινα εστω :)

Τωρα αμα θες να παρεις μηχανικο εντος Ε.Ε και δεν σε ενδιαφερει πολυ το κοστος κοιτα αυτο το μαγαζι, εχει παρει γνωστος μου filcο με browns χωρις κανενα προβλημα The Keyboard Company's FKBN104MC/EB2 - Filco Majestouch-2, NKR, Click Action, USA Keyboard

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=51]jax7480[/MENTION]

Όπως είπε και ο freestyler7 για την δουλειά που το θέλεις κοιτάς σε mxbrown / mxblue.

Ανοίκουν και οι 2 διακόπτες στην κατηγορία tactile με τα καφέ να έχουν το ~ίδιο βάρος με τα κόκκινα (45g) + tactile bump αλλά χωρίς το "klik" των μπλέ, ενώ τα μπλε έχουν tactile bump + "klik" και βάρος πίεσης 60g.

Δυστηχώς μεγάλο μειονέκτημα είναι οτι στην ελληνική αγορά υπάρχουν ελάχιστα μηχανικά πληκτρολόγια και δεν μπορεις να πας σε ενα κατάστημα να δοκιμάσεις (κάτι αντιστοιχο με τα mouse που σου λενε αν το ανοιξεις να το δοκιμάσεις θα το πάρεις κιόλας, no shit sherlok, αμα δεν "χουφτώσω δεν αγοράζω) έτσι ώστε να πάρεις αυτό που σου ταιριάζει περισσότερο, αλλά κάνεις αγορά βάση της γνώμης που σχηματίζεις μέσω net.

Για τα keycaps ίσως να ήταν το τελευταίο που θα αγχωνόμουν μιας και δεν έχω δει κάπου να αναφερθεί οτι έφυγε τελείως το texture πανω απο το Keycap. Αν αργότερα ξεθωριάσουν καποια απο τα keycaps υπάρχουν μαγαζιά ωστα να τα αντικαταστήσεις (σε πολλές περιπτώσεις στέλνει η ίδια η εταιρεία) με χαμηλό κόστος.

ABS Most keyboards in the world have keycaps made of ABS. ABS is short for "Acrylene Butadiene Styrene", being an alloy of those three types of plastics. ABS exists in many different formulations for different applications. (Poly)styrene is the main ingredient. Butadiene makes it more flexible and less brittle. Acrylene makes it harder. ABS, and other blends with Polystyrene (PS) are some of the most commonly used plastics for computer equipment, including keyboard cases.

Only ABS keys can be double-shot moulded. That is because most other plastics shrink too much in the moulding process. Legends on ABS keys can also be pad-printed, laser-etched (burned) or laser-engraved (with or without infill). Because of the low shrinkage, some keyboards have space bars made of ABS even if other keys are made of PBT or POM.

PBT PBT is one of the hardest, most durable materials for keycaps. It is more resilient against heat and chemicals than ABS, but its properties also makes it more difficult to mould, which makes it more uncommon.

Legends on PBT keys are often laser-etched or dye-sublimated but not double-shot injection moulded. Because of shrinkage during demoulding, PBT is rarely used for the largest key, the space bar, with the notable exception being Cherry.

PBT does not turn yellow from exposure to ultraviolet light, like ABS does. The resilience against heat makes it a good candidate for dyeing in a hot dye bath.

PBT keys can be found on the IBM Model M, Topre Realforce keyboards, some vintage Apple keyboards and all contemporary grey and some older beige/grey keyboards from Cherry in the G80 and G81 series.

Επίσης κακό είναι οτι ακόμα και στην ευρώπη είναι δύσκολο να βρείς brown/blue, εκτός απο το keyboardco.com (για filco) που είναι αγγλικό και στέλνει ελλάδα αλλα συνολικό κόστος ~170Ε.

Μια καλή λύση το cm trigger το οποίο είναι costar oem αλλά για mx brown μόνο βρίσκω στο scan.co.uk Cherry Brown LED Backlit Mechanical Gaming Keyboard with 5x Macro Keys Storm Trigger Cooler Master - SGK-6000-GKCM1-UK - Scan.co.uk (στο e-shop το έχει μόνο με mxblack και στο cmstore eu το ίδιο).

Μια άλλη πρόταση απο ευρώπη είναι το qpad mk50 που θα σου βγει 100Ε QPAD Products - Corporate-QPAD MK-50 Pro Gaming Mechanical keyboard - Shop - News

Mechanical ασύρματα υπάρχουν; αμε υπάρχουν :p

Ευρώπη κλασικά όμως τίποτα :/

XArmor U9W 2.4 GHz RF wireless mechanical keyboard

DIATEC CORP / PRODUCTS INFORMATION

KBtalKing Pro Wireless Bluetooth Mechanical Keyboard - Full Specs | KBtalKingUSA.com

Για το kbt pro το είχε αναφέρει και ο λεωνίδας παλαιότερα.

Όσο για το release:

Make a long story short, we are estimating to finally receive the shipment here in the USA on October 22-23! We will thus extend the free USA shipping for a couple more weeks
Το πήρα για τα παιχνίδια, περισσότερο για το antighosting

Στα μηχανικά το έχουμε ξαναπεί ονομάζετε NKRO (N Key Rollover) και δεν έχει καμία σχέση με το antighosting :)

μεχρι να γινουν πιο mainstream τα πρασινα εστω

Με 80g βάρος πίεσης? :p no thanks

Link to comment
Share on other sites

Στα μηχανικά το έχουμε ξαναπεί ονομάζετε NKRO (N Key Rollover) και δεν έχει καμία σχέση με το antighosting

Μπορεί να το έχετε πει, μπορεί η CM να το αναφέρει όντως NKRO στο site της, αλλά η SS το λέει antighosting:

EXTREME ANTI-GHOSTING

Allows as many simultaneous key presses as there are keys on the keyboard.

SteelSeries - Gaming Keyboards - SteelSeries 6Gv2

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να το έχετε πει, μπορεί η CM να το αναφέρει όντως NKRO στο site της, αλλά η SS το λέει antighosting:

SteelSeries - Gaming Keyboards - SteelSeries 6Gv2

Η κάθε εταιρεία μπορεί να γραφει οτι θέλει.

Στα μηχανικά έχουμε nkro και στις μεμβράνες έχουμε antighosting.

π.χ και το cm rapid fire λεει οτι είναι 1000hz polling rate αλλα είναι 125hz.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=51]jax7480[/MENTION]

Όπως είπε και ο freestyler7 για την δουλειά που το θέλεις κοιτάς σε mxbrown / mxblue.

Ανοίκουν και οι 2 διακόπτες στην κατηγορία tactile με τα καφέ να έχουν το ~ίδιο βάρος με τα κόκκινα (45g) + tactile bump αλλά χωρίς το "klik" των μπλέ, ενώ τα μπλε έχουν tactile bump + "klik" και βάρος πίεσης 60g.

Δυστηχώς μεγάλο μειονέκτημα είναι οτι στην ελληνική αγορά υπάρχουν ελάχιστα μηχανικά πληκτρολόγια και δεν μπορεις να πας σε ενα κατάστημα να δοκιμάσεις (κάτι αντιστοιχο με τα mouse που σου λενε αν το ανοιξεις να το δοκιμάσεις θα το πάρεις κιόλας, no shit sherlok, αμα δεν "χουφτώσω δεν αγοράζω) έτσι ώστε να πάρεις αυτό που σου ταιριάζει περισσότερο, αλλά κάνεις αγορά βάση της γνώμης που σχηματίζεις μέσω net.

Για τα keycaps ίσως να ήταν το τελευταίο που θα αγχωνόμουν μιας και δεν έχω δει κάπου να αναφερθεί οτι έφυγε τελείως το texture πανω απο το Keycap. Αν αργότερα ξεθωριάσουν καποια απο τα keycaps υπάρχουν μαγαζιά ωστα να τα αντικαταστήσεις (σε πολλές περιπτώσεις στέλνει η ίδια η εταιρεία) με χαμηλό κόστος.

Επίσης κακό είναι οτι ακόμα και στην ευρώπη είναι δύσκολο να βρείς brown/blue, εκτός απο το keyboardco.com (για filco) που είναι αγγλικό και στέλνει ελλάδα αλλα συνολικό κόστος ~170Ε.

Μια καλή λύση το cm trigger το οποίο είναι costar oem αλλά για mx brown μόνο βρίσκω στο scan.co.uk Cherry Brown LED Backlit Mechanical Gaming Keyboard with 5x Macro Keys Storm Trigger Cooler Master - SGK-6000-GKCM1-UK - Scan.co.uk (στο e-shop το έχει μόνο με mxblack και στο cmstore eu το ίδιο).

Μια άλλη πρόταση απο ευρώπη είναι το qpad mk50 που θα σου βγει 100Ε QPAD Products - Corporate-QPAD MK-50 Pro Gaming Mechanical keyboard - Shop - News

Mechanical ασύρματα υπάρχουν; αμε υπάρχουν :p

Ευρώπη κλασικά όμως τίποτα :/

XArmor U9W 2.4 GHz RF wireless mechanical keyboard

DIATEC CORP / PRODUCTS INFORMATION

KBtalKing Pro Wireless Bluetooth Mechanical Keyboard - Full Specs | KBtalKingUSA.com

Για το kbt pro το είχε αναφέρει και ο λεωνίδας παλαιότερα.

Όσο για το release:

Στα μηχανικά το έχουμε ξαναπεί ονομάζετε NKRO (N Key Rollover) και δεν έχει καμία σχέση με το antighosting :)

Με 80g βάρος πίεσης? :p no thanks

Εξαιρετικό post!! Ειδικά το quad μου είχε ξεφύγει... Αν δεν είχε εξαντληθεί το us/int με mx browns θα το είχα πάρει τώρα... :...: Καμία άλλη εναλλακτική με πλήρες πληκτρολόγιο με mx brown σε αντίστοιχη τιμή παίζει;!

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικό post!! Ειδικά το quad μου είχε ξεφύγει... Αν δεν είχε εξαντληθεί το us/int με mx browns θα το είχα πάρει τώρα... :...: Καμία άλλη εναλλακτική με πλήρες πληκτρολόγιο με mx brown σε αντίστοιχη τιμή παίζει;!

Ευχαριστώ

Αν θυμαμαι καλά στο έχω ξαναπεί, όχι σε αντοίστοιχη τιμή δεν υπάρχει κάτι ευρώπη, μετά αγοράζεις απο αμερική με ό,τι αυτο συνεπάγεται. Αν υπήρχε ευρώπη το cm rapid pro με mx browns θα ήταν καλή επιλογή.

Εντάξει, σίγουρα καλύτερη αίσθηση απο πληκτρολόγιο λάπτοπ, αλλά προσωπικά μου αρέσει πολύ περισσότερο η αίσθηση ενός καλόυ rubber dome. Δεν έχω δοκιμάσει τα καφέ που πιστεύω οτι είναι αυτά που θα προτιμούσα αλλά και πάλι, σε καμία περίπτωση δεν θα έδινα πάνω απο 50-70 ευρώ για μηχανικό πληκτρολόγιο.

Ειδικά τα μπλέ που στην αρχή έχουν αυτό το κενο μέχρι να ενεργοποιηθεί ο διακόπτης, και το τσίκι τσίκι μου φάνηκαν πολύ πιο ενοχλητικά από ότι περίμενα. Κρίμα, γιατί είχα χάσει πολύ καιρό να τα ψάχνω, αλλά τελικά μάλλον έχασα τον χρόνο μου.

Από την εμπειρία μου θα πρότεινα σε όποιον πάει να τα σκάσει για μηχανικό, σίγουρα να πάει να δοκιμάσει αν του αρέσει η αίσθηση!

:dots:

Link to comment
Share on other sites

Εϊχα ταλαιπωρηθεί αρκετά για να τα βρω.

Κάποτε τα έφερνε Ελλάδα το Πλαίσιο αλλά τα έκοψαν για κάποιο λόγο.

Είχα επικοινωνήσει με την ΙΜΑΚ και, μετά από κάποιες μέρες (αφού είχα ήδη παραγγείλει από κάποιο online κατάστημα), μου έστειλε email ο εδώ αντιπρόσωπος.

Τα στοιχεία τους είναι τα παρακάτω:

Τιμές δεν ξέρω γιατί, όπως έγραψα, είχα ήδη παραγγείλει τα δικά μου, τα οποία πήρα από εδώ: IMAK Pain Relief & Sport Supports for RSI & Arthritis :: Pain Relief Supports

Αν θυμάμαι είναι ίδια εταιρεία με την PC Valet που βλέπεις στο Amazon.

Μια χαρά service.

Πηρα τηλεφωνο σημερα, τα σταματησαν και αυτοι, μονο κατι γαντακια τους μεινανε :S

Εβαλα στο καλαθι το IMAK wrist που ειναι "sold by PC valet Ltd fulfilled by Amazon" και οταν πατησα checkout μου σκασανε ακυρο επειδη δεν μενω Αγγλια :S

Μαλλον θα το παραγγειλω απο εδω τελικα -> IMAK Keyboard Wrist Rest Support Comfort Cushion Helps Prevent Wrist Pain | eBay

Το κουλο ειναι οτι η ιδια επιχειρηση δεν στελνει Ελλαδα αμα πας να αγορασεις μεσω amazon αλλα μεσω ebay δεν εχει προβλημα :S

edit : το ιδιο μαγαζι πουλαει και αυτα εδω

ThickBox_le%20petit%20keyboard%20cushion%204%20colours.jpg

http://www.ebay.co.uk/itm/IMAK-Le-Petit-Laptop-Keyboard-Cushion-ideal-netbooks-etc-Take-Anywhere-/350578096901?pt=UK_Computing_Other_Computing_Networking&hash=item51a0153b05

:D :D

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
Link to comment
Share on other sites

Αμέσως πια να μου την πεις... :unsure::hehe:

Είχα καιρό να χρησιμοποιήσω το βασικό μου rubber dome και είχα ξεχάσει την αίσθηση, που ομολογώ ότι ήταν χειρότερη από ότι την θυμόμουν, και από ένα mechanical keyboard... Απλά εξακολουθώ να μην έχω δοκιμάσει τα browns που πιστεύω ότι είναι αυτά που με καλύπτουν.

:hi:

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι το qpad φαίνεται πολύ ελκυστικό. Αν υπήρχε σε brown switches / US layout θα το προτιμούσα από το CM quickfire pro με red που έχω τώρα (το οποίο έκανα τράμπα με το HPE87 με brown).

Έχοντας δοκιμάσει άπειρα rubber dome (ακόμα και ΙΒΜ model M με τα ελατήρια) και για βασική δουλειά γράψιμο τα brown έχουν εξαιρετική αίσθηση. Ακόμα συνηθίζω τα red, που αν και μου αρέσουν λιγότερο, είναι πάντα καλύτερα από μεμβράνες.

Για το μεγάλο ύψος προτίμησα να μην ξοδευτώ, ας είναι καλά τα ηλεκτρονικά που έχουν μπόλικο υλικό συσκευασίας για επανάχρηση :)

post-22342-1416076721,1551_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πηρα τηλεφωνο σημερα, τα σταματησαν και αυτοι, μονο κατι γαντακια τους μεινανε :S

Εβαλα στο καλαθι το IMAK wrist που ειναι "sold by PC valet Ltd fulfilled by Amazon" και οταν πατησα checkout μου σκασανε ακυρο επειδη δεν μενω Αγγλια :S

Painreliefsupports δοκίμασες; Ίδια εταιρεία και επίσης στέλνει! Αλλά αφού βρήκες eBay και 0 μεταφορικά νομίζω είναι καλή φάση.

Για το μεγάλο ύψος προτίμησα να μην ξοδευτώ, ας είναι καλά τα ηλεκτρονικά που έχουν μπόλικο υλικό συσκευασίας για επανάχρηση :)

Ghetto style... :p

Ξεπέρασες και τον [MENTION=1014]Tsunami[/MENTION] - and that's saying a lot! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Painreliefsupports δοκίμασες; Ίδια εταιρεία και επίσης στέλνει! Αλλά αφού βρήκες eBay και 0 μεταφορικά νομίζω είναι καλή φάση.

Ghetto style... :p

Ξεπέρασες και τον [MENTION=1014]Tsunami[/MENTION] - and that's saying a lot! :hehe:

Εγώ τουλάχιστον πήρα το πληκτρολόγιο! :jester:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τουλάχιστον πήρα το πληκτρολόγιο! :jester:

Kι εγώ το wrist rest και το γάντι! :hehe:

TBH, περιμένω να βρω κάτι να μου κάνει 100% και σε λογική τιμή. Απ'όσο φαίνεται, everybody and his dog θα βγάζουν μηχανικά σε λίγο, άρα οι επιλογές θα είναι όλο και περισσότερες.

Στα wrist-rest μην περιμένεις εξέλιξη - πάρε τώρα. :p

Έγινε επεξεργασία από Shaman
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.