Jump to content



Recommended Posts

GUYS από που να τσιμπήσω το QUICKFIRE μιας και εξαντλήθηκε ?

CM STORM SGK-4000-GKCR1 QUICKFIRE RAPID RED MECHANICAL GAMING KEYBOARD - - E-SHOP.GR

Quick Fire Rapid (Red Switch) - Cooler Master Europe Store :)

Current Stock:

2

καλυτερα να βιαστείς.

Link to comment
Share on other sites

GUYS από που να τσιμπήσω το QUICKFIRE μιας και εξαντλήθηκε ?

CM STORM SGK-4000-GKCR1 QUICKFIRE RAPID RED MECHANICAL GAMING KEYBOARD - - E-SHOP.GR

Και δεν περνεις το pro που το εχει ακομα?

Επειδη σκεφτομαι να αγορασω απο WASD Keyboards: Custom Mechanical Keyboards πληκτρα απο τα βασικα που δεν φωτιζουν τι χρωμα λετε να παρω.Περα απο τα μαυρα που το αναγλυφο ειναι ασπρο σε ολα τα αλλα χρωματα ειναι γκρι.Παντα αυτα που φωτιζουν τα εχω ενεργα αρα μαυρο-κοκκινο.

Αναλογα με το κοστος σκεφτομαι και την διχρωμια κοκκινο-ασπρο

Έγινε επεξεργασία από Aias
λαθος
Link to comment
Share on other sites

Και δεν περνεις το pro που το εχει ακομα?

Επειδη σκεφτομαι να αγορασω απο WASD Keyboards: Custom Mechanical Keyboards πληκτρα απο τα βασικα που δεν φωτιζουν τι χρωμα λετε να παρω.Περα απο τα μαυρα που το αναγλυφο ειναι ασπρο σε ολα τα αλλα χρωματα ειναι γκρι.Παντα αυτα που φωτιζουν τα εχω ενεργα αρα μαυρο-κοκκινο.

Αναλογα με το κοστος σκεφτομαι και την διχρωμια κοκκινο-ασπρο

Γιατί θέλω 10keyless

Link to comment
Share on other sites

Eιχε 3, αλλα το μακρυτερο το πηρα εγω :hehe:

Και το 2o το πήρα εγώ... :)

Έψαχνα μηχανικό πληκτρολόγιο που να μην κάνει πολύ θόρυβο και έτσι εστίασα σε black/red switches.

Αγόρασα αρχικά το CM STORM SGK-4000-GKCC1 QUICKFIRE RAPID BLACK MECHANICAL GAMING KEYBOARD με black switches από το e-shop.

Σαν 1ο μηχανικό πληκτρολόγιο μου έκανε φοβερή εντύπωση η αίσθηση και η στιβαρότητα. Τα blacks είναι μια χαρά απο πλευράς θορύβου αλλά τα βρήκα αρκετά κουραστικά μετά από λίγες ώρες πληκτρολόγησης.

Οπότε πάω για τη 2η δοκιμή με reds και ελπίζω να καταλήξω εκεί.

Καλό θα ήταν αν θα μπορούσε να διοργανωθεί ένα meeting - showcase με όσους έχουν μηχανικά πληκτρολόγια έτσι ώστε να μπορεί κάποιος να δοκιμάσει όλα τα variants και να μην αναγκάζεται να καταφύγει σε (ακριβό) trial and error δοκιμάζοντας ποιο του κάνει.

Έγινε επεξεργασία από astrolabos
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι το qpad φαίνεται πολύ ελκυστικό. Αν υπήρχε σε brown switches / US layout θα το προτιμούσα από το CM quickfire pro με red που έχω τώρα (το οποίο έκανα τράμπα με το HPE87 με brown).

Έχοντας δοκιμάσει άπειρα rubber dome (ακόμα και ΙΒΜ model M με τα ελατήρια) και για βασική δουλειά γράψιμο τα brown έχουν εξαιρετική αίσθηση. Ακόμα συνηθίζω τα red, που αν και μου αρέσουν λιγότερο, είναι πάντα καλύτερα από μεμβράνες.

Για το μεγάλο ύψος προτίμησα να μην ξοδευτώ, ας είναι καλά τα ηλεκτρονικά που έχουν μπόλικο υλικό συσκευασίας για επανάχρηση :)

Μιας και είσαι ο μόνος που έχει δοκιμάσει κι άλλα μηχανικά εκτός από το HPE, με ενδιαφέρει η αποψή σου.

Σίγουρα θα έχει χειρότερη αίσθηση / ποιότητα σε σχέση με άλλα κυρίως costar made και τα keycaps θα έχουν διαφορά.

Το θέμα είναι πόσο κατώτερο σου φαίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Το HPE δεν είναι καθόλου κακό - καλύτερο ποιοτικά από τα ione όπως το quickfire pro ή κανένα black widow. Τα keycaps του μπορεί να μην έχουν εξαιρετική χάραξη, αλλά έχουν καλή αίσθηση και φαίνονται σχετικά ανθεκτικά (εκτός ίσως τα γράμματα).

Συνολικα είναι τίμιο πληκτρολόγιο σε σχέση με τις τωρινές εναλλακτικές στην Ελλάδα.

Αυτό το qpad θα ήθελα να το είχα προλάβει για σύγκριση!

Μια άλλη σύγκριση που θα μπρορούσε να κάνει κανείς είναι το cm quickfire rapid (costar) που είναι και TKL και με reds όπως το δικό σου - ειλικρινά δε νομίζω ότι θα έχει σημαντικές διαφορές - και τα keycaps της cm χωρίς να είναι κακά, δεν είναι και κάτι ιδιαίτερο...

Link to comment
Share on other sites

@Alexopus6

Ξέρεις αν υπάρχουν ακόμα τα brandless?

αν όχι βγαίνουν εύκολα τα logo από πάνω του?

Αν υπάρχουν που? στο cmstore eu? δεν ξέρω αν έχουν brandless απο εκεί (μπορει να μας πει και ο [MENTION=119]Samael[/MENTION] όταν παραλάβει, αλλα θα σου πώ με μια σιγουριά 80% πως ναι είναι brandless μιας και έχει σταματήσει η παραγωγή με brand εδώ και ~2μήνες)

Αν δεν είναι brandless όχι δεν βγαίνει το logo παρα μόνο αν βγάλεις το case του keyboard και το βαψεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχουν που? στο cmstore eu? δεν ξέρω αν έχουν brandless απο εκεί (μπορει να μας πει και ο [MENTION=119]Samael[/MENTION] όταν παραλάβει, αλλα θα σου πώ με μια σιγουριά 80% πως ναι είναι brandless μιας και έχει σταματήσει η παραγωγή με brand εδώ και ~2μήνες)

Αν δεν είναι brandless όχι δεν βγαίνει το logo παρα μόνο αν βγάλεις το case του keyboard και το βαψεις.

ωραίος!!

οπότε μόλις γίνει διαθέσιμο στο CM STORE θα πέσει ορντερ γιατί δεν πρόλαβα τελικά

Link to comment
Share on other sites

ωραίος!!

οπότε μόλις γίνει διαθέσιμο στο CM STORE θα πέσει ορντερ γιατί δεν πρόλαβα τελικά

Εννοείς μακάρι να γίνει διαθέσιμο :/

Γενικά το cm store eu πάσχει σε πολλά προιόντα απο coolermaster τα οποία μπορεί να υπάρχουν σε άλλα ευρωπαικά καταστήματα (γερμανια / αγγλία) και εκεί να μην το έχουν φέρει καν. Καντο ένα bookmark και τσέκαρε καθημερινά ή στείλε τους κανένα email μήπως μπορείς να το κάνεις ένα preorder ώστε να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα σημερα, ναι ειναι brandless. :T:

Να πω την αληθεια δεν ενθουσιαστικα κιολας απ την αισθηση των Red, πολυ μαλακα μου φαινοντε. Tα περιμενα ποιο "τραγανά", που θα ελεγε κ ο ξα ( [MENTION=391]Borg[/MENTION] )

Μηπως επρεπε να παρω Black? Ιδια αισθηση απλα ποιο σκληρα δεν ειναι αυτα?

Η ποιοτητα κατασκευης ειναι αριστη, τοσο στιβαρο που μπορει να χρησιμευσει και σαν φονικο οπλο :hehe:

Θα ελεγα οτι ειναι καθαρα κ μονο για gaming τα Red, οποτε δε με χαλασε καθολου μιας και για αυτον ακριβως το σκοπο το πηρα.

Εν αναμονη των Brown απο Qpad τωρα, αυτο το θελω καθαρα για typing αλλα μαλλον τελικα να μου βγει all around. Μηπως να παρω Blue τελικα για το γραφειο?

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα σημερα, ναι ειναι brandless. :T:

Να πω την αληθεια δεν ενθουσιαστικα κιολας απ την αισθηση των Red, πολυ μαλακα μου φαινοντε. Tα περιμενα ποιο "τραγανά", που θα ελεγε κ ο ξα ( [MENTION=391]Borg[/MENTION] )

Μηπως επρεπε να παρω Black? Ιδια αισθηση απλα ποιο σκληρα δεν ειναι αυτα?

Η ποιοτητα κατασκευης ειναι αριστη, τοσο στιβαρο που μπορει να χρησιμευσει και σαν φονικο οπλο :hehe:

Θα ελεγα οτι ειναι καθαρα κ μονο για gaming τα Red, οποτε δε με χαλασε καθολου μιας και για αυτον ακριβως το σκοπο το πηρα.

Εν αναμονη των Brown απο Qpad τωρα, αυτο το θελω καθαρα για typing αλλα μαλλον τελικα να μου βγει all around. Μηπως να παρω Blue τελικα για το γραφειο?

Αν ηθελες τραγανοτητα επρεπε να πας σε brown/blue :p

Tα black εχουν ακριβως την ιδια αισθηση με τα red απλα ειναι πιο σκληρα (θελουν μεγαλυτερη πιεση για να ενεργοποιηθει το πληκτρο και πολλους τους κουραζει αυτο μετα απο καποια ωρα).

Eμ τι να σου κανω δεν καταφερες να ερθεις να τα δεις απο εδω :(

Oσο περι γραφειου αν θελεις και το κλικ κλακ απο το registration του πληκτρου (οπως στα παλια keyboards) πηγαινε για Blue (ειναι τα καλυτερα για typing αλλα κανουν θορυβο)

Θεωρω τα brown ως τη καλυτερη all around λυση.

Προσωπικα εχω ερωτευτει τα brown, δυσκολα αποχωριζομαι το Race :inlove:

Έγινε επεξεργασία από knight_77
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά αυτό που έχω νιώσει εγώ είναι ότι τα blue είναι καθαρά για πολύ γράψιμο, γράφεις ταχύτατα χωρίς λάθοι και δεν κοιτάς καν το πληκτρολόγιο γιατί ακούς τον θόρυβο ότι πατά τα πλήκτρα.. το νιώθεις ρε παιδί μου το γράψιμο :p Αλλά εμένα δεν με βόλεψαν στα παιχνίδια. Επειδή είναι πολύ ελαφριά στο πάτημα και μέσα σε game πατάς έντονα και με spam τα κουμπιά μου έχει τύχει να έχω πατημένο πλήκτρο χωρίς να έχω καταλάβει ότι το πατάω. Τα black με βόλεψαν τέλεια στο gaming, σε δίνουν να καταλάβεις κάθε στιγμή τι πατάς και τι όχι αλλά σε σχέση με τα blue στο γράψιμο δεν συγκρίνονται. Τα RED που τα θεωρώ ότι είναι ενδιάμεσα σε blue και black, είναι για all around χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα σημερα, ναι ειναι brandless. :T:

Να πω την αληθεια δεν ενθουσιαστικα κιολας απ την αισθηση των Red, πολυ μαλακα μου φαινοντε. Tα περιμενα ποιο "τραγανά", που θα ελεγε κ ο ξα ( [MENTION=391]Borg[/MENTION] )

Μηπως επρεπε να παρω Black? Ιδια αισθηση απλα ποιο σκληρα δεν ειναι αυτα?

Η ποιοτητα κατασκευης ειναι αριστη, τοσο στιβαρο που μπορει να χρησιμευσει και σαν φονικο οπλο :hehe:

Θα ελεγα οτι ειναι καθαρα κ μονο για gaming τα Red, οποτε δε με χαλασε καθολου μιας και για αυτον ακριβως το σκοπο το πηρα.

Εν αναμονη των Brown απο Qpad τωρα, αυτο το θελω καθαρα για typing αλλα μαλλον τελικα να μου βγει all around. Μηπως να παρω Blue τελικα για το γραφειο?

Τα brown από Qpad που τα βρήκες;! Έχεις κάποιο link γιατί με ενδιαφέρει και μένα!:jump:

Έγινε επεξεργασία από errik
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.