Jump to content



Recommended Posts

το eshop είχε το brown, και είμαι ευτυχής κάτοχος. το πήρα πρόσφατα και ένας φίλος απο εκει και του άφησε πολύ καλές εντυπώσεις, πριν είχε widow ultimate

Ευχαριστω για το feedback φιλε!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για το feedback φιλε!

Νομίζω είχε αναφέρει ο [MENTION=634]GoriLLakoS[/MENTION] πως και από το MSystems (που είναι σαφώς πιό αξιόπιστο από το eshop) μπορούμε να πάρουμε, αλλά κατόπιν παραγγελίας. Μας φέρνει δηλαδή ότι θέλουμε, απλά δεν τα έχει σε στοκ.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είχε αναφέρει ο @GoriLLakoS πως και από το MSystems (που είναι σαφώς πιό αξιόπιστο από το eshop) μπορούμε να πάρουμε, αλλά κατόπιν παραγγελίας. Μας φέρνει δηλαδή ότι θέλουμε, απλά δεν τα έχει σε στοκ.

ό,τι ό,τι ό,τι θέλουμε? και απο τιμές?

Link to comment
Share on other sites

Μια ενδιαφέρουσα απόπειρα με clears: CODE Mechanical Keyboard

code-104-bright-backlit.jpg

Έχει αρκετές καλές ιδέες (πχ DIP για FN/CTRL/CMD, full backlight, ...) αλλά για την ώρα είναι US only, $150.

Έχει και δημοσκόπηση με τι διακόπτες να φτιάξουν την επόμενη φουρνιά.

Link to comment
Share on other sites

http://www.ebay.co.uk/itm/KEY-CAP-PULLER-REMOVER-brand-new-for-Mechanical-Gaming-Keyboard-keycap-/300935025061?pt=US_Video_Gaming_Replacement_Parts_Tools&hash=item46112011a5

2.99Ε ^^

Δεν είναι ανάγκη να πληρώσεις 10Ε+ για να πάρεις ενα keycap puller μαζι με (ultra fail) keycaps (ozone :S ).

Αν θες keycaps κοιτάς εδώ WASD Keyboards: Custom Mechanical Keyboards όπως επίσης μπορείς και εκεί να βρείς keycap puller WASD Wire Keycap Puller Tool .

Οτιδήποτε για "περιφεριακά" όσο αφόρα μηχανικά κοιτάς μόνο εξωτερικό.

Άλλη μια πρόταση για puller KeyPop.net Home of Custom Cherry MX Keycaps — Translucent Keycap Puller .

puller-8729.jpg

όντας άσχετος από παραγγελιες εκτος ευρώπης , δεν θα μπλέξω με τελωνεία και τα συναφή αν παραγγείλω από αμερική? πχ ebay στην συγκεκριμένη περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

όντας άσχετος από παραγγελιες εκτος ευρώπης , δεν θα μπλέξω με τελωνεία και τα συναφή αν παραγγείλω από αμερική? πχ ebay στην συγκεκριμένη περίπτωση?

Για τέτοιου είδους μικροπράγματα (keycaps , puller etc) δεν πληρώνεις τελωνείο.

Για ολόκληρο keyboard αλλάζει το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Τελωνειο πληρωνεις αν η αποδειξη μαζι με τα μεταφορικα ειναι πανωαπο -νομιζω- 50 ευρω ασχετα με το ειδος

Εγω εφτιαξα keycap puller με συρμα που τυλιξα σε ενα μολυβι

Sent from my ST21i using Tapatalk 2

Έγινε επεξεργασία από pmakr
Link to comment
Share on other sites

Τελωνειο πληρωνεις αν η αποδειξη μαζι με τα μεταφορικα ειναι πανωαπο -νομιζω- 50 ευρω ασχετα με το ειδος

Τελωνείο πληρώνεις για τα πάντα. Από τη στιγμή όμως που αυξήθηκαν κατακόρυφα οι αγορές, βγήκε μια διάταξη που λέει ότι δέματα αξίας μικρότερης των 30€, επιτρέπεται να περνάνε χωρίς δασμούς για διευκόλυνση των υπαλλήλων. Πολλές φορές όμως, έρχονται με μια χρέωση 3€ για "έξοδα εκτελωνισμού". Το ίδιο βέβαια μπορεί να γίνει και σε μεγαλύτερα πακέτα. Δεν περνάνε πάντα όλα.

Link to comment
Share on other sites

έχω το widow ultimate που για μένα εχει τους τοπ διακόπτες. Το μόνο παραπάνω που θα ήθελα είναι μεγαλύτερο "βάρος¨στα πλήκτρα άρα σκέφτομαι σοβαρα τους green. Στο eu site της coolermaster δεν υπάρχει κανένα μοντέλο με τέτοιους ενώ στο us υπάρχουν τα stealth, trigger και κανα 2 ακόμη. Κάπου είχε πάρει το μάτι μου ότι έχουν βγει λιγα κομμάτια με green και μπορείς να αγοράσεις τέτοιο μονο από την coolermaster. Μιας και από ευρώπη δεν βλέπω φως, μπας και ενδιαφέρθηκε κανας και το έψαξε με αμερική να δει τι/αν γίνεται? να πω εδω πως δεν έχω κολημα με εταιρεία, ας είναι όποια να είναι, αλλά έχω κόλημα με τους πράσινους και δεν με απασχολούν άλλα χρώματα, θελω μόνο πιο σκληρούς μπλε δλδ πράσινους και μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Έφτασε η ώρα να εμπλουτίσω τη συλλογή και χρειάζομαι τη συνδρομή σας, καθώς δε βρίσκω το "ιδανικό" πληκτρολόγιο.

Χαρακτηριστικά που ψάχνω, με σειρά προτεραιότητας:

1. Να πωλείται σε Ελληνικό κατάστημα.

2. Καφέ διακόπτες

3. Full backlight

4. Νumpad + cursors + ins/del/home/end/pgup/pgdn

5. Μικρό bezel

6. Windows modifier key αντί Fn

7. Macro keys, αλλά όχι στα αριστερά :)

Τα 1-3 είναι υποχρεωτικά.

Για το 4 έχω την εξής ερώτηση, προς όσους έχουν χρησιμοποιήσει κανένα Quickfire TK:

Το ότι το numpad δουλεύει είτε αριθμητικά είτε σαν 6άδα+cursors δεν το κάνει δύσχρηστο?

Είσαι πχ σε ένα λογιστικό φύλλο, και θέλεις να μετακινηθείς μερικά κελιά με τα βελάκια και να εισάγεις έναν αριθμό. Δεν είναι ενοχλητικό να ψάχνεις να δεις σε τι κατάσταση είναι το Num lock κάθε φορά?

Link to comment
Share on other sites

Έφτασε η ώρα να εμπλουτίσω τη συλλογή και χρειάζομαι τη συνδρομή σας, καθώς δε βρίσκω το "ιδανικό" πληκτρολόγιο.

Χαρακτηριστικά που ψάχνω, με σειρά προτεραιότητας:

1. Να πωλείται σε Ελληνικό κατάστημα.

2. Καφέ διακόπτες

3. Full backlight

4. Νumpad + cursors + ins/del/home/end/pgup/pgdn

5. Μικρό bezel

6. Windows modifier key αντί Fn

7. Macro keys, αλλά όχι στα αριστερά :)

Τα 1-3 είναι υποχρεωτικά.

Για το 4 έχω την εξής ερώτηση, προς όσους έχουν χρησιμοποιήσει κανένα Quickfire TK:

Το ότι το numpad δουλεύει είτε αριθμητικά είτε σαν 6άδα+cursors δεν το κάνει δύσχρηστο?

Είσαι πχ σε ένα λογιστικό φύλλο, και θέλεις να μετακινηθείς μερικά κελιά με τα βελάκια και να εισάγεις έναν αριθμό. Δεν είναι ενοχλητικό να ψάχνεις να δεις σε τι κατάσταση είναι το Num lock κάθε φορά?

Θες όλα αυτά, θες και από Ελλάδα... ok bro.. :T:

Link to comment
Share on other sites

Είσαι πχ σε ένα λογιστικό φύλλο, και θέλεις να μετακινηθείς μερικά κελιά με τα βελάκια και να εισάγεις έναν αριθμό. Δεν είναι ενοχλητικό να ψάχνεις να δεις σε τι κατάσταση είναι το Num lock κάθε φορά?

Οχι :) το αντιθετο μαλιστα, η διαταξη που εχουν τα page up/page down και τα βελακια στο quickfire TK ειναι πιο βολικη απο το στανταρ layout, γλιτωνεις και 6 εκατοστα :p

Link to comment
Share on other sites

Οχι :) το αντιθετο μαλιστα, η διαταξη που εχουν τα page up/page down και τα βελακια στο quickfire TK ειναι πιο βολικη απο το στανταρ layout, γλιτωνεις και 6 εκατοστα :p

Καταλαβαίνω πώς το λες, αλλά δεν πρέπει να πατήσεις:

num lock, βελάκι, num lock, αριθμό?

Ο σκοπός του Numpad είναι να μη χρειάζεται να κοιτάς και να εισάγεις εύκολα αριθμούς... δεν ξέρω κατά πόσο το πετυχαίνει με τέτοια διάταξη...

Πάντως είμαι πολύ κοντά στο Quickfire ΤΚ, λίγο σπρώξιμο θέλω ακόμα :)

Link to comment
Share on other sites

Έφτασε η ώρα να εμπλουτίσω τη συλλογή και χρειάζομαι τη συνδρομή σας, καθώς δε βρίσκω το "ιδανικό" πληκτρολόγιο.

Χαρακτηριστικά που ψάχνω, με σειρά προτεραιότητας:

1. Να πωλείται σε Ελληνικό κατάστημα.

2. Καφέ διακόπτες

3. Full backlight

4. Νumpad + cursors + ins/del/home/end/pgup/pgdn

5. Μικρό bezel

6. Windows modifier key αντί Fn

7. Macro keys, αλλά όχι στα αριστερά :)

...

cn17CGv.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΑΞίζει να σημειωθεί η εμπειρία γνωστού μου:

Αγόρασε rapidfire RED από coolermaster.eu, το οποίο μετά από κανά μήνα εμφάνισε πρόβλημα στο backspace(δε καταχωρούσε το πλήκτρο ενώ πατιόταν). Στις 22/8 έστειλε e-mail εξηγώντας το πρόβλήμα, και αύριο μεθάυριο, 5-6/9 δηλαδή, θα έρθει DHL στη πόρτα του όπου θα του δώσουν ΝΕΟ keyboard και θα τους δώσει χέρι χέρι το ελαττωματικό. Πραγματικοί επαγγελματίες.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω πώς το λες, αλλά δεν πρέπει να πατήσεις:

num lock, βελάκι, num lock, αριθμό?

Ο σκοπός του Numpad είναι να μη χρειάζεται να κοιτάς και να εισάγεις εύκολα αριθμούς... δεν ξέρω κατά πόσο το πετυχαίνει με τέτοια διάταξη...

Πάντως είμαι πολύ κοντά στο Quickfire ΤΚ, λίγο σπρώξιμο θέλω ακόμα :)

Το σκεφτόμουν και εγω το συγκεκριμένο..

Θα το παρεις απο εδω ή απεξω;

*mobile

Link to comment
Share on other sites

Το σκεφτόμουν και εγω το συγκεκριμένο..

Θα το παρεις απο εδω ή απεξω;

*mobile

Θα το πάρω υποχρεωτικά από εδώ. Σκέφτομαι λίγο και το Trigger με blacks, λόγω τιμής. Έτσι από τη λίστα μου:

1. Να πωλείται σε Ελληνικό κατάστημα.

2. Καφέ διακόπτες

3. Full backlight

4. Νumpad + cursors + ins/del/home/end/pgup/pgdn

5. Μικρό bezel

6. Windows modifier key αντί Fn

7. Macro keys, αλλά όχι στα αριστερά :)

Το TK έχει τα 1, 2, 3, (μισό 4), 5

Το Trigger έχει 1, 3, 4, 6, (μισό 7)

Από τη μία φοβάμαι τη διάταξη του TK, από την άλλη τους μαύρους διακόπτες του Trigger. Ενώ οι καφέ μου μοιάζουν ιδανικοί, έχω συνηθίσει και τους κόκκινους πλέον. Αλλά η διαφορά στη δύναμη με τους μαύρους υποψιάζομαι θα είναι σημαντική.

Αν κάποιος έχει καμία συμβουλή (ειδικά όλοι οι Triggerάδες με την προσφορά του Κωτσόβολου), θα την ακούσω με ευχαρίστηση.

Link to comment
Share on other sites

Θα το πάρω υποχρεωτικά από εδώ. Σκέφτομαι λίγο και το Trigger με blacks, λόγω τιμής. Έτσι από τη λίστα μου:

Το TK έχει τα 1, 2, 3, (μισό 4), 5

Το Trigger έχει 1, 3, 4, 6, (μισό 7)

Από τη μία φοβάμαι τη διάταξη του TK, από την άλλη τους μαύρους διακόπτες του Trigger. Ενώ οι καφέ μου μοιάζουν ιδανικοί, έχω συνηθίσει και τους κόκκινους πλέον. Αλλά η διαφορά στη δύναμη με τους μαύρους υποψιάζομαι θα είναι σημαντική.

Αν κάποιος έχει καμία συμβουλή (ειδικά όλοι οι Triggerάδες με την προσφορά του Κωτσόβολου), θα την ακούσω με ευχαρίστηση.

Η άποψη μου, διαβάζοντας άπειρες γνώμες ενα μιση χρονο τώρα, είναι πως αν δεν έχεις δοκιμάσει μαύρα να τα ξέρεις, δεν πρέπει να τα αγοράσεις αν δεν υποπτευεσαι τουλαχιστον οτι θα τα γουστάρεις. Εχω διαβάσει για πολλούς που τα επέστρεψαν γιατί δε τα άντεχαν. Ενώ άλλοι τα λατρεύουν για gaming επειδή είναι σκληρά και κοπανιούνται στο πληκτρολόγιο.

Το ΤΚ μου εγώ το λατρεύω γιατί δεν πιάνει τρελό χώρο, και ποτέ δε χρησιμοποιούσα numpad. Η διάταξη δεν με χαλάει, αλλά επειδή πρέπει να παίζεις με numpad για τα pagup κτλ σίγουρα μπορεί να στη σπάσει αυτό. Από την άλλη, υπάρχει κουμπί με ΔΙΠΛΟ 0, για να εισάγεις μεγάλα ποσά. You cant beat that!

000000 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00

Link to comment
Share on other sites

Τα browns μπορει να θεωρουνται (δικαιως) all-rounders και πολυ καλη επιλογη για πρωτο μηχανικο ( οσο περναει ο καιρος τοσο πιο πολυ το μετανιωνω που δεν ειχα παρει τοτε ενα deck με clears :wall:http://www.thelab.gr/ixos-multimedia-kai-input-devices/deikste-to-pliktrologio-kai-to-pontiki-sas-52704-17.html#post1062956916 ) αλλα τα βρισκω καπως "βαρετα".

Δεν εχουνε το κλικ των μπλε που βοηθαει πολυ στο γραψιμο ουτε το απολυτο smoothness που εχουν τα κοκκινα/μαυρα, ειναι πολυ ελαφρια και το bump οταν γραφεις σαν διαολος(typeracer.com :p ) το καταλαβαινεις ελαχιστα, ομως ειναι πολυ πιο "παντοφλα" friendly απο τα πρωτα οταν θα μαθεις να γραφεις σωστα και ξεκουραστα, δηλαδη χωρις να κανεις bottom out :)

Το numlock στο TK ειναι θεμα συνηθειας imo, αν παλι δεν βιαζεσαι τοτε υπαρχουν τα XT που υποτιθεται θα ερθουν Ελλαδα μεσα στον μηνα, σε διαφορους διακοπτες και με backlit εκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.