Jump to content



Recommended Posts

Τυπικά πρέπει να πληρώσεις το ΦΠΑ στο συνολικό ποσό (μαζί με τα μεταφορικά). Αν σταλεί με κούριερ, φορτώνεσαι και τον εκτελωνιστή τους, που πάει ταρίφα ~50€. Για λίγο φτηνότερα, κανονικά μπορείς να ζητήσεις να το εκτελωνίσεις ο ίδιος, πληρώνοντας μόνο το τέλος εκτελωνισμού.

Πάντως, αν είναι με απλό ταχυδρομείο και δεν έχει απ' έξω τιμολόγιο, μπορεί και να την γλυτώσεις εντελώς. Βέβαια, αυτό με ηλεκτρονικά είναι σπάνιο.

Αν το συνολικό ποσό είναι πάνω από 150€, πρέπει να πληρώσεις και δασμούς και αρχίζει να γίνεται ασύμφορο.

Link to comment
Share on other sites

Alexopus6

μπορείς να ξεδιαλύνεις λίγο το τοπίο;

ψάχνω το παρακάτω:

TKL

cherry mx red

PBT caps

δεν θα λεγα όχι σε backlight.. white κατα προτίμηση

επίσης από stabilizers ; Τείνω πρός cherry παρά costar..

το πιό κοντινό που βρήκα να είναι αρκετά ενδιαφέρον ήταν το Ducky DK9087G2 PRO TKL με τα άσπρα caps.. τι λες; :p

Αν βρίσκεις κάπου το παραπάνω ducky είναι μέσα στις προϋποθέσεις σου!!

PBT keycaps μπορείς να βρεις εδώ Custom Keycaps, Keyboards and Keypads direct from the manufacturer

Τώρα tkl, cherry mx red υπάρχουν πολλές επιλογές. Είτε με backlit είτε χωρίς.

Αμερική δυστηχώς υπάρχουν αρκετά τα οποία φοράνε pbt από μαμά.

Vortex KBT ONI PBT Mechanical Gaming Keyboard (Red Cherry MX)

Vortex KBT PURE PBT Mechanical Gaming Keyboard (Red Cherry MX)

Vortex POKER II PBT Mechanical Gaming Keyboard (Red Cherry MX)

Deck Francium Pro (87) PBT White LED Backlit Mechanical Gaming Keyboard (Red Cherry MX)

Keycool White Version 87 - Key PBT Mechanical Gaming Keyboard (Red Cherry MX)

Keycool White Version 84 - Key PBT Mechanical Gaming Keyboard (Red Cherry MX)

Keycool Grey Version 84 - Key PBT Mechanical Gaming Keyboard (Red Cherry MX)

Ducky DK9087G2 PRO TKL PBT Mechanical Gaming Keyboard (Red Cherry MX)

Ducky DK9087G2 PRO TKL PBT Mechanical Gaming Keyboard (Red Cherry MX)

Μπορείς να δεις και στον qtan

Shop Mechanical Keyboard by Switches, Keyboard WOW

(Shop Mechanical Keyboard by Switches - Red Switches)

Από amazon

[ame=http://www.amazon.co.uk/KBTalking-backlight-International-Mechanical-Keyboard/dp/B008IGUUE4/ref=aag_m_pw_dp?ie=UTF8&m=A35N9T5Y3WBHX9]http://www.amazon.co.uk/KBTalking-backlight-International-Mechanical-Keyboard/dp/B008IGUUE4/ref=aag_m_pw_dp?ie=UTF8&m=A35N9T5Y3WBHX9[/ame]

[ame=http://www.amazon.co.uk/Poker-60-Mx-Red-QWERTY-International/dp/B009S7LFTQ/ref=aag_m_pw_dp?ie=UTF8&m=A35N9T5Y3WBHX9]KBC Poker 60%- Mx-Red (QWERTY - Ansi - US International) Mechanical keyboard: Amazon.co.uk: Computers & Accessories[/ame]

Από ebay

Keycool 87 Backlight Mechanical Keyboard w/ Cherry MX Red Switch & Red LED | eBay

Elite keyboards

Tenkeyless Linear Touch Keyboard - elitekeyboards.com - Products

Vengeance

KBT

Rabbit Web Factory - Singapore IT Consulting Firm & Offical KBTalking Products Agent ( KBT RACE Products )

keyboardco

Filco Majestouch-2, Tenkeyless, NKR, Soft Linear Action, USA Keyboard : FKBN87MRL/EB2 : The Keyboard Company

USA Filco Ninja Majestouch-2, Tenkeyless, NKR, Soft Linear Action, Keyboard : FKBN87MRL/EFB2 : The Keyboard Company

USA Filco Ninja Majestouch-2, Tenkeyless, Beige, NKR, Soft Linear Action, Keyboard : FKBN87MRL/EFW2 : The Keyboard Company

Filco Majestouch-2, Tenkeyless, NKR, Soft Linear Action, Beige, USA Keyboard : FKBN87MRL/EW2 : The Keyboard Company

USA Majestouch MINILA Air 67 Key Soft Linear Action Bluetooth Keyboard : FFBT67MRL/EB : The Keyboard Company

USA Majestouch MINILA 67 Key Soft Linear Action Keyboard : FFKB67MRL/EB : The Keyboard Company

quickfire - Πληκτρολόγια | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

Τέλειος οδηγός! Κάποια που είδα έχουν και double-shot PBT.. Δεν είναι καλύτερα έτσι ή ένα filco πχ και να του βάλω PBT;

Δεν θα καταλάβεις καμία διαφορά ;)

Ότι σου αρέσει οπτικά και ότι βρίσκεις διαθέσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γινεται ποτε... Επεσε ενας σκληρος απο το ραφι και μου εσπασε εντελως το δεξι alt πληκτρο! Δοκιμασα να το κολλησω αλλα δεν κολλαει. Μετα ξαναφευγει... Δεν φτιαχνει λετε?

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι έσπασε το διακόπτη, όχι απλά το keycap. Σ' αυτήν την περίπτωση μπορείς να αντικαταστήσεις ολόκληρο το διακόπτη με καινούριο, αλλά θέλει κολλητήρι και καλάι. Ο δίσκος έζησε;

Link to comment
Share on other sites

Να αναφερω εδω απλα ενα μεγαλο ευχαριστω στον bill [MENTION=634]GoriLLakoS[/MENTION] σημερα παρελαβα το καλωδιο αντικαταστασης του χαλασμενου στο CM STORM trigger μου.Χιλια ευχαριστω Βασιλη CHEERS!

Link to comment
Share on other sites

Μετά από κάμποσες ώρες διαβάσματος/ψαξίματος έχω καταλήξει στα εξής:

1) Noppoo - choc mini 84 Noppoo choc mini 84 Mechanical Keyboard MX Cherry switches W/Black body, Keyboard WOW

Με το μόνο μείον ότι κάποια caps δεν είναι fully customizable όπως και τα f-keys + το 6-key cluster pgup,pgdn κλπ είναι διαφορετικά από το κανονικό layout.

2) Ducky DK9087G2 PRO TKL Ducky DK9087G2 PRO TKL Mechanical Keyboard w/ PBT Caps (Red Cherry MX)

Ισως το μόνο μείον ότι δεν υπάρχει σε stock :p

3) Filco Majestouch 2 Ninja USA Filco Ninja Majestouch-2, Tenkeyless, NKR, Soft Linear Action, Keyboard : FKBN87MRL/EFB2 : The Keyboard Company

Μείον του τα ABS caps και ίσως ότι δεν έχει winlock switch (αλλά αυτό βγαίνει manual απο registry)

4) WASD V2 87-Key Barebones Mechanical Keyboard WASD Keyboards WASD V2 87-Key Barebones Mechanical Keyboard - Mechanical Keyboard - Products

Δεν υπάρχει σε stock ούτε red, ούτε black.

Μαζί με το keyboard έψαχνα και keys (στην περίπτωση του wasd ή filco), με προτίμηση σε PBT engraved ή side printed 104 (105) PBT White Side printed key-caps for any Cherry MX Switches keyboard, Keyboard WOW

Ίσως η πιο "εύκολη" λύση είναι filco με τα pbt του qtan.. any last info? :p

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι έσπασε το διακόπτη, όχι απλά το keycap. Σ' αυτήν την περίπτωση μπορείς να αντικαταστήσεις ολόκληρο το διακόπτη με καινούριο, αλλά θέλει κολλητήρι και καλάι. Ο δίσκος έζησε;

Εσπασε ολο απο μεσα...Ο δισκος ηταν ηδη χαλασμενος δεν με ενδιεφερε αλλα το πληκτρο δεν... Και ειναι το alt! Crap!

Το θεμα ειναι που βρισκεις τετοιο πραγμα τωρα ομως για να το φτιαξω?

Link to comment
Share on other sites

Να αναφερω εδω απλα ενα μεγαλο ευχαριστω στον bill [MENTION=634]GoriLLakoS[/MENTION] σημερα παρελαβα το καλωδιο αντικαταστασης του χαλασμενου στο CM STORM trigger μου.Χιλια ευχαριστω Βασιλη CHEERS!

Παρακαλώ, να 'σαι καλά! :T: Αν και αργήσαμε αρκετά!

Το παγούρι και τα μάτια σου ε! :p

Link to comment
Share on other sites

Είπα να το στείλω RMA αλλά το μετάνιωσα γιατί θα ταλαιπωρίομουνα για άγνωστο πόσο και στο τέλος μπορεί και να το βγάζαν εκτός εγγύησης(μηχανική καταπόνηση).

Δεν ξέρω αν πήγα να βγάλω το cap άγαρμπα και ξεκόλλησε ή αν απλά δεν ηταν απ την αρχή καλά κολλημένο.

1 βίδα βγάλσιμο λοιπόν και 5-6 κλιπσάκια υπόθεση, κολλητήρι καλάι και όλα πήγαν μια χαρά!

20140128_152644_HDR.jpg

20140128_152656_HDR.jpg

20140128_152708_HDR.jpg

20140128_153010_HDR.jpg

Λίγο ξύσιμο το trace γιατί δεν είχε μείνει τπτ να κολλήσεις πάνω του το πινάκι.

20140128_153153_HDR.jpg

Έτοιμο το εργαλείο!

20140128_153517_HDR.jpg

Έγινε επεξεργασία από Samael
Link to comment
Share on other sites

Πάιδες, στον Κωτσόβολο Λάρισας υπάρχει 1 CM TRIGGER αυτό με τα μαύρα switches στα 69 ευρώ όπως πάντα (είναι της Βιτρίνας). Επειδή δεν υπάρχει πουθενά στα sites ,ούτε του Κώτσόβολου, το λέω όποιος το επιθυμούσε πολύ...

Έγινε επεξεργασία από kaRAmeLA
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια με την ευκαιρια για προτεινετε κανενα κολλητηρι της προκοπης

Μου εχει τυχει να θελω να ξεκολλησω κολλησεις και με αυτο που εχω να μην ξεκολλανε με τιποτα. Ενα απλο εχω 18v antex....Σπανιως αλλα γινεται....

EDIT : Συμφορουμιτες διαμαρτυρομαι εντονως ειμαι ενα βημα πριν το εμφραγμα ! Δεν ασχολουμαι με ποδοσφαιρο αλλα εφαγα κοκκινη καρτα ! Διοτι ρωτησα για κολλητηρι επειδη θα κανω καποια στιγμη το ιδιο σε μηχανικο μου πληκτρολογιο και ρωτησα γιατι ο συμφορουμιτης απο πανω ανοιξε και επιδιορθωσε το δικο του μηχανικο !!! Καντε μου LIKE αυτη η κοκκινη δεν θα περασει !!! Ατιμη κενονια! Κατω ο φασισμος ;p ;p ;p των moderator ! Free Kollitiri ! Λευτερια στην Antex

Και σοβαρα ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ αυτο που ρωτησα ας μου πει γιατι το να βαζεις πολυ ωρα το κολλητηρι μου εχει τυχει να προχωρα η ζεστη και γυρω γυρω και να χαλανε τα περιφεριακα πραγματα απο το σημειο που θες να κολλησεις ξεκολλησεις απο την θερμοκρασια.

Έγινε επεξεργασία από pmakr
Link to comment
Share on other sites

Μολις παρηγγειλα wrist rest για το Ducky Shine 3.

Της Ducky το αντιστοιχο ειναι απο δερμα μεν, αλλα πανακριβο (~45 ευρω)

και εμφανησιακα δεν μου πολυαρεσε ενω ποιοτικα ειναι καλο.

Βρηκα απο amazon αυτο εδω

[ame]http://www.amazon.co.uk/exec/obidos/ASIN/B004D8PYE2/ref=ox_ya_os_product[/ame]

στη μιση τιμη σε σχεση με της Ducky, και αυτο επειδη ειναι συνθετικο και οχι δερματινο.

Καλοκαιρι ειδικα που βαρανε οι ζεστες και τα χερια ιδρωνουν απιστευτα με το δερματινο θα ειχα θεμα.

Εντυπωσεις απο εβδομαδα που θα παραλαβω.

Link to comment
Share on other sites

Μολις παρηγγειλα wrist rest για το Ducky Shine 3.

Της Ducky το αντιστοιχο ειναι απο δερμα μεν, αλλα πανακριβο (~45 ευρω)

και εμφανησιακα δεν μου πολυαρεσε ενω ποιοτικα ειναι καλο.

Βρηκα απο amazon αυτο εδω

http://www.amazon.co.uk/exec/obidos/ASIN/B004D8PYE2/ref=ox_ya_os_product

στη μιση τιμη σε σχεση με της Ducky, και αυτο επειδη ειναι συνθετικο και οχι δερματινο.

Καλοκαιρι ειδικα που βαρανε οι ζεστες και τα χερια ιδρωνουν απιστευτα με το δερματινο θα ειχα θεμα.

Εντυπωσεις απο εβδομαδα που θα παραλαβω.

Έχω ένα ίδιο. Στην αρχή δε με βόλευε γιατί ήταν ελάχιστα χαμηλότερα απ' ότι ήθελα. Μετά από λίγο καιρό έκανα τη μετάβαση από ψηλό σε χαμηλό χωρίς πρόβλημα :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.