Jump to content



Recommended Posts

Προσωπικά οι blacks είναι οι χειρότεροί για τα δικά μου γούστα (έχοντας δοκιμάσει red, brown, blue και black). Εσύ από που παρήγγειλες και πόσο? Το μόνο που δε με ενθουσιάζει στο Trigger είναι η θέση των μάκρο επειδή τείνω να τα πατήσω για αντί για Ctr και Esc.

Είχα αγοράσει και γω το trigger black αλλά ήταν σκληροί για μένα, κουραστικοί, έτσι το πούλησα και πήρα k95 αλλά δε με βόλεψε καθόλου το μέγεθός του και το wrist, έτσι παρρήγειλα το z και πιστευω ότι θα κλέισω εδώ από μηχανικά. Το Trigger το είχα λατρέψει κατα τα άλλα οπότε τώρα ξέρω οτι δε θα έχω πρόβλημα με τους καφέ που είναι πιο μαλακοί όπως λέει και η Karmen....To αγόρασα από e-gate 109 euro συν αποστολή.Το περιμένω!

Link to comment
Share on other sites

τα Μ keys δεν σου την σπάνε στο γράψιμο? δεν τα πατάς καταλάθος πχ όταν θες να πατήσεις ctrl δεν πάει το δάχτυλο ασυναίσθητα στο M5 ?

καθόλου αλλά μη ξεχνάς ότι είχα ακριβώς το ίδιο lay out για αρκετό καιρό πριν γίνει η αλλαγή.

Αρχικά ναι είχα θέμα αλλά ήταν πρόβλημα που κράτησε μια-δυο μέρες μέχρι να συνηθίσω :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν παίζω παιχνίδια δε μπορώ να σου πω κάτι πάνω σε αυτό το τομέα. Αλλά στο γράψιμο με έχει βολέψει περισσότερο απο το προηγούμενο Trigger (black). Ο ήχος είναι και πάλι παρών αλλά όχι τόσο έντονος, το πάτημα είναι πιο εύκολο σε σχέση με τους black και ο λευκός φωτισμός μου φαίνεται πιο ξεκούραστος το βράδυ από ότι ο κόκκινος :)

Πράγματι ο λευκός φωτισμός (του k95) ήταν μια κλάση μόνος του. Άλλη αίσθηση γενικά το μέταλλο του corsair αλλά πολύ στενούρα, μαζεμένο και γω θέλω άπλες στο πληκτρολόγιο.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχής πλέον κάτοχος coolermaster storm XT Blue us από e_gate. Άψογο costar, μόνο η θέση του καλωδίου είναι αστοχη

sent from my fingers using my brain

Καλορίζικο ! Το συγκεκριμένο δε το βλέπω στο site του e-gate. Το έκανες παραγγελία μήπως ?

Link to comment
Share on other sites

Ως παλιός χρήστης μηχανικού πληκτρολογίου (όταν μάλλον δεν υπήρχαν με μεμβράνες, εκείνο είχε διακόπτες Alps και δουλεύει ακόμα, αλλά κάνει υπερβολικό θόρυβο και έχουν ξεβάψει τα μισά πλήκτρα!) προσπαθώ να βρω κάποιο μηχανικό της σύγχρονης εποχής :-)

Το Steelseries 6gv2 μου έχει φανεί αρκετά καλή περίπτωση. Το μόνο που διάβασα είναι ότι ξεβάφουν τα πλήκτρα, κάποιοι ανέφεραν πολύ γρήγορα. Μπορούν κάποιοι που το έχουν από εδώ μέσα να διαφωτίσουν σχετικά;

Κάποια άλλη πρόταση με τα εξής δεδομένα:

(α) χρήση: πληκτρολόγηση

(β) να έχει στοιχειώδη αντιπροσώπευση στην Ελλάδα

(γ) να μην ξεφεύγει υπερβολικά στην τιμή

Οπτικώς μου αρέσει πάρα πολύ το Corsair Κ70 αλλά δεν ξέρω κατά πόσο έρχεται κανονικά εδώ.

Τι διακόπτες να προτιμούσα; Το κακό είναι ότι εδώ δεν υπάρχουν πουθενά ανοικτά τέτοια πληκτρολόγια για να τα δοκιμάσεις έστω και λίγο...

Link to comment
Share on other sites

Ως παλιός χρήστης μηχανικού πληκτρολογίου (όταν μάλλον δεν υπήρχαν με μεμβράνες, εκείνο είχε διακόπτες Alps και δουλεύει ακόμα, αλλά κάνει υπερβολικό θόρυβο και έχουν ξεβάψει τα μισά πλήκτρα!) προσπαθώ να βρω κάποιο μηχανικό της σύγχρονης εποχής :-)

Το Steelseries 6gv2 μου έχει φανεί αρκετά καλή περίπτωση. Το μόνο που διάβασα είναι ότι ξεβάφουν τα πλήκτρα, κάποιοι ανέφεραν πολύ γρήγορα. Μπορούν κάποιοι που το έχουν από εδώ μέσα να διαφωτίσουν σχετικά;

Κάποια άλλη πρόταση με τα εξής δεδομένα:

(α) χρήση: πληκτρολόγηση

(β) να έχει στοιχειώδη αντιπροσώπευση στην Ελλάδα

(γ) να μην ξεφεύγει υπερβολικά στην τιμή

Οπτικώς μου αρέσει πάρα πολύ το Corsair Κ70 αλλά δεν ξέρω κατά πόσο έρχεται κανονικά εδώ.

Τι διακόπτες να προτιμούσα; Το κακό είναι ότι εδώ δεν υπάρχουν πουθενά ανοικτά τέτοια πληκτρολόγια για να τα δοκιμάσεις έστω και λίγο...

Το K70 το οποίο εχω έδω και μια περίπου εβδομάδα, το θεωρώ εξαιρετικό αναφορικά με την ποιότητα κατασκευής. Ειλικρινά δε εχω χρησιμοποιήσει πιο ποιοτικό keyboard ως σήμερα. Αναφορικά με το θέμα της πληκτρολόγησης - επειδή και εγω πληκτρολογώ πολυ - θα το βρείς ιδιαίτερα ξεκουραστο και απροβλημάτιστο . Απο εκει και πέρα, αν δεν σε ενοχλεί το ηχηρό πάτημα των πληκτρων το μόνο "μειον" που θα μπορουσα να αναφέρω ειναι το μικρό αριστερό shift το οποίο ειναι χαρακτηριστικό οπως με ενημέρωσαν του UK layout.

To αγόρασα απο το eshop.gr στα 129,90 και ειναι το Anodized black με Red Cherry MX keys.

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο ! Το συγκεκριμένο δε το βλέπω στο site του e-gate. Το έκανες παραγγελία μήπως ?

Ναι παραγγελία.

Το θεωρώ πληκτρολόγιο διαχρονικό που μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε επαγγελματικό χώρο (η βασική μου απαίτηση).

Το θεωρώ την καλύτερη επιλογή για πληκτρολόγηση (παιχνίδια δεν παίζω) με μόνη σκέψη την φασαρία λόγω blue.

Τιμή τελική 83.9€ για full keyboard made by costar νομίζω είναι σούπερ.

Link to comment
Share on other sites

Η Corsair μας τα έχει κάνει λίγο τσουρέκια με τη διαθεσιμότητα του K70/browns... Φαίνεται να ναυάγησε η απόπειρα να πάρουμε μια τετράδα, αν και θα περιμένουμε λίγες μέρες ακόμα. Το σκέφτομαι να πάω προς το Trigger-Z - το μόνο που με προβληματίζει ελαφρώς είναι η θέση των μάκρο - κατά τα άλλα, έχει ακόμα και windows modifier key :).

Το άλλο που μου τραβάει την προσοχή είναι το Gigabyte Osmium, που είναι πιο πλήρες σε καλούδια, αλλά για κάποιο λόγο δεν με πείθει... Δεν έχει modifier, αλλά έχει πιο βολική θέση για τα μάκρο...

Αν κάποιος έχει καμιά άλλη πρόταση σε αυτά τα πλαίσια, είναι ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Το windows lock εννοείς? Αυτό βγαίνει και από registry δεν χρειάζεσαι να στο κάνει το keyboard.. :T:

Εννοώ το κουμπί που κάνει το ισοδύναμο του right-click. Ναι, το ξέρω ότι και το Shift-F10 κάνει το ίδιο :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι παραγγελία.

Το θεωρώ πληκτρολόγιο διαχρονικό που μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε επαγγελματικό χώρο (η βασική μου απαίτηση).

Το θεωρώ την καλύτερη επιλογή για πληκτρολόγηση (παιχνίδια δεν παίζω) με μόνη σκέψη την φασαρία λόγω blue.

Τιμή τελική 83.9€ για full keyboard made by costar νομίζω είναι σούπερ.

Πως ακριβώς έκανες την παραγγελία; Πήγες εκεί και τους το ζήτησες; ¨Εχεις καμιά ιδέα αν υπάρχει και σε brown να μπορούν να το φέρουν;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μέσω mail τους ρώτησα.

Δεν έχω ιδέα για Brown, δεν ξέρω καν αν βγαίνει ευρώπη με brown.

[ame=http://www.amazon.co.uk/Cooler-Master-Mechanical-Gaming-Keyboard/dp/B00C67C79C/ref=sr_1_fkmr1_2?ie=UTF8&qid=1392822420&sr=8-2-fkmr1&keywords=coolermaster+storm+XT+Blue+brown+MX]Μόνο αυτό [/ame]βλέπω στο amazon με brown MX

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.