Jump to content



Στο άρθρο 99 περί πτώχευσης και το e-Shop


dbasilis

Recommended Posts

Τα ίδια και από εδώ. Ολα οκ! Βέβαια ο καθένας μας έχει την δική του εμπειρία οπότε είναι λογικό να υπάρχουν διαφορετικές απόψεις. :T:

Τέσπα όπως είπα και πρίν το θέμα το έχουμε εξαντλήσει σε άλλο thread.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

καλα και επαθαν :T:και το eshop και οι εργαζομενοι εκει που συμπεριφεροντουσαν με χαλια τροπο στους πελατες ειδικα σε επιπεδο after sales

τωρα σειρα εχει το αλλο red-black μαγαζακι του τρομου.Ευτυχως που οι περισσοτεροι εχουν ξυπνησει και ψωνιζουν απο europe.

Link to comment
Share on other sites

καλα και επαθαν :T:και το eshop και οι εργαζομενοι εκει που συμπεριφεροντουσαν με χαλια τροπο στους πελατες ειδικα σε επιπεδο after sales

τωρα σειρα εχει το αλλο red-black μαγαζακι του τρομου.Ευτυχως που οι περισσοτεροι εχουν ξυπνησει και ψωνιζουν απο europe.

Έχω δει τόσο δόγκες, τόσο κάφρους καταναλωτές εκεί έξω-γενικά αναφέρομαι-που δεν ξέρω αν πρέπει να πάρω στα σοβαρά τα αρνητικά σχόλια για το e-shop. Μερικοί θέλουν και πίπα από την πωλήτρια για να δηλώσουν ικανοποιημένοι.

Όσο για τους εργαζόμενους, ας σκεφτούμε ότι είναι άνθρωποι σαν και μας που παίρνουν μισθό δυσανάλογα μικρότερο της προσφοράς τους(ελέω ελεύθερης ανταγωνιστικής αγοράς εργασίας) και καλούνται να τα δώσουν όλα. Προτιμώ πάντως να βλέπω έναν νορμάλ υπάλληλο στο κατάστημα παρά ένα ρομποτάκι που χαμογελάει φοβισμένα επαναλαμβάνωντας τις ίδιες φράσεις ευγένειας σε όλους τους πελάτες. Κάθε φορά που μπαίνω στο Πλαίσιο δεν ξεχνάω ότι είμαι στην ίδια μοίρα με αυτούς και με ενοχλεί η πίεση που δέχονται από το boss, κατά τα πρότυπα των πολυεθνικών, για να φέρονται έτσι. Τους παπάρες που προανέφερα ίσως και να τους εξιτάρει η όλη φάση.

Τέσπα, πιστεύω ότι ο βασικός λόγος που έκλεισε το e-shop ήταν η αδυναμία του να προσφέρει κάποιο σημαντικό πλεονέκτημα στον τομέα του(e-shop) που είναι το κόστος κυρίως.

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε επιχείρηση υπάρχουν καλοί και κακοί υπάλληλοι. Όταν εμένα με βγάλαν από τα ρούχα μου, δεν είχα αντιμετωπίσει μόνο άσχημη συμπεριφορά. Τόσο ο τεχνικός όσο και ο υπεύθυνος του υποκαταστήματος στο Περιστέρι ήταν άψογοι. Απλά οι κακοί εντός του μαγαζιού φαινόταν να επιβάλλονται σε αυτούς που, αφελέστατα ίσως, ήθελαν να εξυπηρετήσουν τον πελάτη. Αυτό το πλήρωσαν με μπόλικα αρνητικά σχόλια δεξιά και αριστερά.

Ταυτόχρονα κάνανε το λάθος να πάψουν να είναι ιντερνετικό μαγαζί. βάλανε στόχο να γίνουν Πλαίσιο στην θέση του Πλαισίου. Να γίνουν ο Γερμανός των ηλεκτρονικών και όχι μόνο. Ε και την πάτησαν. Και ευτυχώς που την πάτησαν πριν μπουν στο χρηματιστήριο, διότι αλλιώς δεν θα υπήρχαν μόνο άτυχοι δανειστές αλλά και άτυχοι μικρο μέτοχοι. Διότι όπως είπε ο [MENTION=17583]amoustakas[/MENTION] συνήθως τέτοιες διαδικασίες έχουν ως μόνιμα χαμένους δανειστές και μετόχους. Καλά τους μετόχους, 99 στις 100 φορές δεν τους σώζει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Πέμπτη, Φεβρουάριος 09, 2012

ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ ΤΟΥ E-SHOP.GR

Είμαστε μερικοί από τους απλήρωτους εργαζόμενους του «ομίλου» eshop.gr (ηλεκτρονικά καταστήματα και η μεταφορική του).

Δεν είναι όλοι απλήρωτοι βέβαια γιατί κάποιοι πληρώνονται για να τραβάνε τα λουριά στους απλήρωτους και να κρατάνε την κατάσταση υπό έλεγχο.

Έλεγχο που θα τους ξεφεύγει σε λίγες μέρες...

Η κατάσταση δεν πάει πραγματικά άλλο. Συνέχεια υποσχέσεις, υποσχέσεις και τελικά μένουμε με την υπόσχεση.

Αυτή τη φορά έχουν φτάσει να λένε ότι από τον Φεβρουάριο-Μάρτιο θα ομαλοποιηθεί η κατάσταση με τις μισθοδοσίες και θα αρχίσουν να κλείνουν και τις παλιές οφειλές που σε πολλούς φτάνουν και τους 5 μήνες.

Η ώρα πλησιάζει. Μετράμε μέρες για τον Μάρτιο.

Μακάρι βέβαια, αλλά δύσκολα το πιστεύουμε πλέον. Πολλά τα ψέματα μέχρι τώρα.

Μάρτιο είναι να γίνει το δικαστήριο για το 99 που όπως το βλέπουμε δεν θα μπει, οποίος δει τους ισολογισμούς....θα καταλάβει.

Λογικά θα πάνε για αναβολή (σχεδόν σίγουρο). Τους συμφέρει καλύτερα να γίνει το νέο δικαστήριο Σεπτέμβρη-Οκτώβρη ώστε να απολαμβάνουν μέχρι τότε την «ασυλία» που τους δίνει το 99 πριν την εκδίκαση.

Βάζουμε και 1-2 μήνες για την απόφαση του δικαστηρίου.φτάνουμε τον Δεκέμβριο.

Έρχεται και η εργασία εκ περιτροπής (νέα μόδα) κάπου στον Μάρτιο και για 9 σχεδόν μήνες μέχρι τον Δεκέμβριο.

Όποιος βάλει κάτω τα νούμερα, βλέπει!

Ακόμη και να καταφέρουν να μπούνε, το 99 θεωρεί τους εργαζόμενους ΠΙΣΤΩΤΕΣ, οπότε μπορείτε να φανταστείτε τι θα γίνει με τα κουρέματα των οφειλών τους.

Εδώ και 3 και παραπάνω μήνες, υπάρχουν αντιδράσεις μεμονωμένες από εργαζόμενους και κάποιοι τόλμησαν και έκαναν διάφορες κινήσεις (πχ επιθεώρηση εργασίας - δικαστήρια - επίσχεση).

Το μεμονωμένα πλέον πέθανε... συλλογικά θα γίνει η επόμενη κίνηση.

Πως θα φαινόταν να κλείσουν μερικά καταστήματα πανελλαδικά για μερικές ημέρες;;

Οι οφειλές στις μισθοδοσίες είναι πολλές και φτάνουν πάνω από το 1 εκατομμύριο ?.

Οφειλές υπάρχουν και στα ενοίκια των καταστημάτων που φτάνουν τα 350.000 ? περίπου.

Οι εξώσεις άρχισαν εδώ και μήνες από κάποιους ιδιοκτήτες.

Δηλαδή δώσαμε ένα άτοκο δάνειο στην εταιρία, άσχετα αν οι δικές μας οφειλές στις τράπεζες είναι σε καθυστέρηση.

Η υπομονή υπήρχε αλλά εξαντλήθηκε με την κοροϊδία κάποιων.

Συνεχίζεται σύντομα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έτσι ειναι.... φιλος μου εδώ εχει e-shop point Δράμας, κι έχει απιυδισει κανονικά.

Είχαμε και getitnow point το οποιο εκλεισε, και περιμένουν να κλείσει το e-shop για να ξανα ανοίξει:getlost:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ αργήσατε παιδιά..........πάρα πολύ.

Καλό κουράγιο και καλή δύναμη ευχομαι. Και γώ κάποτε ήμουν 3 μήνες μέσα δανειζόμουν για έξοδα κίνησης απο τους δικούς μου μέχρι που μου πρότειναν

να φέυγω απο τη μια ακρη της Αθήνας να πηγαίνω στην άλλη δαπανώντας για βενζίνη 220-240 ευρώ μηνιαιως και χωρίς αποδοχές.

Εντέλει αναγκάστηκα να απολυθώ. Αποζημίωση δεν πήρα βεβαια και τα 4 χρόνια παραμονής μου εκεί ήταν σαν να μην υπήρξαν ποτέ. Δεν πειράζει καλή καρδια.

Link to comment
Share on other sites

Παω σημερα να παρω κατι μπλιμπλικια απο το καταστημα της Νεας Ελβετιας

μιας και με ηρθε sms για παραλαβη.Παρκαρω, παω να μπω φορτσατος και ριχνω μια κουτουλια στην κλειδωμενη πορτα.Κοιταζω σκοταδι μεσα.Πως ξανακοιταζω βλεπω χαρτι

"Συντομα στην νεα μας διευθυνση την οποια θα βρειτε στο e-chop.gr"

wth? :fist:

Link to comment
Share on other sites

Τηλεφωνησα στα κεντρικα σημερα,γιατι ειχα εκρεμουσες παραγγελιες με παραλαβη απο το καταστημα της Ν.Ελβετιας.

Η απαντηση ειναι πως θα ειδοποιηθουμε για την τοποθεσια του νεου καταστηματος εν ευθετω χρονω.

Οι τρεχουσες παραγγελιες δεν ακυρωνονται.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.